Компанію Algorand засновано 2017 року в Бостоні професором Массачусетського технологічного інституту і лауреатом премії Тюрінга Сільвіо Мікалі. Стартап залучив $4 млн посівних інвестицій від венчурних компаній Pillar Ventures і Union Square Ventures.
Як генерального директора був запрошений серійний підприємець Стів Кокінос, який заснував компанії Fuz, BladeLogic і WebYes, а головним операційним директором став Шон Форд — співзасновник uPromise і колишній директор з маркетингу LogMeIn.
Влітку 2018 року запустили закриту тестову мережу Algorand, яка продемонструвала потенційним інвесторам усі переваги нового блокчейна.
Восени 2018 року стартап організував ще один раунд фінансування і зібрав $62 млн від групи венчурних фондів.
У квітні 2019 року тестнет став публічним, а в червні було запущено основну мережу. Одночасно було проведено відкритий голландський аукціон із продажу 25 млн нативних токенів Algorand (ALGO), який зібрав понад $60 млн.
У листопаді 2019 року відбулося перше велике оновлення мережі до версії Algorand 2.0, у якій з’явилася підтримка смарт-контрактів, випуску цифрових активів і атомарних переказів.
Як працює Algorand?
Творці проекту вважають, що їм вдалося вирішити "трилемму блокчейна", одночасно реалізувавши високу продуктивність, масштабованість і безпеку завдяки механізму консенсусу Pure Proof-of-Stake ("чистий доказ частки") та низці інших інновацій.
Блокчейн-платформи, що працюють на алгоритмі консенсусу Delegated Proof-of-Stake (DPoS) і його варіантах, заради високої продуктивності обмежують кількість валідаторів до кількох сотень або навіть десятків, що знижує рівень децентралізації і збільшує ймовірність зловживань.
В Algorand високий рівень децентралізації та безпеки підтримується за рахунок того, що валідатори наступного блоку таємно і випадковим чином обираються з усіх гаманців, що зберігають хоча б одну монету ALGO.
Кожен блок схвалюється за протоколом візантійської угоди в три етапи:
- Пропозиція . Випадково вибирається гаманець-лідер, який пропонує блок на схвалення;
- М’яке голосування . Комітет випадково обраних гаманців обирає із запропонованих блоків єдиний, який надійде на сертифікацію;
- Підтвердження голосування . Інший випадково обраний комітет перевіряє новий блок на предмет перевитрат, подвійного витрачання або інших проблем і сертифікує його для включення в блокчейн.
На кожному етапі для вибору гаманців використовується перевірена випадкова функція (VRF), яка працює як зважена лотерея: що більше токенів ALGO перебуває в гаманці, то більше шансів, що він буде обраний.
У мережі Algorand також працює понад 120 вузлів ретрансляції, які є повними нодами і містять актуальні копії блокчейна.
Завдяки такій архітектурі пропускна спроможність мережі сягає 1000 транзакцій на секунду за часу блоку 4,5 секунди. Вартість однієї транзакції становить 0,001 ALGO (близько $0,0003 станом на липень 2022 року).
Ще один важливий наслідок — висока енергоефективність та економічність блокчейна Algorand у розрахунку на одну транзакцію порівняно не тільки з PoW-криптовалютами, а й із більшістю DPoS-криптовалют.
Блокчейн використовує власну віртуальну машину Algorand Virtual Machine (AVM). Вона не сумісна з віртуальною машиною Ethereum і смарт-контрактами, написаними на Solidity.
Нативною мовою AVM є TEAL. Однак смарт-контракти і децентралізовані додатки можуть бути також написані на Python, який широко використовується за межами криптоіндустрії.
Як влаштована токеноміка Algorand?
ALGO — нативна криптовалюта блокчейна Algorand. Вона використовується для стейкінгу, оплати транзакційних комісій, запуску вузлів ретрансляції та як токен управління. Монета торгується на найбільших біржах (Binance, Coinbase, Huobi, Kraken, FTX тощо) і входить у топ-50 за ринковою капіталізацією (станом на липень 2022 року).
Усю пропозицію ALGO в 10 млрд монет випустили в рамках премайна. Більшу частину розділили між командою, ранніми інвесторами і некомерційною організацією Algorand Foundation.
З моменту запуску графік вивільнення ALGO серйозно переглядався. У межах програми підтримки ранніх користувачів, власників вузлів ретрансляції та розробників Algorand Accelerated Vesting за 2020-21 роки розподілили 3,1 млрд ALGO. За 2021 рік кількість ALGO в обігу збільшилася з 3,11 млрд до 6,97 млрд.
Згідно з актуальними планами, заблоковані монети, що залишилися, розподілять до 2030 року як гранти, винагороди за стейкінг, управління та утримання вузлів ретрансляції.
Винагороду за стейкінг відправляють на гаманці власників ALGO після створення кожного нового блоку. Прибутковість стейкінгу становить близько 6% річних.
Хто керує Algorand?
На старті проєкту управління та технічні розробки здійснювала приватна компанія Algorand Inc. У 2019 році в Сінгапурі створили Algorand Foundation, на яку поклали функції фінансування та розвитку мережі, а також навчання та підтримки розробників.
Algorand Foundation є великим власником ALGO. Організація використовує криптовалюту для фінансування своєї діяльності та проєктів на блокчейні Algorand через програми-акселератори.
У вересні 2021 року Algorand Foundation із власних коштів заснувала фонд Viridis DeFi Fund із капіталом $300 млн. Структура виділяє гранти командам, що розвивають гаманці, міжмережеві мости та інші сервіси екосистеми.
У четвертому кварталі 2021 року блокчейн Algorand почав перехід на децентралізовану модель управління, яка дає змогу всім власникам ALGO брати участь в ухваленні ключових рішень.
Для цього власник криптовалюти має зареєструватися як governor (губернатор або "учасник управління") і заблокувати обрану кількість токенів на весь тримісячний період голосування. Учасникам голосувань нараховуються ALGO за управління на додаток до звичайних нагород за стейкінг.
Що являє собою екосистема Algorand?
Спочатку розробники Algorand орієнтували блокчейн-платформу на створення децентралізованих рішень у різних секторах реальної економіки. Мережу почали використовувати у сферах нерухомості, державного управління, авторського права, фінансів, для випуску токенізованих акцій тощо.
Найбільше партнерство цього періоду — розробка національної цифрової валюти Маршаллових островів на базі Algorand. Про це в березні 2020 року оголосила компанія SFB Technologies, що займається проєктом.
У серпні 2021 року компанія Koibanx, що спеціалізується на токенізації активів, підписала угоду з урядом Сальвадора щодо розвитку інформаційної інфраструктури з використанням Algorand.
З розвитком сегментів DeFi, NFT і Web3 у 2020-21 роках Algorand Foundation почала виділяти фінансування для розвитку орієнтованих на приватних користувачів напрямків. Були запущені такі DeFi-проєкти, як Algofi, Yieldly, Folks Finance; NFT-маркетплейси Abris.io, AB2 Gallery, ZestBloom.
Також на блокчейні Algorand запустили понад десяток NFT- і P2E-ігор: Algorealm, Aegir Tactics, SK8, Alchemon, Cosmis Champs тощо. З’явилася ігрова гільдія Algo Gaming Guild.
Розвитку DeFi-екосистеми допомогли великі фонди підтримки проєктів на Algorand, запущені 2021 року: Borderless ALGO Fund II у розмірі $500 млн від венчурної компанії Borderless Capital і на $100 млн від Arrington Capital.
Як розвивається Algorand?
На момент написання децентралізовані рішення на блокчейні Algorand використовують понад 700 організацій по всьому світу.
У травні 2022 року Міжнародна федерація футболу (ФІФА) надала Algorand статус регіонального спонсора й офіційної блокчейн-платформи чемпіонату світу з футболу в Катарі та чемпіонату світу з футболу серед жінок в Австралії та Новій Зеландії 2023 року. На базі мережі створять офіційний криптогаманець турнірів і випустять NFT.
Того ж місяця Algorand разом із Hivemind придбали цифровий музичний сервіс Napster. У червні сторони оголосили про плани використовувати блокчейн для запуску токена NAPSTER і створення екосистеми потокової передачі музики.
Велику увагу Algorand Foundation приділяє підтримці "зеленої" репутації: Algorand позиціонується як перший у світі "вуглецево-негативний" блокчейн.
Спеціальний смарт-контракт автоматично розподіляє частину транзакційних комісій на фінансування програм відновлення лісів і розвитку альтернативної енергетики. Так проєкт компенсує викиди вуглекислого газу
Крім того, Algorand співпрацює з компанією ClimateTrade, яка використовує блокчейн для створення глобального ринку вуглецевих кредитів.