Posted inПроекти та стартапи

Хто такий Віталік Бутерін?

Хто такий Віталік Бутерін? Пояснює Forklog

Віталій Дмитрович Бутерін, більш відомий як Віталік Бутерін, народився 31 січня 1994 року в місті Коломна поруч із Москвою.

Його батьки Дмитро Бутерін і Наталія Амеліна — програмісти за освітою. У 1997 році вони розлучилися. Після цього його мати емігрувала до Канади, а у віці шести років туди переїхав і Бутерін із батьком.

Вони оселилися в Торонто, де майбутній творець Ethereum ходив до школи з поглибленим вивченням математики, програмування та економіки, а потім вступив і закінчив приватний навчальний заклад — Школу Абеляра.

За інформацією видання Canadian Business, саме батько познайомив Віталіка Бутеріна з криптовалютами. Наразі обидва його батьки керують криптопроєктами: Наталя — CryptoChicks, а Дмитро — BlockGeeks.

Яка освіта у Віталіка Бутеріна?

Як згадував його батько, Бутерін із самого дитинства виявляв інтерес до математики та інформатики. Ще навчаючись у школі, він посів третє місце на Міжнародній олімпіаді з інформатики, яка проходить під егідою ЮНЕСКО.

З 2012 року Бутерін вступив до Університету Вотерлу — провідного канадського вишу для програмістів. Але вже у 2013 році його відрахували. Як стверджує сам Бутерін, він активно вивчав і писав код у сфері блокчейну, і на навчання не залишалося часу.

Уже 2018 року Базельський університет присвоїв творцеві Ethereum почесний докторський ступінь, назвавши його "ключовим гравцем у цифровій революції нашого часу".

Чим Віталік Бутерін займався до створення Ethereum?

У 2011 році Бутерін став автором порталу Bitcoin Weekly, присвяченого першій криптовалюті. Його публікації привернули румунського криптоентузіаста Міхая Алісі, який запропонував разом заснувати друкований журнал про криптовалюту. Бутерін погодився. Так він став одним із засновників Bitcoin Magazine. 9 із 12 статей у першому номері видання написав Бутерін.

Крім того, після виключення з університету Бутерін влаштувався на стажування в IT-компанію NextThought, де займався бекенд-розробкою.

Як Віталік Бутерін заснував Ethereum?

На початку 2013 року Бутерін поїхав у міжнародну подорож, зокрема щоб познайомитися з командами різних криптопроєктів. В Ізраїлі він зустрівся з творцями Mastercoin — першого проєкту "криптовалюти 2.0". Це стало знаковою подією в біографії Бутеріна.

Засновник Mastercoin Джон Віллет відомий тим, що провів у 2012 році перше в історії ICO. У white paper проєкту він — теж уперше в історії криптовалют — описав концепцію смарт-контрактів і деякі інші ідеї, включно з ДАО, алгоритмічними стейблкоїнами та іншими.

Mastercoin був першим блокчейн-проектом, який виходив за рамки цифрової валюти і був націлений на створення платформи для додатків. Але втілити цю концепцію вдалося вже в Ethereum. Mastercoin же перейменували в Omni, і в цій мережі вперше випустили стейблкоїн Tether.

У листопаді 2013 року Бутерін надіслав своїм друзям-криптоентузіастам white paper Ethereum. Отримавши позитивний відгук на документ, разом із деякими з них він почав втілювати проєкт у життя.

Одним із його найближчих соратників став Гевін Вуд, під авторством якого на початку 2014 року вийшла так звана "yellow paper" — документ із технічними подробицями Ethereum. Там же Вуд уперше описав віртуальну машину платформи, — Ethereum Virtual Machine, — яка стала "серцем" системи смарт-контрактів. Пізніше Вуд доклав руку до інших знакових криптопроектів, зокрема Polkadot.

Серед інших співзасновників Ethereum називають Джозефа Любіна, Чарльза Хоскінсона, Джеффрі Вілка, Міхая Алісі, Аміра Четріта та Ентоні Ді Іоріо.

Для фінансування розробки команда Ethereum використовувала $100 000, які Бутерін отримав від The Thiel Foundation — фонду відомого технопідприємця Пітера Тіля.

Крім того, влітку 2014 року Ethereum провів ICO. За підсумками токенсейлу вдалося отримати 31 500 BTC, що дорівнювало близько $18,5 млн на той момент. Частину емісії ETH направили команді розробників і в некомерційний фонд Ethereum Foundation, який пізніше став організацією для розвитку екосистеми.

Запустили блокчейн-платформу 2015 року.

Чи бере участь Бутерін у розвитку Ethereum?

Сьогодні творець блокчейн-платформи є одним із голів Ethereum Foundation. Він виступив автором або співавтором близько 40 пропозицій щодо поліпшення протоколу Ethereum — так званих Ethereum Improvement Proposals (EIP). Їх обговорюють у спільноті розробників Ethereum і після доопрацювання впроваджують у протокол блокчейна за допомогою хардфорків.

Бутерін брав участь у створенні ключових пропозицій, таких як введення стандарту токенів ERC-20 і перехід на алгоритм консенсусу Proof-of-Stake. Він також працює над ключовими компонентами масштабного оновлення Ethereum 2.0.

У 2021 році він спільно з іншими розробниками опублікував EIP-1559, яке увійшло в хардфорк London. У результаті змінилася система розрахунку комісій мережі та з’явився механізм спалювання ETH.

Взимку 2022 року Бутерін запропонував впровадити в систему розрахунку комісій технологію ZK-Rollups, щоб знизити їхній середній розмір у кілька разів.

Крім того, Бутерін є публічною фігурою, виступає на різних конференціях і є визнаним інтелектуалом блокчейн-індустрії. Він коментує актуальний порядок денний у своєму Twitter. Також Бутерін веде блог, у якому публікує свої роздуми з різних питань.

"Ви прокидаєтеся у 2035 році, і 80% транзакцій і заощаджень у світі здійснюються в одній валюті, і це не ETH. Яка, по-вашому, це буде валюта?", — написав він.

Про що пише Віталік Бутерін?

На своєму сайті засновник Ethereum пропонує нові способи застосування блокчейна — від нових систем розподілу суспільних благ до створення "криптогородів". Також він критикує легалізацію біткоїна в Сальвадорі, викладає складнощі процедури голосування на базі блокчейна, і розмірковує про те, як ринок прогнозів впливає на сучасну політику, на прикладі виборів у США.

Одними тільки криптовалютами і блокчейном його інтереси не обмежуються. Творець Ethereum цікавиться продовженням життя і вважає, що деякі з тих, хто народився зараз, зможуть дожити до 3000 років. Крім того, він публікує роботи, присвячені економіці. Наприклад, у 2018 році Бутерін випустив статтю про децентралізацію податкової системи.

У лютому 2022 року стало відомо про те, що восени у США видадуть збірку есеїв Віталіка Бутеріна під назвою "Proof of Stake: The Making of Ethereum and the Philosophy of Blockchains".

Він також цікавиться громадським життям. Ще до початку війни в Україні Бутерін закликав російський уряд не допустити військових дій. Коли війна почалася, Бутерін підтримав Україну пожертвами і зазначив:

"Ситуація, що склалася, нагадала багатьом людям у співтоваристві, що в кінцевому підсумку мета криптовалюти в тому, щоб робити речі, які створюють значущий ефект у реальному світі".

Скільки ETH у Бутеріна?

У листопаді 2021 року журнал Forbes визнав Бутеріна наймолодшим криптомільярдером. За оцінками видання, тоді загальні статки засновника Ethereum оцінили в понад 325 000 монет ефіру (ETH), що становило близько $1,46 млрд на той момент.

Однак через корекцію на ринку криптовалют багатство Бутеріна знизилося. Навесні 2022 року його представник визнав, що капітал Бутеріна становить приблизно $800 млн. Таким чином, він випав зі списку криптовалютних мільярдерів.

Чи підтримує Бутерін зв’язки з Росією?

Творець Ethereum є громадянином Канади. Уперше після еміграції він відвідав Росію у 2016 році. Тоді виступив на конференції фонду "Сколково" і зустрівся з представниками Центробанку РФ, який тоді розробляв міжбанківську блокчейн-платформу "Мастерчейн" на базі Ethereum.

Бутерін бачив великий потенціал для розвитку проєкту в Росії і планував залучити російський бізнес і програмістів до співпраці.

Через рік він знову приїхав до Росії і зустрівся з Володимиром Путіним у рамках Санкт-Петербурзького міжнародного економічного форуму.

Пізніше, відповідаючи на запитання про те, навіщо він зустрічається з політиками і чиновниками з різних країн, хоча вони являють собою структури, протилежні децентралізованим системам, Бутерін процитував американського борця за права темношкірих Фредеріка Дугласа:

"Я об’єднаюся з ким завгодно, щоб робити правильні речі, і ні з ким, щоб робити неправильні".

Після початку бойових дій в Україні Бутерін відмовився від свого колишнього нейтралітету, відкрито засудивши розпочату Росією війну.

Скільки Віталік Бутерін витрачає на благодійність?

Бутерін — активний філантроп і меценат. Він пожертвував $1 млрд на боротьбу з коронавірусом в Індії (хоч частину пожертвувань йому повернули) і $4 млн — Університету Нового Південного Уельсу, який розробляє метод раннього розпізнавання ознак пандемії.

Також криптопідприємець віддав $336 млн некомерційній організації Methuselah Foundation, яка займається регенеративною медициною, і передав приблизно $5 млн на підтримку України після початку війни.

Крім цього Бутерін підтримує благодійний фонд Білла і Мелінди Гейтс, проєкт MIRI, який працює над безпекою штучного інтелекту, Charter Cities Institute, який розробляє нові види міст, і фонд SENS, який досліджує технології продовження життя.

Бутерін — зірка криптоіндустрії?

Зараз Віталік Бутерін без сумнівів — один із важливих представників криптоіндустрії, якого регулярно включають до числа найвпливовіших людей планети. Внесок Бутеріна визнавав і Ілон Маск, і Герман Греф, а криптоентузіасти в Китаї взагалі називають його "бог В".

Про Бутерина і створення Ethereum написали вже два англомовних нонфікшн-бестселери: "The Cryptopians: Idealism, Greed, Lies, and the Making of the First Big Cryptocurrency Craze" Лори Шин і "The Infinite Machine: How an Army of Crypto-hackers Is Building the Next Internet with Ethereum" Камілли Руссо.

Остаточним підтвердженням поп-культурного статусу Бутеріна стала новина, що ним зацікавився Голлівуд: режисер "Чужого" і "Гладіатора" Рідлі Скотт продюсує екранізацію книги Руссо.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *