Posted inТехнології блокчейн

Стейкінг Ethereum 2.0: Посібник для початківців про те, як зробити стейкінг ETH

Стейкінг Ethereum 2.0: Посібник для початківців про те, як зробити стейкінг ETH

Що таке Ethereum 2.0: Пояснення рівня консенсусу Ethereum

Ethereum 2.0 або ETH2 — це багатоетапне оновлення, яке має на меті покращити масштабованість та безпеку мережі Ethereum шляхом внесення змін до інфраструктури, зокрема, переходу від процесу консенсусу на основі доказу роботи (PoW) до процесу консенсусу на основі доказу частки (PoS).

У січні 2022 року Фонд Ethereum перейменував Eth2 на "рівень консенсусу", оскільки це оновлення мережі, а не побудова нової мережі з нуля. При цьому Ethereum 1.0 називають "рівнем виконання", де знаходяться правила мережі та смарт-контрактів. Важливо відзначити, що повне оновлення буде завершено до 2023 року.

Що таке стейкінг ETH 2.0?

Мережа Ethereum (ETH) зараз перевантажена, що призводить до того, що транзакційні витрати злетіли до непомірно високого рівня для багатьох випадків використання. Частково це пов’язано з успіхом проектів DeFi, де споживачі готові платити високі комісії за транзакції через величезну фінансову цінність транзакцій.

Комісії за транзакції є "газовими" витратами в Ethereum, оскільки вони фінансують реальні додатки, що працюють на блокчейні Ethereum, а не просто транзакції. Нефінансовим DApps (децентралізованим додаткам, розробленим на основі Ethereum) складно працювати на Ethereum через високу плату за газ.

Щоб вирішити ці проблеми, Ethereum Foundation працює над оновленням мережі (раніше ETH2), яке має на меті покращити безпеку, швидкість, ефективність та масштабованість мережі Ethereum. Безпека і масштабованість мережі Ethereum дозволяють їй обробляти більше транзакцій, зменшити кількість вузьких місць і пристосуватися до більшої кількості сценаріїв використання, особливо за межами фінансів.

Як згадувалося раніше, в рамках цього оновлення модель стейкінгу замінить існуючий процес майнінгу Ethereum. У блокчейні PoS стейкінг — це процес активної участі в перевірці транзакцій (подібно до майнінгу). Кожен, хто має мінімально необхідний баланс криптовалюти, може підтверджувати транзакції і отримувати винагороду за стейкінг в цих блокчейнах. Ethereum можна стейкувати на платформах обміну криптовалют, таких як Coinbase, Binance, Kraken тощо.

Зараз Ethereum обробляє 15 транзакцій в секунду, що є відносно повільним в контексті фінансових транзакцій. З іншого боку, очікується, що Proof-of-stake дозволить обробляти 100 000 транзакцій в секунду, що значно розширить спектр проектів і додатків, які можуть бути побудовані на блокчейні Ethereum.

Цей посібник познайомить вас зі стейкінгом ETH, пояснить, як зробити стейкінг Ethereum, як працює стейкінг Ethereum, а також про винагороду за стейкінг ETH 2.0.

Від майнінгу до моделі стейкінгу

Підтвердження стейкінгу — це метод консенсусу, який використовують блокчейн-мережі для досягнення розподіленого консенсусу. Стейкінг — це процес, який використовується в блокчейнах PoS для захисту блокчейну і генерації нових блоків. Процес вибору валідаторів для створення нового блоку називається стейкінгом.

Шанс валідатора бути обраним для створення/підтвердження блоку пропорційний кількості монет. Таким чином, будь-хто з невеликою кількістю монет може взяти участь у стейкінгу і заробити додаткові монети пропорційно до суми свого стейку.

Щоб стати валідатором в мережі, користувачі повинні внести свої ETH (рідна криптовалюта блокчейну Ethereum). Валідатори, як майнери в системі proof-of-work, відповідають за організацію транзакцій і створення нових блоків, щоб всі вузли могли погодитися зі станом мережі.

Валідатори, іноді відомі як "стейкери", відповідають за обробку транзакцій, зберігання даних і додавання блоків до ланцюжка Beacon Chain, нової моделі консенсусу Ethereum. Валідатори отримують відсотки від своїх монет, деномінованих в Ефірі, як винагороду за активну участь у мережі.

Щоб стати валідатором в Ethereum, користувачі повинні інвестувати 32 ETH. Валідатори створюють блоки випадковим чином і несуть відповідальність за повторну перевірку та підтвердження блоків, які вони не створили.

Частка користувача також використовується для стимулювання позитивної діяльності валідаторів. Наприклад, користувач може втратити частину своєї частки, якщо він вийде з мережі (не підтвердить валідацію), або втратити всі свої інвестиції, якщо вступить у навмисну змову. Крім того, користувачі можуть делегувати свою частку іншому користувачеві, який може виконувати обов’язки валідатора від їхнього імені, залежно від системи PoS.

Така форма стейкінгу забезпечує учасникам пасивний потік доходу і сприяє безпеці оновлення рівня консенсусу (раніше Ethereum 2.0), наступної версії мережі Ethereum.

Як працює стейкінг Ethereum?

Блокчейн на основі PoS, на відміну від блокчейну на основі proof-of-work або PoW, об’єднує 32 блоки транзакцій під час кожного раунду перевірки, який триває в середньому 6,4 хвилини. "Епохи" — це назви, які даються цим групам блоків. Коли блокчейн додає дві додаткові епохи після неї, це вважається незворотнім, тобто епоха вважається завершеною.

Beacon Chain ділить стейкхолдерів на "комітети" по 128 осіб і випадковим чином призначає їх на певний шард-блок. Кожному комітету виділяється "слот", і у нього є певний час, щоб запропонувати новий блок і підтвердити внутрішні транзакції. Кожна епоха має 32 слоти, тому для завершення процесу валідації потрібно 32 набори комітетів.

Після того, як комітет призначено на блок, один з його членів випадковим чином отримує ексклюзивне право пропонувати новий блок транзакцій. Решта 127 членів голосують за цю пропозицію і підтверджують транзакції.

Beacon Chain збирає інформацію про стан шардів і поширює її серед сусідніх шардів, підтримуючи синхронізацію мережі. Валідатори будуть управлятися Beacon Chain, яка буде займатися всім, від реєстрації їх внесків в стейк до присудження нагород і покарань.

Шардинг — це процес поділу мережі Ethereum на багато частин, відомих як "шарди". Кожен шард має свій стан, який включає в себе певний набір балансів рахунків і смарт-контрактів.

Новий блок додається до блокчейну, і формується "перехресне посилання", яке підтверджує автентичність його додавання після того, як більшість членів комітету засвідчить його. Тільки після цього стейкер, який запропонував новий блок, отримує свою винагороду.

Окремі стани осколків узгоджуються з основним ланцюгом, тобто з ланцюгом-маяком, під час процесу зшивання. Завдяки зшиванню, кінцевий стан кожного шарда повинен відображатися в ланцюжку Beacon Chain

Коли транзакція є частиною блоку, який неможливо змінити в розподіленій мережі, кажуть, що вона має "фінальність". Каспер, протокол фінальності, змушує валідаторів узгоджувати стан блоку в певних контрольних точках, щоб досягти цього при підтвердженні частки.

Блок вважається фіналізованим, якщо дві третини валідаторів згодні. Якщо валідатори спробують змінити це пізніше за допомогою атаки на 51%, вони втратять весь свій стейк.

Скільки ви заробляєте на стейкінгу Ethereum?

Для розрахунку винагороди в ETH 2.0 використовуються річні процентні ставки і функція зворотного квадратного кореня. Простіше кажучи, це означає, що чим менша загальна сума стейкінгу ETH, тим меншими будуть стимули для кожного валідатора.

Моделі винагороди для пропонентів блоків і атестаторів відрізняються. Пропонент блоку отримує ⅛ від базової винагороди, відомої як "B", в той час як атестер отримує решту ⅞ B, яка коригується залежно від того, скільки часу потрібно пропоненту блоку, щоб подати свою атестацію.

Щоб отримати повну винагороду ⅞ B, атестувальник повинен здати його якомога швидше. Виплата зменшується за кожен слот, пройдений без атестувальника, включаючи атестацію до блоку. Винагорода зменшується на 7/16 B, якщо пройшло два слоти до включення атестації, 7/32 B, якщо пройшло три слоти, і так далі.

Швидкість емісії Ethereum 2.0 в основному визначається базовою винагородою. Чим нижча базова винагорода на одного валідатора, тим більша кількість валідаторів підключена до Ethereum 2.0. Це відбувається тому, що базова винагорода обернено пропорційна квадратному кореню із загального балансу всіх валідаторів Eth 2.0.

Чому варто вкладати ETH в Ethereum 2.0?

Основною причиною, чому багато людей хочуть інвестувати в Ефір, є отримання APR, або річної відсоткової ставки, яка може коливатися від 6% до 15%. При мінімальній потребі в 32 ETH, ви можете розраховувати заробити від 2 до 5 ETH за поточними цінами.

У чому саме полягає підступ? Ви повинні зберігати свої ETH роками. Деякі люди можуть вагатися, чи погоджуватися на цей варіант, якщо у них немає 32 ETH, які можна було б заблокувати на льоту, або якщо вони вважають за краще витрачати ETH на інші децентралізовані додатки.

Ви повинні продовжувати робити це до виходу протоколу Ethereum 2.0, до якого можуть пройти роки. Вкладення Ethereum в Ethereum 2.0 не буде реальною альтернативою для людей, які мають обмежену кількість ETH або використовують його регулярно.

Ви також можете виставляти стейки і отримувати винагороду, розмістивши їх на біржі, але вам не обов’язково запускати вузол-валідатор і стейкінг для Ethereum 2.0.

Ще одна причина, чому хтось може захотіти зробити стейкінг Ефіру — це допомогти мережі. Ноди, які є окремими комп’ютерами, що мають стейкінг ETH і функціонують, повинні підтверджувати легітимність мережі. Стейкінг може бути для вас, якщо ви хочете підтвердити легітимність мережі, допомогти їй і отримати за це розумну винагороду.

Як зробити стейкінг Ethereum?

Стейкінг Ethereum можна здійснити різними способами. Кастодіальні стейкінгові системи виконують весь процес стейкінгу від вашого імені. Ви просто вносите Ефір, і вони створюють для вас ноду. Вони також запускають і управляють вузлом за вас, так що вам не потрібно цього робити.

Фундаментальна відмінність між solo і іншими стейкінговими платформами полягає в тому, що ви не контролюєте приватний ключ вузла валідатора. Постачальник стейкінгу відповідає за ваші активи і управляє ними. Він отримує частину вашої винагороди в обмін на свої послуги.

Для стейкінгу в новій мережі Ethereum необхідно створити ноду стейкінгу за допомогою клієнтів Ethereum 1.0 і Ethereum 2.0. Клієнти Ethereum — це просто програми, які дозволяють нодам взаємодіяти з мережею Ethereum.

Наступні програмні клієнти сумісні зі стейкінговими нодами:

Програмні клієнти, сумісні з вузлами стейкінгу

Як мінімум, користувачам знадобиться комп’ютер з достатнім обсягом пам’яті для завантаження обох блокчейнів Ethereum — старого і нового — як мінімальна вимога. Ethereum 1.0 вже містить близько 900 терабайт даних і зростає зі швидкістю близько 1 гігабайта щодня.

Валідатори також повинні постійно тримати свої вузли підключеними до блокчейну. Як наслідок, хороше підключення до інтернету є обов’язковою умовою. Після того, як ви встановите програмне забезпечення валідатора на свій комп’ютер, вам потрібно буде відправити щонайменше 32 ETH на адресу стейкінг-контракту Ethereum.

Для цього вам потрібно згенерувати два ключі: один для підписання і перевірки блоків транзакцій, а інший — для виведення ваших коштів. Однак, поки Eth1.0 і Eth2.0 не об’єднаються в 2022 році, ви не зможете створити ключ для виведення коштів.

Перш ніж відправляти гроші на адресу стейкінг-контракту, ви повинні спочатку перейти на стартовий майданчик ETH 2.0 і виконати відповідні процедури. Цей платіж підтверджує ваше право бути валідатором. Він також надає мережі спосіб покарання недобросовісних валідаторів, які навмисно або ненавмисно підривають автентичність блокчейну Ethereum. Коли блокчейн виявляє невідповідності в діяльності валідаторів, він "зрізає" кошти, які були в них задекларовані.

Коли валідатор Ethereum 2.0 навмисно порушує правила мережі і його видаляють, це називається слешингом. В якості покарання забирається частина задепонованих ним ETH, а в деяких ситуаціях — вся задепонована сума в розмірі 32 ETH.

Офлайн-вузли валідаторів також штрафуються за те, що заохочують їх залишатися на зв’язку з мережею. Кожні шість з половиною хвилин, або епоху, протокол видає як штрафи, так і заохочення.

Чи варто інвестувати в Ethereum?

Сума, яку отримують стейкхолдери, визначається загальною сумою вкладених ETH і кількістю валідаторів у мережі. Річна відсоткова ставка зростає зі зменшенням пулу стейкхолдерів ETH.

Відсоткова ставка падає, як тільки пул стейкхолдерів стає достатньо великим, щоб підтримувати децентралізовану екосистему. Однак поки що стейкхолдери не можуть виводити монети або зароблені винагороди — принаймні, до злиття Ethereum 2.0 і Ethereum 1.0.

Крім того, стейкінг Etherem — це гарна ідея, тому що ноду легше керувати, якщо ви її стейкуєте. Це не потребує значних інвестицій в апаратне забезпечення або енергію, і ви можете приєднатися до пулів стейкінгу, якщо у вас недостатньо ETH для стейкінгу.

Стейкінг відбувається більш децентралізовано. Це дає можливість більшого залучення, оскільки, на відміну від майнінгу, додаткові вузли не означають вищого відсотка прибутку. Стейкінг забезпечує безпечний шардинг. Ланцюжки шардів дозволять Ethereum створювати багато блоків одночасно, що пришвидшить обробку транзакцій. У системі доказу роботи шардинг мережі зменшить кількість енергії, необхідної для компрометації частини мережі.

Як зробити ставку Ethereum на Coinbase?

Як вже згадувалося раніше, ETH можна зарезервувати на Coinbase та інших криптовалютних біржах, що дозволяє будь-кому легко зарезервувати свої токени Ethereum без мінімальних інвестицій. Для розміщення ETH на Coinbase необхідно виконати кілька кроків, як описано в наступних розділах.

Кроки для стейкінгу ETH на Coinbase

Створіть обліковий запис на Coinbase

Вам потрібно створити обліковий запис Coinbase через мобільний додаток Coinbase, якщо у вас його ще немає. Зареєструватися на Coinbase дуже просто; все, що вам потрібно зробити, це ввести своє ім’я, електронну пошту і місцезнаходження, а потім створити надійний пароль.

Після створення облікового запису вам потрібно буде підтвердити свою особу для податкових цілей, для чого вам знадобляться водійські права, останні чотири цифри номера соціального страхування та дата народження. Після автентифікації ви можете придбати будь-яку криптовалюту, що підтримується на біржі Coinbase.

Купуйте токени Ethereum

Для отримання стейкінгу Ethereum необхідно придбати токени Ефіру. Coinbase дозволяє купувати токени Ethereum напряму, що спрощує придбання та зберігання токенів Ethereum в одному місці.

Токени Ефіру можна придбати так само, як і акції: за допомогою лімітного або ринкового ордеру. Лімітні ордери купують токени Ефіру тільки в тому випадку, якщо ціна досягне рівня, який ви встановили при створенні лімітного ордера. Ринкові ордери купують токени Ether за ринковою ціною.

Приєднатися до списку очікування

На жаль, ви не зможете зробити ставку на токени Ethereum одразу на Coinbase. Через величезний попит на токени Ethereum Coinbase розробив список очікування, щоб поставити вас в чергу на розміщення токенів Ethereum. Період очікування варіюється, але чим раніше ви зареєструєтесь, тим швидше ви зможете почати заробляти відсотки на своїх токенах Ethereum.

Ставте свої токени ETH

Оскільки Coinbase обслуговує вузли валідаторів, все, що вам потрібно зробити — це вкласти будь-яку кількість токенів Ефіру, а біржа подбає про все інше. Ви можете сидіти склавши руки, розслабитися і спостерігати за тим, як ваш криптовалютний портфель генерує відсотки, нічого не роблячи після того, як ви розмістили свої токени Ethereum в мережі Eth 2.0.

Яка вигода від розміщення ETH на Coinbase?

Як заохочення за допомогу в захисті мережі, ви можете заробити до 5% річних на кожен ETH, який ви розмістили на Coinbase. Виплати за стейкінг Eth2 розраховуються на основі того, скільки ETH підтверджено і яку винагороду мережа виплачує протягом певного часу.

Коли ви вкладаєте невелику кількість ETH, виплати за протоколом збільшуються, заохочуючи користувачів вкладати більше ETH. Однак винагорода зменшується, якщо раніше було внесено значну кількість ETH.

Які можливі ризики, пов’язані зі стейкінгом ETH?

Хоча в довгостроковій перспективі це може не бути проблемою, якщо вартість Ethereum 2.0 буде надзвичайно високою, ви повинні пам’ятати, що вартість Eth 2.0 наразі незрозуміла і майже напевно буде відрізнятися від вартості Ефіру. Якщо ви вірите в успіх Ethereum 2.0, то розміщення вузла-валідатора буде вигідним.

Відсутність ліквідації — ще одна серйозна проблема. Ви не зможете вивести зароблені або вкладені ETH, поки не вийде Ethereum 2.0, що може зайняти до двох років або більше. Це може вас не влаштувати, якщо ви не є довгостроковим власником і плануєте продати Ethereum під час цього або наступного зростання.

Ймовірність втрати ваших активів або "первинних фондів" через слешінг є суттєвим ризиком, про який вам слід пам’ятати. Слешинг — це покарання на рівні протоколу, яке накладається у відповідь на збій мережі або валідатора.

Дорога попереду

На сьогоднішній день Ethereum має величезний успіх. До спільноти Ethereum приєдналися блискучі уми, в тому числі розробники додатків і розробники основного протоколу. Модернізація основного протоколу — це величезна робота, яка була ретельно спланована і реалізована на сьогоднішній день.

Здається, що основна команда розробників Ethereum не припинить роботу до тих пір, поки всі тонкощі, такі як роллапси і міграція, не будуть завершені. Єдине питання: скільки часу це займе?

Інші, новіші блокчейни поступово витісняють деякі варіанти використання Ethereum, але ринок блокчейнів в цілому стрімко зростає, тому це не гра з нульовою сумою. Багато з цих нових блокчейнів створюють рішення для сумісності з Ethereum, демонструючи потенціал і успіх Ethereum. Очевидно, що Ethereum не зникне в невідомості найближчим часом

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *