Поява взаємозамінних токенів у блокчейні Біткоїн призвела до впровадження стандарту токенів BRC-20, який спеціально розроблений для використання з Біткоїном. Завдяки своїй взаємозамінності та однаковій вартості, взаємозамінні токени значно зросли в популярності у світі криптовалют.
Поява стандартів взаємозамінних токенів, таких як BRC-20, відіграє життєво важливу роль у розвитку блокчейну Біткоїн. Ці стандарти відкривають шляхи для токенізації та створення цифрових активів, розширюючи спектр можливостей, що виходять за рамки ролі біткоїна як цифрової валюти.
Пояснення стандарту токенів BRC-20
Стандарт токенів BRC-20 — це експериментальний стандарт взаємозамінних токенів, розроблений спеціально для блокчейну Біткоїн. Але хто створив стандарт токенів BRC-20? Стандарт токенів BRC-20 був створений на початку березня 2023 року Домо, загадковим аналітиком блокчейну. Стандарт підтримує створення і передачу взаємозамінних токенів за допомогою протоколу орді. Ordi, Vmpx і Pepe — приклади популярних токенів зі списку токенів BRC-20.
Тим не менш, стандарт токенів BRC-20 суттєво відрізняється від свого аналога ERC-20, оскільки він не покладається на смарт-контракти, а використовує порядкові записи. Порядкові записи біткоїнів підтримуються в мережі Біткоїн з 21 січня 2023 року, коли інженер-програміст Кейсі Родармор впровадив цей протокол.
Оновлення дозволило користувачам Bitcoin (BTC) записувати такі дані, як JavaScript Object Notation (JSON) — тобто код, зображення і текст — на токени сатоші (ординали). Один сатоші — це частина одного біткоїна, а 100 мільйонів сатоші складають 1 BTC.
На відміну від стандартів токенів, таких як ERC-20, TRC-20 і BEP-20, де смарт-контракти керують ключовими процесами, стандарт BRC-20 працює за іншим принципом.
Він дозволяє використовувати JSON-записи для програмування сатоши. Сатоши з написами називаються ординалами, які не взаємозамінні за своєю природою і мають схожість з не взаємозамінними токенами (NFT). Не взаємозамінність означає, що кожен ординал є унікальним і має чіткі атрибути. Що стосується програмування, то смарт-контракти більш універсальні в порівнянні з ординалами. Ординали обмежені карбуванням та переказом токенів, в той час як смарт-контракти мають більше варіантів використання.
Однією з ключових особливостей токенів BRC-20 є те, що вони є взаємозамінними. Це означає, що вони взаємозамінні і мають однакову цінність.
Які плюси і мінуси стандарту токенів BRC-20
Переваги стандарту токенів BRC-20
Стандарт токенів BRC-20 має безліч переваг, які допомогли йому стати популярним. Нижче наведено короткий опис деяких з них.
Сумісність з мережею Біткоїн
Сумісність є визначальною перевагою стандарту BRC-20, оскільки він дозволяє ординалам Bitcoin і токенам BRC-20 безперешкодно інтегруватися в блокчейн Bitcoin. Це дозволяє фреймворку процвітати завдяки його капіталізації на надійності мережі та широкому визнанню.
Цей фактор також дозволяє стандарту використовувати існуючу інфраструктуру мережі, таку як гаманці та біржі, які підтримують мережу, що зумовило його швидке прийняття у спільноті Біткоїн.
Простота
Стандарт токенів BRC-20 використовує спрощений механізм токенізації, що робить його простим у використанні. Це відрізняється від інших стандартів токенів, які покладаються на складні смарт-контракти. Він обходить стороною смарт-контракти, які іноді можуть бути складними в налаштуванні. Це дозволяє користувачам карбувати і передавати токени BRC-20 без спеціальних технічних знань.
Безпека
Стандарт токенів BRC-20 може похвалитися винятковою безпекою завдяки надійності, притаманній блокчейну Біткоїн, який зарекомендував себе як один з найбезпечніших ланцюжків в індустрії. Його децентралізована природа, алгоритмічні технології та механізм консенсусу, що підтверджує виконання роботи, допомагають зміцнити загальну безпеку системи.
Використовуючи блокчейн Біткоїн, стандарт BRC-20 може скористатися цими механізмами безпеки для захисту своєї цілісності.
Потенціал зростання
Зі збільшенням кількості проектів, що використовують стандарт BRC-20, неминуче з’являться інновації та нові варіанти використання. Цей фактор, в поєднанні з великою і різноманітною базою користувачів мережі, неодмінно приверне увагу розробників, інвесторів і користувачів, сприяючи розширенню і дозріванню стандарту токенів BRC-20 з часом.
Недоліки стандарту BRC-20
Що таке віртуальна машина Ethereum (EVM) і як вона працює?
Будучи основою блокчейну Ethereum, EVM надає розробникам середовище виконання для створення DApps та інших додатків. Ефір (ETH), друга за ринковою…
Що таке біткоїн-гаманець? Посібник для початківців щодо зберігання BTC
Зараз купувати, продавати та обмінювати біткоїн (BTC) стало простіше, ніж будь-коли. Після того, як ви придбали BTC, наступний крок — забезпечити його…
Що таке біткоїн-нода? Посібник для початківців про вузли блокчейну
Біткоїн (BTC) — це децентралізована однорангова мережа, що складається з комп’ютерів (вузлів), на яких запущено програмне забезпечення Bitcoin і які…
Що таке децентралізовані біржі і як вони працюють?
Децентралізовані біржі, також відомі як DEX, — це однорангові ринки, на яких криптовалютні трейдери здійснюють транзакції безпосередньо, не передаючи…
Що таке білий список NFT і як до нього приєднатися
Білий список — це список адрес гаманців з пріоритетним доступом до колекції NFT перед тим, як вона стане доступною широкому загалу. Шахрайство з…
Хоча стандарт токенів BRC-20, безсумнівно, має численні переваги, розумно визнати, що, як і будь-яке інше технологічне рішення, він також має деякі притаманні йому обмеження. Нижче ми наведемо деякі з них:
Відсутня функціональність смарт-контрактів
На відміну від інших стандартів токенів, таких як стандарт ERC-20 мережі Ethereum, стандарт BRC-20 не підтримує смарт-контракти. Ці фрагменти коду на основі блокчейну розширюють спектр можливостей ланцюжків, які їх підтримують.
Це пов’язано з тим, що вони можуть бути налаштовані для покращення таких аспектів, як автоматизація, прозорість, безпека та управління активами. Таким чином, відсутність підтримки смарт-контрактів у стандарті BRC-20 може обмежити його можливості в майбутніх сферах.
Залежність від блокчейну Біткоїн
Стандарт BRC-20 залежить від блокчейну Біткоїн, і це накладає на нього внутрішні обмеження мережі. Обмеження включають низьку масштабованість і повільну швидкість транзакцій. Ці проблеми стануть більш помітними зі збільшенням корисності блокчейну BRC-20 та погіршенням перевантажень.
Примітно, що перевантаження мережі посилилося з моменту запуску стандарту, що призвело до лавини ординарних біткоїнів. За останні кілька місяців було створено мільйони ординарних записів, і їх кількість продовжує зростати.
Це призвело до того, що час обробки транзакцій у блокчейні Біткоїна збільшився, а мережеві збори злетіли до небес. Отже, ефективність та економічність переказів токенів BRC-20, ймовірно, буде негативно впливати на ефективність та рентабельність переказів, оскільки проблема не вирішиться.
Обмежена інтероперабельність
Стандарт токенів BRC-20 був спеціально розроблений для функціонування в екосистемі блокчейну Біткоїн. Цей аспект призводить до проблем інтероперабельності, особливо для користувачів, які бажають використовувати альтернативні блокчейн-системи. Це обмеження виникає через відсутність відповідної функції в мережі BTC.
Інтероперабельність між ланцюжками важлива, оскільки вона полегшує безперебійну передачу токенів в межах криптоекосистеми між різними блокчейн-мережами. Це дозволяє користувачам використовувати дешевші та ефективніші мережі, коли це зручно.
Обмежена корисність
Стандарт BRC-20, розроблений для токенізації взаємозамінних активів, не підходить для токенізації не взаємозамінних активів або для реалізації складних функцій токенів, таких як токенізовані права власності або умовні перекази.
Таким чином, проекти, які потребують більш спеціалізованих функцій токенізації, що виходять за рамки можливостей стандарту BRC-20, швидше за все, будуть шукати більш функціональні стандарти токенів.
Відносно менша спільнота розробників
У порівнянні з більш популярними стандартами токенів, такими як ERC-20, стандарт BRC-20 має меншу когорту розробників. Обмежений розмір спільноти розробників може стримувати темпи технологічного прогресу.
Як придбати токени BRC-20
Для купівлі токенів BRC-20 необхідно мати гаманець з підтримкою Bitcoin Taproot, наприклад, UniSat Wallet або Ordinals Wallet. При купівлі монет через маркетплейс, який підтримує токени BRC-20, гаманець повинен бути підключений до платформи і, в ідеалі, мати кошти у вигляді BTC для оплати комісії за транзакції.
Перед покупкою важливо порівняти ціну токенів BRC-20 з курсом на більш широкому ринку. Якщо ціна хороша, слід перевірити, чи є продавець справжнім.
Це можна зробити шляхом перехресної перевірки балансу адреси гаманця з балансом, відображеним на сайті Unisat.io. Це необхідно для того, щоб переконатися, що баланс гаманця точно такий же, як і у продавця. Це допомагає уникнути шахрайства. Після підтвердження цих важливих деталей покупка вважається безпечною.
Яке майбутнє у стандарту токенів BRC-20
Безперервний розвиток індустрії блокчейн-технологій, а також зростаюче співтовариство і розширювана база користувачів — це елементи, які можуть збільшити корисність стандарту токенів BRC-20.
Як і у випадку з будь-якою технологією, відкритою для розвитку, майбутнє токенів BRC-20 залежить від припливів і відпливів блокчейн-індустрії та динаміки токен-економіки. Тим не менш, завдяки нинішньому ажіотажу, використання стандарту BRC-20, ймовірно, зростатиме в середньостроковій перспективі.
Тим не менш, токени BRC-20 в їх нинішньому стані ще не досягли такого рівня, як їхні аналоги, що підтримуються такими протоколами, як стандарт токенів ERC-20.
Оскільки стандарт BRC-20 все ще знаходиться в стадії експерименту, токени BRC-20 в даний час не вважаються готовими для інвестицій. Хоча ці токени багатообіцяючі і демонструють потенціал в сфері цифрових активів на основі блокчейну, їх статус, що розвивається, вимагає обережного підходу.