Смарт-контракти — це контракти, які кодуються і зберігаються на блокчейні. Вони автоматизують угоди між творцем і одержувачем, роблячи їх незмінними і незворотними. Їх основна мета — автоматизувати виконання угоди без посередників, гарантуючи, що всі сторони можуть миттєво підтвердити укладення угоди. Крім того, їх можна запрограмувати так, щоб вони ініціювали робочий процес залежно від конкретних обставин.
Отже, що таке укладений договір? Виконаний контракт в термінах смарт-контракту означає успішне завершення угоди, запрограмованої в смарт-контракті. Як тільки всі умови, зазначені в коді смарт-контракту, виконані і необхідні дії здійснені, контракт вважається виконаним. Популяризовані блокчейном Ethereum, смарт-контракти призвели до появи в мережі безлічі децентралізованих додатків (DApps) та інших варіантів використання.
Однією з ключових переваг блокчейн-мереж є автоматизація завдань, які традиційно потребують стороннього посередника. Наприклад, замість того, щоб банк затверджував переказ коштів від клієнта до фрілансера, цей процес може відбуватися автоматично завдяки смарт-контракту. Це скорочує час і витрати, пов’язані з виконанням традиційних контрактів.
Іншим прикладом може бути децентралізований арбітраж за допомогою смарт-контрактів — процес, за допомогою якого суперечки між сторонами вирішуються без використання традиційної правової системи або централізованого арбітражного органу.
Смарт-контракт буде розгорнутий у мережі блокчейн. У разі виникнення розбіжностей смарт-контракт отримує докази та аргументи від обох сторін. Арбітраж буде проводитися автоматично через смарт-контракт, або з використанням заздалегідь визначеного списку арбітрів, зазначеного обома сторонами, або децентралізованої мережі арбітрів.
Після прийняття рішення смарт-контракт автоматично виконує його, наприклад, перераховує кошти стороні-переможцю або випускає продукт чи послугу відповідній стороні.
У цій статті ми розповімо про історію смарт-контрактів, про те, як вони працюють і чому смарт-контракти важливі.
Як працюють смарт-контракти
Уявіть собі смарт-контракти як цифрові висловлювання "якщо-тоді" між двома (або більше) сторонами. Якщо потреби однієї з груп задовольняються, то угода може бути виконана, і контракт вважається завершеним.
Скажімо, ринок просить у фермера 100 качанів кукурудзи. Перший заблокує кошти у смарт-контракті, який потім може бути підтверджений, коли фермер виконає свої зобов’язання. Коли фермер виконає свої зобов’язання, кошти будуть негайно звільнені — тобто, після виконання юридичного контракту. Однак, якщо фермер не виконує свої зобов’язання, контракт анулюється, а кошти повертаються клієнту, якщо він порушує встановлений термін.
Звичайно, це лише невеликий приклад використання. Смарт-контракти можна запрограмувати так, щоб вони працювали для широких мас, замінюючи, серед інших переваг, урядові дозволи в роздрібній торгівлі. Крім того, смарт-контракти потенційно можуть усунути необхідність звертатися до суду у разі виникнення певних розбіжностей, заощаджуючи сторонам час і гроші.
Така безпека значною мірою зумовлена кодом смарт-контракту, що лежить в його основі. Наприклад, в Ethereum контракти написані на мові програмування Solidity, яка є повною за Тьюрінгом. Це означає, що правила і обмеження смарт-контрактів вбудовані в код мережі, і жоден зловмисник не може маніпулювати цими правилами. В ідеалі, ці обмеження повинні зменшити кількість шахрайств або прихованих змін у контрактах.
На відміну від більшості блокчейн-мереж, які описуються як розподілений реєстр, Ethereum — це так звана розподілена машина стану, що містить так звану віртуальну машину Ethereum (EVM). Цей стан машини, копію якого погоджуються зберігати всі вузли Ethereum, зберігає код смарт-контрактів і правила, яких ці контракти повинні дотримуватися. Оскільки кожен вузол має правила, вбудовані в код, всі смарт-контракти Ethereum мають однакові обмеження.
Якщо говорити більш технічно, то ідею смарт-контракту можна розбити на кілька кроків, як описано нижче:
Визначення сторін і встановлення умов угоди
Визначення залучених сторін і досягнення згоди щодо умов контракту є першим етапом у створенні смарт-контракту. Умови контракту, зобов’язання кожної сторони і стандарти виконання контракту описуються в цій угоді.
Визначте умови виконання контракту
Другий крок — це визначення умов, які повинні бути виконані для того, щоб контракт був виконаний. Ці умови зазвичай виражаються у вигляді набору правил або критеріїв, які повинні бути виконані, щоб контракт вважався дійсним.
Напишіть код смарт-контракту
Третій крок — написання коду смарт-контракту. У коді будуть вказані точні кроки, які необхідно зробити для виконання контракту при виконанні заданих умов.
Розгортання контракту на блокчейн-платформі
Розгортання смарт-контракту на блокчейн-платформі — це четвертий етап. Він передбачає перевірку дійсності контракту шляхом завантаження коду в мережу блокчейн.
Автоматичний запуск виконання контракту
Виконання смарт-контракту — це п’ятий етап. Коли задовольняються заздалегідь визначені обставини, контракт автоматично виконується, і мережа блокчейн активує його.
Запис даних контракту в блокчейн-реєстр
Інформація про контракт вноситься в мережу блокчейн, коли він виконується. Сюди входять умови договору, передумови для виконання, а також дата і час виконання. Специфіка контракту є незмінною після внесення до реєстру блокчейну, тобто вона не може бути змінена або видалена.
Важливо також зазначити, що смарт-контракти багато в чому відрізняються від письмових контрактів, як показано в таблиці нижче:
Історична довідка про смарт-контракти
Вірте чи ні, але смарт-контракти з’явилися задовго до технології блокчейн. Хоча Ethereum, представлений у 2014 році, є найпопулярнішою реалізацією протоколу, криптограф Нік Сабо започаткував цю ідею ще в 1990-х роках.
Тоді Сабо розробив концепцію цифрової валюти під назвою Bit Gold. Хоча актив так і не був запущений, цей попередник біткойна (BTC) продемонстрував приклад використання смарт-контрактів — безперебійні транзакції в інтернеті.
Однак смарт-контракти не привертали особливої уваги до появи технології блокчейн наприкінці 2000-х років. Технологія блокчейн дозволила створити децентралізовані, надійні мережі, які не потребують централізованого органу для виконання смарт-контрактів. Ефіріум був першою блокчейн-платформою, яка дозволила використовувати смарт-контракти.
Багато хто, в тому числі і сайт Ethereum, порівнює смарт-контракти з торговим автоматом. Торгові автомати слугують для того, щоб продавець надавав користувачеві товар, без необхідності реальної присутності людини, яка б брала гроші і передавала товар. Смарт-контракти слугують тій самій меті, але вони набагато універсальніші.
З часом смарт-контракти значно розвинулися. Вони починалися як прості оператори "якщо-тоді", які міг створити та реалізувати програміст. Зараз вони використовуються для різноманітних застосувань, включаючи управління ланцюгами поставок, операції з нерухомістю і навіть системи голосування. Потенціал смарт-контрактів для революційної зміни способу ведення бізнесу та взаємодії людей між собою величезний, а їхня розробка є захоплюючою сферою інновацій у блокчейн-просторі.
Переваги смарт-контрактів
Блокчейн зі смарт-контрактами надає різні переваги, включаючи швидкість, ефективність, точність, довіру, прозорість, безпеку та економію, як описано в наступних розділах.
Смарт-контракти використовують комп’ютерні протоколи для автоматизації дій, впорядковуючи різні комерційні процеси та заощаджуючи дорогоцінний час. Усуваючи потребу в посередниках, таких як брокери, для підтвердження підписаних юридичних контрактів, ризик маніпуляцій з боку третіх сторін значно знижується.
Відсутність посередників у смарт-контрактах не лише зменшує ризики, але й призводить до економії коштів. Завдяки повній прозорості та доступу до умов контракту всі відповідні сторони несуть відповідальність після підписання угоди. Це гарантує, що транзакція є прозорою і не підлягає обговоренню, сприяючи довірі та підзвітності між усіма залученими сторонами.
Крім того, всі документи, що зберігаються в блокчейні, дублюються багато разів, що дозволяє відновити оригінали в разі втрати даних. Смарт-контракти зашифровані, а криптографія захищає всі документи від підробки. Нарешті, смарт-контракти також усувають помилки, які виникають через ручне заповнення декількох форм.
З якими основними проблемами стикаються смарт-контракти?
Хоча смарт-контракти є багатообіцяючою інновацією, вони не позбавлені недоліків. Важливо пам’ятати, що ці контракти і технологія блокчейн, яка лежить в їх основі, розробляються людьми, що робить їх вразливими до людських помилок. У деяких випадках помилки в коді можуть призвести до порушення безпеки, як це було під час сумнозвісної атаки на децентралізовану автономну організацію (DAO) Ethereum у 2016 році. Зловмисники використали вразливість у смарт-контракті для збору коштів і вивели кошти з проекту.
Крім того, брак регуляторної ясності щодо смарт-контрактів створює ще одну проблему. Хоча ідея безпечного та ефективного переказу коштів є привабливою, необхідно вирішити такі питання, як оподаткування та державний нагляд. Хоча користувачі можуть бажати повного контролю над своїми даними, вкрай важливо враховувати, як державні органи можуть отримати доступ до необхідної їм інформації.
Що таке віртуальна машина Ethereum (EVM) і як вона працює?
Будучи основою блокчейну Ethereum, EVM надає розробникам середовище виконання для створення DApps та інших додатків. Ефір (ETH), друга за ринковою…
Здатність криптовалютної спільноти до інновацій перевершує лише її вплив на формування нових трендів, про що свідчить поява NFT. Але що таке NFT? NFT -…
Що таке гелієвий майнер і як він працює?
Бездротовий пристрій, який називається хотспот, або гелієвий майнер , використовує радіотехнології для ммайнінгуHNT і винагороджує токенами HNT за…
Що таке децентралізована автономна організація і як вона працює?
Децентралізована автономна організація (DAO) — це організація без центрального керівництва. Рішення приймаються знизу-вгору, під управлінням спільноти,…
Що таке крипто-шахрайство honeypot і як його розпізнати?
Віртуальна пастка для заманювання зловмисників, щоб ви могли покращити політику безпеки — ось на що спрямований honeypot! Що таке криптовалюта honeypot і…
Нездатність смарт-контрактів отримувати дані з джерел за межами мережі блокчейн є одним з їхніх недоліків. Це створює проблему, оскільки численні реальні додатки потребують зовнішніх даних для ініціювання або виконання умов контракту. Наприклад, зовнішні погодні дані можуть знадобитися смарт-контракту, який базує страхові виплати на погодних умовах.
Ось тут і з’являються оракули. Оракули — це сторонні сервіси, які дозволяють смарт-контрактам взаємодіяти з позамережевими джерелами даних, такими як API і веб-сторінки. Вони забезпечують зв’язок між смарт-контрактом і зовнішнім джерелом даних, надаючи деталі, необхідні для виконання вимог контракту.
З ростом використання технології блокчейн та смарт-контрактів зростає занепокоєння щодо масштабованості та перевантаженості мережі. Це може вплинути на продуктивність і надійність системи, особливо в періоди інтенсивного використання. Крім того, смарт-контракти є самодостатніми і не підлягають обговоренню, що може бути недоліком, якщо умови контракту необхідно змінити через непередбачувані події.
Варіанти використання смарт-контрактів та їх застосування
Окрім згаданого вище прикладу з платежами, існують різні потенційні застосування смарт-контрактів, які можуть автоматизувати світ і зробити його простішим місцем для життя. Ось кілька яскравих прикладів використання смарт-контрактів.
Цифрова ідентичність
В інтернеті інформація є валютою. Компанії заробляють на тому, що знають інтереси кожного, а люди не завжди контролюють те, як ці дані отримують, і не отримують від цього вигоду. Зі смарт-контрактами люди отримують контроль.
У майбутньому, заснованому на блокчейні, ідентичність буде токенізована. В ідеалі це означатиме, що особистість кожної людини існує в блокчейні, надійно захищена від будь-яких зловмисників. Тепер, якщо користувач хоче брати участь у соціальних мережах або подавати документи в банк для отримання кредиту, він може отримати вигоду від першого і контролювати процес транзакції в другому випадку.
У соціальних медіа жоден посередник не контролює мережу. Натомість користувачі самі обирають, яку інформацію оприлюднювати, а яку залишати приватною. Якщо вони хочуть взяти участь в обміні інформацією, наприклад, у схваленні, вони можуть створити смарт-контракт і вибрати, які дані будуть передані, замість того, щоб просто збирати все про користувача. Третя сторона не буде забирати частину коштів або таємно зберігати і продавати ці дані — тільки користувач отримує вигоду.
Те ж саме стосується і взаємодії з банками та іншими фінансовими установами. Спілкування полягає лише в пересиланні необхідних документів та життєво важливої інформації. Немає ризику, що кредитна група збереже вашу електронну адресу та продасть її іншим кредитним компаніям. Ця інформація повністю під контролем користувача.
Нерухомість
У традиційному світі брокери з нерухомості є необхідним злом. Враховуючи, що процес продажу будинку є не що інше, як довгий і заплутаний, власники наймають брокера, який візьме на себе всі складні моменти, такі як оформлення документів і пошук покупця. Хоча це звучить ідеально для продавця, пам’ятайте, що брокери беруть значну винагороду від ціни продажу будинку.
Смарт-контракт може замінити брокера, спростивши процес передачі житла і забезпечивши при цьому таку ж безпеку, як і за допомогою посередника. Ось тут і з’являється прізвисько "безнадійний".
Уявіть, що право власності на ваш будинок зафіксовано в блокчейні Ethereum. Якщо ви захочете його продати, ви створите смарт-контракт з покупцем. Цей контракт утримуватиме документ на умовному депонуванні, доки покупець не отримає належним чином сплачені кошти. Зрештою, всі у виграші. Продавець економить гроші, оскільки йому не потрібно платити посереднику, а покупець отримує будинок набагато швидше, ніж міг би в іншому випадку.
Страхування
Страхові поліси можуть легко отримати вигоду від смарт-контрактів. По суті, підписуючись на поліс, користувач укладає смарт-контракт з провайдером. Всі вимоги полісу будуть записані в смарт-контракті, який користувач прочитає і підпише, якщо погодиться.
Цей договір залишатиметься відкритим доти, доки він не знадобиться відповідальній стороні. Тоді вона просто завантажує необхідні форми, які підтверджують її потребу у страховій виплаті, і кошти виділяються. Цей тип контракту усуває необхідність спілкуватися зі страховими групами та окремими особами. Хоча користувачеві все одно знадобляться документи, щоб довести свої вимоги, подальший процес подачі заявки та фінансування буде майже миттєвим.
Щодо ідентифікації особи, варто пам’ятати, що всі водії матимуть записи своїх звітів про аварії та іншу важливу страхову інформацію. Ця доступність може вплинути на нижчі тарифи для хороших водіїв, які не мають жодних проблем з водійською історією.
Ланцюжок поставок
Мабуть, одне з найпопулярніших застосувань технології блокчейн і смарт-контрактів, зокрема, — це ланцюжок поставок.
Продуктові магазини, офісні склади, фермери тощо — всі вони займають певне місце в ланцюгу поставок. Але з ускладненням цих мереж компаніям стає дедалі важче відстежувати місцезнаходження продукції та здійснювати платежі, серед іншого. Смарт-контракти можуть автоматизувати і стимулювати всі ланки ланцюга поставок до підвищення їхньої підзвітності.
Припустимо, компанія в Європі хоче придбати партію товарів у постачальника в Азії.
Вона може автоматизувати кожен крок транзакції, від замовлення до доставки, використовуючи смарт-контракт. Вся необхідна інформація, така як специфікації товару, інформація про доставку, умови оплати і терміни виконання, буде включена в смарт-контракт.
Щоб гарантувати, що товари відповідають очікуванням покупця, смарт-контракт також включатиме умови щодо якості та кількості товару. Використання посередників, таких як банки або брокери, і пов’язаних з ними комісійних було б непотрібним, оскільки контракт є самодостатнім і не підлягає обговоренню.
Гроші зберігатимуться на умовному депонуванні після підписання контракту доти, доки постачальник не підтвердить, що продукція була доставлена. Блокчейн відстежуватиме і зберігатиме графіки поставок та інформацію про відвантаження, надаючи обом сторонам повну прозорість і прозорість.
Коли товар буде доставлений і покупець підтвердить, що він відповідає узгодженим параметрам, смарт-контракт миттєво здійснить платіж постачальнику. Завдяки відсутності посередників і зниженому ризику шахрайства, цей метод буде ефективним, дієвим і безпечним.
Чи є смарт-контракти в біткоїні?
Оновлення Taproot є значним досягненням для можливостей смарт-контрактів Біткоїна. Воно вирішує проблему масштабованості, дозволяючи мережі працювати з великою кількістю підписантів та їх складними транзакціями без ризику засмічення. Завдяки Taproot базовий ланцюжок Біткоїна може розміщувати смарт-контракти, що дозволяє мережі виконувати більш складні транзакції.
Крім того, БіБіткоїноже підтримувати смарт-контракти на таких протоколах, як LiLightning Networkякі покладаються на транзакції з декількома підписами, що називаються хешованими контрактами з тимчасовим блокуванням (HTLC). HTLC полегшують недорогі та миттєві мікроплатежі в біткоїнах і гарантують, що сторони, які беруть участь у маршрутизації платежів, отримують невелику винагороду без шкоди для безпеки коштів.
Чи можна створювати смарт-контракти без кодування?
Так, можна створювати смарт-контракти без кодування, використовуючи різні платформи для розробки смарт-контрактів, які надають зручні інтерфейси і шаблони. Ці платформи надають користувацькі інтерфейси з можливістю перетягування та візуальні редактори, які дозволяють користувачам швидко і просто розробляти смарт-контракти без необхідності мати досвід програмування.
Наприклад, Ethereum Studio, веб-інтегроване середовище розробки (IDE), надає шаблони для створення смарт-контрактів з використанням Solidity, мови програмування Ethereum. Вона пропонує інтерфейс перетягування, що дозволяє користувачам легко створювати смарт-контракти без кодування. IDE — це програмне забезпечення, яке надає розробникам повний набір інструментів і функцій для ефективного написання, тестування і налагодження коду.
BlockApps Strato, блокчейн-платформа, яка пропонує візуальний редактор для створення смарт-контрактів, є ще одним прикладом платформи смарт-контрактів без коду. Вона підтримує низку комп’ютерних мов, таких як Solidity та JavaScript, і пропонує користувачам різноманітні варіанти шаблонів.
Майбутнє смарт-контрактів
Смарт-контракти на основі вимог, безсумнівно, є майбутнім для відносно простих контрактів, які можуть бути написані і виконані автоматично при виконанні попередніх умов, таких як передача житла, де гроші за завершення будівництва можуть бути видані одразу після підписання контракту.
Різноманітні платформи смарт-контрактів заощаджуватимуть час і гроші компаній по всьому світу, а також революціонізують їхню взаємодію в ланцюжку поставок і зі своїми клієнтами. Як наслідок, мінімальне залучення людини звільнить окремих осіб і важливих осіб, які приймають рішення, від рутинного адміністрування і бюрократії, що дозволить їм зосередитися на своїй повсякденній роботі. Все тому, що смарт-контракт бере на себе цю роботу.
Смарт-контракти вже використовуються багатьма банками та страховими організаціями у своїй повсякденній діяльності. Таким чином, смарт-контракти вже існують і випробовуються в реальних умовах, і пройде зовсім небагато часу, перш ніж вони стануть частиною нашого повсякденного життя і рутини. Незалежно від попереднього аргументу, попереду ще довгий шлях, перш ніж все буде регулюватися смарт-контрактом, якщо це взагалі станеться