Терміни "бик" і "ведмідь" зазвичай використовуються для опису того, як поводяться фондові ринки — зростає чи падає їхня вартість. У цьому контексті ринок, що зростає, називається "бичачим", а ринок, що падає, — "ведмежим".
Враховуючи, що крипторинок, як правило, волатильний і коливається щодня, ці терміни використовуються для позначення більш тривалих періодів переважно висхідного або низхідного руху. Аналогічно, зміни на ринках позначаються значними коливаннями (щонайменше на 20%) в будь-якому напрямку.
У цій статті ми зосередимося на тому, як ці тенденції застосовуються до криптовалют. Зокрема, ми обговоримо: Що таке бичачий чи ведмежий ринок? Що характеризує бичачий і ведмежий ринки? Як дізнатися, чи перебуваємо ми на "бичачому" або "ведмежому" крипторинку? Ключові відмінності між бичачим і ведмежим ринком, а також як інвестувати на ведмежому і бичачому ринку.
Що таке бичачий ринок?
Бичачий ринок — це загалом сприятливі економічні умови. Це означає, що ринок знаходиться на підйомі, а також зазвичай супроводжується позитивними настроями інвесторів щодо поточного висхідного тренду.
На бичачому ринку спостерігається стійке зростання цін на активи, що супроводжується сильною економікою та високим рівнем зайнятості.
Це стосується як криптовалютних, так і традиційних ринків. Однак у криптовалюті частіше спостерігаються сильніші та послідовніші криптовалютні фази "бичачого ринку".
Як зазвичай виглядає криптовалютне "бичаче" зростання? Зростання ціни на 40% протягом одного-двох днів є цілком звичайним сценарієм. Це пов’язано з тим, що криптовалютні ринки відносно менші за традиційні ринки, а отже, більш волатильні.
Вважається, що термін "бичачий ринок" походить від бойового стилю бика, який атакує своїх супротивників рогами, рухаючись вгору. Сьогодні "бичачий" ринок або інвестор зазвичай асоціюється з оптимізмом щодо подальшого зростання вартості активу.
На крипторинку "бик, що заряджається", віщує бичачу фазу для криптовалют. Тут ви побачите, що криптовалюта зростає в ціні на тлі сприятливих економічних умов і оптимістичних інвесторів, які прагнуть отримати максимальну вигоду зі своїх зростаючих криптовалютних портфелів.
Коротко кажучи, інвестор запускає бичачі ринки, купуючи цінні папери. Це також можна зробити з фіатною валютою, оскільки бичачі ринки зазвичай підвищують ціни на цінні папери. Бичачий ринок триває доти, доки пропозиція перевищує попит. Через деякий час "бик", так би мовити, втомлюється, і ринок змінюється, перетворюючись на "ведмежий".
Що спричиняє бичачий ринок?
Як вже згадувалося раніше, інвестори є тими, хто починає бичачий ринок. Коли вони відчувають, що ціни почнуть зростати і продовжуватимуть зростати протягом тривалого періоду, вони починають купувати акції (за низькою ціною) і оптимістично налаштовані щодо їхньої прибутковості (ROI). Зростання оптимізму серед інвесторів також призводить до того, що ціни на акції продовжують зростати.
Існують також інші фактори, які спричиняють появу "бичачого" ринку. Серед них — високий валовий внутрішній продукт (ВВП) і низький рівень безробіття. Як правило, сприятливі ринкові умови викликають зростання довіри інвесторів. На криптовалютні "бичачі" ринки впливають ті ж фактори, що і на традиційні ринки.
Однак крипторинки все ще відносно нові на сцені, порівняно з традиційними цінними паперами, які існують сотні років. Через меншу кількість інвесторів криптовалюти також можуть керуватися факторами, унікальними для своєї ніші.
Наприклад, криптовалютні "бичачі бігуни" можуть бути викликані такими факторами, як
- Підтримка мейнстріму та поп-культури: Подумайте про забіги биків 2017 року, на які вплинули Періс Хілтон і діджей Халед, а також такі шоу, як "Теорія великого вибуху".
- Залучення інституційного капіталу: Хорошим прикладом є інвестиції MicroStrategy в біткойн (BTC) на суму $650 млн (понад 70 000 BTC).
- Зростаючий оптимізм з боку традиційних фінансів: Стратеги JPMorgan заявили, що біткойн може зрости до 146 000 доларів.
- Унікальні події, які загрожують традиційним фінансам: Наприклад, COVID-19 змусив багатьох людей звернутися до криптовалют на тлі стресу, спричиненого пандемією на традиційних фінансових ринках.
Характерні риси криптовалютного бичачого ринку
Для бичачого ринку характерні такі типові настрої та дії:
- Зростання цін протягом тривалого періоду часу;
- Високий попит, незважаючи на слабку пропозицію;
- Підвищення довіри інвесторів до ринку;
- Переоцінка певних проектів;
- Розмови про криптовалюту в основних засобах масової інформації, а також у соціальних мережах;
- Загальний інтерес до криптовалюти серед знаменитостей, впливових осіб та інших секторів, які, можливо, не цікавилися криптовалютою раніше;
- Різке зростання цін у разі виходу хороших новин;
- Невелике падіння цін у разі виходу поганих новин.
Що таке "біг биків" у криптовалюті?
Бичачий ринок — це тривалий період, протягом якого багато інвесторів купують криптовалюту. Він характеризується вищезгаданими характеристиками, такими як зростання цін, перевищення попиту над пропозицією і висока довіра на ринку.
Довіра інвесторів, як правило, призводить до позитивного зворотного зв’язку, продовжуючи "бичачий цикл" (більше інвестицій, подальше зростання цін). Що стосується криптовалют, то на ціну криптовалюти значною мірою впливає довіра громадськості до активу.
Що таке ведмежий ринок?
З іншого боку, ведмежий ринок — це ринок, на якому вартість криптовалют впала щонайменше на 20% і продовжує падати. Прикладом може слугувати відомий криптовалютний крах у грудні 2017 року, коли інвестори побачили, як біткоїн впав з $20 000 до $3 200 за кілька днів.
Спадний ведмежий ринок характеризується падінням на 20% і більше від попередніх максимумів. Таким чином, ціни є низькими і безперервно знижуються. Спадний тренд також впливає на світогляд інвесторів і увічнює подальше падіння. Вважається, що термін "ведмідь" походить від бойового стилю ведмедя, який починає високо, а потім атакує пазурами вниз і всією своєю вагою штовхає вниз.
Під час ведмежого ринку економіка розвивається повільно з високим рівнем безробіття. Такі умови можуть виникнути через погану економічну політику, геополітичні кризи, ринкові бульбашки, що лопнули, і навіть стихійні лиха.
Ведмежим ринкам також бракує загального оптимізму і впевненості, які притаманні більшості інвесторів під час бичачих трендів.
Зазвичай криптотрейдери прагнуть купувати активи під час ведмежого ринку, особливо під час падіння. Однак буває важко точно визначити, коли ведмежий ринок закінчився, тому інвесторам складно ризикувати і купувати криптовалюту з низькою вартістю, яка може відновитися, а може і не відновитися.
Ціни зазвичай падають в той момент, коли ринок отримує новини про несприятливі умови для певної криптовалюти або акції. Спіраль падіння змушує все більше людей утримуватися від інвестицій через віру в те, що незабаром з’являться нові погані новини, і що потрібно готуватися до найгіршого.
Дехто навіть продає свої активи в паніці, що ще більше посилює низхідний тренд. Ведмежі ринки, як правило, з часом заспокоюються, і інвестори поступово набувають впевненості, знову починаючи новий бичачий цикл.
Що спричиняє ведмежий ринок криптовалют?
Тенденція до зниження цін, як правило, може спричинити початок ведмежого ринку. Коли ціни продовжують падати, інвестори одночасно втрачають впевненість у тому, що ціни відновляться, що призводить до подальшого зниження.
Загалом, такі фактори, як війни, політичні кризи, пандемії та повільна економіка, можуть спровокувати початок ведмежого ринку. Урядове втручання також може спричинити початок ведмежого ринку. Однак у криптовалюті набагато складніше передбачити, коли почнеться ведмежий ринок, виходячи з попередніх тенденцій. Якщо на фондовому ринку інвестори та аналітики можуть спиратися на дані за десятиліття, то крипторинок відносно молодий.
Хоча причини ведмежого ринку можуть бути різними, є кілька загальних ознак того, що ведмежий ринок почнеться. Ось деякі з індикаторів криптовалютного ведмежого ринку, що зароджується:
- Нижчий обсяг торгів: Зазвичай це означає, що люди почали притримувати свої монети через невизначеність на ринку.
- Негативні настрої з боку традиційних фінансів: Прикладом цього був випадок, коли генеральний директор JPMorgan Джеймі Даймон назвав біткойн шахрайством у 2017 році, всього за кілька місяців до того, як він досягнув 20 000 доларів за одиницю, а потім стрімко обвалився.
- Хрест смерті: Технічний індикатор, що стосується перетину активом 50-денної ковзної середньої та 200-денної ковзної середньої.
- Беквордація: Коли ціна активу на ф’ючерсному ринку нижча за поточну ринкову ціну.
- Зміни у ставці по федеральних фондах: Ставка, за якою банки позичають/позичають свої надлишкові резерви на одну ніч.
- Втручання регуляторних органів: Прикладом цього є обмеження китайського уряду щодо криптовалют і майнінгу. Такі втручання змушують багато майнінгових операцій переходити в офлайн, що спричиняє широку невизначеність.
Характеристики криптовалютних ведмежих ринків
Для ведмежого ринку характерні такі типові настрої та дії:
- Зниження цін протягом тривалого періоду часу;
- Пропозиція перевищує попит;
- Відсутність довіри інвесторів до ринку;
- Відсутність розмов (або негативні розмови) про криптовалюту в основних засобах масової інформації, а також у соціальних мережах;
- Загальна недовіра до криптовалют серед економістів, аналітиків і представників традиційних фінансів;
Бичачий ринок BTC почався в березні, більше реалізується через рік — Артур Хейз
Співзасновник BitMEX каже, що біткоїн перебуває на бичачому ринку з моменту початку програми ФРС у розмірі 25 мільярдів доларів, спрямованої на…
- Зниження максимумів у разі виходу хороших новин;
- Зниження мінімумів у разі виходу поганих новин.
Бичачий ринок проти ведмежого: Ключові відмінності
Отже, питання, яке задають багато людей, полягає в тому, як визначити, чи це криптовалютний ринок биків чи ведмедів? Хоча обидва ринки значною мірою характеризуються напрямком руху цін на криптовалюту, існують ключові відмінності, на які інвестори можуть звернути увагу. Вплив бичачих і ведмежих ринкових тенденцій на криптовалюту, як правило, такий самий, як і на акції.
Однак у випадку з криптовалютою тенденції відрізняються через вразливість криптовалюти до коливань. Таким чином, криптовалютні ринки, як правило, рухаються швидше, як тільки набирають силу бичачі або ведмежі ринкові тенденції. Бичачі та ведмежі ринки також легше помітити в акціях. У випадку з криптовалютою це може бути не так, оскільки криптоінвестори дають зворотній зв’язок, який впливає на криптовалюту інакше, ніж на акції.
Наприклад, припустимо, що криптовалютні ринки відновлюються після ведмежого ринку. Тоді інвестор, як правило, переходить в режим "бика" на дні ведмежого ринку. Отже, ціни на криптовалюту зростатимуть набагато швидше. Криптовалютні бичачі ринки, як правило, рухаються швидше, ніж фондові. Вони також, як правило, менш тривалі, тривають лише від кількох днів до місяця.
Потім, коли бичачий ринок продовжує зростати, інвестори будуть повільно знижуватися, оскільки вони, швидше за все, продаватимуть валюту і переводитимуть її в готівку. З цієї причини бичачий і ведмежий ринки впливають на криптовалюту інакше, ніж на акції, через їхню додаткову волатильність і швидкість обміну.
Ось деякі з помітних відмінностей між бичачими і ведмежими ринками:
Попит і пропозиція
На "бичачому" ринку попит на криптовалюту високий на тлі слабкої пропозиції. Багато інвесторів хочуть купити криптовалюту, але мало хто готовий з нею розлучитися. Це призводить до подальшого зростання цін, оскільки інвестори конкурують за те, щоб придбати те, що є в наявності.
На ведмежому ринку, однак, більше людей продають, ніж купують (на відміну від інвестиційного принципу). Попит нижчий за пропозицію, що призводить до подальшого падіння цін.
Ринковий сценарій
Зростання ВВП є ознакою "бичачого" ринку, тоді як падіння ВВП сигналізує про появу "ведмежого" ринку. Це пов’язано з тим, що ВВП зазвичай зростає разом зі збільшенням доходів компаній і зростанням зарплат працівників. Разом вони сприяють збільшенню споживчих витрат.
З іншого боку, ВВП падає, коли доходи компаній слабкі, а зарплати нижчі або стагнація. Таким чином, ведмежі ринки зазвичай супроводжують економічні рецесії, коли ВВП знижується протягом двох кварталів поспіль.
Вплив на економіку
Ведмежий ринок пов’язаний зі слабкою економікою. Коли підприємства не можуть досягти запланованих доходів, а споживачі витрачають недостатньо, прибутки знижуються, що негативно впливає на економіку. Таке ж ставлення відображається на криптовалютах та акціях, де люди не наважуються торгувати або інвестувати через обставини.
З іншого боку, бичачий ринок пов’язаний з сильною економікою, під час якого споживчі витрати вищі, а прибутки значніші. Торгівля акціями та криптовалютами також зростає під час "бичачих" періодів.
Перспективи інвесторів
Психологія інвесторів і показники крипторинку тісно пов’язані між собою. На бичачому ринку зростання цін на криптовалюту ще більше підвищує довіру серед інвесторів. Як наслідок, все більше інвесторів заохочуються розміщувати свої інвестиції на ринку з надією на отримання хорошого прибутку.
На ведмежому ринку настрої інвесторів щодо криптовалют, як правило, негативні. Тому деякі з них продають свої активи в паніці, що призводить до подальшого падіння цін і спонукає більшу кількість інвесторів діяти аналогічним чином.
Ціна акцій
Погляд на поточні ціни криптовалют — це один з найшвидших способів визначити, чи знаходиться ринок на бичачому або ведмежому тренді. Більш того, зростання цін на активи вказує на впевненість ринку і наближення "бичачого" ринку. І навпаки, зниження цін на активи вказує на низьку впевненість і наближення ведмежого ринку.
Ліквідність
Бичачий ринок має вищу ліквідність, коли акції можуть торгуватися з нижчими транзакційними витратами завдяки високій впевненості інвесторів у швидких і стабільних доходах. З іншого боку, ведмежий ринок має нижчу ліквідність через брак довіри до загальних ринкових умов.
Міжнародні інвестиції
Бичачі ринки характеризуються стійким зростанням цін. Таким чином, більше інвесторів вірять у стійкий висхідний тренд і більш охоче йдуть на ризик. І навпаки, падіння цін на ведмежому ринку також супроводжується меншою довірою інвесторів.
Ринок праці
Рівень безробіття також тісно пов’язаний зі зміною ринкових тенденцій. На "бичачому" ринку рівень безробіття знижується на тлі міцнішої економіки та кращої купівельної спроможності споживачів. Натомість на "ведмежому" ринку компанії, як правило, скорочують кількість працівників, що призводить до зростання рівня безробіття. Це також має тенденцію до затягування ведмежого ринку, оскільки люди заробляють менше, а компанії отримують менші доходи.
Краще купувати на бичачому чи ведмежому ринку?
Криптотрейдери зазвичай купують на "ведмежих" ринках, щоб отримати вигоду від нижчих цін на криптовалюту. Таким чином, коли з’являються бичачі ринки, вони мають вищі шанси отримати солідний прибуток.
Однак, купівля на бичачому ринку також має свої переваги. Купівля на бичачих ринках може сприяти висхідному тренду, а отже, збільшити ваш прибуток у міру зміцнення ринку.
Обидві стратегії пов’язані з ризиками, як і будь-яка інша тактика в торгівлі. Отже, ключовим моментом є здатність розуміти історичні тенденції і бути в курсі криптовалютних новин. Ви, швидше за все, зіткнетеся з парою биків і ведмедів, поки будете інвестувати в криптовалюту, тому краще розглянути можливість інвестування в обидві стратегії.
Як інвестувати в бичачий ринок?
Інвестуючи в бичачий ринок, завжди краще розпізнати тренд на ранній стадії, щоб ви могли купувати на ранній стадії. Пізніше ви зможете продати за вищими цінами, коли ринок досягне свого піку. Бичачі ринки, як правило, тривають довго, тому будь-які втрати зазвичай мінімальні і тимчасові.
Але що робити, якщо події набувають несподіваного повороту (наприклад, криза або втручання регулятора), і ви відчуваєте, що зароджується ведмежий ринок? У цьому випадку найкраща стратегія — скоротити свої позиції, особливо в менш перевірених криптовалютах. Можливо, ви захочете тимчасово перевести свої активи в дорогоцінні метали, готівку або подібні активи. Це пов’язано з тим, що вони мають більше шансів встояти проти краху.
Криптовалюти також, як правило, доступні за нижчими цінами в кінці бичачого ринку, тому слідкуйте за цим і скористайтеся можливістю збільшити свої інвестиції.
Як інвестувати на ведмежому ринку?
Інвестування на ведмежому ринку, природно, пов’язане з більшим ризиком, оскільки ціни нижчі, а довіра інвесторів до криптовалют низька або нульова. Однак цей ризик також пов’язаний з можливістю отримання більш високих прибутків у майбутньому. Таким чином, ви можете купувати криптовалюти, коли вони знаходяться на нижчих цінових точках, і продавати їх на піку наступного "бичачого" ринку.
Інша стратегія, яку використовують інвестори, полягає в тому, щоб продати наявні у них активи, як тільки вони виявляють спадні тенденції, а потім викупити їх пізніше за значно нижчою ціною, коли ринок продовжить падати.
Неможливо передбачити, як довго триватиме ведмежий ринок, особливо якщо він спричинений рецесією або подібними обставинами. Отже, проблема полягає в тому, що ми не знаємо, коли саме триватиме падіння, і наскільки ще можуть впасти ціни. Як наслідок, ви можете зробити передчасну покупку або втратити хорошу інвестицію.
Заключні думки
Бичачі та ведмежі крипторинки визначаються багатьма факторами. Як ми вже говорили, ринок криптовалют має менше інвесторів і є більш волатильним, ніж фондовий ринок, тому є кілька відмінностей при розгляді торгівлі під час бичачого і ведмежого ринків.
Криптоінвестори зазвичай купують, коли ціни низькі під час ведмежого ринку, і утримують їх, щоб отримати хороший прибуток, коли настане наступний бичачий ринок. Існує безліч інших стратегій, якими користуються професійні трейдери, наприклад, слідкувати за "прямокутником" під час бичачих трендів.
Один з корисних прийомів полягає в тому, щоб продовжувати спостерігати за минулими ринковими моделями бичачих і ведмежих трендів. Це може допомогти вам передбачити майбутні або, принаймні, забезпечити вас стратегіями, які допоможуть вам орієнтуватися в умовах змін на ринку. Ще одна чудова звичка — бути в курсі останніх криптовалютних новин, а також вчитися у експертів, читаючи їхні поради та рекомендації.
Незалежно від того, інвестуєте ви під час бичачого чи ведмежого ринку, важливо пам’ятати, що кожна стратегія пов’язана з певними ризиками. Тому ми рекомендуємо вам проводити власні дослідження, щоб переконатися, що ви приймаєте найкраще рішення, враховуючи обставини, що склалися.
Якщо ви хочете дізнатися більше про основи криптовалют, ви завжди можете звернутися до наших посібників "Як користуватися криптовалютою", які містять чудові ресурси, наприклад, цю чудову статтю для початківців про те, як почати працювати з криптовалютою.
У нас також є багатий ресурс матеріалів, які заглиблюються в специфіку BiBitcoinEthereum і Dogecoin, серед інших. Читання корисних ресурсів допоможе вам ознайомитися з галузевими термінами, а також з найкращими стратегіями роботи з різними типами криптовалют.