Posted inОсвіта та поради

Посібник для початківців про різні типи мереж блокчейн

Посібник для початківців про різні типи мереж блокчейн

Блокчейн — це розподілений, незмінний реєстр, який робить запис транзакцій та управління активами (як матеріальними, так і нематеріальними) в корпоративній мережі набагато доступнішим. У мережі блокчейн можна реєструвати і торгувати практично будь-якими цінностями, знижуючи ризики і скорочуючи витрати для всіх учасників. Але що таке мережа блокчейн?

Мережа блокчейн — це технічна інфраструктура, яка дозволяє додаткам отримувати доступ до реєстру і сервісів смарт-контрактів. Смарт-контракти в першу чергу використовуються для створення транзакцій, які потім передаються кожному рівноправному вузлу мережі і незмінно записуються в його копії реєстру. Кінцеві користувачі, які використовують клієнтські програми або адміністратори мережі блокчейн, є прикладами користувачів додатків.

Замовлення, рахунки, платежі, виробництво та багато іншого можна відстежувати за допомогою мережі блокчейн. Ви можете бачити всі факти транзакції від початку до кінця, оскільки учасники мають єдиний погляд на правду, що надає вам більшої впевненості та додаткових можливостей та ефективності. Отже, скільки існує мереж блокчейн?

У більшості випадків для побудови мережі кілька організацій створюють консорціум, а їхні дозволи регулюються набором політик, які консорціум узгоджує при першому налаштуванні мережі. Інші типи мереж блокчейн можуть бути публічними, приватними, дозволеними.

Цей посібник пояснить всі чотири типи мереж блокчейн, включаючи їхні переваги, недоліки та сфери застосування.

Ключові особливості технології блокчейн

Замість єдиного центру, блокчейн покладається на децентралізовану мережу користувачів для перевірки та запису транзакцій. Завдяки цьому блокчейн-транзакції є послідовними, швидкими, безпечними, доступними та захищеними від підробки. Ці характеристики пояснюються нижче:

  • Швидкість: Транзакції передаються безпосередньо від відправника до одержувача, усуваючи необхідність в одному або декількох посередниках.
  • Послідовність: Мережі блокчейн працюють по всьому світу, 24 години на добу, сім днів на тиждень.
  • Недорогі: Мережі блокчейн дешевші в експлуатації, тому що в них немає централізованих посередників, які прагнуть отримати ренту.
  • Безпечні: Розподілена мережа вузлів блокчейну забезпечує колективний захист від атак і збоїв.
  • Захищений від несанкціонованого доступу: Дані є прозорими і не можуть бути змінені після того, як вони занесені до реєстру з позначкою часу, що робить блокчейн непроникним для шахрайства та інших злочинних дій. Аналогічно, кожен, хто має доступ до публічної мережі блокчейн, може бачити створені транзакції.

Типи мереж блокчейн

Мережа блокчейн може бути побудована різними способами. Вони можуть бути публічними, приватними, дозволеними або створеними групою людей, яка називається консорціумом.

Публічна мережа блокчейн

Загальнодоступний блокчейн — це той, який кожен у світі може переглядати, надсилати транзакції і очікувати, що ці транзакції будуть включені, якщо вони дійсні і беруть участь у процесі консенсусу, який визначає, які блоки додаються до ланцюжка і яким є його поточний стан.

Криптоекономіка — поєднання економічних стимулів з криптографічною перевіркою за допомогою таких процедур, як proof-of-work (Bitcoin) або proof-of-stake (Ethereum) — забезпечує безпеку публічних блокчейнів (Ethereum). Ці блокчейни загалом вважаються "повністю децентралізованими".

Публічні блокчейни пропонують механізм захисту користувачів додатків від їхніх розробників, демонструючи, що певні дії виходять за межі повноважень навіть розробників додатків. Оскільки публічні блокчейни є відкритими, вони, ймовірно, будуть прийняті багатьма організаціями без необхідності перевірки третьою стороною.

Анонімність публічного блокчейну — ще одна причина, чому він привернув так багато прихильників. Так, це безпечна та надійна відкрита платформа, де ви можете вести бізнес належним чином та ефективно. Крім того, для участі в ній вам не потрібно розкривати свою справжню особистість або ім’я. Ніхто не може відстежити вашу активність в мережі, якщо ваша особистість захищена.

Однак для цього потрібні значні обчислювальні потужності, конфіденційність транзакцій практично відсутня, а безпека є недостатньою. Це найважливіші міркування для використання блокчейну в різних галузях.

Приватна мережа блокчейн

Приватні блокчейни, також відомі як керовані блокчейни, — це дозволені блокчейни, які адмініструються одним суб’єктом. Центральний орган у приватному блокчейні вирішує, хто може бути вузлом.

Крім того, центральний орган влади не завжди надає кожному вузлу однакові права для виконання функцій. Однак, оскільки доступ громадськості до приватних блокчейнів обмежений, вони є лише частково децентралізованими.

Ripple (XRP), мережа обміну віртуальною валютою між підприємствами, і Hyperledger, парасольковий проект для блокчейн-додатків з відкритим вихідним кодом, є двома прикладами приватних блокчейнів.

З міркувань конфіденційності даних, спільне використання мережі на корпоративному рівні часто вимагає вищого рівня конфіденційності. Приватний блокчейн — найкращий варіант, якщо це одна з ваших потреб. Приватні блокчейни, безсумнівно, є більш стабільною мережевою альтернативою, оскільки лише кілька користувачів мають доступ до певних транзакцій.

Крім того, в кожній галузі важливим є дотримання нормативних вимог. Будь-яка технологія, яка не відповідає суворим правилам комплаєнсу, рано чи пізно приречена на невдачу. Щоб зробити транзакції безперешкодними і простими, приватні блокчейни дотримуються всіх правил комплаєнсу і включають їх в свою екосистему.

Як приватні, так і публічні блокчейни мають недоліки: Публічні блокчейни потребують більше часу для перевірки нових даних, ніж приватні, а приватні блокчейни більш вразливі до шахрайства і зловмисників. Крім того, централізований підхід часто заохочує надмірну залежність від сторонніх інструментів управління і надає перевагу кільком учасникам галузі. Консорціумні блокчейни були створені для подолання цих недоліків.

Тепер, коли ми пояснили основи публічних і приватних блокчейн-мереж, давайте підсумуємо відмінності між цими двома мережами в таблиці нижче.

Публічні та приватні блокчейн-мережі

Консорціумні блокчейн-мережі

Консорціумні блокчейни, на відміну від приватних блокчейнів, є дозволеними блокчейнами, які адмініструються консорціумом організацій, а не однією установою. Як результат, консорціумні блокчейни мають більшу децентралізацію, ніж приватні блокчейни, що призводить до підвищення безпеки.

З іншого боку, створення консорціумів може бути складним, оскільки вимагає співпраці між кількома підприємствами, що створює логістичні проблеми та ризик порушення антимонопольного законодавства.

Крім того, деякі учасники ланцюга поставок можуть не мати необхідних технологій або інфраструктури для впровадження блокчейн-технологій. Ті ж, хто має, можуть вирішити, що початкові витрати на оцифрування своїх даних та підключення до інших учасників ланцюга поставок є занадто високою ціною, щоб її платити.

Розробник корпоративного програмного забезпечення R3 розробив популярний набір консорціумних блокчейн-рішень для індустрії фінансових послуг і не тільки. CargoSmart створила Global Shipping Business Network Collaboration, некомерційний блокчейн-консорціум, спрямований на оцифрування судноплавної галузі та надання операторам морських перевезень можливості більш ефективно співпрацювати.

Блокчейн консорціуму контролюється однією стороною, але він захищений від домінування. Цей наглядач може застосовувати свої правила, вносити зміни в баланси і припиняти транзакції, в яких виявлено недоліки, як тільки кожен член консорціуму дає на це згоду. Крім того, він виконує різні інші завдання, щоб забезпечити орієнтовану на результат співпрацю для бізнесу з тією ж самою метою.

Оскільки інформація з перевірених блоків прихована від сторонніх очей, блокчейн консорціуму має високий рівень конфіденційності. Однак будь-хто, хто є учасником цього блокчейну, може отримати до нього доступ. Консорціумний блокчейн, на відміну від публічного блокчейну, не має комісій за транзакції.

Ще одним елементом консорціумного блокчейну, який відрізняє його від публічного блокчейну, є його гнучкість. У публічному блокчейні у максимальних валідаторів можуть виникати проблеми з взаємною згодою і синхронізацією. В результаті таких розбіжностей утворюються форки, чого не відбувається в консорціумних мережах.

Незалежно від того, скільки переваг надає консорціумний блокчейн, він також має свої недоліки. Одним з найбільш суттєвих недоліків цього блокчейну є його централізованість, що робить його вразливим для зловмисних гравців. Коли кількість учасників обмежена, вважається, що в усьому винен один з них.

Запуск консорціумного блокчейну — делікатний процес. Всі повинні затвердити протокол комунікації учасників. Однак, оскільки підприємство має меншу гнучкість, ніж малий бізнес, створення публічної мережі, що об’єднує підприємства, займає багато часу.

Дозволена мережа блокчейн

Дозволена мережа блокчейн зазвичай створюється підприємствами, які створюють приватний блокчейн. Варто зазначити, що публічні блокчейн-мережі також можуть бути дозволеними. Це обмежує, хто має право брати участь у мережі та які транзакції вони можуть здійснювати. Для участі в мережі учасники повинні спочатку отримати запрошення або дозвіл.

Дозволені мережі блокчейн забезпечують децентралізовану платформу, що означає, що дані не зберігаються в центральному сховищі, і будь-хто може отримати до них доступ у будь-який час і з будь-якого місця. Це гарантує, що всі записи мають незмінні підписи. Вся система є безпечною, а дані захищеними, оскільки весь обмін інформацією та транзакції шифруються криптографічно.

Крім того, майнери та учасники мережі залишаються анонімними.

Ще однією перевагою дозволеного блокчейну є прозорість. Кожен може бачити всі дані та інформацію. Однак ця перевага має і зворотній бік, викликаючи занепокоєння щодо безпеки даних у блокчейні без дозволу.

У дозволеному блокчейні не потрібно підтверджувати свою особу. Щоб приєднатися до мережі, все, що вам потрібно зробити, це виділити свою обчислювальну потужність. Будь-який майнер, який визначить значення nonce і вирішить складну математичну головоломку, може приєднатися до системи.

Для багатьох підприємств обмеження системи блокчейн без дозволу роблять її ризикованою пропозицією. Вони вважають, що використання блокчейну без дозволу для продажу корпоративних рішень не підходить для них. Через ці недоліки Ethereum, блокчейн без дозволів, переходить від методу доказу роботи до методу доказу частки в якості методу консенсусу.

Хоча анонімність — це хороша ознака, оскільки особи учасників торгівлі залишаються прихованими, вона також може створювати проблеми. Наприклад, у випадку шахрайства або якщо хтось намагається відстежити осіб, які беруть участь у транзакції, бездозвільний блокчейн унеможливлює це. Як наслідок, багато людей використовують блокчейн для незаконної діяльності через ці особливості.

Галузі, які отримують вигоду від різних мереж блокчейн

Технологія блокчейн вигідна в декількох сферах, включаючи ланцюжок поставок, фінанси, нерухомість та азартні ігри. Компанії та приватні особи можуть уникнути витрат і невизначеності, пов’язаних із взаємодією з третіми сторонами для ведення звичайного бізнесу, використовуючи смарт-контракти, які є самодостатнім кодом, що зберігається і доступний на незмінному блокчейні.

Біткойн (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC) та багато інших криптовалют, орієнтованих на платежі, демонструють використання технології блокчейн. Традиційні сторонні платіжні системи багато в чому менш ефективні і менш доступні в глобальному масштабі, ніж блокчейн.

Крім того, енергетичні компанії, такі як постачальники газу, електроенергії та комунальні підприємства, можуть отримувати вигоду від блокчейну різними способами. Одним з таких способів є "розумні" мережі, які потребують локального ринку для попиту та пропозиції електроенергії. Іншим застосуванням блокчейну є безпечний обмін даними між розумними лічильниками в будинках.

Крім того, галузі, які покладаються на ефективні та безпечні механізми володіння та управління даними, такі як охорона здоров’я та цифрова ідентифікація, відкривають для себе нові передові рішення, значною мірою завдяки мережевим протоколам блокчейн. Блокчейн дозволяє користувачам зберігати анонімність і захищати передачу даних за допомогою криптографії з відкритим ключем, яка надає користувачам відкритий ключ для отримання транзакцій і закритий ключ для відправлення транзакцій.

Для урядів і відомств по всьому світу блокчейн може стати потужним інструментом для захисту транзакцій, оптимізації операцій і зміцнення довіри громадян. Наприклад, уряди можуть використовувати блокчейн для захисту конфіденційної інформації, такої як дати народження, номери соціального страхування, адреси та номери водійських прав. Ще однією можливою перевагою блокчейну для уряду є скорочення витрат і зниження неефективності. Технологія блокчейн може усунути надмірність, спростити процедури та забезпечити цілісність даних.

Занепокоєння навколо технології блокчейн

Незважаючи на різноманітні переваги, блокчейн, якому бракує стабільної екології учасників мережі або перевіреного процесу досягнення консенсусу, є вразливим до атак і централізованого контролю. Децентралізація та пропускна здатність — обсяг даних, який блокчейн може обробити за певний проміжок часу — є важливими факторами, які слід враховувати. Трилема блокчейну — збалансування та максимізація масштабованості, децентралізації та безпеки в одній мережі — привертає багато уваги.

Інші проблеми, пов’язані з блокчейном, стосуються навколишнього середовища. Наприклад, метод консенсусу доказу роботи (PoW) часто споживає велику кількість електроенергії для роботи. Інші занепокоєння стосуються технологічної складності та фактору залякування, який технологія блокчейн може принести бізнесу та приватним особам.

Стрімке зростання криптовалют на світовій фінансовій арені було лише початком інтеграції технології блокчейн у бізнес та наше повсякденне життя. Все більше секторів експериментують з технологією блокчейн, і все більше людей починають усвідомлювати корисність і переваги, які товари та послуги на основі блокчейну можуть надати в їхньому повсякденному житті. На жаль, бізнес на блокчейні не демонструє жодних ознак уповільнення, і ця технологія має великий потенціал, щоб у майбутньому стати компонентом або, можливо, повністю замінити цифрову архітектуру нашого світу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *