Posted inПроекти та стартапи

Біткойн проти Ефіріума: Ключові відмінності між BTC та ETH

Біткойн проти Ефіріума: Ключові відмінності між BTC та ETH

Біткойн (BTC) та Ефіріум (ETH) — це, мабуть, дві найпопулярніші криптовалюти, які значною мірою сприяли зростанню сектору криптовалют. Біткойн був першою криптовалютою, яку коли-небудь створювали, і його вважають цифровим золотом або "золотом 2.0", тоді як Ефіріум можна розглядати як децентралізований комп’ютер для всього світу.

Біткоїн вважають цифровим золотом, оскільки його дефіцит і довговічність подібні до дорогоцінного металу, але його можна легко зберігати і ділити. Ефіріум вважається децентралізованим комп’ютером для всього світу, оскільки мережа використовується для запуску децентралізованих додатків (DApps), тобто додатків, які не перебувають під контролем центрального органу влади.

Якщо вимірювати різні показники, то біткойн та ефіріум є двома найпопулярнішими криптовалютами. Ці показники включають ринкову капіталізацію, унікальні адреси гаманців і обсяг торгів на криптовалютних біржах. Ринкова капіталізація, або ринкова капіталізація, — це загальна вартість криптовалюти в доларовому еквіваленті, що перебуває в обігу. Адреси гаманців — це унікальні рядки символів, які представляють еквівалент рахунків у мережі криптовалют.

Біткойн та Ефіріум мають багато спільного: Вони є активами, що базуються на загальнодоступному розподіленому реєстрі, який називається блокчейн, і можуть зберігатися в цифрових гаманцях, використовувати алфавітно-цифрові рядки як адреси і торгуватися на криптовалютних біржах.

І BTC, і ETH є децентралізованими криптовалютами, тобто вони не випускаються і не регулюються центральними банками або іншими фінансовими органами. Замість цього вони покладаються на комп’ютери, на яких працюють копії їхніх мереж, відомі як вузли, щоб гарантувати, що кожен учасник мережі знаходиться на одній сторінці.

Між обома криптовалютами є суттєві відмінності. Ці відмінності відрізняють їх один від одного і призвели до різних дебатів, в яких дехто стверджує, що BTC і ETH є конкурентами. Насправді вони можуть доповнювати одна одну, оскільки служать різним цілям. BTC можна використовувати як засіб збереження вартості, тоді як ETH використовується для взаємодії з додатками, побудованими на блокчейні Ethereum. У портфелі BTC можна використовувати для збереження вартості та як безпечну гавань, а ETH — для доступу до децентралізованих фінансових послуг (DeFi). Притулок — це актив, вартість якого, як очікується, збережеться або зросте під час ринкових спадів.

Що таке біткойн (BTC)?

Біткойн став першою криптовалютою, яка функціонує незалежно від будь-якого центрального органу влади. Перший блок даних у її блокчейні, відомий як генезисний блок, був видобутий у січні 2009 року його псевдонімом Сатоші Накамото. З тих пір популярність біткоїна неухильно зростає. Біткоїн був створений як пірингова (P2P) система електронних грошей, що означає, що транзакції можуть здійснюватися без будь-якого центрального органу.

Концепція, яка призвела до створення блокчейну біткойна, була розроблена в 2008 році в "Білій книзі", написаній Накамото. Біткоїн дозволяє користувачам управляти валютою поза контролем будь-якого уряду, банку чи фінансової установи. Натомість він покладається на децентралізовану мережу користувачів, які використовують програмне забезпечення блокчейну Bitcoin з набором правил, з якими погоджується кожен учасник мережі. Правила, встановлені програмним забезпеченням, визначають, як працюють транзакції, час, необхідний для розрахунків, ліміт пропозиції в 21 мільйон BTC тощо.

Біткойн був першою криптовалютою, заснованою на технології децентралізованого реєстру (DLT) під назвою блокчейн. Технологія блокчейн вирішила низку проблем, в тому числі проблему візантійських генералів, яка описує труднощі, з якими стикаються децентралізовані системи, намагаючись дійти згоди щодо єдиної істини. Для подолання проблеми візантійських полководців у біткоїні використовується метод підтвердження роботи (Pow) і блокчейн. Кілька майнерів, кожен з яких виконує роль генерала, вирішують цю проблему. Кожен вузол докладає зусиль для перевірки транзакцій, які ідентичні повідомленням, надісланим генералам.

Блокчейн Біткоїна є загальнодоступним і пов’язаний з історією кожної транзакції, коли-небудь проведеної в ньому, при цьому він розподілений між кількома вузлами, щоб запобігти фальсифікації. Якщо виявляється інша версія блокчейну, вона відхиляється іншими учасниками мережі, що називається втручанням.

Втручання виявляється за допомогою довгих рядків чисел, відомих як хеші, які повинні бути абсолютно однаковими для кожного вузла. Мережа Біткоїн обробляє набори даних і перетворює їх на хеші за допомогою хеш-функції SHA-256 — алгоритму, який обробляє дані, щоб перетворити їх на ці довгі рядки чисел. Як тільки знайдено правильний хеш, він транслюється в мережу і додається до нового блоку.

Майнери в блокчейні Bitcoin генерують і транслюють ці блоки за допомогою процесу PoW, в якому машини використовують величезні обсяги обчислювальної потужності для виконання функцій хешування. Завдяки підтвердженню роботи учасники мережі досягають консенсусу.

Процеси майнінгу та консенсусу Біткоїна гарантують, що зловмисники не зможуть змінити баланси інших користувачів або витратити їхні кошти двічі, підтримуючи мережу в робочому стані майже без простоїв. Захищена від підробки криптовалюта, з якою можна здійснювати транзакції в будь-який час без посередників і контролю з боку центральних банків, сприяла стрімкому зростанню популярності біткойна з плином часу.

Хоча BTC починав як засіб обміну, тобто він може полегшити купівлю товарів і послуг, його також прийняли як засіб збереження вартості. Сховище вартості — це актив, вартість якого зберігається протягом тривалого часу.

Що таке Ethereum (ETH)?

У той час як біткойн використовує технологію блокчейн для грошових транзакцій і дозволяє прив’язувати вузли і повідомлення до кожної транзакції, Ефіріум робить ще один крок вперед, використовуючи блокчейн для створення децентралізованого комп’ютера.

Ethereum — це децентралізована розподілена блокчейн-мережа з відкритим вихідним кодом, що працює на основі власної криптовалюти Ether (ETH), яка використовується для здійснення транзакцій та взаємодії з додатками, побудованими на основі мережі Ethereum. У 2013 році співзасновник Ethereum Віталік Бутерін опублікував технічний документ, в якому детально описав використання смарт-контрактів — самодостатніх угод, написаних у коді.

Смарт-контракти дозволяють створювати децентралізовані додатки, або DApps, тобто додатки, які працюють без центральної організації, що стоїть за ними. У 2014 році Бутерін та інші співзасновники Ethereum продали Ether, щоб зібрати кошти на розвиток Ethereum.

Серед співзасновників Ethereum — Бутерін, Гевін Вуд, Джеффрі Вілке, Чарльз Хоскінсон, Міхай Алісіє, Ентоні Ді Йоріо та Амір Четріт. Співзасновники також заснували Ethereum Foundation у Швейцарії, неприбуткову організацію, яка займається підтримкою мережі Ethereum.

У липні 2015 року мережа Ethereum була запущена як один з найамбітніших проектів у криптопросторі з метою децентралізації всього в Інтернеті. Подібно до Bitcoin, Ethereum є децентралізованою платформою без керуючого центрального органу, яка використовує PoW, щоб гарантувати, що зловмисники не зможуть втрутитися в дані блокчейну.

Ethereum має власну мову програмування під назвою Solidity, яка використовується для програмування смарт-контрактів для запуску на блокчейні. Завдяки використанню смарт-контрактів потенційні можливості застосування Ethereum дуже широкі. Його основні варіанти використання, можливо, ще не були винайдені, подібно до того, як Facebook і Google не були створені через роки після запуску Інтернету. Інновації в мережі Ethereum стрімко розвиваються: децентралізовані додатки, що пропонують фінансові послуги, не взаємозамінні токени (NFT) є прикладами того, що дозволяють розробникам створювати смарт-контракти. У той час як біткойн використовується як засіб обміну та зберігання вартості, ефір використовується для взаємодії з додатками в мережі Ethereum. Оплата транзакцій, створення смарт-контрактів і використання DApps — все це вимагає від користувачів сплати комісій в Ефірі. Коли вартість Ефіру зросла, його також почали використовувати як засіб зберігання вартості.

Децентралізовані додатки, побудовані на Ethereum, дозволяють використовувати Ефір та інші криптоактиви у безліч різних способів, в тому числі як заставу для кредитів або надавати їх позичальникам для отримання відсотків. Застава — це активи, передані в заставу для забезпечення повернення кредиту. Наприклад, користувач може внести $1,000 ETH в децентралізований додаток, щоб отримати через нього позику в розмірі $750, заробляючи при цьому відсотки на вкладені кошти.

Ключові відмінності між BTC та ETH

Хоча мережі Bitcoin і Ethereum засновані на концепції розподілених реєстрів і шифруванні, вони суттєво відрізняються за технічними характеристиками. Наприклад, якщо біткойн слугує цифровим еквівалентом золота, що використовується для зберігання вартості, то ефір використовується для живлення мережі Ethereum та її додатків.

Випускати нові токени можна як в мережі Bitcoin, так і в мережі Ethereum. Біткоїн використовує шар Omni, платформу, призначену для створення і торгівлі валютами в блокчейні Біткоїна. Прийняття шару Omni було зосереджено навколо стейблкоінів. Токени Ethereum, з іншого боку, випускаються відповідно до різних стандартів, найпопулярнішим з яких є ERC-20.

Стандарт ERC-20 визначає перелік правил для токенів в мережі. Стандарт ERC-20 включає кілька функцій, які розробники повинні реалізувати перед запуском своїх токенів. Ці функції включають в себе надання інформації про загальний запас токенів, надання інформації про залишки на рахунках користувачів та можливість переказу коштів між адресами.

Транзакції Bitcoin є грошовими за своєю природою, але транзакції можуть містити примітки та повідомлення, які додаються до них шляхом кодування цих приміток або повідомлень у поля даних у транзакціях. Транзакції Ethereum можуть містити виконуваний код для створення смарт-контрактів або взаємодіяти з само-виконуваними контрактами і додатками, створеними на їх основі.

Інші відмінності між цими мережами включають час додавання нових блоків даних, який визначає час, необхідний для підтвердження транзакцій. Блоки в мережі Bitcoin додаються в середньому кожні 10 хвилин, в той час як в Ethereum це займає близько 15 секунд.

Адреси публічних гаманців також відрізняються в обох мережах. Ці адреси гаманців є унікальними ідентифікаторами, які дозволяють користувачам отримувати кошти, їх можна порівняти з Міжнародним номером банківського рахунку (IBAN), який є унікальним ідентифікатором, що використовується фінансовими установами для визначення того, якому банку і країні належить рахунок клієнта. У Bitcoin адреси можуть починатися з 1, 3 або "bc1", в той час як в Ethereum вони починаються з "0x".

Біткойн проти Ефіріума

Хоча і Біткоін, і Ефіріум покладалися на консенсус з доказом роботи, Ефіріум відходить від нього і переходить на алгоритм консенсусу з доказом частки. Доказ частки працює в залежності від частки валідатора транзакції в мережі. Щоб стати валідаторами в Ethereum, тобто особами, які перевіряють транзакції, щоб гарантувати, що мережа не піддається маніпуляціям, користувачі повинні внести свою частку в ETH.

Алгоритми консенсусу з підтвердженням частки обмежують енергію, необхідну для досягнення консенсусу, приписуючи потужність майнінгу пропорційно частці токенів валідаторів замість того, щоб мати майнерів зі спеціалізованими комп’ютерами. Мережа з доказом частки є більш енергоефективною, з нижчими бар’єрами для входу валідаторів і сильнішим імунітетом до децентралізації, оскільки стати валідатором простіше.

Біткойн також представлений у блокчейні Ethereum у вигляді токенів ERC-20. Щоб скористатися перевагами DApps, була створена і запущена токенізована версія біткоїна на Ethereum.

У мережі Ethereum існує безліч токенізованих версій біткоїна. Вони підтримуються біткоїном у співвідношенні 1:1, що означає, що на кожен токен ERC-20, який представляє біткоїн в обігу, припадає один BTC на зберіганні, який його підтримує. Токенізовані версії Bitcoin на Ethereum дозволяють користувачам зберігати BTC під час використання децентралізованих додатків. Наприклад, власники токенів можуть позичати свої BTC, щоб отримувати відсотки.

Біткойн проти Ефіріуму: рішення для масштабування

Базові мережі Bitcoin та Ethereum страждають від проблем з масштабуванням. У той час як Bitcoin обробляє в середньому сім транзакцій на секунду, мережа Ethereum здатна обробляти близько 30 транзакцій на секунду. Для порівняння, Visa обробляє близько 1 700 транзакцій в секунду, заявляючи про можливість масштабування до 24 000.

Оскільки кількість людей, які використовують обидві блокчейни, з часом зростає, і Bitcoin, і Ethereum майже досягли своїх граничних можливостей і потребують рішень, які допоможуть їм обслуговувати більшу кількість користувачів. Наразі комісія за транзакції в обох мережах зростає, коли попит на блокчейн перевищує їхню пропускну спроможність.

BTC і ETH мають різні підходи до вирішення проблем масштабування. Біткоїн впровадив такі технічні вдосконалення, як Segregated Witness (SegWit) — оновлення, яке "відокремлює" деякі дані за межами простору, доступного в кожному блоці, що поширюється мережею. SegWit дозволяє більш ефективно використовувати обмежений 1 МБ простору в кожному блоці Біткоїна.

Крім того, розробники працюють над рішенням масштабування другого рівня, маючи на увазі рішення, яке створить рівень транзакцій поверх базового блокчейну під назвою LiLightning Networkb>. У Lightning Network транзакції проходять швидко, а комісія за них мізерна, оскільки вони відправляються через платіжні канали, які створюють користувачі.

Створені користувачами платіжні канали Lightning Network попередньо фінансуються за допомогою BTC і можуть дозволити більшості транзакцій перейти з базового блокчейну в цю мережу другого рівня.

Прихильники очікують, що мережа Li ghtning Network зможе обробляти до 15 мільйонів транзакцій на секунду. Ці транзакції не будуть проводитися в самій мережі Біткоїн, оскільки єдиними транзакціями, які будуть проводитися в базовому блокчейні Біткоїн, будуть транзакції, що відкривають і закривають платіжні канали Lightning Network.

Ethereum також впроваджує рішення для масштабування, які працюватимуть як на базовій мережі Ethereum, так і через мережі другого рівня. Основна ставка Ethereum на розширення базового блокчейну називається "шардінг" (Sharding), що має на меті зменшити перевантаження мережі та збільшити кількість транзакцій в секунду шляхом створення нових блокчейнів, які називаються "шардами".

Кожен пристрій, на якому працює блокчейн Ethereum, побачить, що вимоги до оперативної пам’яті (ОЗП) і сховища значно знизяться, оскільки ланцюжки шардів допоможуть розподілити обчислювальні ресурси, необхідні для запуску Ethereum, між 64 мережами.

Рішення для масштабування другого рівня на Ethereum покладаються на сервери, які групують великі обсяги транзакцій перед відправкою їх безпосередньо в блокчейн Ethereum. Спосіб, у який ці транзакції групуються, а потім транслюються в Ethereum, суттєво відрізняється в різних реалізаціях. Рішення другого рівня для Ethereum називаються сайдчейнами. Сайдчейни — це незалежні мережі, які працюють паралельно з мережею Ethereum і сумісні з нею через протоколи, що дозволяють користувачам обмінюватися токенами з однієї мережі в іншу, фактично дозволяючи їм використовувати додатки, побудовані на ETH, сплачуючи при цьому меншу комісію. Біткоїн та Ефіріум використовують переваги декількох рішень для масштабування, щоб зменшити перевантаження мережі та збільшити кількість транзакцій, які вони можуть обробляти в секунду.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *