Біткойн (BTC) і Bitcoin Cash (BCH) мають схожість, яка виходить за рамки їхніх назв. Біткойн — це перша криптовалюта, яка коли-небудь була створена, і її часто розглядають як цифрове золото, або "золото 2.0". Криптовалюта розглядається як засіб збереження вартості та хеджування інфляції.
З іншого боку, Bitcoin Cash — це криптовалюта, призначена для використання в якості цифрової готівки, і її прихильники намагаються забезпечити її дешевизну та простоту використання. BCH був створений шляхом так званого хардфорку BTC, що означає, що обидва активи мають спільну історію транзакцій, спільну кодову базу тощо.
Хардфорк — це радикальне оновлення програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом, що лежить в основі блокчейну криптовалют, таких як біткоїн. Це відбувається, коли створюється постійна розбіжність з останньою версією блокчейну і деякі комп’ютери, що працюють в мережі, більше не відповідають консенсусу. Це призводить до розгалуження блокчейну, коли одна сторона продовжує дотримуватися старих правил, а друга — нових.
Це те, що сталося з блокчейном біткоїна в серпні 2017 року. Щоб зрозуміти, чому частина спільноти вирішила змінити блокчейн таким чином, варто зробити крок назад і поглянути на дебати щодо масштабування біткоїна.
Дебати про масштабування біткоїна
З моменту створення біткоїна виникали питання щодо його здатності ефективно масштабуватися і стати широко розповсюдженою глобальною валютою. Використання технології блокчейн дозволяє криптовалюті бути децентралізованою і стійкою до цензури. Проте нова технологія має суттєвий компроміс: обсяг транзакцій, які блокчейн Біткоїна може обробити за секунду — його пропускна здатність.
Платіжна система Visa, наприклад, наразі обробляє 150 мільйонів транзакцій на день, що в середньому становить 1700 транзакцій на секунду. Компанія заявляє, що її можливості дозволять їй досягти навіть 24 000 транзакцій в секунду.
Блокчейн біткоїна в його нинішньому стані обробляє близько семи транзакцій в секунду. Різниця приголомшлива і була зрозуміла, оскільки кількість користувачів в мережі зростала, оскільки кожна транзакція по суті складається з даних.
Ці дані зберігаються в блокчейні, який можна розглядати як ланцюжок блоків даних. Кожен блок в мережі Біткоїн обмежений 1 МБ даних. Коли попит на мережу зростає, починає формуватися відставання непідтверджених транзакцій, які хочуть бути включеними в блоки.
У певні моменти ця черга налічувала понад 100 000 транзакцій, які чекали на підтвердження. Те, як мережа визначає, які транзакції проходять, а які ні, базується на комісійній винагороді, що стягується з кожної транзакції. Чим вища комісія, тим швидше обробляється транзакція.
Коли мережа перевантажена і конкуренція за обмежений простір зростає, комісія за транзакції зростає до такої міри, що одна транзакція може повернути користувачеві до 58 доларів, що витісняє деяких користувачів з мережі.
Щоб вирішити проблему масштабованості біткоїна, спільнота розділилася на два основних рішення: Один з них полягав у збільшенні розміру блоку, щоб дозволити більшій кількості транзакцій вміщуватися в кожному блоці, а інший — у збереженні розміру блоку в 1 МБ і масштабуванні за допомогою рішень другого рівня.
Обидва рішення мають компроміси, і розбіжності, викликані їхніми пропозиціями, з часом тільки зростали, оскільки кожна сторона почала звинувачувати іншу в певних маніпуляціях. Дебати зрештою призвели до хардфорку.
Хардфорк Bitcoin Cash
23 травня 2017 року низка власників біткоїн-бізнесу та майнерів, які представляють понад 85% обчислювальних потужностей, що забезпечують безпеку мережі, провели зустріч за зачиненими дверима, щоб вирішити майбутнє BTC. Результатом стало так зване оновлення SegWit2x.
SegWit2x був розроблений, щоб допомогти Біткоїну масштабуватися шляхом впровадження Segregated Witness (SegWit), оновлення, яке "відокремлює" деякі дані за межами обмеженого простору блоку і коригує розміри блоків до 2 МБ, що буде реалізовано за допомогою хардфорку. Пропозиція зустріла опір з боку спільноти, оскільки основна кодова база Біткоїна не була представлена, а вона розглядалася як централізуюча сила.
У дебатах щодо масштабування ті, хто захищав малі блоки, були проти збільшення розміру блоків, оскільки це збільшило б розмір блокчейну. На їхню думку, це ускладнить розміщення повного вузла, потенційно централізує криптовалюту і зробить її більш вразливою. З іншого боку, ті, хто підтримував більші блоки, виступали за більш швидке рішення, побоюючись, що зростання комісій за транзакції BTC зашкодить зростанню криптовалюти.
Дебати врешті-решт призвели до хардфорку, коли прихильники більших блоків вирішили розгалузити блокчейн Біткоїна 1 серпня 2017 року. Форк створив Bitcoin Cash, криптовалюту, прихильники якої вважають її продовженням оригінального бачення Сатоші Накамото.
Чим Bitcoin Cash відрізняється від Bitcoin
З часом кількість відмінностей між Bitcoin та Bitcoin Cash продовжувала зростати, оскільки розробники, які працювали над кожною мережею, переслідували різні цілі. Різниця між обома криптовалютами стала настільки великою, що зараз вони розглядаються спільнотою як абсолютно різні активи.
Пристосування до складнощів
Однією з головних відмінностей між Bitcoin і Bitcoin Cash є алгоритм регулювання складності, доданий до BCH. Оскільки обидві мережі використовують однакову схему хешування SHA-256, майнери біткоїнів можуть переходити на мережу Bitcoin Cash, коли їм стає вигідніше майнити в ній.
Це означає, що, враховуючи коливання на ринку, обчислювальна потужність мережі може сильно змінюватися. Алгоритм регулювання складності гарантує, що блоки генеруються зі стабільною швидкістю кожні 10 хвилин, зменшуючи складність наполовину, якщо вони відстають від графіка, або подвоюючи її, якщо вони випереджають графік.
Різниця в розмірах блоків
Творець Bitcoin Ordinals Кейсі Родармор пропонує альтернативу BRC-20
Винахідник Bitcoin Ordinals Кейсі Родармор каже, що протокол взаємозамінних токенів на кшталт Runes не залишить стільки сміття в мережі Біткоїн, як…
Основна відмінність пов’язана з розміром блоку в кожній мережі. У той час як Bitcoin зберігає розмір блоку в 1 МБ, у Bitcoin Cash розмір блоку збільшився до 32 МБ. Це означає, що транзакції в BCH тепер коштують менше копійки і можуть обробляти до 200 транзакцій в секунду.
Оскільки Bitcoin Cash не обробляє достатньо транзакцій, щоб заповнити додатковий блоковий простір, розмір блокчейну не зростає в геометричній прогресії, як передбачалося. Bitcoin SV (BSV) — криптовалюта, створена шляхом форку Bitcoin Cash — прагне збільшити розмір свого блоку до 1 ТБ, і розмір її блокчейну зараз набагато більший, ніж у Bitcoin.
Смарт-контракти та децентралізовані фінанси
Біткоїн не підтримує смарт-контракти, хоча, як повідомив генеральний директор Square Джек Дорсі, ведеться робота над створенням сервісів децентралізованих фінансів (DeFi) на його основі. Тим часом, Bitcoin Cash почав використовувати мови смарт-контрактів, такі як Cashscript, щоб забезпечити більш складні функції.
Cashscript має на меті привнести DeFi в Bitcoin Cash, щоб допомогти йому конкурувати з Bitcoin та Ethereum (ETH). Деякі з вже розроблених інструментів включають CashSuffle і CashFusion, призначені для поліпшення конфіденційності в мережі.
Випуск токенів
Щоб випускати токени поверх блокчейну Біткоїна, проекти повинні використовувати шар Omni — платформу "для створення і торгівлі власними цифровими активами і валютами". Транзакції Omni — це транзакції Біткоїна з "функціями наступного покоління", але впровадження цього рівня в основному зосереджене на стейблкоінах.
З іншого боку, Bitcoin Cash створив протокол Simple Ledger Protocol (SLP). Протокол дозволяє розробникам випускати токени поверх BCH, подібно до того, як токени випускаються поверх блокчейну Ethereum.
Деякі активи були випущені як на рівні Omni, так і у вигляді токенів SLP. Існування на різних блокчейнах полегшує користувачам вибір мережі, якій вони надають перевагу. Однак, прийняття обох рішень було дещо тьмяним.
Протокол SLP також підтримує невзаємозамінні токени (NFT), які можна відрізнити один від одного. Однак їх використання в BCH було обмежено в порівнянні з використанням в Ethereum або інших блокчейнах.
Плата за заміну
Replace-by-fee (RBF) — це функція в мережі Біткоїн, яка дозволяє комусь отримати транзакцію, яка "застрягла" без обробки, замінивши цю непідтверджену транзакцію іншою її версією з вищою комісією за транзакцію.
RBF можна використовувати, коли транзакції потрібно обробити якомога швидше, але його критики стверджують, що це може полегшити зловмисникам витрачати одні й ті ж кошти двічі. Вони стверджують, що зловмисник може надіслати транзакцію з дуже невеликою комісією як оплату за товар або послугу, використовуючи RBF. Якщо одержувач не дочекається достатньої кількості підтверджень у мережі, він може надіслати ту саму транзакцію з більшою комісією на підконтрольний йому гаманець.
Мережа спочатку підтвердить цю другу транзакцію, а потім відкине транзакцію, сплативши продавцю за його товари чи послуги. Більшість версій RBF вимагають, щоб транзакція містила всі ті самі вихідні дані, щоб запобігти цьому. Більше того, якщо одержувач чекає на кілька підтверджень від мережі, RBF стає неможливим, оскільки транзакція вже була підтверджена.
Тим не менш, Bitcoin Cash відмовився від цієї функції, зробивши непідтверджені транзакції незворотними в своїй мережі. Враховуючи вищу пропускну здатність транзакцій, подвійні витрати за допомогою RBF стануть набагато складнішими, оскільки транзакції підтверджуються швидше.
Різні бачення, однакова монетарна політика
Bitcoin Cash був створений з розміром блоку 8 МБ на момент хардфорку і з тих пір збільшився в чотири рази. Мережа відкрито приймає нові хардфорки і робить кроки до інновацій, щоб підвищити зручність використання і використання в якості готівки.
З іншого боку, біткоїн більш обережно випускає оновлення і розглядається більше як хеджування від інфляції та засіб збереження вартості. Плани масштабування біткоїна включають впровадження SegWit і створення Lightning Network.
Lightning Network, по суті, створює додатковий шар над блокчейном криптовалюти, де транзакції проходять швидко, а комісії є незначними. Цей рівень складається зі створених користувачами платіжних каналів. За оцінками, він здатен обробляти до 15 мільйонів транзакцій на секунду, але його впровадження відбувається відносно повільно.
Біткоїн також намагається зберегти псевдонімічність користувачів за допомогою таких оновлень, як Taproot, що дозволяє розглядати складні транзакції, включаючи випуски з таймлоком або компоненти з декількома підписами, як прості транзакції. З Taproot транзакція, що створює канал Lightning Network, і проста транзакція не відрізняються одна від одної.
Прихильники біткоїна цінують децентралізацію і стійкість до цензури більше, ніж більшу пропускну здатність транзакцій. Роль біткоїна як засобу збереження вартості залежить від його здатності запобігати атакам з боку будь-яких суб’єктів, які можна собі уявити.
Бачення Bitcoin Cash як пірингової електронної готівки залежить від низьких комісій за транзакції та високої швидкості. Деякі проекти, побудовані на основі BCH, зокрема, соціальні мережі, де кожна публікація публікується в блокчейні, були б неможливими на Біткоїні.
Конфіденційність Bitcoin Cash зберігається за допомогою іншого методу: змішування монет. Змішування монет означає, що численні транзакції користувачів BCH об’єднуються разом, щоб приховати походження монет користувачів. Це суперечлива практика, яка, як вважають, допомагає кіберзлочинцям приховувати свої сліди.
Монетарна політика обох мереж залишається незмінною. У кожному блокчейні буде створено лише 21 мільйон монет, а випуск нових монет зменшується вдвічі кожні 210 000 блоків або приблизно кожні чотири роки. За прогнозами, останні BTC і BCH будуть видобуті в 2140 році.
Обидві криптовалюти були розроблені для захисту від грошової конфіскації, цензури та девальвації через вищу, ніж очікувалося, інфляцію. Обидва блокчейни є прозорими та загальнодоступними і не можуть бути змінені однією особою.