Litecoin (LTC) вважається першою альтернативною криптовалютою. Вона була запущена 13 жовтня 2011 року, щоб стати "сріблом для золота Біткоїна", і досі є однією з найбільших за ринковою капіталізацією пірингових (P2P) криптовалют. Вона використовує технологію блокчейн для відстеження всіх транзакцій у децентралізованому публічному реєстрі.
Як і біткоїн (BTC), Litecoin працює на блокчейні з відкритим вихідним кодом, який не контролюється жодним центральним органом. Кожен оператор вузла Litecoin має копію кожного блокчейну, щоб гарантувати, що нові транзакції не суперечать його історії транзакцій, а майнери допомагають обробляти нові транзакції, включаючи їх у нові видобуті блоки.
Майнити можна як BTC, так і LTC, що може призвести до появи "сирітських" блоків. Сирітські блоки утворюються, коли два майнери видобувають блок майже одночасно, і обидва з них спочатку приймаються ланцюжком, який потім відхиляє один з них. Сегрегований свідок (Segregated Witness, SegWit) використовується для обмеження кількості "сирітських" блоків, викликаних низьким часом підтвердження блоків.
Атомарні свопи — це ще одна концепція Litecoin, яка додає блокчейну інтероперабельність, дозволяючи торгувати кількома криптовалютами без необхідності їх обміну.
Litecoin і Bitcoin мають кілька ключових відмінностей. Транзакції в Litecoin відбуваються швидше, і криптовалюта має більшу пропозицію. Він використовує інший алгоритм хешування, щоб майнінг був справедливим для всіх, і вважається, що ці відмінності допомогли LTC досягти успіху і залишатися однією з найпопулярніших криптовалют протягом багатьох років.
У цій статті ви знайдете відповіді на різні питання, пов’язані з Litecoin, наприклад, як купувати, зберігати і майнити Litecoin? Чи є Litecoin доказом роботи (PoW) або доказом частки (PoS)? І чи є Litecoin гарною інвестицією?
Чи є Litecoin дійсно децентралізованим?
Жоден центральний орган не може заморозити ваші гроші в Litecoin, оскільки це повністю децентралізована мережа. Тільки користувачі мають контроль і повноваження приймати рішення щодо своїх грошей.
В результаті, Litecoin можна використовувати як однорангову (P2P) платіжну систему, щоб платити людям по всьому світу без посередника. Він також може бути використаний як гавань або як частина диверсифікованого криптовалютного портфеля.
Але чи безпечніше Litecoin, ніж Bitcoin? Безумовно, так! Оскільки ніхто не робить форків Litecoin без релейного захисту, він, ймовірно, безпечніший за біткоїн. Однак, ліквідність має важливе значення для великих установ, а біткоін набагато більш ліквідний, ніж лайткоін.
Історія Litecoin: Хто створив Litecoin і чому?
Litecoin створив випускник Массачусетського технологічного інституту Чарлі Лі. Лі — колишній інженер Google, який зацікавився біткоїном у 2011 році, а після створення Litecoin приєднався до криптовалютної біржі Coinbase в якості директора з інжинірингу в 2013 році.
Після приєднання до криптовалютної біржі Лі значною мірою відклав розробку Litecoin. У той час він сказав, що вважає важливим допомогти людям "володіти біткоїном і зберігати його", оскільки Litecoin "не був готовий" до зростання.
Наприкінці 2017 року Лі покинув компанію, щоб повністю присвятити себе розвитку LTC. Зараз він працює керуючим директором Litecoin Foundation, некомерційної організації, яка займається підтримкою криптовалюти.
У грудні 2017 року він повідомив, що продає і жертвує всі свої LTC, оскільки його часто звинувачували в тому, що він писав про криптовалюту в твіттері з метою особистої вигоди. Тоді ціна Litecoin досягла історичного максимуму — близько 350 доларів, і цей крок Лі був підданий широкій критиці.
Але чому був створений Litecoin? В оголошенні творця Litecoin, опублікованому в жовтні 2011 року на форумі Bitcointalk, Лі зазначив, що він хотів "зробити монету, яка була б срібною по відношенню до золота біткоїна", використовуючи найкращі інновації біткоїна та інших альтернативних криптовалют, які були активні на той час.
Криптовалюта з’явилася після того, як Лі "бавився з кодовою базою Біткоїна", намагаючись створити форк блокчейну Біткоїна. За його словами, спочатку це був "в основному веселий побічний проект", але згодом він розвинувся.
Litecoin вирізнявся з-поміж інших альтернативних криптовалют завдяки своїм інноваціям, включаючи поєднання швидшої швидкості поширення блоків і використання алгоритму хешування Scrypt. Вона також значною мірою уникнула так званого премайну, який дозволяє творцям криптовалюти на основі блокчейну видобувати монети до того, як проект буде запущений для широкого загалу. Спочатку премайнінг використовувався як спосіб винагороди творців проекту та фінансування його розвитку.
У той час багато членів спільноти хотіли альтернативні валюти з чесним запуском, подібним до того, який був у біткоїна. Коли запустився Litecoin, Лі висловив ці побоювання, заявивши, що одна людина або група людей, які контролюють велику кількість монет і використовують їх на власний розсуд, "суперечить децентралізованому баченню біткоїна".
За тиждень до запуску LTC Лі опублікував його вихідний код і бінарний файл, щоб люди могли протестувати його майнінг до того, як він запрацює. Час запуску було визначено шляхом опитування на форумі Bitcointalk, щоб учасники могли вибрати час, який "найкраще" їм підходив. Кожен міг почати видобуток одночасно, оскільки знав дату запуску і мав лише внести прості зміни до своїх файлів, щоб почати видобувати реальні LTC.
Проте, Litecoin вийшов з невеликим попереднім майнінгом. Всього було видобуто 150 LTC в якості генезисного блоку — першого в мережі — і двох наступних блоків для підтвердження його достовірності. На момент запуску Litecoin винагорода за видобуток одного блоку становила 50 LTC, що на той час практично нічого не коштувало.
Чи є Litecoin доказом роботи (PoW) або доказом частки (PoW)?
Як згадувалося раніше, Litecoin — це альткойн, заснований на майнінгу, і такі монети використовують метод консенсусу PoW для підтвердження своїх транзакцій.
По суті, PoW вимагає, щоб одна сторона продемонструвала всім іншим учасникам мережі, що було здійснено певну кількість обчислювальних зусиль. На відміну від біткоїна, який використовує метод PoW-хешування SHA-256, Litecoin використовує метод Scrypt PoW, який є менш ресурсоємним.
За словами Tarsnip, функція генерації ключів Scrypt була розроблена "для використання в онлайн-системі резервного копіювання Tarsnap і розроблена таким чином, щоб бути більш захищеною від апаратних атак грубої сили, ніж альтернативні функції".
Litecoin проти Bitcoin: в чому різниця?
Хоча Litecoin був запущений як цифрове "срібло", як і BTC, це криптовалюта P2P на основі блокчейну, яка була розроблена для усунення деяких передбачуваних недоліків біткойна.
Вона мала на меті полегшити для продавців прийом платежів в LTC шляхом здійснення транзакцій швидше, ніж у блокчейні біткоїна. В середньому, один блок Litecoin видобувається за дві з половиною хвилини, що становить чверть від 10 хвилин для біткоїна. Це означає, що продавцям, які приймають тільки безпечні транзакції, не потрібно чекати цілу годину на шість підтверджень в мережі.
Хоча тут є певний компроміс з точки зору безпеки, продавці також можуть зачекати на додаткові мережеві підтвердження, щоб бути більш захищеними при використанні Litecoin. Оскільки блоки в Litecoin створюються в чотири рази швидше, складність майнінгу в його мережі змінюється швидше, приблизно кожні три з половиною дні.
Щоб імітувати траєкторію генерації біткоїна, в Litecoin також було змінено періодичність поділу генерації вдвічі. У той час як генерація біткоїна зменшується вдвічі кожні 210 000 блоків, генерація лайткоїна зменшується вдвічі кожні 840 000 блоків. Аналогічно, щоб гарантувати, що останній Litecoin буде видобуто в той час, коли буде видобуто останній Bitcoin, пропозиція LTC обмежена 84 мільйонами монет.
У той час як біткоін використовує алгоритм хешування SHA-256, Litecoin використовує алгоритм хешування Scrypt, функцію виведення ключа за допомогою пароля. Scrypt був розроблений спеціально для того, щоб уникнути потенційних атак через використання спеціалізованого обладнання для майнінгу, такого як схеми для конкретних додатків (ASIC), оскільки спочатку вважалося, що біткоїн буде вразливим до таких атак.
Алгоритм консенсусу Litecoin вимагає багато пам’яті, щоб запобігти потенційній гонці озброєнь у сфері майнінгу. На практиці такої гонки озброєнь так і не відбулося, а для використання в мережі Litecoin було розроблено спеціалізоване майнінгове обладнання.
Litecoin впроваджує нові функції
Початкові зусилля криптовалюти були підкріплені впровадженням декількох функцій, які також були запропоновані і пізніше реалізовані в мережі Біткоїн. Ці вдосконалення часто спрямовані на те, щоб мережа могла масштабуватися для обробки більшої кількості транзакцій в секунду без шкоди для децентралізації та забезпечення конфіденційності під час проведення транзакцій.
SegWit
Біткоін і Лайткоін дещо схожі між собою, і тому обидва можуть мати однакові оновлення. Litecoin часто впроваджує їх першим, оскільки велика помилка в його мережі завдасть меншої шкоди, ніж в мережі Біткоїн. Ринкова капіталізація Litecoin історично була меншою за капіталізацію Bitcoin.
Як купити XRP: Посібник для початківців з купівлі XRP
Традиційний світ передачі вартості значно трансформувався протягом століть: від бартерної системи та грошей до банківських переказів і кредитних карток….
Як купити Ethereum: Посібник для початківців з купівлі ETH
Ethereum — це блокчейн з відкритим вихідним кодом, на основі якого люди можуть створювати рішення. Мережа дозволяє практично будь-кому створювати…
Посібник з оподаткування криптовалют: Посібник для початківців щодо сплати криптоподатків
Мільйони американців працюють з криптовалютами в тій чи іншій формі, оскільки вони продовжують прийматись у фінансовому світі. Не дивно, що з успіхом…
ISPO 101: Посібник для початківців про первинну пропозицію пулу часток
Первинна пропозиція пулу часток (ISPO) — це один з багатьох способів залучення коштів для криптовалютного проєкту. Це відносно новий підхід до збору…
Інвестиції в криптовалюту: Основні показники для криптотрейдингу
За останні кілька років торгівля криптовалютою набула значної популярності і зайняла свою нішу. Більшість інвесторів тримають біткоїни та криптовалюти…
Однією з перших функцій, впроваджених в блокчейні Litecoin до того, як його було додано в біткоїн, був сегрегований свідок (Segregated Witness). Хоча SegWit був вперше запропонований для Біткоїна в 2015 році, Litecoin прийняв цю технологію першим. Після того, як в LTC не було помічено жодних серйозних інцидентів, технологія була додана до біткоїна.
SegWit по суті допомагає масштабувати криптовалюту, "відокремлюючи" дані цифрового підпису кожної транзакції (свідка) за її межами, що дозволяє краще використовувати обмежений простір. Він був розроблений для вирішення проблем масштабування Біткоїна.
Litecoin прийняв SegWit на початку 2017 року, і через успіх, який ця функція мала у своєму блокчейні, її реалізація отримала підтримку і в Bitcoin. Спочатку SegWit був прийнятий в Litecoin швидко, набагато швидше, ніж в блокчейні Біткоін. Його прийняття поступово зростало в обох мережах.
Lightning Network
Lightning Network — це рішення для масштабування, яке, по суті, створює додатковий шар над блокчейном криптовалюти, в якому транзакції відбуваються швидко, а комісія є мізерною. Цей додатковий шар складається зі створених користувачами платіжних каналів. Спочатку він був розроблений для реалізації на блокчейні біткоїна.
Як і SegWit, мережа була вперше реалізована на Litecoin, який багато хто використовував для тестування Lightning Network в реальному економічному середовищі. Рішення щодо масштабування на другому рівні є суперечливим. На думку критиків, воно підштовхує користувачів до некастодіальних гаманців, на яких користувачам доведеться запускати свій вузол.
Впровадження Lightning Network Litecoin відбувається дещо повільно, в той час як впровадження Lightning Network Bitcoin зростало експоненціально в перші місяці. Причиною уповільнення зростання LTC може бути і без того низька комісія за транзакції на базовому рівні.
Перший в історії позаланцюговий обмін атомами між мережами Lightning Networks Bitcoin і Litecoin був завершений у 2017 році. Чарлі Лі припустив, що Litecoin може підключати користувачів до Lightning Network, коли блокчейн Біткоїна перевантажений і комісії високі.
MimbleWimble
Протокол MimbleWimble — це модифікована реалізація алгоритму PoW, що лежить в основі блокчейну криптовалюти. Він запобігає ідентифікації окремих входів і виходів, пов’язаних з транзакціями, підвищуючи конфіденційність і ускладнюючи відстеження.
Litecoin запустив тестову мережу MimbleWimble в жовтні 2020 року, і її провідний розробник зосередився на тому, щоб полегшити "нетехнічним користувачам Litecoin" початок тестування. Варто зазначити, що немає єдиної думки щодо того, як краще використовувати протокол MimbleWimble в Litecoin або Bitcoin.
Деякі розробники вважають, що об’єднання MimbleWimble з протоколом Bitcoin може призвести до небажаних результатів і буде занадто складним. Як наслідок, дехто пропонує реалізувати його як сайдчейн до Litecoin або Bitcoin.
Для чого використовується Litecoin?
Litecoin була однією з перших успішних альтернативних криптовалют, і з часом її почали критикувати за відсутність чіткої ціннісної пропозиції. Оскільки він має обмежену пропозицію і позиціонується як "срібло до золота Біткоїна", він приваблює користувачів.
Інфляція Litecoin контролюється за допомогою механізму халвінгу. З моменту створення у 2011 році блокчейн виявився достатньо захищеним, щоб уникнути 51% атак, які відбуваються, коли майнер або майнери отримують понад 51% обчислювальних потужностей, що забезпечують безпеку мережі, і використовують їх для зміни історії блокчейну.
Надійність блокчейну є основним фактором, що грає на його користь. Оскільки він не зазнав жодних серйозних зломів, він дійсно вважається надійною криптовалютою, яку можна використовувати для здійснення транзакцій за відносно низькою вартістю, і в цьому сенсі є "сріблом" криптовалютного світу.
Зараз ця криптовалюта також популярна серед інвесторів і трейдерів, які покладаються на її обмежену пропозицію і скорочення емісії, щоб спекулювати на її ціні. Враховуючи його надійність, LTC можна використовувати в портфелі, щоб дати інвесторам можливість впливати на рух крипторинку без будь-яких негативних сюрпризів.
Зберегти конфіденційність в мережі Litecoin набагато простіше, ніж в мережах з більш високими комісіями за транзакції, оскільки вартість переміщення коштів є нижчою. Він також використовується для оплати товарів і послуг, оскільки більшість криптовалютних платіжних систем підтримують його.
Litecoin — це високоліквідна криптовалюта, доступна на більшості основних криптовалютних бірж, що робить її ідеальною для трейдерів. Оскільки транзакції в цій мережі відносно дешеві, дехто навіть використовує її для переказу коштів між різними біржами або кредитними платформами, щоб уникнути високих комісій за транзакції в таких мережах, як Bitcoin або Ethereum.
Мережа Litecoin постійно обробляє понад 100 000 транзакцій на день і зазвичай має від 200 000 до 300 000 активних адрес. Хоча вона не така популярна, як мережа Біткоїн, її зручність у використанні не викликає сумнівів.
Падіння Litecoin вдвічі
Під час події халвінгу Litecoin кількість створених винагород Litecoin в кожному блоці зменшується вдвічі. Халвінг Litecoin, який відбувається приблизно кожні чотири роки, підтримує купівельну спроможність валюти, оскільки це дефіцитний актив з 84 мільйонами монет в обігу.
У серпні 2015 року відбулося перше зниження ціни Litecoin вдвічі. Перша винагорода за блок для майнерів становила 50 LTC; згодом вона була знижена до 25 LTC, а в серпні 2019 року винагорода за видобуток Litecoin зменшилася з 25 до 12,5 LTC. Очікується, що 6 серпня 2023 року винагорода знову зменшиться вдвічі — з 12,5 до 6,25 LTC.
Оскільки численне популярне обладнання для майнінгу Litecoin зіткнеться з труднощами у виробництві достатньої кількості LTC для покриття витрат на електроенергію, очікується, що події, пов’язані зі зменшенням курсу Litecoin вдвічі, вплинуть на ентузіазм майнерів щодо майнінгу. Крім того, на ціну Litecoin може суттєво вплинути процес скорочення вдвічі. Як правило, якщо пропозиція LTC зменшується, ринкова вартість зростає або навпаки.
Як добувати Litecoin?
Для майнінгу Litecoin можна використовувати майнінг-машини ASIC, в яких попередньо встановлено програмне забезпечення для майнінгу. З іншого боку, якщо ви майните за допомогою центрального процесора (CPU) або графічного процесора (GPU), вам доведеться вибрати власну програму, пам’ятаючи про безпеку.
Шкідливе програмне забезпечення може бути включено в програмний продукт. Ви також повинні бути уважними до інших тіньових, якщо не зловмисних, дій. Після того, як ви визначилися з обладнанням для майнінгу, вам потрібно вибрати, чи будете ви майнити поодинці або в групі.
Якщо ви будете видобувати поодинці, то ризикуєте довго не знаходити блок, якщо будете видобувати поодинці. Однак, якщо ви знайдете блок, який видобуваєте самостійно, ви отримаєте всі 25 Litecoin плюс комісію. Зверніть увагу, що це можливо, тільки якщо у вас є значна кількість хеш-потужності (кілька ASIC).
Крім того, у вас практично немає шансів коли-небудь заробити LTC, якщо ви майните самостійно, використовуючи графічний або центральний процесор. Майнінг у пулі кращий за соло-майнінг, але винагорода розподіляється між учасниками пулу на основі хеш-пам’яті, яку вони внесли.
Як купити і зберігати Litecoin?
Якщо ви плануєте купувати Litecoin на біржах, таких як Coinbase або Binance, а не майнити його, вам потрібно створити обліковий запис на обраній вами біржі. Безпека, комісії та простота використання — це різні показники, які ви можете оцінити перед тим, як вибрати біржу.
Після того, як ваш обліковий запис буде підтверджено, визначте кількість LTC, яку ви хочете купити. Обрана вами біржа визначає процедуру купівлі та прийнятні способи оплати (наприклад, дебетова/кредитна картка, банківський переказ). Виберіть Litecoin в меню "Купити", як тільки кошти будуть доступні.
Введіть суму, яку ви хочете купити, і перегляньте попередній перегляд транзакції, щоб побачити витрати і кількість Litecoin, яку ви отримаєте. Підтвердіть транзакцію, якщо вас все влаштовує.
Нарешті, ви можете звернути увагу на криптогаманці для зберігання криптовалюти. Багато інвесторів зберігають свою криптовалюту на біржі, де вони її придбали, але переведення її в криптогаманець забезпечує додаткову безпеку. Наприклад, ви також можете встановити гаманець Litecoin на свій iPhone або телефон Android, щоб відстежувати свої LTC.
Як інвестувати Litecoin і заробляти гроші?
У 2020 році була запущена мережа Litecoin PoS, унікальна версія кодової бази Біткоїна, зі значним підвищенням продуктивності та консенсусу. Валідатори, які вкладають кошти в LTCP, повинні вкладати зрілі монети, оскільки це система підтвердження частки. Крім того, монети, які будуть стейкуватись, повинні мати сумісні типи адрес/транзакцій.
Щоб почати стейкінг монет, вам знадобиться гаманець з деякою кількістю LTC, а також обліковий запис в мережі — все це безкоштовно! Ви можете стейкувати свої монети, поклавши їх в пул стейкінга на біржах, які надають послуги стейкінга. В результаті ви зможете підтверджувати блоки і заробляти новостворені Litecoin.
Чи варто купувати Litecoin?
Можливо, зараз Litecoin не є найпопулярнішою криптовалютою, але вона завжди демонструвала значний технологічний прогрес, що робить її життєздатною інвестицією.
Розумна інвестиція — це проект, який продовжує впроваджувати інновації та розвиватися. Але, як завжди, будь ласка, будьте обережні, проводьте належну перевірку і ніколи не інвестуйте більше, ніж ви можете дозволити собі втратити.