Чи можете ви з упевненістю сказати, чому ціна повинна відскочити від того чи іншого рівня, трендової лінії? Або чому вона неодмінно повинна впасти при виході з перекупленості на індикаторі RSI? Що послужить справжньою причиною для цього руху ціни?
Засновник проєкту Coin Trade Олександр Марченков і голова відділу комунікацій Катерина Скобицька розкажуть про різні методи об’ємного аналізу, які можуть підвищити значущість сигналів свічкових моделей, індикаторів і графічних патернів, а також ефективність прогнозування руху ціни.
Обсяги — одне з найнадійніших джерел інформації про поточний стан ринку і вірний помічник трейдера в ухваленні торгових рішень.
Однак перед тим як перейти до розбору методів об’ємного аналізу, давайте трохи поговоримо про механіку ринку. Знати основні закони, за якими рухається ціна, вкрай важливо. Намагатися торгувати на ринку без глибокого розуміння його механіки — це все одно, що грати в покер, не знаючи правил гри.
Перед вами біржовий стакан ордерів, у якому відображаються лімітні заявки трейдерів на купівлю і продаж.
У верхній частині склянки розташовані ордери продавців, а в нижній — лімітні ордери покупців.
Лімітні ордери належать трейдерам, які не згодні здійснювати операцію за поточною ринковою вартістю активу і замість цього виставляють заявку за тією ціною, яка їх би влаштувала. Після цього вони чекають, поки ринкова ціна досягне значення, зазначеного в ордері.
Ask — ціна найближчої заявки на продаж, Bid — ціна найближчої заявки на купівлю.
Якщо прийде покупець, якого влаштовує ринкова ціна, — він купуватиме ринковим ордером у найближчого лімітного продавця за ціною Ask. Якщо ж прийде продавець, якого влаштовує ринкова ціна, він продаватиме ринковим ордером найближчому лімітному покупцеві за ціною Bid.
Ринкові ордери приведуть ціну в рух, якщо поглинуть (задовольнять) найближчі лімітні заявки.
Таким чином, ринкові ордери рухають ціну, а лімітні чинять опір цьому руху. Чим більше виставлено лімітних заявок за певною ціною, тим більше буде потрібно ринкових ордерів, щоб подолати цю ціну.
Великі скупчення лімітних ордерів утворюють так звані стінки, які служать перешкодою подальшому руху ціни.
Щоб дізнатися, куди піде ціна, необхідно передбачити момент, коли виникне дисбаланс між попитом і пропозицією або, іншими словами, коли ринкова сила подолає лімітну. У цьому допоможе аналіз обсягу.
Ринковий обсяг може бути представлений у трьох видах — вертикальний, горизонтальний і кластерний. Аналізувати обсяги можна за допомогою різних сервісів: Trading View, TensorCharts.com або на платформі Tiger Trade.
Вертикальний обсяг
Зазвичай вертикальний обсяг відображається у вигляді вертикальної гістограми в нижній частині графіка:
Годинний графік BTC/USD біржі Bitfinex від TradingView
Кожен стовпчик гістограми показує сукупний обсяг угод, укладених у рамках однієї свічки. Наприклад, якщо таймфрейм графіка H1 (годинний) — стовпчик покаже обсяг за одну годину. За розміром стовпчика можна дізнатися величину даного обсягу щодо інших свічок. Що вищий стовпчик — то більший проторгований обсяг, а колір його відповідає кольору свічки.
Тепер поговоримо про те, як можна застосовувати вертикальний обсяг в аналізі. Перед нами годинний графік безстрокового контракту на біткоїн на біржі BitMEX:
Годинний графік безстрокового свопу на біткоїн біржі BitMEX від TradingView
Горизонтальні рівні розмічені в місцях, де, ймовірно, розташована найбільша кількість стоп-ордерів.
Стоп-ордер — це відкладений наказ на виконання ринкового ордера. Встановлюється він на певну ціну, після досягнення якої біржі надсилається наказ на виконання ринкової купівлі або продажу. Стоп-ордер відрізняється від лімітного тим, що його за допомогою, наприклад, можна виставити відкладений ордер на купівлю вище за поточну ціну.
Трейдери зазвичай використовують стоп-ордер, якщо хочуть купити або продати актив при пробої певного рівня. Також стоп-наказ використовується для страховки від можливих збитків. Наприклад, можна поставити стоп-ордер на продаж нижче поточної ціни. Тоді в разі сильного падіння платформа автоматично продасть актив, обмеживши збитки.
Повернемося до нашого графіка. Багато трейдерів ставлять стопи-накази за цінові піки, що являють собою локальні максимуми і мінімуми, або за межі флету. За такими точками можна будувати рівні. І що очевидніший рівень, то більше трейдерів ставитимуть за нього свої ордери. Це важливий елемент ринкової психології, про який слід знати кожному біржовому гравцеві.
Годинний графік безстрокового свопу на біткоїн біржі BitMEX від TradingView
Якщо ціна пробиває такий рівень, то спрацьовує велика кількість стоп-ордерів. Наприклад, при пробої нижнього рівня спрацьовують sell-стопи, відбувається безліч ринкових продажів. Якщо ж ціна пробиває верхній рівень, то спрацьовують buy-стопи, здійснюється багато ринкових покупок.
Як уже говорилося, саме ринкові ордери рухають ціну, а лімітні — навпаки, її гальмують. Одночасне спрацьовування великої кількості стоп-ордерів може значно прискорити зростання або падіння, якщо, звісно, ціна на своєму шляху не натрапить на достатню кількість лімітних ордерів.
Годинний графік безстрокового свопу на біткоїн біржі BitMEX від TradingView
Помилковий пробій подібного рівня є дуже сильним сигналом. Якщо ціна не продовжила свій рух завдяки стоп-ордерам, що спрацювали, — це означає, що всю ліквідність поглинув ринок, і, найімовірніше, ціна рухатиметься в протилежному напрямку. Чому так відбувається?
Уявімо, що ціна пробиває рівень вниз. При цьому спрацьовують стоп-ордери, що призводить до великої кількості ринкових продажів. Але продавців зустріли лімітні покупці, які поглинули всю пропозицію і тим самим зупинили падіння. Охочих продавати не залишилося, і ціна вільно повертається у вихідну точку, не зустрічаючи на своєму шляху опору.
Саме так влаштована механіка помилкового пробою. У цьому разі очевидно, що покупці явно переважають над продавцями, і ціна піде швидше вгору, ніж униз.
Накладаючи рівні на графік, ми, насправді, лише припускаємо, що за цими рівнями знаходиться багато стоп-ордерів. Як можна підвищити впевненість у правильності торгових рішень? Тут на допомогу приходить вертикальний обсяг.
Годинний графік безстрокового свопу на біткоїн біржі BitMEX від TradingView
Якщо з’являється високий обсяг на свічці, яка пробила рівень, це означає, що цей рівень дійсно був цікавий трейдерам і що там було укладено багато угод. Це зі свого боку підтверджує нашу теорію про велику кількість стоп-ордерів, що спрацювали, і підвищує впевненість у надійності ринкового сигналу.
Також вертикальний обсяг може посилювати графічні патерни теханалізу і свічкові моделі:
Годинний графік безстрокового свопу на біткоїн біржі BitMEX від TradingView
Профіль ринку (горизонтальний обсяг)
Нижче на графіку обсяг представлений у вигляді горизонтальної гістограми:
Індикатор накладається на певну область і у вигляді горизонтальних стовпчиків показує обсяг на різних цінових позначках. Що довший стовпчик, то більше об’єму відносно інших цінових рівнів перебуває на обраній ділянці. За допомогою цього інструменту можна, наприклад, подивитися, на яких цінах проторгований максимальний обсяг за останній тиждень або за будь-який інший часовий діапазон. Цей інструмент доступний на сервісі TradingView.com, а також на платформі Tiger Trade.
На TradingView профіль обсягу (Volume Profile) доступний тільки за передплатою, яку можна отримати безкоштовно на 30 днів. Після оформлення підписки цей інструмент можна знайти в меню Індикатори, розділ Профіль обсягу. Ми використовуємо інструмент профілю Фіксований діапазон, який розтягуємо на потрібну область графіка.
Тепер поговоримо про те, як можна застосовувати цей інструмент для прогнозування руху ціни. Перед нами денний графік монети OAX біржі Binance:
Графік OAX/BTC від TradingView
Як можна помітити, спочатку спадний тренд сповільнився, а потім поступово перетік у флет. Ми наклали профіль ринку на відповідну ділянку графіка, щоб побачити ширшу картину.
Як виявити активність великого гравця?
Ні для кого не секрет, що на ринку є як дрібні трейдери, які торгують відносно невеликими сумами, так і великі, в розпорядженні яких величезні кошти. Своїми угодами кити здатні істотно впливати на ціну.
Якщо великий трейдер хоче закупитися певною монетою на солідну суму — він не може поглинути весь обсяг відразу, однією угодою. Відбувається так тому, що в цей самий момент зазвичай недостатньо продавців, здатних задовольнити умови такого великого ордера. Якщо ж великий гравець спробує роздобути весь обсяг ринковим ордером, то це спровокує потужний ціновий імпульс. Угоду просто розмаже по стакану, а середня ціна виконання торгової операції помітно відрізнятиметься від початкової.
Саме тому великі трейдери для набору позиції змушені вдаватися до різних хитрощів. Наприклад, влаштовувати помилкові пробої або накопичувати позиції поступово, акуратно скуповуючи актив під час бічного руху ціни.
Повернемося до графіка монети OAX. За допомогою Профілю ринку ми бачимо, як у монету почав заходити обсяг. Завдяки цьому спадний тренд спочатку сповільнився, а потім і повністю зупинився. Це свідчить про те, що такі низькі ціни могли привабити великих покупців, які поступово стали накопичувати позиції, викуповуючи ринкову пропозицію. Також, можливо, кити володіють якоюсь інсайдерською інформацією щодо цієї монети, що і послужило приводом для купівлі.
На криптовалютному ринку інсайдерська торгівля все ще вельми поширена, що, ймовірно, багато в чому зумовлено правовою невизначеністю. Наприклад, на цьому ринку часто буває, що великі покупки відбуваються задовго до виходу позитивної новини в ЗМІ.
Але не завжди великому гравцеві обов’язково володіти якоюсь важливою інформацією. Адже він може впливати на ціну своїми грошима. Наприклад, спочатку поступово викупити всю пропозицію щодо монети, і коли охочих продавати не залишиться — просто підштовхнути ціну ще однією покупкою вгору.
Інші трейдери побачать, що структура спадного тренда порушена, при цьому індикатори вказують на зростання, і почнуть активно закуповуватися. Цих покупок буде достатньо, щоб сильно вплинути на ціну — адже охочих продавати немає, і, отже, нікому чинити опір висхідному імпульсу. Ціна піде шляхом найменшого опору.
Якщо ви бачите, що спадний тренд сповільнився і почався горизонтальний флет — використовуйте індикатор горизонтального обсягу. У багатьох випадках він прояснить ситуацію і дасть якісний сигнал до купівлі. Також Профіль обсягу може посилювати сигнали розворотних патернів.
Розглянемо ще кілька цікавих ситуацій:
Кластерні свічки
По суті, це звичайні свічки, тільки всередині них знаходиться гістограма обсягу. Кожен стовпчик гістограми показує величину проторгованого обсягу за певною ціною всередині цієї свічки. І на цих стовпчиках є точні числові значення обсягу.
У стовпчиках міститься два числові значення:
— ліворуч — обсяг угод за ціною Bid або обсяг ринкових продажів (лімітних купівель); — праворуч — обсяг угод за ціною Ask або обсяг ринкових купівель (лімітних продажів).
Величина стовпчика гістограми складається із загального обсягу, тобто ринкові купівлі та продажі підсумовуються. Чим більший сукупний обсяг угод за певною ціною — тим довший стовпчик.
Колір стовпчика залежить від того, яких ринкових угод було більше — покупок чи продажів. Якщо ринкових покупок більше — колір стовпчика буде синім. А якщо переважали ринкові продажі, то стовпчик забарвлюється в червоний. Кластерні свічки доступні на платформі Tiger Trade.
Кластерний аналіз добре доповнює свічкові патерни. Давайте розберемо на прикладі торгової ситуації:
Стався помилковий пробій, у результаті якого утворився свічковий патерн Внутрішній бар. Накладаючи профіль, ми бачимо, що основний обсяг проторгований у верхній частині — отже, ринкові покупці зустрілися з лімітним опором, який не змогли подолати. Ми бачимо підтвердження цьому завдяки кластерному аналізу — у верхній частині свічок було здійснено велику кількість ринкових купівель, які в підсумку не призвели до зростання.
Варто окремо згадати tensorcharts.com. Цей сервіс дає змогу аналізувати історію лімітних щільностей (стінок) прямо на графіку в дуже зручній формі. Це ще більше розширює картину ринку: все, що відбувається, можна бачити буквально як на долоні.
Спостереження за ціною та об’ємом, кластерами та стінками є надзвичайно корисним під час навчання трейдингу — адже тільки через самостійне спостереження та аналіз можна зрозуміти, як влаштований ринок.
Неважливо, які саме інструменти для аналізу ви використовуєте, суть криється далеко не в кластерах і обсягах. Для прибуткової торгівлі достатньо навіть одного свічкового графіка.
Найголовніше — це знання психології учасників ринку і вміння передбачати їхні дії. Завжди дивіться на ціну тільки з цього погляду. Шукайте закономірності, засновані на цій логіці, і торгуйте їх. Спостереження і практика допоможуть вам розвинути цю логіку.
Підписуйтесь на новини ForkLog у Telegram: ForkLog Live — уся стрічка новин, ForkLog — найважливіші новини та опитування.