Avalanche — платформа з відкритим вихідним кодом для запуску децентралізованих застосунків, а також розгортання публічних і приватних блокчейнів у єдиній екосистемі, що масштабується.
Avalanche складається з основної мережі (Primary Network) і необмеженої кількості підмереж (Subnet).
Своєю чергою, основна мережа включає три блокчейни:
- Platform Chain (P-Chain) зберігає метадані, відповідає за координацію валідаторів і відстежує підмережі;
- Contract Chain (C-Chain) дає змогу створювати Ethereum-сумісні смарт-контракти;
- Exchange Chain (X-Chain) надає інструменти для обміну даними між підмережами, а також створення взаємозамінних токенів і NFT .
Підмережі Avalanche схожі на L2-рішення для Ethereum і парачейни в Polkadot, але з повністю ізольованими станами блокчейнів.
Будь-який користувач Avalanche може створити підмережу. Для цього потрібно заплатити комісію в розмірі 0,01 AVAX.
Усі ноди Avalanche повинні обов’язково перевіряти транзакції в основній мережі, і за бажанням — в інших підмережах.
Творці підмереж можуть включати в них різні параметри — запускати кілька блокчейнів і задавати власні вимоги до валідаторів на кшталт обов’язкового проходження KYC/AML.
Хто і коли створив Avalanche?
Перша публікація про Avalanche з’явилася 16 травня 2018 року. Цього дня анонімна група розробників Team Rocket опублікувала документ Snowflake to Avalanche: A Novel Metastable Consensus Protocol Family for Cryptocurrencies на офіційному сайті гіпермедійного протоколу зв’язку IPFS.
За добу професор Корнельського університету Емін Гюн Сірер прокоментував публікацію у Twitter:
"Учора хтось опублікував цю статтю на IPFS і кількох IRC-каналах. У ній описується нове сімейство протоколів консенсусу, яке поєднує переваги консенсусу Накамото з найкращими класичними протоколами. Величезний прорив".
Того ж року Емін Гюн Сірер спільно з колегами Кевіном Секнікі та Маофаном Інем заснував компанію Ava Labs — провідного розробника платформи Avalanche.
У 2019 році Ava Labs і Team Rocket опублікували оновлену версію Snowflake to Avalanche під назвою Scalable and Probabilistic Leaderless BFT Consensus through Metastability. Компанія виклала її на сайті разом із трьома whitepaper: про токен, стейблкоїни та платформу Avalanche.
У 2020 році Ava Labs залучила $12 млн у межах приватного токенсейлу і $42 млн — у межах публічного.
Запуск основної мережі Avalanche відбувся 21 вересня 2020 року.
Які протоколи консенсусу використовує Avalanche?
В Avalanche Platform Whitepaper описано сімейство протоколів консенсусу під назвою Snow* . Вона включає три механізми консенсусу: Avalanche, Snowman і Frosty .
До теперішнього моменту команда проекту імплементувала Snowman у блокчейнах P-Chain і C-Chain, а Avalanche — у мережі X-Chain. Frosty перебуває в розробці.
Протокол Avalanche використовує концепцію спрямованого ациклічного графа (Directed Acyclic Graph, DAG), яка дає змогу мережі обробляти транзакції паралельно.
Для визначення дійсності транзакцій валідатори відправляють один одному запити випадковим чином. Додаткові підтвердження не потрібні.
В Avalanche немає блоків: протокол оперує батьківськими транзакціями — вершинами (vertices). Вони дозволяють валідаторам об’єднувати транзакції в групи для голосувань. Процес підтвердження відбувається поетапно протягом серії раундів.
Snowman створений на базі Avalanche , але впорядковує транзакції лінійно і створює блоки замість вершин. Це потрібно для роботи зі смарт-контрактами і збільшення пропускної здатності мережі.
Як працює протокол Avalanche?
У блозі Avalanche Hub автор під псевдонімом Seq пояснює процес підтвердження або відхилення транзакцій на прикладі колективного вибору жовтого або синього кольору вузлами мережі.
Ноди вибирають колір, а потім опитують один одного. Якщо рішення вузла відрізняється від позиції більшості, він змінює рішення.
Нода вибирає жовтий колір і надсилає запити п’ятьом випадковим вузлам (на малюнку виділені червоними кільцями). Більшість із них сині, тому відправник змінює колір.
Така взаємодія відбувається поетапно, поки всі вузли не забарвляться в один колір.
Час отримання відповідей обмежений. Це дає змогу відсіяти ноди, які створюють велику затримку.
Алгоритм визначає ноди випадковим чином, однак шанс на участь у перевірці транзакцій підвищується зі зростанням кількості токенів Avalanche у стейкінгу.
Детальніший опис алгоритму консенсусу Avalanche — у російськомовному блозі проєкту AVA Russia.
Яку роль в екосистемі відіграє AVAX?
Avalanche (AVAX) — нативний токен платформи з емісією 720 млн. Протокол спалює всі транзакційні комісії, що робить AVAX дефляційним активом.
Токен можна використовувати:
- для стейкінгу з річною прибутковістю 11%;
- оплати комісій;
- розрахунків у підмережах Avalanche.
Як стати валідатором Avalanche?
Вимоги для валідаторів мережі:
- tokens in staking: 2000 AVAX in P-Chain;
- аппаратное обеспечение: 8 core CPU >= 2 ГГц; RAM: 16 Гб; 200 Гб вільного місця на диску;
- програмне забезпечення: AvalancheGo від Ava Labs;
- операционная система: Ubuntu >= 18.04 или Mac OS X >= Catalina;
- інтернет-з’єднання: IPv4 або IPv6 з відкритим загальнодоступним портом, пропускна спроможність не менше 30 Мбіт/с.
Для роботи з нодою можна використовувати веб-гаманець Avalanche Wallet. Він також дозволяє підключити ноду або делегувати кошти іншим валідаторам мережі.
Інструкція зі встановлення ноди валідатора — у російськомовному блозі проєкту AVA Russia.
Як делегувати кошти в Avalanche Wallet?
Токени для стейкінгу повинні знаходитися в P-Chain. Якщо вони зберігаються в C-Chain або X-Chain, відкрийте Avalanche Wallet, перейдіть у вкладку Earn і зробіть кросчейн-транзакцію.
Переконайтеся, що нода синхронізована з мережею Avalanche. Після цього додайте її в гаманець — вкажіть ідентифікатор вузла в полі Node ID .
У вкладці Delegate можна делегувати кошти сторонньому валідатору: виберіть ідентифікатор ноди (Node ID), а потім вкажіть суму і період стейкінгу.
Пам’ятайте, що період делегування не повинен перевищувати значення в полі End Time .
Як додати Avalanche в MetaMask?
Перейдіть у налаштування гаманця, виберіть у меню пункт Мережі та натисніть кнопку Додати мережу . Заповніть поля:
- Ім’я мережі — Avalanche Network;
- Новий RPC URL — https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc;
- Ідентифікатор ланцюжка — 43114;
- Символ валюти — AVAX;
- URL-адреса провідника блоку — https://snowtrace.io/.
Натисніть кнопку Зберегти . У довідкових матеріалах Avalanche можна подивитися докладну інструкцію з підключення MetaMask і актуальний список підтримуваних гаманців.
Другий спосіб — використовувати сервіс Chainlist. Натисніть кнопку Connect Wallet , введіть "Avalanche Mainnet" у рядку пошуку і схваліть додавання мережі у вікні MetaMask.
Як розвивається Avalanche?
За даними аналітичного сервісу DeFi Llama на початок листопада 2022 року, у децентралізованих застосунках на базі Avalanche заблоковано кошти на суму понад $1,3 млрд. До трійки лідерів входять лендингові платформи Aave і Benqi, а також DEX Trader Joe.
У день запуску основної мережі криптобіржа Binance додала підтримку AVAX. Наразі токен торгується на Coinbase, Huobi, OKEx, Bitfinex та інших біржах.
У липні 2021 року некомерційна організація Avalanche Foundation, що курирує розвиток екосистеми Avalanche, залучила $230 млн під час приватного продажу токенів AVAX.
На початку листопада Avalanche Foundation оголосила про запуск фонду Blizzard на $200 млн. Організація спрямує ці гроші на підтримку інновацій в екосистемі платформи. У фонд інвестували Polychain Capital, Three Arrows Capital, Dragonfly Capital і CMS Holdings.
16 листопада глава Ava Labs Емін Гюн Сірер повідомив про укладення партнерства з аудиторською компанією Deloitte. У рамках співпраці сторони запустять хмарну платформу Close As You Go, орієнтовану на допомогу постраждалим під час стихійних лих.
18 листопада компанія 21Shares оголосила про лістинг біржового продукту (ETP) на базі токена Avalanche. З 19 листопада він торгується на найбільшій фондовій біржі Швейцарії SIX Swiss Exchange.
24 листопада AVAX увійшла в ТОП-10 рейтингу ринкової капіталізації CoinMarketCap зі значенням понад $24 млрд.