Термін "скам" походить від англійського слова "scam", яке перекладається як "шахрайство".
Спочатку скамерами називали тих, хто вимагав гроші шляхом телефонних дзвінків та електронних листів. Скам у криптовалюті — це шахрайські схеми, за яких цифрові валюти або фіатні гроші крадуть, користуючись довірою їхніх власників.
Не варто плутати шахраїв із хакерами, які зламують криптовалютні гаманці та викрадають кошти користувачів. На відміну від них, скамери переконують жертву самостійно переказати їм кошти.
Які бувають види скаму?
Шахраї постійно створюють нові способи обману, проте можна виокремити кілька основних схем.
Імітація відомих проєктів і людей
Класичний вид скаму — здирництво під виглядом відомої людини чи компанії в соцмережах або в YouTube. Зазвичай у соцмережі або відкривають акаунт від імені відомої людини, яка пов’язана з якимось відомим криптопроєктом.
Далі від її імені оголошують про "рекламну кампанію" або про "безкоштовну" роздачу криптовалют. Щоб у ній узяти участь, потрібно "всього лише" перевести на вказану адресу криптовалюту на невелику суму. Натомість фейковий акаунт обіцяє "повернути" більшу суму. Після відправлення криптоактивів шахраї ховаються.
Крім того, часто вони публікують у YouTube фейкові "прямі трансляції" раніше записаних інтерв’ю, на які накладають свою адресу для отримання криптовалют. Ці ролики просувають у рекламних мережах на сайтах із піратським контентом.
Піраміда
Найвідоміший вид шахрайства, який теж перейшов у сферу криптовалют із галузі традиційних фінансів. Будь-яку піраміду (у криптоспільноті часто використовують термін "Схема Понці") будують на обіцянці великого і швидкого доходу від вкладень учасників.
Насправді засновники піраміди не проводять жодної реальної роботи. Якщо вони і виплачують дохід, то тільки небагатьом вкладникам і тільки за рахунок коштів нових учасників. Зрештою організатори схеми привласнюють собі накопичення, і піраміда розвалюється.
Засновники багатьох сучасних пірамід часто імітують криптовалютні інвестиційні продукти, оскільки ціна деяких популярних монет зростає набагато швидше за класичні фінансові інструменти.
Екзит-скам
Екзит-скам — витончений вид шахрайства. Від фальшивих токенсейлів він відрізняється тим, що проєкт отримує кошти не через фандрайзинг, а через правдоподібну імітацію справжньої діяльності. Наприклад, скамери можуть запустити застосунок із мінімальним набором функцій, який передбачає переказ криптовалют на їхній рахунок нібито за якісь послуги.
Деякі псевдо-проекти лише обіцяють результат і створюють видимість якоїсь роботи. Їхні представники беруть участь у конференціях і дають інтерв’ю, але запланований запуск продукту постійно переносять. Рано чи пізно організатори схеми зникають. Розпізнати екзит-скам звичайному користувачеві може бути складно, але експерти та технічні фахівці можуть провести своє розслідування і публічно викрити шахраїв.
Іноді екзит-скам відбувається в додатках, які працюють, засновники яких безпідставно і несподівано припиняють роботу і ховаються з коштами користувачів. У рідкісних випадках так можуть чинити криптовалютні біржі, керівники яких можуть вкрасти кошти користувачів, маскуючи це під злом майданчика.
Схема Pump & Dump
Цей тип шахрайства пов’язаний з випуском токена. Для організації схеми Pump & Dump на ринок випускають криптоактив, який не забезпечений ні працюючим продуктом, ні фінансуванням, ні командою. Однак його намагаються пов’язати з якоюсь хайповою подією — наприклад, з фільмом або серіалом, подаючи монету як його "офіційний" актив. Так вчинили, наприклад, творці токена Squid Game, які позиціонували його як актив нібито від творців серіалу "Гра в кальмара".
Якщо скамерам вдається організувати ажіотаж навколо свого токена, вони чекають, поки його ціна підніметься через високий попит, а потім різко починають продавати токени. У підсумку емітент заробляє і кидає подальшу підтримку активу, а його власники залишаються з нічого не вартими монетами.
Щоб не попастися на виверти шахраїв, дотримуйтесь простих, але ефективних правил:
- Не інвестуйте в проєкти, які обіцяють насамперед високу прибутковість, а не якісний продукт. Сумлінний підприємець ніколи не гарантує прибуток.
- Перед тим як інвестувати в новий проєкт, уважно вивчіть його команду, почитайте публікації про стартап у медіа, відгуки визнаних експертів.
- Не віддавайте в управління свої гроші та криптовалюти маловідомим трейдерам або компаніям.
- Перевіряйте в інтернеті історію проєкту або сервісу, в який ви плануєте відправляти свої кошти. Якщо про нього немає згадок в авторитетних джерелах — краще не ризикувати.
- Коли торгуєте на децентралізованих біржах, остерігайтеся "клонів" відомих монет. Звертайте увагу на назви тікерів і обсяг ліквідності в пулі.
- Якщо вирішили використовувати новий децентралізований протокол, переконайтеся в тому, що незалежні професіонали провели детальний аудит його коду. Серед відомих аудиторів DeFi-додатків — Certik, Hacken, Consensys.