Аірдроп криптовалют (від англ. "airdrop" — скидання вантажів з літака в повітрі) — це поширена в криптоіндустрії тактика, яка спрямована на привернення уваги до проєкту завдяки безоплатній роздачі його токенів або монет.
Для участі в аірдропі та отримання нагороди потрібно виконати одну або кілька умов. Наприклад, підписатися на сторінки проєкту в соцмережах, бути власником певного криптоактиву або користувачем конкретного застосунку.
Як розвивалися аірдропи?
Цей вид маркетингової активності став популярним під час розквіту ICO у 2017 році. Тоді організатори токенсейлів пропонували невеликі суми за дрібні активності в соціальних мережах. Так вдавалося поширити інформацію про ICO серед масової аудиторії.
Аірдропи криптовалют у 2022 році широко використовують DeFi-проєкти, які за допомогою аірдропів роздають токени управління користувачам децентралізованих протоколів і додатків. Таким чином вони намагаються швидко збільшити своє ком’юніті і водночас створити попит на свій цифровий актив.
NFT-проекти теж активно застосовують цей метод, поширюючи безкоштовні невзаємозамінні токени зі своїх колекцій, часом на конкурсній основі.
Як працюють аірдропи криптовалюти?
Розробники розсилають безкоштовні токени за певними критеріями або при виконанні певних дій. Нерідко стартапи вдаються в аірдропах до підтримки відомих у криптоіндустрії ресурсів.
Наприклад, на біржі Coinbase є спеціальний розділ Earn, де можна подивитися серію коротких відео про криптовалюту, після цього пройти тест і, правильно відповівши на запитання, отримати трохи монет. Розділ з минулими й актуальними аірдропами криптовалют є на платформі CoinMarketCap (посилання нижче).
Сьогодні більшість стартапів просто нараховують криптоактиви на адреси користувачів за якимось критерієм. Наприклад, ранні користувачі децентралізованої біржі можуть безкоштовно отримати її токени управління. Так команди DeFi-проєктів розподіляють токени між активними членами свого ком’юніті та привертають увагу до свого проєкту.
Які бувають аірдропи токенів?
У кожного криптовалютного проєкту є свої вимоги для учасників аірдропу, але можна виділити кілька основних типів.
Класичний
Отримати криптовалюти можна за виконання певних дій. Це можуть бути повідомлення в чаті, реєстрація на сайті, пост у різних соціальних мережах. Кожна дія має свою вартість. Крім того, учасник має зафіксувати свої дії і потім передати цю інформацію представникам проєкту.
Після того як організатори підтверджують, що користувач здійснив необхідні дії, вони нараховують на його гаманець зароблені токени. Це традиційний спосіб, але сьогодні його застосовують мало, оскільки він вимагає багато зусиль і від організаторів, і від учасників.
Аірдроп для користувачів
Токени можуть безплатно нарахувати і тим, хто користується якимось конкретним блокчейн-додатком. Найпоширеніший такий аірдроп у сфері децентралізованих фінансів.
Наприклад, команда якогось протоколу нараховує свої токени управління всім зареєстрованим користувачам або тим, хто здійснив певні дії. Так вона нагороджує свою спільноту.
Також такий аірдроп може бути результатом колаборації криптопроєкту і відомого в криптоіндустрії сервісу, наприклад гаманця.
Аірдроп для власників криптовалют
У міру формування великих екосистем в індустрії токени стали роздавати власникам нативних монет "інфраструктурних" проектів. Наприклад, стартап, який запускається на блокчейні Ethereum, роздає свої токени всім власникам другої за капіталізацією криптовалюти.
Як узяти участь в аірдропі криптовалюти?
Незалежно від виду роздачі його учасник повинен мати релевантну адресу в мережі монети або токена, які він хоче отримати — необхідний некастодіальний гаманець, ключі від якого завжди зберігає користувач (наприклад, MetaMask або Trust Wallet). Біржовий акаунт для аірдропу в більшості випадків не підійде.
Деякі проєкти організовують промокампанії та оголошують про умови участі відкрито. На жаль, у більшості випадків це маловідомі компанії, токени яких мають низьку вартість і не торгуються на великих біржах.
Інші стартапи оголошують про аірдропи несподівано, щоб нагородити певну групу лояльних користувачів і не допустити до роздачі любителів "легких грошей". Зазвичай так чинять популярні або хайпові проєкти, які роздають чималу суму токенів, ціна яких може значно зрости. Однак передбачити подібні події практично неможливо.
Приклади відомих аірдропів
У 2018 році фонд, який займається розробкою блокчейна Stellar, протягом кількох місяців роздав свої монети XLM на суму близько $125 млн користувачам гаманця Blockchain.com.
Децентралізована біржа Uniswap у вересні 2020 року несподівано роздала всім, хто хоча б раз використовував її, по 400 токенів UNI. Ціна одного UNI на початку торгів сягнула $7, отже, сотні тисяч людей в один момент просто так отримали цифрові активи на кілька тисяч доларів.
У 2022 році команда найбільшого NFT-проєкту Bored Ape Yacht Club провела аірдроп ApeCoin (APE) серед власників невзаємозамінних токенів із колекцій Bored Ape і Mutant Ape.
Про найприбутковіші аірдропи криптовалют 2021 року ми розповіли в спеціальному матеріалі.
Де шукати аірдропи криптовалют?
В інтернеті чимало ресурсів про поточні та майбутні роздачі монет.
Серед популярних сайтів — CoinMarketCap, CoinMarketCal і Airdrops.io, а також канали у Twitter — Airdrop, DeFi Airdrops і Cosmos Airdrops. У багатьох із цих ресурсів є календарі минулих, актуальних і майбутніх аірдропів.
Про найважливіші аірдропи ми повідомляємо у своєму Telegram-каналі.
Які ризики участі в роздачі токенів?
Інвестори-початківці розглядають роздачу криптовалюти як легкий спосіб отримати гроші. Однак участь в аірдропі або вимагає чималих зусиль, або пов’язана з ризиками. Зокрема, концепцію "безкоштовних монет" нерідко використовують скамери.
Ось деякі рекомендації, як від них уберегтися:
- Ніколи і нікому не повідомляйте приватний ключ або сід-фразу від свого гаманця.
- Будьте уважними і самостійно перевіряйте кожен проєкт, у якому хочете взяти участь. Шукайте про нього інформацію в інтернеті та на довірених ресурсах — наприклад, ForkLog. Якщо про проєкт дуже мало інформації, ризики підвищуються.
- Будьте особливо обережні, якщо за участь в аірдропі вам обіцяють швидкий і високий дохід.
- Ніколи не передавайте особисту інформацію про себе або дані для входу в особисті акаунти.
- Якщо від вас просять перевести невелику суму монет, а натомість обіцяють відправити більше — це точно шахраї. Аірдропи — це безкоштовна роздача криптовалюти, її не потрібно купувати.
Відомі випадки, коли шахраї відправляють фіктивний токен на гаманець, який мімікрує під якусь популярну монету. Виявити підробку неможливо до того моменту, поки користувач не вирішить продати його або обміняти. Як правило, у відповідь приходять повідомлення про помилку, що закликають відвідати шкідливий фішинговий веб-сайт. Інтерфейс сторінки виглядає аналогічно децентралізованому додатку (dapp), який пропонує підключити гаманець. Користувач підтверджує транзакцію і неусвідомлено схвалює передачу своїх токенів шахраям.