Qtum (дослівно "квантум") — платформа смарт-контрактів з відкритим вихідним кодом, яка працює на базі алгоритму консенсусу Mutualized Proof-of-Stake.
Блокчейн Qtum поєднує транзакційну модель біткоїна (Unspent Transaction Output, UTXO) з віртуальною машиною Ethereum (Ethereum Virtual Machine, EVM).
QTUM — нативний токен блокчейна Qtum. За кожен видобутий блок валідатори отримують винагороду в розмірі 0,5 QTUM.
Нагорода за блок зменшується кожні чотири роки. До 2045 року вона зменшиться до нуля, а максимальна пропозиція токенів досягне 107 822 406 QTUM.
Наразі токен Qtum підтримують понад 15 гаманців і 30 криптовалютних бірж. Екосистема Qtum охоплює три стейкінгових і сім платіжних сервісів, а також три платформи для запуску нод. У процесі розробки перебувають платформа метавсесвіту Moonland і децентралізована біржа QiSwap.
Хто і коли створив Qtum?
Платформу заснував Патрік Дай у 2016 році. Він почав кар’єру як менеджер з продукту в Alibaba, а потім працював у блокчейн-проектах Factom, Vechain, Bitse Group і Meilink. Наразі Дай обіймає посаду голови сінгапурської некомерційної організації Qtum Chain Foundation.
Технічний директор Qtum — Ніл Махі. Провідний розробник — Девід Джансен. Штаб-квартира проекту розташована в Маямі, США.
У 2017 році команда Qtum випустила 100 млн токенів на блокчейні Ethereum. У березні того ж року відбулося ICO, учасники якого придбали 51 млн QTUM на суму $15,6 млн у біткоїні та Ethereum.
Ще 8 млн QTUM викупили приватні інвестори, а 12 млн QTUM залишилися у команди розробників. Решту токенів контролює Qtum Chain Foundation.
Запуск основної мережі відбувся 13 вересня 2017 року. Після цього ERC20-токени QTUM перевипустили в нативному блокчейні.
У чому особливість Qtum?
Qtum працює на базі алгоритму консенсусу Mutualized Proof-of-Stake, який являє собою різновид Proof-of-Stake. Шанси на отримання винагороди за блок залежать від співвідношення стейка (Stake) користувача до загальної кількості QTUM у стейкінгу.
Команда Qtum розробила технологію Account Abstraction Layer (AAL), яка дає змогу уявити UTXO користувача у вигляді єдиного балансу акаунта, що спрощує роботу зі смарт-контрактами.
AAL підтримує мови програмування C, C++, Rust і Python, щоб розробники могли впроваджувати наявні додатки на Qtum.
Для перенесення DeFi-протоколів із блокчейна Ethereum можна використовувати проксі-адаптер Janus, який дає змогу запускати популярні проєкти на кшталт Uniswap і OpenSea на UTXO-блокчейні Qtum.
Крім того, команда Qtum впровадила протокол децентралізованого управління (Decentralized Governance Protocol, DGP), призначений для зміни основних параметрів мережі користувачами без хардфорка.
Як стати стейкером у мережі Qtum?
Користувачі можуть відправити в стейкінг токени QTUM безпосередньо (онлайн-стейкінг) або делегувати їх іншому користувачеві (офлайн-стейкінг).
Для онлайн-стейкінгу потрібно:
- завантажити гаманець Qtum Core;
- синхронізувати його з блокчейном;
- перевести токени QTUM у стейкінг у розділі Stake бічного меню гаманця.
У протоколі Qtum немає мінімального ліміту для стейкінгу. Для розрахунку очікуваної винагороди можна використовувати спеціальний калькулятор. На момент публікації прибутковість стейкінга становить 5,73% річних.
28 серпня 2020 року в мережі Qtum активували оновлення 0.19.1. Воно дало змогу делегувати токени QTUM іншим користувачам (суперстейкерам).
Для делегування QTUM через гаманець Qtum Core:
- відкрийте вкладку Delegations у меню Stake ;
- додайте делегата, натиснувши кнопку "+" у правому верхньому куті;
- введіть ім’я та адресу суперстейкера, а також вкажіть комісію, яку ви згодні заплатити за делегування.
Мінімальна кількість токенів для делегування — 100 QTUM, хоча суперстейкери мають право встановлювати свої ліміти.
У стейкінг можна відправити тільки токени з 2000 і більше підтвердженнями.
Після хардфорка FastLane у квітні 2021 року середній інтервал між блоками скоротився зі 128 до 32 секунд.
Яку роль відіграє токен QTUM в екосистемі проєкту?
Токен можна використовувати:
- для оплати транзакційних комісій мережі;
- для голосування за пропозиціями щодо оновлення Qtum, наприклад, зміна розміру блоку або розрахунку комісій у мережі;
- для стейкінгу як делегата або суперстейкера.
Наразі QTUM торгується на Binance, Huobi, Kraken та інших біржах за ціною близько $4.