Децентралізовані додатки (DApps) — це, по суті, версії додатків на основі смарт-контрактів на базі блокчейну, популяризовані мережею Ethereum. Вони працюють так само, як і традиційні програми — користувач навіть не помітить різниці — але надають набагато більше можливостей з точки зору набору функцій.
DApps — це новий спосіб взаємодії з особистими фінансами. Коли хтось думає про традиційні фінанси, часто на думку спадають кредити, позики, заощадження та інші подібні речі. Кожна з них керується, якщо хочете, центральним органом, таким як банки або інші фінансові установи.
Але коли мова заходить про майбутнє фінансів, багато хто розглядає криптовалюти та блокчейн як його представників. Якщо це так, то як прості фінансові завдання, такі як позики, працюють у децентралізованій державі?
Історія DApps
Хоча біткойн (BTC) є першою блокчейн-мережею, технологія розвинулася далеко за межі простої фінансової транзакції. Коли Віталік Бутерін та його колеги запропонували Ethereum (ETH) у 2013 році, вони націлилися на щось набагато ширше — децентралізований спосіб життя.
Бутерін уявляв собі інтернет, заснований на блокчейні, в якому контроль над ним буде належати користувачам, а не корпораціям. Для цього Ефіріум мав би забезпечувати роботу автоматизованих операторів "якщо-тоді", які називаються смарт-контрактами. Ці контракти є незмінними, оскільки правила та обмеження закладені в їхньому коді. Це означає, що будь-яка сторона може здійснювати транзакції без посередника, що усуває потребу в централізованих платформах.
Цікаво, що у 2014 році вийшов звіт, який визначає DApp, під назвою "Загальна теорія децентралізованих додатків, Dapps". Він був написаний різними авторами з досвідом роботи в цій сфері, такими як Девід Джонстон і Шон Вілкінсон.
У документі визначено, що DApps — це сутності з наступними характеристиками:
- DApp повинен мати відкритий код і працювати без стороннього втручання. Він повинен контролюватися користувачами, тобто вони повинні пропонувати і голосувати за зміни, які автоматично впроваджуються.
- Вся інформація повинна зберігатися в загальнодоступній мережі блокчейн. Децентралізація є ключовим фактором, оскільки не може бути центральної точки атаки.
- DApps повинні мати певний криптографічний токен для доступу, і вони повинні винагороджувати тих, хто робить внесок у цей токен, наприклад, майнерів і стейкхолдерів.
- DApp повинен мати метод консенсусу, який генерує токени, такі як доказ роботи (PoW) або доказ частки (PoW).
Звідси випливає класифікація DApps на три "типи" або "шари" залежно від того, як користувачі взаємодіють з ними.
DApps першого рівня існують самі по собі у власному блокчейні. До цього типу належать найпопулярніші проекти, такі як, наприклад, біткойн. Вони вимагають, наприклад, алгоритму консенсусу та вбудованих правил.
DApp другого рівня, як правило, будуються поверх першого рівня, використовуючи можливості згаданого блокчейну. Часто розглядаються як протоколи, вони використовують токени для взаємодії. Рішення для масштабування, побудоване на основі Ethereum, є гарним прикладом DApp другого рівня. Транзакції можуть оброблятися на цьому другому рівні, перш ніж бути зафіксованими на першому, знімаючи деяке навантаження з основного ланцюжка.
Нарешті, DApp третього рівня будуються поверх другого рівня і часто містять інформацію, необхідну для взаємодії двох інших рівнів. Вони можуть зберігати інтерфейси прикладного програмування (API) і скрипти, необхідні для роботи першого і другого рівнів. Наприклад, протокол третього рівня може містити різні DApps другого рівня, полегшуючи користувачеві роботу з ними.
Простіше кажучи, документ визначає DApps як різні додатки, які працюють на основі базового блокчейну. Деякі з них можуть будуватися поверх цього початкового рівня, але всі вони вважаються DApps, якщо відповідають вищезгаданим критеріям.
Навіщо використовувати DApp?
Децентралізація має низку переваг порівняно з додатками, що працюють у централізованій мережі. Головною з них є відсутність третьої сторони завдяки інноваційному смарт-контракту. Такий додаток, як Venmo, дозволяє надсилати гроші будь-кому, однак переказ цих коштів на банківський рахунок коштує певну плату. Крім того, переказ фіатних грошей часто займає кілька днів.
Надсилання грошей через децентралізований додаток означає відсутність або дуже малу вартість переказу. Це економить користувачам гроші на комісіях, а враховуючи, що децентралізовані транзакції відбуваються майже миттєво, це також економить їхній час.
Звичайно, DApps також не працюють на централізованих серверах. Перевага децентралізованих платформ полягає в тому, що вони невразливі до всіх типів атак, оскільки немає фізичного пристрою, на який можна було б націлитися. Це не тільки робить мережу більш безпечною, але й означає відсутність простоїв. Доступ до цих додатків завжди можливий.
DApps можуть застосовуватися практично в будь-якій галузі, наприклад, в ігровій, медичній, державному управлінні та навіть для зберігання файлів. Як результат, використання DApp майже нічим не відрізняється від традиційних додатків. Хоча користувачі отримують вигоду від усіх змін на бекенді, фактичний досвід повинен бути таким самим. Такий спосіб взаємодії з додатками називають Web 3.0, що також відноситься до децентралізації інформації.
Коли веб починався, це був простір, повний інформації, до якої міг отримати доступ будь-хто. Згодом великі компанії використовували або централізували її. Хоча ці організації надають інформацію "безкоштовно", це відбувається за рахунок надання наших даних, які вони потім продають з метою отримання прибутку.
Компанії контролюють цю інформацію, знають, що люблять купувати їхні користувачі, скільки у них грошей і з ким вони знайомі. Цей контроль також означає, що вони можуть її забрати. Увійдіть у Веб 3.0, де використання DApp не відбувається за рахунок конфіденційності.
Натомість користувач може поділитися лише необхідною інформацією, скажімо, про медичний огляд чи позику, а також обрати, хто і як довго її бачитиме. Компанії можуть платити за такий доступ, щоб користувачі також отримували від цього вигоду. Існує також проблема довіри. У світі, де великі компанії з так званим "високим рівнем безпеки" витікають імена користувачів, електронні адреси та паролі, важко комусь повністю довіряти.
Що таке CBDC? Посібник для початківців про цифрові валюти центральних банків
Цифрова валюта центрального банку або CBDC — це віртуальна валюта, яка підтримується та випускається центральним банком. З ростом популярності…
Посібник для початківців про різні типи мереж блокчейн
Блокчейн — це розподілений, незмінний реєстр, який робить запис транзакцій та управління активами (як матеріальними, так і нематеріальними) в…
Що таке смуги Боллінджера і як їх використовувати в криптотрейдингу?
Смуги Боллінджера — це індикатори волатильності, що використовують цінові діапазони. Трейдери купують біля нижньої смуги і продають біля верхньої….
Що таке криптовалютні групи? Чи легальні вони?
Оскільки криптовалютне законодавство все ще перебуває на стадії розробки, криптовалютні групи підтримують просування невідомих монет через Discord та…
Arbitrum: Посібник для початківців про рівень 2 наступного покоління для Ethereum
Криза комісії за транзакції в Ethereum (ETH) перешкоджає експоненціальному зростанню блокчейну Ethereum. Технологія Arbitrum є одним з багатьох можливих…
Мінуси DApps
Хоча децентралізовані додатки можуть представляти майбутнє, вільне від корпорацій, наразі існує кілька основних проблем, над вирішенням яких працює індустрія.
З одного боку, відсутність центрального органу може означати повільніші оновлення та зміни платформи. Зрештою, одна сторона може просто оновити свій додаток, як їй заманеться. DApp, однак, вимагає консенсусу більшості від чинного керівництва — навіть для виправлення незначної помилки. Це може зайняти тижні або навіть місяці, поки користувачі обговорюватимуть плюси і мінуси будь-якого покращення.
Крім того, для належної роботи DApps потрібна достатня кількість користувачів. Їм потрібні вузли, управління та користувачі, щоб просто взаємодіяти з ними. Однак доступ до DApps може бути досить складним на цій ранній стадії, і багато хто не отримує необхідної підтримки.
У майбутньому доступ до DApp можна буде отримати, завантаживши програму. Але поки що користувачі повинні завантажити браузер з підтримкою DApp, відправити необхідну кркриптовалютуа цей гагаманець взаємодіяти звідти. Хоча технічно підковані користувачі не повинні мати з цим проблем, переважна більшість людей не матиме уявлення, з чого почати
DApps по всьому світу
DApps у фінансовому світі здаються очевидною річчю, але насправді вони можуть бути інноваційними в усіх галузях. Давайте розглянемо деякі з цих переваг у таких галузях, як фінанси, соціальні мережі, ігри тощо.
Фінанси
Лихварі та позичальники можуть використовувати DApps для ведення свого бізнесу. У банках кредитори заробляють певні відсоткові ставки на основі заощаджених грошей. Чим більше людина заощаджує, тим більше банк може позичити, і тим більше обидві сторони заробляють на відсотках. Однак банк, який діє як централізована установа, бере більший відсоток, ніж хотілося б кредиторам, просто за те, що надає місце для зберігання коштів.
На DApp кредитори отримують 100% своїх відсотків, оскільки немає посередника, якому потрібно платити. Крім того, вони мають більше контролю над позиками, заробляючи токени на платформі, яку вони обрали для кредитування.
Що стосується позичальників, то вони мають більше можливостей впливати на розмір відсотків, а також на час їх сплати. Дійсно, деякі платформи дозволяють позичальникам виплачувати відсотки місяцями або навіть роками, за умови, що вони відповідають мінімальному порогу виплат. Позичальник також може обговорювати ставки з кредитором, забезпечуючи справедливе рішення для обох сторін.
Коли все сказано і зроблено, кошти можуть бути отримані негайно завдяки технології смарт-контрактів. Немає необхідності залучати юристів та інших третіх осіб, що робить процес підтвердження довшим і дорожчим для обох сторін.
Соціальні мережі
Користувачі отримують значну вигоду від DApps для соціальних мереж. По-перше, ніхто не може цензурувати дописи, що означає свободу слова. Однак, якщо деякі дописи стають проблемою, спільнота може проголосувати за їх видалення.
Інфлюенсери також можуть заробляти більше. На традиційних платформах, таких як Twitter, компанія отримує найбільше прибутку від популярних твітів. Вона отримує дохід від реклами з усіх відвідувань сайту, а автор не отримує нічого в грошовому еквіваленті.
DApps для соціальних мереж можуть мати вбудовану систему чайових, що використовує токен, і користувачі можуть розміщувати рекламу і отримувати повну оплату, а не відрахування компанії.
Ігри
Ігри завжди були цікавим варіантом використання DApp. Наразі ігри вимагають десятки годин, вкладених у розвиток персонажа, в якого гравці, ймовірно, вклали реальні гроші, лише для того, щоб він сидів і гнив, коли гравець рухається далі.
DApps представляють більш цікаве рішення з точки зору вартості. Візьмемо, наприклад, таку гру, як CryptoKitties. Гравці купують токенізований актив, в даному випадку — кота. Згодом цей кіт росте з часом, збільшуючи свою вартість, якщо його правильно вирощувати. Потім користувач може продати цього кота за будь-яку суму, якщо знайдеться покупець, який заплатить за нього.
Крім того, деякі коти можуть потенційно розмножуватися з іншими котами, створюючи ще більш рідкісних, потенційно більш цінних котів. Гравці можуть торгувати або колекціонувати котів, робити з ними все, що їм заманеться. Їхні часові інвестиції стають по-справжньому цінними. Зараз таких ігор небагато, але уявіть собі цю концепцію в більш розвиненій грі з багатогодинним ігровим процесом. Можливо, повноцінні ігри — це наше майбутнє.
Голосування та управління
У більшості випадків голосування є болісним процесом. Воно часто включає в себе різні етапи перевірки — деякі з них недоступні для громадян без належного житла або тих, хто страждає від інших проблем. Не кажучи вже про фальсифікації та подібні незаконні дії.
Голосуючий DApp може відкрити процедуру для всіх завдяки смарт-контрактам. По суті, спільнота може голосувати за список пропозицій. Потім вони можуть встановити часовий проміжок, скажімо, 24 години, протягом якого користувачі можуть "заставити" свій голос токенами. Це відкриває участь для всіх, дозволяючи будь-кому голосувати анонімно.
Голоси зберігаються в децентралізованій мережі, що робить їх незмінними і непідробними. Крім того, смарт-контракти можуть винагороджувати виборців відповідним токеном за їхні зусилля, стимулюючи голосувати більше людей, ніж будь-коли раніше.
Збір коштів і реклама
Багато користувачів користуються блокуванням реклами під час перегляду сайтів в Інтернеті. Очевидно, що це є проблемою для веб-сайтів, які намагаються генерувати дохід, але в чомусь зрозумілою, оскільки реклама стала досить неприємною у багатьох відношеннях. DApp для браузера може це виправити.
Коли користувачі переглядають веб-сторінки, вони роблять це за допомогою інтегрованого в браузер блокувальника реклами та трекерів, заробляючи при цьому криптовалюту. Тепер, коли користувачі знаходять авторів і веб-сайти, які вони хотіли б підтримати, вони можуть дозволити їм робити внески. Це означає, що чим довше користувач переглядає сайт, тим більше він платить цьому сайту з часом. Користувачі можуть навіть увімкнути рекламу для цих сайтів, що допоможе їм у довгостроковій перспективі.
Конфіденційність — це назва гри. Користувачі самі обирають, хто може їх відстежувати, захищаючи свою інформацію і водночас роблячи внесок у платформи, які потребують грошей. Це безпрограшна ситуація.