Якщо біткойн (BTC) — це нібито майбутнє грошей, то що таке Ефіріум? Для новачка в криптовалютному просторі це логічне запитання, враховуючи, що він, ймовірно, бачить Ефіріум і його рідну криптовалюту Ефір (ETH) поруч з Біткоїном на біржах і в новинах всюди. Однак, не зовсім справедливо вважати, що Ефіріум знаходиться в прямій конкуренції з біткоїном. У них різні цілі, функції і навіть технологія.
Ethereum — це децентралізована блокчейн-мережа на основі токена Ether, яка дозволяє користувачам здійснювати транзакції, заробляти відсотки на своїх активах шляхом стейкінгу, використовувати і зберігати невзаємозамінні токени (NFT), торгувати криптовалютою, грати в ігри, користуватися соціальними мережами і багато іншого.
Багато хто вважає Ethereum наступним кроком інтернету. Якщо централізовані платформи, такі як App Store від Apple, представляють Веб 2.0, то децентралізована мережа, керована користувачами, як Ethereum, — це Веб 3.0. Цей "веб наступного покоління" підтримує, наприклад, децентралізовані додатки (DApps), децентралізовані фінанси (DeFi) і децентралізовані біржі (DEX).
У цьому посібнику ви дізнаєтеся про історію Ethereum, майнінг Ethereum, як працює Ethereum, як купити Ethereum, ETH проти BTC, переваги Ethereum та ознайомитеся з Ethereum 2.0.
Історія Ефіріуму
Ефіріум не завжди був другим за величиною блокчейн-проектом у світі. Віталік Бутерін фактично створив проект у відповідь на недоліки біткоїна. У 2013 році Бутерін опублікував білу книгу Ethereum, в якій детально описав смарт-контракти — автоматизовані незмінні оператори "якщо-тоді", що дозволяють розробляти децентралізовані додатки. Хоча розробка DApp вже існувала в блокчейн-просторі, платформи не були сумісними. Бутерін хотів, щоб Ethereum об’єднав їх. На його думку, уніфікація способу запуску та взаємодії DApps була єдиним способом підтримати їх прийняття.
Так народився Ethereum 1.0. Уявіть собі App Store від Apple: один простір для десятків тисяч різних додатків, які дотримуються одного набору правил. Тільки цей набір правил жорстко закодований в мережі і виконується автономно, а розробники можуть застосовувати свої власні правила в DApps. Тут немає центральної сторони, як у випадку з Apple, яка змінює та впроваджує правила. Натомість влада знаходиться в руках людей, які діють як спільнота.
Звичайно, створення такої мережі — справа не з дешевих. Тому Бутерін та його співзасновники — Гевін Вуд, Джеффрі Вілке, Чарльз Хоскінсон, Міхай Алісіє, Ентоні Ді Йоріо та Амір Четріт — провели попередній продаж токенів, щоб зібрати $18,439,086 в ефірі, фінансуючи поточний та майбутній розвиток Ethereum.
Група також заснувала Ethereum Foundation у Швейцарії з метою підтримки та розвитку мережі. Незабаром після цього Бутерін оголосив, що фонд буде працювати як неприбуткова організація, що змусило деяких співзасновників покинути його.
З часом до Ethereum прийшли розробники з власними децентралізованими ідеями. У 2016 році ці користувачі заснували The DAO — демократичну групу, яка голосувала за зміни та пропозиції в мережі. Організація спиралася на смарт-контракт і обійшла потребу в генеральному директорі, який би проголошував владу над Ethereum. Замість цього, щоб зміни були впроваджені, потрібно було проголосувати за них більшістю голосів.
Однак все пішло шкереберть, коли невідомий хакер викрав 40 мільйонів доларів з авуарів The DAO через уразливість в системі безпеки. Щоб відвернути крадіжку, DAO проголосувала за "хардфорк" Ethereum, відмежувавшись від старої мережі і перейшовши на новий протокол, по суті, пройшовши велике оновлення програмного забезпечення. Цей новий форк зберіг назву Ethereum, в той час як оригінальна мережа існує як Ethereum Classic.
Як працює Ethereum?
Як і біткоїн, мережа Ethereum існує на тисячах комп’ютерів по всьому світу завдяки користувачам, які беруть участь у ній як "вузли", а не як централізований сервер. Це робить мережу децентралізованою і дуже стійкою до атак, і, по суті, нездатною вийти з ладу. Якщо один комп’ютер виходить з ладу, це не має значення, тому що тисячі інших підтримують роботу мережі.
По суті, Ethereum — це єдина децентралізована система, яка працює на комп’ютері, що називається віртуальною машиною Ethereum (EVM). Кожен вузол має копію цього комп’ютера, а це означає, що будь-яка взаємодія повинна бути перевірена, щоб кожен міг оновити свою копію.
Взаємодія в мережі називається "транзакціями" і зберігається в блоках блокчейну Ethereum. Майнери перевіряють ці блоки перед тим, як відправити їх в мережу, і вони виступають в ролі історії транзакцій або цифрової книги. Майнінг для перевірки транзакцій відомий як метод консенсусу з доказом роботи (PoW). Кожен блок має унікальний 64-значний код, який його ідентифікує. Майнери використовують свої комп’ютерні потужності, щоб знайти цей код, доводячи, що він унікальний. Їхні комп’ютерні потужності є "доказом" цієї роботи, і майнери отримують винагороду в ETH за свої зусилля.
Також, як і у випадку з біткоїном, всі транзакції Ethereum є повністю публічними. Майнери транслюють завершені блоки решті мережі, підтверджуючи зміни і додаючи блоки до кожної копії реєстру. Підтверджені блоки неможливо підробити, вони слугують ідеальною історією всіх мережевих транзакцій.
Але якщо майнерам платять за їхню роботу, звідки ж береться ETH? За кожну транзакцію стягується комісія, так званий "газ", яку сплачує користувач, що ініціює цю транзакцію. Ця плата виплачується майнерам, які підтверджують транзакцію, стимулюючи майбутній видобуток і забезпечуючи безпеку мережі. Газ, по суті, служить лімітом, обмежуючи кількість дій, які користувач може зробити за одну транзакцію. Він також запобігає поширенню мережевого спаму.
Оскільки ETH — це скоріше токен утиліти, ніж токен цінності, його пропозиція нескінченна. Ефір постійно надходить в обіг у вигляді винагород майнерам, і так само буде з винагородами за стейкінг, як тільки мережа перейде на систему підтвердження частки (PoS). Теоретично, на Ефір завжди буде попит, а це означає, що інфляція ніколи не знецінить актив, який не буде використовуватися.
На жаль для багатьох, плата за газ Ethereum може бути досить високою, залежно від активності в мережі. Це пов’язано з тим, що блок може зберігати лише певну кількість газу, яка залежить від типу та суми транзакції. Як наслідок, майнери обиратимуть транзакції з найвищою платою за газ, а це означає, що користувачі змагаються за те, щоб підтвердити транзакцію першими. Ця конкуренція призводить до зростання комісійних, перевантажуючи мережу в періоди підвищеного навантаження.
Перевантаженість мережі є значною проблемою, хоча вона вирішується в Ethereum 2.0 — повна перебудова, яка буде розглянута в окремому розділі.
Для взаємодії з Ethereum потрібна криптовалюта, яка зберігається у гаманці. Цей гаманець підключається до DApps, виконуючи роль паспорта екосистеми Ethereum. Звідти будь-хто може купувати товари, грати в ігри, позичати гроші і робити всілякі дії так само, як і в традиційному інтернеті. Тільки традиційний інтернет є безкоштовним для користувачів, оскільки вони віддають особисту інформацію. Централізовані організації, що керують веб-сайтами, потім продають ці дані, щоб заробити гроші.
Криптовалюта тут замінює дані, а це означає, що користувачі можуть вільно переглядати та взаємодіяти анонімно. Це також означає, що використання DApp є недискримінаційним. Наприклад, жоден кредитний чи банківський DApp не може відмовити комусь на основі його раси чи фінансового статусу. Посередник не може заблокувати те, що він вважає "підозрілою транзакцією". Користувачі контролюють, що вони роблять і як вони це роблять, саме тому багато хто вважає Ethereum Web 3.0 — майбутнім веб-взаємодії.
Що робить Ethereum?
Децентралізовані фінанси, мабуть, є найбільшим досягненням мережі Ethereum. DApps, які можуть виконувати кілька функцій в екосистемі, з’явилися приблизно в 2019-2020 роках і з кожним днем набувають все більшої популярності. Чим більше DApps будуть використовуватися, тим більше буде використовуватися мережа Ethereum. Сцена DeFi в Ethereum є найбільшою в світі, а успішні DApps з роками привертають все більше уваги до платформи.
Художники, наприклад, заробляють мільйони доларів, публікуючи свої роботи в блокчейні за допомогою невзаємозамінних токенів (NFT). Хтось може запитати, навіщо купувати цифрове мистецтво, якщо можна просто зробити скріншот? Колекціонери хочуть мати право власності, ось чому. NFT також підтверджують право власності та слугують безпечною формою зберігання. По суті, це все в одному для колекціонерів, тож не важко зрозуміти привабливість.
З тієї ж причини, з якої людина віддасть перевагу оригіналу "Мони Лізи", а не її копії, навіть якщо копію неможливо відрізнити від оригіналу. NFT також представляють собою корисні предмети та аксесуари в онлайн-іграх. Гравці можуть прикрашати свої будинки і персонажів унікальними активами від художників, забезпечуючи ще одне джерело доходу для творчих людей.
Розробники створили додатки для соціальних мереж без цензури, що дозволяють користувачам давати один одному чайові за контент. Ігри дозволяють користувачам інвестувати в активи, грати, щоб їх розвивати, а потім продавати з метою отримання прибутку, витягуючи реальну цінність зі свого ігрового часу. Існують платформи для прогнозування, які винагороджують правильні прогнози, і фріланс-платформи, які не беруть величезну частку від кожного платежу.
Все це управляється автономно за допомогою блокчейну і смарт-контрактів, а DeFi дає користувачам більше контролю над своїми коштами, ніж будь-коли раніше.
Майнінг Ethereum
Процес створення блоку транзакцій, який додається до блокчейну Ethereum, називається майнінгом. Наразі Ethereum використовує блокчейн з принципом proof-of-work, але в Ethereum 2.0 переходить на proof-of-stake (PoS) з метою масштабованості та більш екологічного підходу.
Майнери Ethereum — це комп’ютери, які запускають програмне забезпечення і використовують свій час і обчислювальну потужність для обробки транзакцій і створення блоків. Учасники мережі повинні гарантувати, що всі згодні з послідовністю транзакцій в децентралізованих системах, таких як Ethereum. Майнери допомагають у цьому, генеруючи блоки, розв’язуючи складні з точки зору обчислень загадки, тим самим захищаючи мережу від зловмисників.
Ефіріум проти біткоїна
Що таке Ethereum 2.0? Пояснення злиття та переходу до PoS
Будучи другою за популярністю блокчейн-платформою в світі після біткоіну (BTC), Ефіріум (ETH) прагне бути всім тим, чим не є його попередник. Деякі…
Що таке Bitcoin Cash і як працює BCH? Посібник для початківців
Bitcoin Cash (BCH) — це перевірена блокчейн-мережа і криптовалюта, яка швидше і дешевше у використанні, ніж Bitcoin (BTC). Цей актив був створений за…
Що таке технологія блокчейн? Як вона працює?
Блокчейн — це розподілені (тобто без єдиного сховища) і децентралізовані цифрові реєстри, які є стійкими до підробок і підробок. На найпростішому рівні…
Що таке біткойн і як він працює?
Біла книга описує біткойн (BTC) як пірингову електронну грошову систему . Але звідки береться біткойн? Відповідно до алгоритмів, нові біткоїни…
Що таке смарт-контракт і як він працює?
Смарт-контракти — це контракти, які кодуються і зберігаються на блокчейні. Вони автоматизують угоди між творцем і одержувачем, роблячи їх незмінними і…
Хоча біткойн є найбільш поширеною криптовалютою, спільнота Ефіріуму має амбіції розширити проект. Перша призначена для того, щоб бути цифровими грошима, і вона досить добре виконує цю функцію. Але біткойн має свої обмеження. Це PoW-мережа, яка намагається масштабуватися, що змушує декого вважати, що це скоріше засіб заощадження, подібний до золота. Біткоїн також має жорсткий ліміт у 21 мільйон монет, що ще більше підтверджує цей аргумент.
Ethereum, з іншого боку, має намір перевершити нашу поточну інтернет-інфраструктуру. Він планує автоматизувати багато процесів, які все ще потребують посередників, наприклад, використання магазину додатків або робота з менеджерами фондів. ETH використовується більше як спосіб взаємодії з мережею, ніж як спосіб переказу грошей, хоча він може робити і це.
Розробники можуть використовувати Ethereum для створення унікального токена, сумісного з Ефіром, для кожного DApp, який називається токеном ERC-20. Хоча процес не ідеальний, це означає, що всі токени на основі Ethereum технічно сумісні. Мережа Біткоїн створена тільки для Біткоїна.
Переваги Ethereum
Окрім децентралізації та анонімності, Ethereum також має ряд інших переваг, таких як відсутність цензури. Наприклад, якщо хтось твітує щось образливе, Twitter може видалити цей твіт і покарати користувача. Однак на платформі соціальних мереж на основі Ефіріуму це може статися лише за умови, що спільнота проголосує за це. Таким чином, користувачі з різними точками зору можуть дискутувати так, як вони вважають за потрібне, а люди можуть вирішувати, що слід і що не слід говорити.
Вимоги спільноти також не дають змоги поганим акторам взяти владу в свої руки. Хтось з поганими намірами мав би контролювати 51% мережі, щоб внести зміни, а це майже неможливо в більшості випадків. Це набагато безпечніше, ніж простий сервер, який можна зламати.
Існують також смарт-контракти, які автоматизують багато кроків, що здійснюються центральними органами влади в традиційному Інтернеті. Фрілансер, наприклад, на Upwork повинен використовувати платформу для пошуку клієнтів та укладання контрактів на оплату. Бізнес-модель Upwork забирає певний відсоток від кожного контракту для оплати праці своїх працівників, витрат на сервер тощо. У Веб 3.0 клієнт може просто написати смарт-контракт, в якому зазначено: "Якщо робота буде здана в час Х, кошти будуть перераховані". Правила жорстко закодовані в контракті і не можуть бути змінені жодною зі сторін після написання.
Крім того, придбати Ефір стає простіше, ніж будь-коли раніше. Такі компанії, як PayPal та її дочірня компанія Venmo, підтримують купівлю криптовалюти за фіатну валюту прямо в додатку. Враховуючи мільйони клієнтів на кожній платформі, вони рано чи пізно будуть залучені до цього процесу.
Недоліки Ethereum
Хоча Ethereum здається ідеальною платформою, у неї є кілька ключових проблем, які необхідно вирішити.
Перша — це масштабованість. Бутерін уявляв собі Ethereum таким, яким зараз є Інтернет, з мільйонами користувачів, що взаємодіють одночасно. Однак через алгоритм консенсусу PoW така взаємодія обмежена часом перевірки блоків і платою за газ. Крім того, децентралізація є перешкодою. Центральна організація, така як Visa, керує всім і довела процес транзакцій до досконалості.
По-друге, це доступність. На момент написання цього звіту розробка Ethereum була дорогою і складною для користувачів, які не знайомі з технологією, а також для користувачів, які не знайомі з нею. Деякі платформи вимагають певних гаманців, а це означає, що потрібно перевести ETH з поточного гаманця на потрібний гаманець. Це непотрібний крок для користувачів, вкорінених в нашій фінансовій екосистемі, і зовсім не зручний для новачків.
Звичайно, PayPal додає підтримку криптовалют, але користувачі не можуть нічого зробити, окрім як тримати їх там. Платформа повинна інтегруватися з DeFi і DApps, щоб збільшити доступність у значущий спосіб.
Платформа має добре написану документацію з цього питання — ще один ключовий спосіб залучити більше користувачів. Але сам процес використання Ethereum потребує впорядкування. Вивчення блокчейну сильно відрізняється від його використання.
Що таке Ethereum 2.0 (Eth2)?
Ethereum повільно оновлюється до версії 2.0, яка, як очікується, принесе алгоритм консенсусу з доказом частки. Планується, що це відбудеться в період з 2020 по 2022 рік, традиційна мережа Ethereum працює над злиттям з Beacon Chain — першою новою функцією Ethereum 2.0.
На перший погляд, Beacon Chain мало що змінює, але він додає фундаментальні зміни, необхідні для майбутніх модернізацій, таких як ланцюжки осколків. Пам’ятаєте проблему масштабованості, яку ми обговорювали раніше? Ланцюжки шардів і процес шардингу є важливою частиною вирішення будь-яких проблем з масштабуванням.
Шардинг — це розподіл транзакцій між декількома меншими блокчейн-мережами. Ці менші мережі можуть використовуватися користувачами зі слабшим обладнанням, оскільки їм потрібно зберігати інформацію тільки з шарда, а не з усієї мережі. По суті, шардинг робить валідацію Ethereum більш доступною і допомагає розвантажити основну мережу.
Ethereum 2.0 викликав у багатьох криптовалютних ентузіастів бичачий настрій. Знаменитості користуються перевагами NFT, а загальна обізнаність про блокчейн зростає. Однак вся ця активність призвела до високих комісій за транзакції та повільної перевірки, що свідчить про необхідність Ethereum 2.0. Це може створити проблему, оскільки комісія може становити більше половини суми транзакції. На щастя, розробники DApp наполегливо працюють над тим, щоб зробити його більш доступним для масового використання.
Частково це рішення полягає в консенсусі з доказом частки, який є ключовою особливістю Ethereum 2.0. Замість майнінгу, який є енергоємним, Ethereum 2.0 знаменує перехід до алгоритму консенсусу PoS. Доказ частки замінює майнерів на валідаторів: користувачів, які зберігають блокчейн Ethereum, підтверджують транзакції тощо. По суті, це ще одна форма нод.
Щоб стати повноцінним валідатором, потрібно вкласти мінімум 32 ETH, принаймні, в ранній період розвитку Ethereum 2.0. Залишаючи комп’ютер підключеним до мережі, валідатори отримують ETH в якості винагороди за свою роботу. Ідея полягає в тому, що ті, хто вкладає свої ETH, мають найкращі наміри щодо мережі і зроблять все можливе, щоб забезпечити її успіх. Крім того, якщо валідатор не бере участі або намагається зробити щось зловмисне, він може втратити ETH.
Аргументом на користь підтвердження частки є те, що це швидша і доступніша форма консенсусу в блокчейні. Він не вимагає спеціального обладнання, як майнінг, а це означає, що в ньому може брати участь будь-хто, хто має кошти і пристрій. Теоретично, така доступність повинна сприяти зростанню мережі. Чим більше валідаторів, тим більше блоків буде підтверджено. Додаткові валідатори також ще більше децентралізують Ethereum, підвищуючи безпеку в міру зростання їхньої ролі.
Як купити Ethereum
Ви не зможете купити криптовалюту в банку або у онлайн-брокера, такого як Vanguard або Fidelity. Замість цього вам потрібно використовувати платформу для торгівлі криптовалютою. Існує безліч криптовалютних бірж, від простих до складних інформаційних панелей для просунутих трейдерів. Різні платформи мають різні ціни, заходи безпеки та інші особливості, тому перед реєстрацією варто провести деяке дослідження.
Щоб відкрити рахунок на криптовалютній біржі, вам майже напевно потрібно буде надати деяку особисту інформацію та пройти верифікацію. Після цього ви зможете поповнити свій рахунок, підключивши банківський рахунок або дебетову картку. Комісія, швидше за все, буде відрізнятися в залежності від обраного вами варіанту.
Поповнення рахунку не означає, що ви придбали Ethereum, і, як і у випадку з будь-яким інвестиційним рахунком, ви не хочете, щоб ваші неінвестовані кошти залишалися без діла. На цьому етапі ви повинні придбати Ethereum, щоб інвестувати.
Ви зможете обміняти долари США на Ethereum після того, як ваш рахунок буде поповнено. Просто введіть суму в доларах, яку ви хочете обміняти на Ethereum. Залежно від ціни Ethereum і того, скільки ви хочете купити, ви, швидше за все, будете купувати частки однієї валюти Ethereum. Ваша покупка буде відображатися у відсотках від загальної кількості ефірних монет.
Простіше залишити криптоінвестиції на вашому біржовому рахунку, якщо у вас є лише невелика кількість криптовалюти. Однак, якщо ви хочете перемістити свої активи в більш безпечне місце зберігання, цифровий гаманець може забезпечити додаткову безпеку. Існує безліч типів цифрових гаманців, кожен з яких має різний рівень захисту, наприклад, паперовий гаманець або мобільний гаманець.
Чи варто купувати Ethereum?
Ефіріум — друга за ринковою капіталізацією криптовалюта, яку вважають "сріблом" по відношенню до золота біткоїна. Як і будь-яка інвестиція, цілком можливо, що підвищений ризик Ефіріуму відповідає більшій винагороді. У будь-якому випадку, зараз вже не 2009 рік: Ефіріум пройшов стадію підтвердження концепції, і зараз саме час інвесторам, які раніше не досліджували цей клас активів, зробити це.
З огляду на невизначеність і волатильність крипторинку, перш ніж інвестувати значну суму пенсійних коштів в Ethereum або будь-яку іншу криптовалюту, проведіть власне дослідження. Однак, можливо, варто розглянути цю криптовалюту як вибір для агресивного зростання в диверсифікованому портфелі. Звичайно, не інвестуйте більше, ніж ви можете дозволити собі втратити
Майбутнє Ethereum
Останніми місяцями блокчейн Ethereum переживає сплеск популярності, оскільки розробники використовують його для створення безлічі децентралізованих фінансових проектів і NFT. Поява нових додатків, подібних до цих — одних з перших, що працюють на публічному блокчейні — вже викликала величезний мережевий ефект, за словами прихильників, оскільки підвищена активність приваблює все більше розробників до Ethereum.
Однак залишаються основні питання щодо того, чи зможе Ethereum, який відстає від графіка зі складним набором технологічних оновлень, конкурувати з більш гнучкими конкурентами, і чи з’явиться консенсус щодо його довгострокового функціонування в міру зростання криптовалюти.
Навпаки, такі інвестори, як Гарг, попереджають, що з огляду на довгострокове значення Ефіріуму, криптовалютні ринки можуть бути готові до розвороту, і біткойн повернеться до беззаперечного домінування.