Posted inОсвіта та поради

Що таке NFT і як він працює?

Що таке NFT і як він працює?

Здатність криптовалютної спільноти до інновацій перевершує лише її вплив на формування нових трендів, про що свідчить поява NFT. Але що таке NFT? NFT — це невзаємозамінні токени, тобто цифрові об’єкти, які перевіряються в блокчейні і мають такі характеристики, як унікальність і невзаємозамінність. Вони можуть належати до будь-якої категорії, але найчастіше з’являються у вигляді творів мистецтва, музики, а також як елементи у відеоіграх та відео на основі блокчейну.

Однією зі сфер, яку NFT взяли штурмом, є світ мистецтва, де цифрові токени продаються за десятки мільйонів доларів на найбільших аукціонах та інших майданчиках. Художники-початківці, які колись виставляли свої роботи безкоштовно або продавали їх задешево, усвідомлюють, що можуть заробити на своєму таланті, використовуючи технологію блокчейн і NFT.

Для невзаємозамінних токенів це ще тільки початок, але у 2017 році вони опинилися в центрі уваги завдяки децентралізованому додатку (DApp) під назвою CryptoKitties, де користувачі можуть купувати, продавати та колекціонувати віртуальних котиків.

Після того, як ринок NFT зріс майже на 300% у 2020 році до понад 250 мільйонів доларів у річному обчисленні, ці витончені цифрові активи захопили уяву як трейдерів, так і творчих особистостей. Ще однією ознакою зростаючого прийняття є кількість гаманців NFT, на яких відбуваються транзакції NFT, що майже подвоїлася у 2020 році до більш ніж 222 000 у порівнянні з попереднім роком.

Вам не обов’язково бути в криптопросторі занадто довго, щоб почути про NFT — вам навіть не обов’язково бути в ньому взагалі. Коли ви це зробите, то, ймовірно, незабаром вирішите спуститися в кролячу нору NFT, як і решта спільноти, або в спробі укласти вигідну угоду, або придбати цифрове мистецтво, щоб урізноманітнити своє портфоліо. Але перед тим, як це зробити, варто розібратися в екосистемі NFT і в тому, що вона собою являє.

Як працюють NFT?

NFT відрізняються від токенів ERC-20, таких як DAI і LINK, тим, що кожен токен унікальний і не може бути розділений. NFT дозволяють передавати або заявляти право власності на будь-який унікальний фрагмент цифрових даних, який можна відстежувати за допомогою блокчейну Ethereum як публічного реєстру.

Як цифрове або нецифрове представлення активів, NFT створюються з цифрових об’єктів. NFT може, наприклад, представляти об’єкти реального світу, такі як юридичні документи, підписи або цифрове мистецтво, наприклад, відео або музику. Отже, що таке цифрове мистецтво NFT? Цифрові твори мистецтва NFT — це актив на основі Ethereum, який відображає свідоцтво про право власності та автентичність твору мистецтва.

У будь-який момент часу NFT може мати лише одного власника. Унікальний ідентифікатор та метадані, які не може повторити жоден інший токен, використовуються для управління правом власності. Для створення унікального ідентифікатора і метаданих використовуються смарт-контракти, які визначають право власності і регулюють можливість передачі NFT. Коли хтось генерує або карбує NFT, він виконує код зі смарт-контрактів, які відповідають різним стандартам, таким як ERC-721. Ці дані зберігаються в блокчейні, де і відбувається обробка NFT.

Етапи створення NFT

Крім того, NFT мають деякі унікальні властивості, які наведені нижче:

Унікальні властивості NFT

Варіанти використання NFT

За допомогою NFT можна представляти реальні предмети, такі як твори мистецтва та нерухомість. Ці реальні товари можуть бути "токенізовані", щоб зробити їх більш ефективними для купівлі, продажу та торгівлі, а також знизити ризик шахрайства.

Різноманітні застосування NFT

Мистецтво

Найпоширенішим застосуванням криптовалюти NFT є програмоване мистецтво, яке унікальним чином поєднує творчість і технології. Зараз в обігу перебувають різні твори мистецтва з обмеженим тиражем. Дивно, але вони дозволяють програмувати зміни в різних ситуаціях. Наприклад, смарт-контракти та оракули дозволяють художникам створювати візуальні образи, які можуть реагувати на коливання цін на цифрові активи, засновані на блокчейні.

Мода

Обіцяючи вигоди всім партнерам ланцюжка поставок, блокчейн без особливих зусиль влився у світ моди. Споживачі можуть просто перевірити інформацію про право власності на свої покупки та аксесуари онлайн, усуваючи небезпеку підробки. Наприклад, користувачі можуть просто відсканувати QR-код, знайдений на цінниках одягу та аксесуарів у вигляді NFT.

Ліцензії та сертифікація

Використання NFT також може забезпечити значні переваги для підтвердження ліцензій та сертифікатів. Успішні студенти зазвичай отримують сертифікати про закінчення курсу в цифровому або фізичному форматі, подібно до будь-якого іншого ступеня або ліцензії. Однак, перш ніж корпорація чи інститут запропонує комусь місце, університети та роботодавці хочуть отримати копію документа про завершення курсу в якості довідки.

Адміністратори можуть заощадити багато часу, використовуючи NFT для доступу до таких ліцензій. Сертифікати та ліцензії на основі NFT зменшують навантаження на перевірку та верифікацію записів. Як результат, технологія дозволяє легко відстежувати підтвердження проходження курсу або отримання ліцензії.

Спорт

Одними з найсерйозніших проблем, що впливають на спортивну індустрію, є підроблені квитки та товари. Блокчейн є ідеальним рішенням для вирішення таких труднощів з мінімальними перешкодами. Незмінність технології блокчейн допомагає запобігти появі підроблених предметів колекціонування та квитків.

Ігрова індустрія

NFT також залишили свій слід в індустрії криптовалютних ігор, вже впливаючи на загальну ігрову сцену. У 2017 році компанія CryptoKitties першою поєднала можливості ігор з NFT, випустивши цифрових котів на блокчейні та надавши користувачам можливість взаємодіяти з ними та торгувати ними. Модель виявилася настільки успішною, що на деякий час призвела до того, що мережа Ethereum була заблокована великою кількістю транзакцій.

Відтоді ігри стали ключовим варіантом використання NFT, що не є надто великим перебільшенням, враховуючи природу внутрішньоігрових продажів таких продуктів, як скіни та інше, які вже охопили традиційний ринок.

Що стосується NFT, то тут спостерігається перетин між традиційними ігровими компаніями та децентралізованими стартапами, оскільки обидві сторони прагнуть заробити на цифрових картах, творах мистецтва і навіть моді на блокчейні. NFT пасують до ігрової індустрії, як рукавичка до рукавички, і ця пара, безсумнівно, продовжить руйнувати індустрію, оскільки геймери прагнуть заробити не лише як конкуренти, а й як інвестори.

NFT проти криптовалют та фіатних валют. У чому різниця?

Цінність NFT полягає в тому, що ці цифрові активи не взаємозамінні, що відрізняє їх від криптовалют, оскільки NFT і криптовалюта — це не одне й те саме. Кожен NFT має свій власний унікальний набір атрибутів — таких як розмір, дефіцит, творець тощо — і тому не може бути обміняний на інший актив.

На противагу цьому, біткойн (BTC) є взаємозамінним активом. Якщо вам пощастило володіти 1 BTC і ви обміняли його на інший 1 BTC, нічого не змінилося. Ви все ще маєте ту ж саму кількість біткоїнів, яку можете використовувати або тримати, або "ходити" на них.

Те саме стосується фіатних валют, таких як долар США або євро, та інших прикладів взаємозамінних активів. Одна банкнота долара або євро взаємозамінна з будь-якою іншою банкнотою долара або євро, незалежно від характеристик, таких як серійний номер або те, де ви тримаєте банкноту — в кишені чи на банківському рахунку. Ви потрапляєте в сіру зону, якщо у вас є монета, яка вважається предметом колекціонування, і в цьому випадку вона підпадає під визначення невзаємозамінних предметів.

Іншим реальним прикладом є бейсбольні картки, які більш близькі до не взаємозамінних токенів, оскільки одна картка не дорівнює іншій. До речі, концепція невзаємозамінних токенів не втрачає своєї актуальності для Головної бейсбольної ліги (MLB), Національної баскетбольної асоціації (NBA) та інших спортивних організацій, окремих команд і спортсменів.

Скільки коштують NFT?

Теоретично, будь-хто може токенізувати свою роботу і продати її як NFT, але нещодавні заголовки про багатомільйонні покупки привертають увагу.

Наприклад, Граймс продала деякі зі своїх цифрових картин за понад 6 мільйонів доларів. Мистецтво — не єдине, що токенізується і продається. Коли ставки сягнули 2,5 мільйона доларів, генеральний директор Twitter Джек Дорсі спонсорував NFT першого в історії твіту.

Sorare, французька компанія, яка пропонує футбольні картки у формі NFT, залучила 680 мільйонів доларів (498 мільйонів фунтів стерлінгів). Але, як і у випадку з криптовалютами, існують побоювання щодо впливу NFT на навколишнє середовище.

Чому NFT привертають так багато уваги?

NFT вперше з’явилися в криптовалютній індустрії в 2012/2013 роках, залежно від того, наскільки широко ви закидаєте сітку для цієї категорії, хоча вони не потрапили до блокчейну Ethereum до 2017 року. З тих пір, однак, більшість токенів живуть на блокчейні Ethereum. Хоча Ethereum — не єдиний блокчейн, на якому можна створювати і торгувати токенами, він є найпопулярнішим. Основним стандартом для NFT на блокчейні Ethereum є ERC-721.

Коли в Ethereum відбувається транзакція, гаманець, який запускає цей процес, повинен сплатити так званий "газовий збір" майнерам за їхню роботу. Проблема з невзаємозамінними токенами в блокчейні Ethereum полягає в тому, що це дорога мережа, і ці газові збори можуть досягати невиправдано високих цифр, коли попит на транзакції є високим.

Високі ціни є функцією популярності NFT в поєднанні з недостатньою масштабованістю поточної версії блокчейну Ethereum. Проблема масштабованості може змінитися, коли проект перейде від алгоритму консенсусу proof-of-work (PoW) до алгоритму proof-of-stake (PoS), в рамках так званого переходу до Ethereum 2.0 (Eth2). До того часу творці токенів повинні вирішити, чи варті високі комісії того, чи варто їм спробувати інший блокчейн, або ж взагалі відмовитись від NFT.

Незважаючи на те, що NFT існують з 2012 року, нещодавно вони стали популярними завдяки зв’язкам зі знаменитостями та ексклюзивності. Наприклад, перед боєм з Флойдом Мейвезером Логан Пол запропонував своїм прихильникам шанс виграти перші видання карт покемонів, якщо вони придбають його колекційну картку NFT.

В умовах так званої "золотої лихоманки" торгові майданчики NFT, такі як OpenSea, переживають сплеск популярності. Однак чи не є це просто спекулятивною істерією, мильна бульбашка, яка неминуче лусне, коли впливові люди спробують заробити на нематеріальних активах?

Хоча завищення вартості вже давно стало частиною бізнес-моделі світу мистецтва, NFT можуть надати нові можливості для малих митців. Однією з переваг NFT є те, що роялті завжди виплачуються автору, навіть якщо вартість твору мистецтва або музики зростає при перепродажі.

Ми можемо почати уявляти собі світ без грошовитих посередників корпоративних лейблів у музичній індустрії, де художники отримують більшу частину продажів.

Це також потенційно доленосний інструмент для творців контенту, які займаються культурою мемів, наприклад, щоб монетизувати мистецькі напрямки, які їхні батьки, швидше за все, відкидали як "марну трату часу". Вітаємо нову еру монетизованої, оцифрованої комедії.

NFT створюють хвилі, незалежно від того, любите ви їх чи зневажаєте, хочете купити чи додати свою музику і твори мистецтва. Так багато людей стежать за можливостями швидкого збагачення або за катастрофами, які можуть статися з концепцією, що перебуває в зародковому стані. На це варто звернути увагу.

Що робить NFT цінним?

Фактор дефіциту, безсумнівно, підвищує цінність NFT, будь то мистецтво чи цифрова колекція. Але який зв’язок між мавпячими JPEG і дефіцитом NFT? NFT можуть бути дуже дорогими (або цінними), залежно від того, кого ви запитаєте, тому що вони якимось чином домоглися неможливості введення дефіциту на світовий цифровий ринок. Отже, NFT — це не лише спосіб володіти зображенням, а не купувати його.

Купівля NFT означає придбання токена, який завжди вказуватиме на конкретне зображення або цифровий товар, записаний у блокчейні. При цьому користувачі можуть завищувати його ціну, обмежуючи пропозицію цифрового об’єкта, коли вони карбують його як NFT.

Чи змінять NFT світ мистецтва?

NFT, безумовно, змінять світ мистецтва. Наприклад, доісторичне печерне мистецтво бере свій початок ще в епоху нижнього палеоліту, або старого кам’яного віку, десь між 290 000 до н.е. і 700 000 до н.е. Мистецтво пройшло довгий шлях від печерних малюнків і наскальних малюнків, і NFT дають творчим людям нові способи отримання доходу від своєї роботи і залучення нових послідовників.

Якщо вам цікаво, як невзаємозамінні токени вже змінили світ мистецтва, зверніться до Christie’s, аукціонного дому з більш ніж 250-річною історією. Саме там цифровий художник Майк Вінкельманн (Mike Winkelmann), він же Beeple, знаменито продав одну зі своїх робіт — "Everydays: Перші 5000 днів" у форматі JPG за 69 мільйонів доларів. Це був знак часу, який довів, наскільки сильно блокчейн-простір вплинув на сучасне мистецтво.

Ця ціна ставить Біпла в трійку найдорожчих нині живих художників за сумою, вирученою на аукціоні. І хоча ви можете побачити NFT в музеї, як і деякі інші відомі продажі Christie’s, ви можете бути впевнені, що власник отримує право хвалитися, в той час як мистецтво може бути перевірено на блокчейні. Історія Біпла важлива ще й тому, що його участь у світі образотворчого мистецтва почалася лише тоді, коли він натрапив на NFT, демонструючи, як швидко новий художник може стати феноменом в епоху цифрового мистецтва.

Коли Christie’s оголосив, що виставляє на аукціон NFT Beeple, азійські інвестори були першими в черзі: майже п’ята частина з 33 учасників торгів за цифрове мистецтво походила з цього регіону. Сінгапурський криптовалютний інвестор "MetaKovan" зрештою переміг на аукціоні.

Beeple — не єдиний, хто заробляє на NFT. Візьміть хоча б CryptoPunks — колекцію з 10 000 ексцентричних персонажів розміром 24×24 пікселів, включаючи зомбі та інопланетян, побудовану на блокчейні Ethereum. CryptoPunks, який стверджує, що створив перший NFT на Ethereum і послужив натхненням для ринку, поширився як лісова пожежа.

Як і Біпл, ці цифрові художники заробили на своїх роботах у стилі NFT, зокрема, продали дев’ять портретів за майже 17 мільйонів доларів — також на аукціоні Christie’s. Обмежений тираж криптопанків робить їх такими цінними. Наприклад, CryptoPunk 635, який був частиною групи з дев’яти, носить сонцезахисні окуляри і має блакитне обличчя. Це один з дев’яти портретів прибульців у лоті.

Аби не бути обігнаною, музикантка Граймс приєдналася до NFT, заробивши близько 6 мільйонів доларів на продажі колекції цифрових творів мистецтва та відеороликів. Її найкращим твором стало відео під назвою "Death of the Old", яке існує в єдиному екземплярі. Лише цей NFT коштував майже 389 000 доларів.

Як NFT переосмислюють цифровий світ?

Невзаємозамінні токени приваблюють колекціонерів, інвесторів і трейдерів. Вони є цифровою версією якогось продукту, наприклад, твору мистецтва, яка дає власнику сертифіковану версію цього активу. Це має велике значення в таких сферах, як світ мистецтва, де володіння справжнім екземпляром — офіційною, унікальною версією предмета — набагато цінніше, ніж володіння його копією.

Візьмемо, наприклад, статую Давида. Що б ви хотіли — володіти оригіналом скульптури чи її досконалою копією? Відповідь на це питання суб’єктивна і залежить від того, як ви цінуєте витвір мистецтва. Така ж концепція справедлива і для NFT, де власники цих цифрових активів, чиї права власності підтверджуються блокчейном, вірять, що актив або збільшить, або додасть незмірну цінність їхній колекції.

Взаємозамінність, або її відсутність, лежить в основі цінності NFT, яка переосмислює цифровий світ. Як і сам світ мистецтва, NFT капіталізують ідею автора або творчого генія, який надає об’єкту монументальної цінності.

Існує безліч маркетплейсів, на яких користувачі можуть випускати або купувати не взаємозамінні токени. Для цього, як правило, потрібно мати цифровий гаманець, а також цифрову валюту, щоб спрямувати її на купівлю потрібного токена. Існують також різні способи придбання таких токенів: прямий продаж або аукціон. Купівля NFT відбувається не лише на цифрових платформах, але й у кількох відомих аукціонних будинках, таких як Sotheby’s, які можуть продавати NFT, придбані за кркриптовалюту/p>

Як купувати і продавати NFT?

Більшість NFT-маркетплейсів працюють подібно до аукціону. Ви робите ставку і чекаєте, щоб побачити, чи станете ви переможцем NFT, який ви обрали. Деякі сайти, такі як eBay, пропонують опцію "Купити зараз", де NFT можна придбати за встановлену ціну. OpenSea.io, SuperRare, Foundation.app, Rarible і Mintable є прикладами ринків NFT.

Важливо зазначити, що кожна платформа має свій власний набір вимог до криптогаманців. Наразі не існує єдиного гаманця, який можна використовувати на всіх майданчиках. MetaMask є найбільш широко використовуваним криптогаманцем, хоча інші включають Formatic, Torus, Coinbase Wallet і Portis.

Торгівля NFT, які ви раніше придбали, і продаж NFT, які ви видобули, — це два способи продажу NFT. По-перше, за продаж вашого невзаємозамінного токена стягується комісія, так само як і за майнінг NFT. Вони включають в себе плату за газ і комісію за послуги кінцевого продажу, що визначається ринком.

Раніше придбані NFT можна перепродати на вторинному ринку, як і будь-який інший актив. Для цього переконайтеся, що відповідний NFT є у вашому криптогаманці і виставлений на продаж на обраному вами майданчику. Хоча вартість ваших NFT може зростати з часом, довгострокова або навіть короткострокова вартість NFT не може бути гарантована.

Залежно від сервісу, ви можете встановити ціну "Купити зараз" або вказати правила аукціону, наприклад, резервну ціну для продажу випущених NFT. У деяких ситуаціях роялті може виплачуватися щоразу, коли ваш NFT буде продано в майбутньому. Хоча вартість ваших NFT може зростати з часом, довгострокова або навіть короткострокова вартість NFT не може бути гарантована.

Чи існують якісь проблеми з NFT?

Те, що немає фізичного сейфу, з якого можна вкрасти NFT, не означає, що безпека не є проблемою. Як і криптовалютна індустрія, індустрія NFT залишається ринком, що зароджується, на якому розробники вирішують деякі проблеми, а користувачі навчаються.

На цьому шляху, безумовно, будуть і певні труднощі. NFT опинилися в центрі уваги навіть тоді, коли архітектура все ще будується, що може стати рецептом катастрофи, якщо вони потраплять не в ті руки.

Новачки в криптовалютній індустрії, можливо, все ще намагаються надсилати біткойн (BTC) або ефір (ETH) на правильні адреси. З появою NFT їм доводиться дізнаватися про гаманці MetaMask і різні блокчейни, на яких можуть бути побудовані NFT. Все це може бути непосильним для нового користувача і може призвести до помилок, які неможливо виправити в децентралізованому світі, де немає третьої сторони, яка б повернула кошти або товари їх законному власнику.

Крім того, існують також питання безпеки. Незмінна природа блокчейну покликана запобігати шахрайству, але це не завадило шахрайству у сфері NFT. Недобросовісні гравці знаходять спосіб проникнути на нові ринки, і NFT не стали винятком, в тому числі, коли мова йде про авторські права.

Згідно з акаунтами в соціальних мережах, шахраям вдалося захопити твіти деяких акаунтів, а потім продати їх як власні NFT. Хоча індустрія звернула увагу на таку поведінку, і Twitter припинив її, це приклад шахрайства, яке все ще може процвітати на ринку, що тільки-но зароджується.

Перспективи на майбутнє

Ринок NFT досяг значної частини свого вражаючого зростання за один рік. У 2020 році більшість популярних NFT-платформ ще навіть не існували, тоді як початок 2021 року ознаменувався безпрецедентним сплеском активності та обсягів торгівлі. Навіть якщо ця тенденція продовжиться повільнішими темпами, загальний темп впровадження NFT (як і криптовалют), ймовірно, буде безпрецедентним у найближчі роки.

Незважаючи на те, що невзаємозамінні токени важко оцінити, такі характеристики, як унікальність, придатність для торгівлі, талант і те, чи стоїть за продажем оригінальний художник, впливають на їхню ціну. Наступна хвиля ринку NFT може привести до того, що токени стануть частиною ще одного захоплення, яке штурмує криптовалютний ринок: децентралізовані фінанси (DeFi).

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *