Posted inОсвіта та поради

Що таке Uniswap (UNI)?

Uniswap_Guide-min

Uniswap — децентралізований протокол для торгівлі криптовалютами на основі смарт-контрактів. Працює в мережі Ethereum. Входить до п’ятірки DeFi-додатків за обсягом заблокованих коштів. Uniswap став першим проєктом, у якому реалізували автоматизованого маркетмейкера і пули ліквідності.

Хто і коли створив Uniswap?

Творець протоколу Uniswap — Хайден Адамс. Влітку 2017 року він звільнився з компанії Siemens, де після закінчення коледжу працював інженером-механіком. За порадою свого друга Карла Флерша, який тоді працював в Ethereum Foundation, Адамс почав навчатися розробці смарт-контрактів.

Кілька місяців по тому Карл запропонував Адамсу створити застосунок із торгівлі цифровими активами, у якому б використовувався механізм автоматизованого маркетмейкера (ориг. Automated Market Maker, AMM).

Першим ідею AMM на Ethereum запропонував розробник проекту Gnosis Алан Лю. Його колега Мартін Копплеман передав концепцію Віталіку Бутеріну, який у загальних рисах виклав її на Reddit у 2016 році та в особистому блозі.

У серпні 2018 року Адамс отримав від Ethereum Foundation грант у розмірі $100 000 на реалізацію концепції.

У створенні Uniswap Адамсу допомагали розробник Microsoft і Google Калліл Капуоззо, програмісти Учієл Вілчіс, Філіп Дайан, Ден Робінсон, Енді Міленіус та інші.

До березня 2018 року розробники представили демо-версію Uniswap. 2 листопада 2018 року відбувся запуск повної версії протоколу.

Презентуючи Uniswap, Адамс перерахував його основні характеристики:

"Немає центрального токена або комісії платформи. Немає особливого ставлення до ранніх інвесторів, користувачів або розробників. Лістинг токена безкоштовний. Усі функції смарт-контракту відкриті, їх можна покращувати".

Хто придумав назву Uniswap?

Спочатку Адамс хотів назвати протокол Unipeg — похідне від слів Unicorn ("єдиноріг") і Pegasus ("Пегас"). Коли Карл Флерш уперше розповів Віталіку Бутерину про проект, той сказав: "Unipeg? Uniswap звучить краще". Адамс погодився з пропозицією.

Як працює Uniswap?

Протокол Uniswap включає серію смарт-контрактів, які дають змогу будь-якому користувачеві безпосередньо торгувати один з одним на блокчейні Ethereum. Технічно — це децентралізована біржа (DEX).

Uniswap — загальнодоступний інструмент, що розподіляє винагороду серед постачальників ліквідності. Провайдери підтримують біржу, "замикаючи" токени, що дає змогу іншим користувачам торгувати в децентралізованій системі.

Платформа не вимагає реєстрації та проходження процедур KYC і AML. Для її використання необхідний тільки браузерний гаманець з підтримкою мережі Ethereum, наприклад MetaMask.

Що таке пули ліквідності?

Оскільки Uniswap — децентралізований проєкт, у нього немає адміністрації, яка відбирає нові криптовалюти для лістингу, як на централізованих біржах. Додати новий актив стандарту ERC-20 на Uniswap може будь-хто.

Для цього необхідно відкрити пул ліквідності — окремий "ринок" для певної торгової пари. Щоб відкрити пул для нового токена, потрібна певна кількість нових токенів, а також базова валюта стандарту ERC-20 на ту саму суму.

Uniswap не пов’язує продавців і покупців, щоб ті встановлювали ціну цифрових активів, а використовує рівняння: x * y = k. У рівнянні x і y представляють кількість токенів, доступних у пулі ліквідності; k — постійна величина.

Виходячи з балансу між токенами в парі, а також між попитом і пропозицією, рівняння розраховує ціну того чи іншого токена. Цей механізм ціноутворення і котирувань і називається автоматизований маркетмейкер (AMM).

У кожного токена є свій власний смарт-контракт і як мінімум один пул ліквідності. Будь-який користувач Uniswap може торгувати цією монетою або вносити кошти в пул ліквідності, отримуючи нагороду від комісій.

Щоразу, коли в пул ліквідності Uniswap додаються нові токени, користувач отримує "пул-токен" (LP) стандарту ERC-20. Пул-токени можна обмінювати, переміщати і використовувати в інших децентралізованих додатках.

Коли кошти стають затребувані, пул-токени спалюються. Кожен такий токен представляє частку користувача в сумарних активах пулу. Він також дає змогу власнику отримувати пропорційну частину від комісій за обмін, які збирає пул.

Як торгують токенами на Uniswap?

Протокол Uniswap доступний через інтерфейс uniswap.org. Підключитися до нього можна за допомогою браузерного гаманця з підтримкою Ethereum.

Користувач може обмінювати токени або додавати активи в пул ліквідності Uniswap. Необхідно вибрати токен, який користувач хоче отримати, і актив, яким він хоче заплатити. Потім користувач повинен схвалити транзакцію за допомогою свого гаманця і підтвердити операцію, сплативши комісію мережі Ethereum.

Доступ до Uniswap можна отримати і через DeFi-агрегатори — спеціальні додатки, які збирають дані про пули в реальному часі, дають змогу під’єднатися одразу до кількох децентралізованих протоколів через єдину платформу, а також надають додаткові функції. Серед популярних DeFi-агрегаторів — 1inch, InstaDApp, Zapper.

Крім того, для спрощення торгівлі та збільшення прибутковості працюють спеціальні менеджери ліквідності.

Що таке Uniswap v2?

У квітні 2019 року команда проєкту залучила понад $1 млн за підсумками інвестиційного раунду, який очолила інвестиційна компанія Paradigm. На ці кошти створили другу версію Uniswap (Uniswap v2) з низкою нових функцій.

Можливість обміну будь-яких токенів ERC-20 між собою

Якщо в першій версії протоколу новий актив можна було розмістити тільки в парі з ETH, то в Uniswap V2 будь-який токен ERC-20 можна розміщувати в пулі з будь-яким іншим активом цього ж стандарту. В основних контрактах замість ETH використовується Wrapped Ether (WETH), хоча кінцеві споживачі можуть як і раніше використовувати ETH за допомогою допоміжних контрактів.

Якщо два токени ERC-20 не утворюють прямої пари і не мають спільної пари між собою, їхній своп можливий, поки існує шлях між ними. Для оптимізації прямих і багатоетапних свопів використовуються маршрутні контракти (англ. Router Contracts).

Покращений контроль котирувань

У Uniswap v2 передбачено поліпшений контроль котирувань завдяки застосуванню оракулів.

Миттєві свопи

Миттєві свопи передбачають можливість виведення будь-якої кількості монет для здійснення, наприклад, арбітражних і маржинальних торгових операцій.

Що таке токен UNI?

UNI — токен управління, призначений для участі в системі управління Uniswap, зокрема для голосувань. Про його випуск творці проєкту раптово оголосили у вересні 2020 року.

Поширити токени вирішили незвичним чином. Замість токенсейлу команда проєкту вирішила провести аірдроп: нарахувала фіксовану суму UNI кожному користувачеві децентралізованої біржі, хто хоч раз вчиняв на ній будь-які дії.

Відразу після емісії вартість Uniswap (UNI) зросла в кілька разів, і він увійшов до ТОП-50 криптовалют за капіталізацією. Згідно з даними CoinMarketCap, на початку травня 2022 року загальна капіталізація цього цифрового активу перевищує $7 млрд, він торгується на всіх провідних біржах криптовалют.

Як SushiSwap пов’язана з Uniswap?

Тривалий час Uniswap поступався централізованим біржам за активністю торгівлі, а у сфері DeFi були додатки з набагато більшим обсягом заблокованих коштів (TVL), зокрема MakerDAO.

Популярність протоколу стала різко зростати після запуску його другої версії. За даними DeFi Pulse, TVL у проєкті зріс приблизно з $36 млн на момент запуску Uniswap v2 у травні 2019 року до майже $2 млрд уже до кінця вересня.

На тлі хайпу у 2020-му інші DeFi-проєкти почали копіювати модель Uniswap, точніше пули ліквідності та механізм AMM, але водночас додали до них привабливіші умови для користувачів.

На той момент головним конкурентом став SushiSwap — форк Uniswap. Він мав єдину серйозну відмінність — власний токен управління. Крім того, спочатку в цьому протоколі можна було розміщувати наявні токени ліквідності Uniswap для отримання доходу. Токен управління роздавали всім учасникам пулу, що значно збільшувало розмір їхніх нагород. За короткий час SushiSwap вдалося "переманити" до себе 70% ліквідності Uniswap.

Однак після скорочення розміру нагород токенів SUSHI втратив колишні показники ліквідності. Остаточно Uniswap зміг повернути собі лідерство після випуску токена управління UNI.

Як розвивається Uniswap?

На початок травня 2022 року Uniswap залишається одним із головних DeFi-проєктів: він посідає п’яте місце в рейтингу DeFi Pulse за обсягом заблокованих коштів із показником у $7 млрд.

У грудні 2020 року в Uniswap вдалося зібрати кворум для ухвалення першого рішення. Члени ком’юніті затвердили програму грантів для розвитку екосистеми за допомогою токенів UNI.

У травні 2021 року, рівно за рік після презентації другої версії, почала роботу вже третя версія децентралізованої біржі — Uniswap v3 . Вона передбачає кардинально нові функції та компоненти, включно з концентрованою ліквідністю, ордерами лімітного діапазону і множинними позиціями в межах одного пулу.

Незабаром після цього користувачі Uniswap підтримали запуск протоколу в мережі Ethereum-рішення другого рівня Arbitrum. У липні того ж року децентралізована біржа запустила альфа-версію платформи в основній мережі Optimistic Ethereum. Наприкінці того ж року Uniswap розгорнули в мережі Polygon.

Під тиском регуляторів улітку 2021-го Uniswap припинила торгівлю 129 токенами у своєму інтерфейсі у зв’язку з "розвитком регуляторного ландшафту". З квітня 2022 року біржа блокує користувачів, які перебувають під санкціями.

Навесні 2022 року команда проєкту запустила венчурний підрозділ Uniswap Labs Ventures для інвестицій у продукти Web3.

Що таке Uniswap v3?

Від попередньої нову версію Uniswap відрізняє акцент на капіталоефективності, зроблений завдяки концепції концентрованої ліквідності. Провайдери ліквідності (LP) отримали можливість обирати певний ціновий діапазон для надання коштів у пул.

Що таке Uniswap (UNI)?

Це дозволить учасникам ринку концентрувати ліквідність там, де відбувається основна торговельна активність. У результаті LP можуть підвищити рентабельність капіталу, спрямувавши вільні кошти в інші пули та інвестиційні інструменти. Такий підхід дає змогу краще диверсифікувати ризики.

Uniswap v3 також вводить концепцію активної ліквідності. Якщо ціна виходить із призначеного LP діапазону, ліквідність фактично видаляється з пулу, припиняючи приносити комісійний дохід.

Коли це трапляється, ліквідність перетікає повністю в один з активів пулу. У цей момент LP може або почекати, поки ціна повернеться в задані рамки, або змінити ціновий діапазон на більш актуальний.

У Uniswap також з’явився новий тип заявки — ордер лімітного діапазону (ориг. Range Limit Orders). Він дозволяє LP виділяти токени одного виду під певний діапазон вище або нижче поточної ринкової ціни. Коли ціна входить у вказаний користувачем коридор, один актив продається за інший. При використанні цієї функції в рамках вузького діапазону можна досягти ефекту, подібного до використання стандартного лімітного ордера.

Також із новим релізом у протоколі з’явилися множинні позиції: LP можуть надавати ліквідність в один і той самий пул відповідно до різних цінових діапазонів, які можуть частково між собою збігатися.

У Uniswap v3 передбачено трирівневу структуру комісій провайдерів ліквідності зі ставками 0,05%, 0,3% і 1% за угоду. У компанії очікують, що комісії в 0,05% використовуватимуть переважно для пар зі стейблкоїнами. Тариф 0,3% застосовуватимуть у пулах на кшталт ETH/DAI, а 1% — для торгівлі набагато більш волатильними парами з низьколіквідними активами.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *