"Газ" в Ethereum — термін, що позначає обсяг обчислювальних ресурсів, необхідних для виконання операції. Переказ токена або випуск нового активу, розгортання або взаємодія зі смарт-контрактом — усім цим операціям необхідні ресурси віртуальної машини для виконання. Їхній обсяг і розраховується в "газі".
Ціна на газ вказується в Gwei, який є позначенням невеликої частини монети Ethereum, що дорівнює 0,00000001 ETH.
Кількість обчислювальних ресурсів для транзакції не є статичною і залежить від завантаженості блокчейна Ethereum, а також складності обраної операції.
Звідси випливає таке явище як ліміт газу. Це кількість обчислювальних ресурсів, необхідних для проведення транзакції, чи то обмін активів у DeFi-протоколі, чи то переказ USDT ERC-20 між адресами. Ліміт газу можна уявити як кількість літрів бензину, необхідних для проходження шляху з точки A в точку B.
Вартість транзакції обчислюється множенням необхідного ліміту газу на його вартість у Gwei. Якщо ваша транзакція вимагає 21000 одиниць газу, а вартість одиниці газу на ринку склала 14 Gwei, то комісія за транзакцію складе 0,000294 ETH.
За даними на 19 жовтня 2022 року, для переказу стейблкоїнів USDT в Ethereum з адреси на адресу потрібно буде оплатити газ на суму $0,91, а витрати на складнішу операцію, наприклад, на обмін активів на децентралізованій біржі Uniswap, становитимуть уже приблизно $3,11 у Gwei.
Після хардфорка London у мережі Ethereum, який відбувся в серпні 2021 року, змінилася структура комісій. Вона включила механізм спалювання ETH і граничний розмір блоків, що змінюється залежно від завантаженості блокчейна. Детальну схему розрахунку комісії опубліковано на сайті Ethereum Foundation.
Ethereum залишається найбільш використовуваним блокчейн-протоколом, на ньому працюють сотні найпопулярніших додатків. Водночас продуктивність Ethereum не надто змінилася з моменту запуску 2015 року і набагато поступається більш сучасним проєктам, як-от Polkadot, Solana або Algorand. Саме тому комісії в Ethereum стабільно високі. При цьому операції в смарт-контрактах вимагають підвищених витрат.
Як змінилися комісії в мережі Ethereum після The Merge?
З моменту переходу Ethereum на алгоритм консенсусу Proof-of-Stake механізми визначення комісій за транзакції в мережі не змінилися. Єдиний непрямий вплив на вартість операцій в Ethereum може мати менший час між блоками. До активації The Merge, блоки створювалися з інтервалом 14-15 секунд, після злиття час скоротився до 12 секунд. Блокчейн Ethereum став швидшим приблизно на 20%, що здатне, хоча і не значно, знизити навантаження на мережу.
Перше оновлення після The Merge, націлене на зниження комісій через зміну механізмів розрахунку на базовому рівні блокчейна, очікують у другій половині 2023 року в рамках хардфорка Shanghai.
Подальші апгрейди передбачають імплементацію шардингу і розширення використання "роллапів". За словами Віталіка Бутеріна, це може підвищити пропускну спроможність мережі до 100 000 на секунду, одночасно знизивши розмір комісій за транзакції в мережі Ethereum.
Рішення другого рівня
Незважаючи на те, що комісії в Ethereum все ще високі, а вирішити проблему планують ще не скоро, способи платити менше за перекази є вже зараз. Для Ethereum існує велика кількість протоколів другого рівня, покликаних вирішити проблему високих комісій.
Рішення другого рівня для Ethereum працюють на основі технології "роллапів" (Rollups), транзакції в них відбуваються поза основною мережею Ethereum. Вони об’єднуються у великі групи і тільки потім підтверджуються на "базовому" рівні, тобто в блокчейні Ethereum. Серед популярних L2-проектів — Arbitrum, Optimism, Loopring, ZKSync, Boba Network і Aztec Network.
Назва мережі | Відправлення ETH | Свопи |
Ethereum | $1,22 | $6,09 |
Loopring | $0,05 | $0,32 |
ZKSync | $0,06 | $0,32 |
Arbitrum One | $0,07 | $0,19 |
Boba Network | $0,19 | $0,32 |
Оптимізм | $0,21 | $0,31 |
Комісії за перекази і свопи токенів в Ethereum і L2-проєктах на 20 жовтня 2022 року. Дані: L2 Fees
Сайдчейни в Ethereum використовують незалежну систему безпеки та алгоритми консенсусу, будучи по суті незалежними від Ethereum мережами. Як і рішення другого рівня, сайдчейни ставлять завдання підвищити швидкість транзакцій і знизити їхню вартість для криптоактивів "батьківської" мережі. Найпопулярніші сайдчейни в Ethereum: Matic (Polygon PoS), Gnosis Chain або Loom Network.
Інші способи знизити комісії в Ethereum
- Обирайте момент найменшої завантаженості мережі. Таку статистику показує, зокрема, сервіс Ethereumprice. Згідно з його даними, зараз найменше за переказ потрібно буде заплатити в понеділок, у першій половині дня.
- У деяких криптогаманцях (наприклад, у MyEtherWallet і Metamask) можна вручну налаштувати розмір комісії під час відправлення переказу. Однак не платіть нижче мінімально рекомендованої суми, інакше переказ може не виконатися.
- Симуляція транзакцій. Перш ніж відправляти транзакцію, оцініть її реальну вартість за допомогою сервісів-помічників на кшталт Tenderly, DeFI Saver, що імітують ваші транзакції.
- Розгляньте використання інших блокчейнів, що пропонують дешевші транзакції і швидшу швидкість переказів. Наприклад, EVM-сумісні мережі, такі як BNB Chain, Matic (Polygon PoS) або Fantom, мають схожі з Ethereum екосистеми. Є й незалежні від Ethereum проєкти, такі як Solana, Cardano або Near.
- Використовуйте спеціальні додатки, такі як Balancer, які можуть агрегувати транзакції кількох користувачів, що дає змогу знизити комісію для кожного з них. Деякі DeFi-проекти пропонують за операції з активами з екосистеми Ethereum знижки та інші бонуси.