ДАО (англ. DAO — decentralized autonomous organization) — це децентралізована автономна організація, яка управляється за допомогою смарт-контрактів.
У ДАО немає традиційної ієрархії. Вони працюють прозоро, згідно з прописаними в коді правилами. За своєю суттю ДАО схожі на вже існуючі форми організацій.
Як і ДАО, традиційні компанії організовують групи людей навколо певних цілей. Акціонери голосують за раду директорів, рада обирає керівників, а ті вже ухвалюють тактичні та оперативні рішення. Але такі компанії мають ієрархічну структуру і управляються за принципом "згори вниз", а ДАО являють собою набагато менш розгалужену структуру і дають змогу будь-якому учаснику вносити пропозиції.
Власники нативних токенів ДАО голосують за пропозиціями, покликаними принести користь усій спільноті. Деякі ДАО практикують квадратичне голосування, яке обмежує вплив найбільших власників токенів. Це контрастує з сучасними корпораціями, які управляються в інтересах найбільших акціонерів.
Зазвичай у ДАО є грошові резерви (treasury), що дають змогу втілити в життя ідеї, за які проголосувала спільнота.
Більша частина діяльності ДАО зосереджена на координації рішень щодо використання грошового резерву. Ця концепція схожа на ту, в якій корпорації реінвестують прибуток для розвитку основного бізнесу та виконання зобов’язань перед акціонерами.
Як виникли ДАО?
Концепція ДАО (перша назва — децентралізовані автономні корпорації, DAC) народилася 2013 року. Ключовими принципами DAC були децентралізація компаній, токенізація їхніх акцій і відкритість операцій із кодом, що публічно перевіряється. Згодом співтовариство вдосконалило ідею й адаптувало її під будь-яку організацію людей з мотивом отримання прибутку або без нього. Це концепція сучасних ДАО.
Блокчейн можна розглядати як базову інфраструктуру для побудови ДАО. Інакше кажучи, децентралізована автономна організація — це застосунок, який розгортається поверх наявної мережі. Дехто вважає біткоїн першою рудиментарною ДАО з відкритим вихідним кодом, де майнери і розробники підтримують цілісність системи.
Ethereum поки що є найпопулярнішим блокчейном для запуску ДАО, однак розвиток альтернативних L1-мереж на кшталт Solana і NEAR можуть змінити стан справ у майбутньому.
У 2016 році відбувся запуск однієї з перших в історії ДАО під назвою The DAO в мережі Ethereum. Інвестори вклали в неї понад 14% усіх циркулюючих на той момент ETH.
Метою The DAO було створення керованого спільнотою венчурного фонду, який інвестував би кошти в проєкти на основі голосування. Однак усього через три місяці хакери зламали The DAO і викрали ETH на $60 млн.
Хоча цей експеримент із ДАО виявився невдалим, він відкрив двері для розвитку розподілених спільнот.
Як працюють ДАО?
ДАО — це поєднання правил із кодом. Набір правил, прикріплених до структури управління і вбудованих у код. Ця концепція реалізується за допомогою смарт-контрактів і забезпечує механізм управління.
Щоб ухвалити рішення з приводу будь-якої пропозиції, у спільноті проводять голосування з використанням нативних токенів. У більшості випадків у ДАО працює модель, у рамках якої сила голосу учасника залежить від кількості токенів.
Сам процес голосування може проходити як на спеціально створених ДАО сервісах, так і на окремих платформах на кшталт Tally або Snapshot. Використання Snapshot дає змогу заощадити час на формування додаткових методів голосування.
Члени ДАО працюють спільно, відштовхуючись від правил, прописаних у смарт-контракті, і спільної мети. Усі правила прозорі.
Членство в ДАО можна розділити на дві категорії:
1. Членство на основі токенів.
Токени ДАО вільно обертаються на децентралізованих біржах і в основному використовуються для управління. Кожен токен дає право голосу.
Користувачі можуть отримувати токени від ДАО в обмін на надання послуг самої організації. Прикладом такої ситуації став аірдроп від Uniswap для ранніх користувачів.
2. Членство на основі акцій.
ДАО, засновані на акціях, необов’язково відкриті для всіх охочих. Замість цього вони часто перевіряють потенційних учасників, перш ніж дозволити їм приєднатися, і вимагають внесення певного внеску (наприклад, в ETH або DAI). Однією з таких організацій можна назвати MolochDAO.
Які переваги ДАО?
- Відсутність чіткої ієрархії. У ДАО кожна зацікавлена сторона може брати участь у голосуванні та ухваленні рішення.
- Прозорість. Історія прийнятих рішень доступна всім.
- Відкритість. Майже всі, у кого є доступ до інтернету, можуть стати власниками токена ДАО і тим самим отримати право ухвалювати рішення.
- Концепція ДАО дає змогу людям взаємодіяти один з одним для досягнення спільної мети без необхідності довіряти.
Які недоліки є у ДАО?
- Регулювання . На поточний момент щодо ДАО відсутнє чітке регулювання.
- Хакерські атаки . Подібні децентралізовані структури схильні до ризиків атак.
- Швидкість і розбіжності . Відсутність чіткої ієрархії може стати причиною розколу співтовариства і уповільнення процесу прийняття рішень.
Якими бувають ДАО?
- Криптопроєкт можна вважати ДАО за умови, що власники токенів мають право брати участь у голосуванні та визначати шляхи розвитку. Наприклад, Olympus DAO, Maker DAO, 1inch.
- Інвестиційні/венчурні ДАО. Дають змогу колективно інвестувати в активи і проєкти.
- Проекти, чия діяльність спрямована на інвестування або колекціонування NFT. Наприклад, PleasrDAO.
- ДАО для грантового фінансування. Наприклад, MolochDAO.
- Інформаційні децентралізовані автономні децентралізовані організації. Наприклад, BanklessDAO. Організації такого типу в теорії здатні створити альтернативу Google Search, а також проводити перевірку інформації на її якість.
- Освітні ДАО. Odyssey DAO — приклад організації, яка вірить, що навчання основам Web3 має бути доступним для всіх.
- ДАО, орієнтовані на соціально значущі ініціативи. Такі організації інвестують у суспільно корисні проєкти та допомагають їм швидше досягти своїх цілей. Seed Club є однією з таких організацій.
- Аналітичні ДАО. Платформи, які збирають і аналізують кількісні, якісні дані про децентралізовані автономні організації. Наприклад, DeepDAO.
- Юридичні ДАО. LexDAO — спільнота інженерів-юристів, яка допомагає об’єднати право і смарт-контракти.
У класифікації від DeepDAO згадуються ДАО, орієнтовані на виробництво і торгівлю матеріальними активами, а також окремо значаться інструменти для управління процесами в ДАО: голосувань, розподілу резервів та інших активностей.
Які перспективи у ДАО?
Згідно з останнім звітом Messari, одним із трендів криптоіндустрії у 2022 році будуть ДАО. Можливо, протягом року ми станемо свідками реструктуризації таких організацій, появи дочірніх ДАО і нового розподілу ролей між учасниками. На автономні децентралізовані організації чекає покращення інструментів співпраці, які дадуть змогу спільноті позбутися пасивності та стати ефективнішими. У цьому їм допоможуть операційні системи (DAO tools) для ДАО.
ДАО йдуть назустріч офіційному визнанню. У квітні 2021 року у Вайомінгу ухвалили закон, що визнає децентралізовані автономні організації новою формою компанії. Через кілька місяців було затверджено першу ДАО. Але в листопаді 2021 року SEC призупинила реєстрацію токенів першої юридично визнаної організації, заявивши, що вона надала потенційним інвесторам інформацію, яка "вводить в оману".
У 2021 році виникла хвиля інвестиційних ДАО, у яких власники токенів могли вкладати свої кошти в NFT, Web3-проєкти, криптовалюти або інші ДАО. Прикладом такої організації є PleasrDAO, спочатку створена для придбання робіт художника pplpleasr. Згодом вона зібрала значну колекцію NFT: оригінальний мем Doge, єдину копію альбому Wu-Tang Clan "Once Upon a Time in Shaolin" і перший NFT Едварда Сноудена.