Крипто-мистецтво — це загальний термін, створений для позначення злиття мистецтва та технології блокчейн. Як суб-екосистема в світі криптовалют, крипто-мистецтво має на меті збереження незмінних версій цифрового мистецтва, таких як музичні альбоми, картини, нагороди та широкий спектр пам’ятних речей.
Крипто-мистецтво зберігається в блокчейні у вигляді невзаємозамінних токенів, або NFT, і зазвичай прив’язане до грошового еквіваленту. Як і у випадку з традиційними видами мистецтва, на вартість крипто-мистецтва або NFT значною мірою впливає авторитет творця, рідкісність творів мистецтва та попит на них на ринку колекціонерів.
Як об’єкт колекціонування, NFT і подібні форми цифрового мистецтва можуть бути публічно перевірені на автентичність і зміну власника. Це дозволяє кожному витвору мистецтва бути достовірно унікальним і мати відповідну грошову цінність. Давайте зануримося глибше у світ крипто-мистецтва.
Хто такі криптохудожники?
Найбільшими рушіями ландшафту крипто-мистецтва є художники, які створюють/відтворюють твори, що зберігаються в блокчейні. Хоча NFT можуть представляти численні аспекти цифрового світу, перший крок починається зі створення цифрових творів мистецтва. Цифрове мистецтво може бути створене за допомогою легкодоступного програмного забезпечення та персонального комп’ютера у вигляді GIF, JPEG, відео, 3D-зображень та інших подібних форм мистецтва.
Хоча вищезгадане цифрове мистецтво може бути легко відтворене і поширене через Інтернет, криптохудожники повинні сертифікувати і карбувати непідмінний токен, який пов’язаний з автентичністю створеного мистецтва. Після сертифікації твори мистецтва можна завантажувати на різні ринки і продавати потенційним покупцям.
Важливо відзначити, що крипто-мистецтво також підпадає під дію законів про авторське право, і художники повинні створювати, карбувати і продавати унікальні NFT, поважаючи при цьому право власності на інші твори мистецтва.
Метавалюта
Термін "метапростір" був введений в 1992 році Нілом Стівенсоном, автором науково-фантастичного роману "Снігова катастрофа". Це був перший випадок, коли хтось уявив повністю взаємодіючий віртуальний світ, що складається з людських аватарів та 3D-цифрових об’єктів.
Metaverse — це найпопулярніша реалізація крипто-арту або NFT, яка використовує цифрове мистецтво для представлення об’єктів у повнофункціональному віртуальному світі. Metaverse дозволяє користувачам створювати, володіти, купувати і продавати віртуальні версії взуття, одягу, нерухомості та інших речей.
Метапростір також може представляти соціальні спільноти, де люди з усього світу можуть брати участь в онлайн-зустрічах, конференціях, зустрічах і вечірках. У типовому метапросторі користувачі можуть взаємодіяти один з одним і брати участь у заходах віртуальної реальності (VR), наприклад, танцювати під музику або відвідувати заняття з йоги в групах.
Метаверсум також знайшов застосування в ігровій індустрії, де розробники створюють ігри з відкритим світом навколо зростаючої цифрової екосистеми. Завдяки гейміфікації метапростір може бути модифікований для зображення інтерактивних віртуальних світів, які можна досліджувати за допомогою створених користувачем аватарів.
Враховуючи невикористаний потенціал можливостей метапростору, провідні соціальні медіа та технологічні корпорації продовжують досліджувати різні варіанти використання, спрямовані насамперед на покращення залучення клієнтів. Наприклад, гігант соціальних мереж Facebook перейменував себе на "Мета", щоб більше відповідати розвитку метапростору. Наслідуючи його приклад, численні технологічні гіганти також досліджують можливості метамережі для визначення різних потоків доходів і послуг із залучення клієнтів.
Невзаємозамінні токени (NFT)
Невзаємозамінні токени — це те, що робить криптографічне мистецтво можливим. Хоча NFT можна порівняти з будь-якою іншою формою цифрових зображень, включаючи JPEG, GIF і 3D-зображення, вони містять метадані, які можуть допомогти довести їхню цінність і право власності на них у публічному блокчейні.
Враховуючи безмежні можливості, які пропонує діджиталізація, NFT перетворилися на представлення об’єктів реального світу в метапросторах та інших віртуальних світах. Віртуальні онлайн-магазини полегшують роздрібні покупки цифрового одягу, взуття, нерухомості та інших активів і товарів.
Більше того, справжня ринкова вартість NFT визначається рідкістю та суспільним попитом на певну колекцію або об’єкт. Деякі з найбільш поширених прикладів використання NFT включають випуск музичних альбомів і випуск нагород і фан-жетонів на різних спортивних заходах.
Здатність криптовалютної спільноти до інновацій перевершує лише її вплив на формування нових трендів, про що свідчить поява NFT. Але що таке NFT? NFT -…
Що таке технологія блокчейн? Як вона працює?
Блокчейн — це розподілені (тобто без єдиного сховища) і децентралізовані цифрові реєстри, які є стійкими до підробок і підробок. На найпростішому рівні…
Що таке Bitcoin Cash і як працює BCH? Посібник для початківців
Bitcoin Cash (BCH) — це перевірена блокчейн-мережа і криптовалюта, яка швидше і дешевше у використанні, ніж Bitcoin (BTC). Цей актив був створений за…
Що таке біткойн і як він працює?
Біла книга описує біткойн (BTC) як пірингову електронну грошову систему . Але звідки береться біткойн? Відповідно до алгоритмів, нові біткоїни…
Що таке смарт-контракт і як він працює?
Смарт-контракти — це контракти, які кодуються і зберігаються на блокчейні. Вони автоматизують угоди між творцем і одержувачем, роблячи їх незмінними і…
Окрім відображення аспектів реального світу, художники максимально використовують цей новий ландшафт для створення творів мистецтва і продажу їх потенційним покупцям по всьому світу. Це також дає можливість ентузіастам відтворювати популярні картини, а колекціонерам пропонувати частинку безцінної історії.
Скільки коштує повісити криптовалюту на стіну?
Хоча крипто-арт можна відтворити і скопіювати, просто завантаживши зображення або зробивши скріншот, цей процес залишає поза увагою найважливішу особливість мистецтва, тобто метадані або докази його унікальності.
Кожному цифровому витвору мистецтва необхідно присвоїти унікальний ідентифікатор, перш ніж його можна буде назвати NFT та оцінити в грошовому еквіваленті. Як наслідок, унікальний ідентифікатор NFT — це те, що робить мистецтво єдиним у своєму роді, підтверджуючи легітимність його цінності та права власності на нього. Типові ціни на карбування NFT можуть варіюватися від $1,00 до в середньому $900, залежно від постачальника послуг і хоста блокчейну. Однак нереальні ціни на газ можуть підняти вартість карбування NFT ще вище.
Унікальний ідентифікатор твору мистецтва NFT може бути перехресно перевірений через мережу публічних блокчейнів. Коли криптовалюта продається або передається іншому користувачеві, метадані отримують позначку часу в мережі блокчейн. Залежно від рідкісності та колекційного попиту на твір, ціна NFT може коливатися від кількох доларів до мільйонів.
NFT-маркетплейси допомагають авторам карбувати цифрове мистецтво у непідробний токен. Процес зазвичай передбачає використання власного криптовалютного гаманця на блокчейні та криптовалютного платежу. Майнінг вимагає від творця сплатити комісію за транзакції або газові збори за оновлення блокчейну з метаданими про відповідне криптомистецтво, які визначаються мережею блокчейну та напругою або поточною пропускною здатністю блокчейну.
Зважуємо ризики та вигоди
Ринок NFT, хоча і приносить прибуток, відкрив нові потенційні можливості для шахраїв і недобросовісних суб’єктів, які обманюють інвесторів і колекціонерів, які нічого не підозрюють. Як і в будь-якій іншій екосистемі, пов’язаній з криптовалютою і технологією блокчейн, інвесторам і ентузіастам рекомендується ретельно вивчити NFT, перш ніж брати на себе будь-які зобов’язання або здійснювати покупки.
Інвесторам не менш важливо підтвердити метадані NFT у відповідних блокчейнах. Метадані — це термін, який використовується для опису додаткової інформації про певний об’єкт або екземпляр, що у випадку з NFT включає інформацію про карбування, хост-мережу блокчейну, право власності та дані про творця. Інформація, доступна в блокчейні, може розглядатися як єдиний спосіб підтвердити легітимність пропозиції криптовалюти.
Як уже зазначалося, довіра до NFT та їхня цінність безпосередньо пов’язані з їхніми творцями та попитом на ринку перепродажу. З огляду на це, навіть якщо NFT можуть бути перевірені з точки зору автентичності, це не гарантує високу (або будь-яку) вартість перепродажу. Вартість перепродажу NFT визначається виключно настроями інвесторів, пов’язаними з мистецтвом.
Чи можна скопіювати криптовалюту?
Всупереч поширеній думці, що відтворити крипто-арт так само просто, як зберегти копію зображення або відео на комп’ютерному пристрої, копіювання крипто-арту є технічно неможливим. Наприклад, коли користувач намагається "зберегти" крипто-арт, він зберігає ідентичну копію зображення, але втрачає можливість захопити інформацію, яка становить NFT-компонент будь-якого цифрового мистецтва.
У багатьох випадках художник може вирішити зберегти авторське право на NFT, що дозволяє йому створювати і продавати кілька копій одного і того ж твору. Однак метадані допомагають розрізнити права власності на NFT, що мають схожий вигляд, і забезпечують довіру до творця.
Як ми вже обговорювали раніше, криптовалюта (як і будь-яка інша форма мистецтва) є об’єктом авторського права, і неправомірне присвоєння авторства може мати негативні наслідки в залежності від законодавства країни, в якій вона створена.
Погляд у майбутнє NFT, метапростору та криптомистецтва
Майбутнє крипто-мистецтва буде визначатися людьми, які вірять в екосистему, і ступенем її масового прийняття. Враховуючи участь популярних художників, музикантів, спортсменів та знаменитостей, крипто-мистецтво, на щастя, привернуло увагу великої кількості людей, які бажають купувати, продавати та колекціонувати твори мистецтва у формі NFT.
Існуючі варіанти використання екосистеми криптовалют пов’язані з мистецтвом та інтерактивними віртуальними світами. З ростом популярності NFT поступово проникають у світ купівлі віртуальних активів, таких як купівля онлайн версій одягу, нерухомості тощо, що випускаються обмеженими серіями.
Хоча світ криптовалют, особливо криптовалютного мистецтва, ще тільки належить випробувати на повний потенціал, ця нова технологія вже змінила наше уявлення про дорогоцінні предмети колекціонування та мистецтва у віртуальному середовищі. Що стосується майбутнього, то крипто-мистецтво має всі шанси стати інструментом віртуальної репрезентації кожного аспекту нашого повсякденного життя.