На думку деяких експертів, майнери завжди будуть відігравати важливу роль в екосистемі Біткоїна, навіть після видобутку останніх монет.
Сатоші Накамото здобув блок генезису 3 січня 2009 року, викарбувавши перші 50 біткоїнів (BTC) в історії та започаткувавши те, що згодом стало мільярдною індустрією, зосередженою на майнінгу криптовалют. Однак, оскільки пропозиція біткоїнів обмежена, доля майнерів після випуску останніх монет залишається незрозумілою.
Біткойн створюється шляхом майнінгу — процесу, що передбачає використання комп’ютерного обладнання для вирішення складних математичних задач і перевірки транзакцій у мережі блокчейн. За свої зусилля майнери отримують винагороду у вигляді заздалегідь визначеної кількості BTC за кожен блок транзакцій.
За даними Ради блокчейну, майнери отримали понад 19 мільйонів BTC у вигляді винагороди за блок, а згідно з білою книгою Накамото, доступним є лише 21 мільйон. Після досягнення цього ліміту майнери більше не отримуватимуть винагороду за перевірку транзакцій.
У розмові з Cointelegraph Нік Хансен, засновник і генеральний директор компанії Luxor Mining, що займається видобутком біткоїнів, сказав, що, незважаючи на втрату винагороди за блок, майнери продовжуватимуть відігравати важливу роль у перевірці та реєстрації транзакцій на блокчейні, але спосіб їхньої компенсації буде змінюватися.
Наразі, згідно з даними CoinGecko, успішне підтвердження нового блоку в блокчейні винагороджує майнерів 6,25 BTC, що на момент написання статті становить близько $188 381. Майнери також отримують комісію за транзакції.
Згідно з розрахунками, опублікованими в твіті від 1 травня аналітичною фірмою Glassnode, з 2010 року комісійні та винагороди за блоки принесли майнерам понад 50 мільярдів доларів.
З моменту створення #Bitcoin майнери отримали загальний дохід у розмірі $50,2 млрд від субсидій та комісійних за блокчейн, при загальній оцінці вхідних витрат у $36,6 млрд.
Це означає, що сукупний прибуток майнерів за весь час становить $13,6 млрд (+37%). pic.twitter.com/TYvBSZbsRo
— glassnode (@glassnode) 2 травня 2023 р.
Хансен вважає, що комісія за транзакції з часом стане основним стимулом для майнерів продовжувати видобуток ще довго після того, як буде видобуто останній BTC.
"Ось чому, оскільки комісія за транзакції стає все більш важливою частиною економіки майнінгу біткоїнів, розуміння динаміки комісій за транзакції та їх прогнозування на майбутнє стає ще більш важливим", — сказав він, додавши:
"Таким чином, важливо, щоб комісія з часом зростала, і з цим, наприклад, нещодавно допоміг Bitcoin Ordinals".
Однак до цієї зміни, швидше за все, ще багато років, враховуючи, що ніхто з тих, хто зараз майнить, вже не буде живий, коли буде отримана остання винагорода за блок BTC.
Доведеться довго чекати, щоб це з’ясувати
За словами Хансена, виходячи з частоти виявлення блоків і процесу халвінгу, який відбувається приблизно кожні чотири роки — або кожні 210 000 блоків транзакцій, — останній BTC, швидше за все, буде видобутий приблизно в 2140 році.
Халвінг біткоїна — це заплановане зменшення винагороди, яку отримують майнери, і наступний халвінг, за прогнозами, відбудеться приблизно у квітні 2024 року. Це зменшить винагороду за кожен блок до 3,125 BTC або приблизно $94,190 на момент написання статті.
Теоретично, обмежуючи пропозицію BTC, вартість кожної монети повинна зростати, оскільки попит збільшується, а пропозиція залишається фіксованою.
Хансен каже, що ціна BTC у 2140 році залежатиме від непередбачуваних факторів, таких як ринковий попит, регуляторне середовище, технологічний прогрес та макроекономічні фактори.
"Той факт, що весь біткоїн перебуває в обігу, може створити дефіцит, але чи призведе цей дефіцит до зростання цін, залежить від динаміки ринку", — сказав він.
"Коли ми дивимося в майбутнє, де весь біткоїн буде видобутий, важливо пам’ятати, що біткоїн був розроблений з урахуванням цієї кінцевої мети.
"Зменшення винагороди за блок і перехід на комісію за транзакції є невід’ємною частиною протоколу і являє собою геніальне рішення для забезпечення постійної безпеки і життєздатності мережі", — додав Хансен.
Джаран Меллеруд, аналітик з Hashrate Index, розповів Cointelegraph, що в міру зростання популярності і використання біткоїна, комісія за транзакції різко зросте і стане основним джерелом доходу для майнінгових компаній.
Меллеруд сказав, що до моменту випуску останнього BTC субсидія на блокчейн вже буде настільки мізерною, що не матиме значного впливу на пропозицію монети.
"Через величезний попит на блокчейн порівняно з дефіцитною пропозицією блокчейну комісія за транзакції в майбутньому сценарії гіпербіткоінізації має стрімко зрости", — сказав він, додавши, що "якщо ви не вірите в це, то не сумнівайтеся, що це так:
Litecoin (LTC): Посібник для початківців про пірингову криптовалюту
Litecoin (LTC) вважається першою альтернативною криптовалютою. Вона була запущена 13 жовтня 2011 року, щоб стати сріблом для золота Біткоїна , і досі є…
Як майнити криптовалюту на мобільних пристроях?
Мобільний майнінг криптовалют можна здійснювати на системах iOS та Android за допомогою сервісів соло або пул-майнінгу. ККриптовалюти такі як біткойн…
"Якщо ви не вірите, що в майбутньому будуть досить високі комісії за транзакції, щоб виправдати існування майнінгу, ви не вірите в біткоїн".
А як щодо фіатів
Меллеруд вважає, що коли буде видобуто останній біткойн, його вартість вже не вимірюватиметься в доларах США чи інших фіатних валютах.
Він припускає, що на той час системи фіатних грошей вже давно розпадуться, а біткойн може стати їхнім наступником, ставши стандартною розрахунковою одиницею в усьому світі.
"За таких обставин єдиним правильним способом виміряти купівельну спроможність біткоїна є визначення кількості енергії, яку можна придбати за біткоїн або сатоші, — каже Меллеруд.
"Так само, як ми зараз вимірюємо купівельну спроможність долара США в енергетичних одиницях, барелях нафти", — додав він.
Крах систем фіатних грошей давно передбачався, що було викликано багатьма проблемами, з якими стикається традиційна фінансова система. Ще в березні 2023 року через кризу ліквідності збанкрутував банк Силіконової долини, а за ним — Signature Bank і Silvergate Bank.
Ще до банківської кризи в березні 2023 року лютневе опитування, проведене фірмою бізнес-аналітики Morning Consult на замовлення криптовалютної біржі Coinbase, показало, що більшість респондентів вже були розчаровані у світовій фінансовій системі.
Біткойн може змінитися через 120 років
У розмові з Cointelegraph Пет Уайт, співзасновник і генеральний директор платформи цифрових активів Bitwave, вважає, що майнери залишаться важливою частиною екосистеми, але не всі виживуть, а деякі закриються перед обличчям зростаючих витрат.
Згідно зі звітом Glassnode від 24 березня, з 2010 року майнери вже переживали тривалі періоди збитковості, коли лише 47% торгових днів були прибутковими.
"Я думаю, що цілком можливо, що ми побачимо закриття деяких майнерів або інші методи маніпуляцій, які використовуються для підвищення комісій, — сказав Уайт, додавши, що це може статися:
"Але я також уявляю, що це станеться задовго до того, як буде видобуто останній біткоїн, оскільки останні кілька халвінгів знизять винагороду за блок до рівня сатоші".
Однак Уайт також каже, що "багато чого може статися за 120 років", і BTC може кардинально змінитися протягом наступного століття.
Вайт вважає, що до 2140 року квантові комп’ютери, ймовірно, зламають основне шифрування біткоїна, хоча, за його словами, інженери, які працюють над ним, давно знають, що воно не є квантово-безпечним.
"Це не обов’язково має лякати людей через проблему квантової безпеки. У період до 2140 року біткоїн буде суттєво перероблений, починаючи з рівня шифрування і вище", — сказав він.
"На той момент спільнота розробників Біткоїна зможе оцінити, чи дійсно ми на шляху до функціонування мережі, що базується на комісії за транзакції, чи необхідний додатковий видобуток Біткоїна для забезпечення безпеки мережі", — додав Уайт.
Вайт також припускає, що, хоча в "Білій книзі" Сатоші Накамото зазначено, що 21 мільйон BTC — це межа пропозиції і єдине конкретне правило, до 2140 року ніхто з нас, швидше за все, не доживе до того часу, щоб забезпечити дотримання цього правила.
Він вважає, що криптовалюта зводиться до кодування і консенсусу; якщо спільнота вважає, що стимул у вигляді комісії за транзакції недостатній для забезпечення безпеки мережі, майбутні майнери теоретично можуть збільшити ліміт BTC понад 21 мільйон.
Як це вплине на ціну, не зрозуміло, але в будь-якому випадку Вайт вважає, що ціна біткоїна стабілізується на певній точці, що відображає глобальну інфляцію, а основний рух ціни відбудеться в якийсь момент протягом наступних 120 років, якщо одна або кілька країн серйозно візьмуть його в якості своєї резервної валюти.
У такому випадку, за його словами, це "швидше за все, не буде залежати від графіків видобутку біткоїна", і це буде найбільш сприятливим моментом для зростання ціни BTC.
"Є речі, які ми навіть не можемо собі уявити, які можуть вплинути на біткоїн — війни та енергетичні кризи, очевидно — але що, якщо до того часу ми станемо справжнім багатопланетним видом і нам доведеться продовжити час виробництва блоків, щоб підтримувати швидкість зв’язку на рівні сонячної системи", — сказав Вайт.
"Я завжди вважаю важливим зосередитися на найскладніших проблемах, які ми бачимо сьогодні, і зробити все можливе, щоб їх вирішити. Це може означати вирішення проблем з платежами, цифровою власністю або банківським обслуговуванням небанківських користувачів — це ті проблеми, на яких слід зосередитися зараз", — додав він.
- # Біткойн
- # Майнінг
- # Ціна біткоїна
- # Регулювання біткоїна
- # Прийняття
- # Доказ роботи
- # Майнінг біткоїнів
- # Майнінг-пули