Хоча більшість криптовалют засновані на ідеалах децентралізації та безпеки, Monero (XMR) — одна з небагатьох, які дійсно підтримують ідеали приватності та конфіденційності. Однойменний блокчейн цієї валюти, що працює на основі консенсусу, заснованого на доказі роботи (PoW), відрізняється від популярних "прозорих" блокчейнів, включаючи Bitcoin і Ethereum.
Як працює Monero (XMR)?
Фундаментальна відмінність Monero полягає в тому, що він забезпечує анонімність користувачів за допомогою технологій, що підвищують конфіденційність, таких як кільцеві підписи, стелс-адреси і кільцеві конфіденційні транзакції (RingCT). Monero — єдина велика децентралізована криптовалюта, де кожен користувач є анонімним за замовчуванням. За своєю суттю вона приховує інформацію про відправника, одержувача та суму транзакції.
Часто класифікована як монета приватності, зосередженість мережі Monero на анонімності та конфіденційності стала як прокляттям, так і благом для криптовалюти. З одного боку, вона вважається втіленням криптовалют, орієнтованих на приватність, імітуючи анонімність транзакцій з фізичною готівкою.
З іншого боку, Monero продовжує бути забороненим деякими урядами (наприклад, в Дубаї), а популярні криптовалютні біржі, такі як Coinbase, виключили цю криптовалюту з біржового списку в деяких юрисдикціях. Основною причиною цього є побоювання щодо потенційного зловживання криптовалютою з боку недобросовісних суб’єктів. Для деяких керівних органів є потенційною проблемою те, що широке розповсюдження Monero може призвести до втрати контролю над фінансовими транзакціями.
Тому, незважаючи на те, що Монеро є криптовалютою-новинкою, в деяких аспектах вона все ще далека від того, щоб стати загальновживаним ім’ям. Тим не менш, з моменту свого скромного зародження в 2014 році Монеро пройшов випробування часом і криптовалютними зимами, що свідчить про його високу цінність.
Давайте поглянемо на коротку історію Монеро.
Історія та еволюція Монеро
Коріння Монеро можна простежити до створення Bytecoin, першої цифрової валюти, яка використовувала технологію CryptoNote, запущеної в 2012 році. Хоча Bytecoin не став успішним, він проклав шлях для розробки кількох популярних "монет приватності", в тому числі Monero. Технологія CryptoNote — це орієнтований на конфіденційність протокол, який використовується в таких криптовалютах, як Monero, для підвищення анонімності та безпеки транзакцій.
Сім розробників проекту Bytecoin створили Bitmonero, який пізніше був скорочений до Monero. Від самого початку Monero дотримується принципів конфіденційності та анонімності, спираючись на фундамент, закладений технологією CryptoNote від Bytecoin. Це допомогло встановити XMR як одну з провідних криптовалют, орієнтованих на конфіденційність, на сучасному ринку.
За ці роки вона пройшла кілька модернізацій, щоб підвищити рівень конфіденційності, безпеки та ефективності. Серед них, зокрема, інтеграція куленепробивного захисту та впровадження randomX. Однією з важливих віх для Монеро стало впровадження атомного свопу Монеро-Біткоїн, який дозволяє здійснювати обмін Монеро на Біткоїн (BTC) без потреби в централізованій біржі або посереднику.
В подальшому, дорожня карта Monero включає атомний своп Monero-Ether (ETH) та впровадження рішень другого рівня для швидкості та масштабованості, подібно до того, як це відбувається в Ethereum. Прихильність Monero до досліджень і розробок підтримується командою переважно анонімних дослідників з Monero Research Labs (MRL).
Ключові особливості Monero
Давайте розглянемо деякі з ключових особливостей та функцій блокчейну Monero, які дозволяють йому робити те, що він робить найкраще.
RingCT (Конфіденційні транзакції)
Транзакції об’єднуються з кількома іншими транзакціями в "кільце", що ускладнює визначення точної суми, яка надсилається.
Кільцеві підписи
Це приховує особу відправника, який відображається як частина групи (або "кільця") можливих відправників, що унеможливлює визначення того, хто саме надіслав транзакцію.
Стелс-адреси
Допомагають захистити конфіденційність як відправників, так і одержувачів. Для кожної транзакції генерується одноразова адреса, що ускладнює прив’язку декількох транзакцій до одного одержувача.
Куленепробивні
Що таке Bitcoin Cash і як працює BCH? Посібник для початківців
Bitcoin Cash (BCH) — це перевірена блокчейн-мережа і криптовалюта, яка швидше і дешевше у використанні, ніж Bitcoin (BTC). Цей актив був створений за…
Що таке DeFi? Посібник для початківців у сфері децентралізованих фінансів
Після запуску біткойна у 2009 році розквітла потужна індустрія, що виникла завдяки цьому активу, його концепції та технології, що лежить в його основі….
Що таке Космос: Посібник для початківців в «Інтернеті блокчейнів
Блокчейн Cosmos був розроблений для полегшення комунікації між розподіленими обліковими записами без використання централізованого сервера. Біла книга…
Що таке біткоїн-нода? Посібник для початківців про вузли блокчейну
Біткоїн (BTC) — це децентралізована однорангова мережа, що складається з комп’ютерів (вузлів), на яких запущено програмне забезпечення Bitcoin і які…
Що можна купити за біткойн: Посібник для початківців про те, як витрачати BTC
За останнє десятиліття біткойн виріс як засіб заощадження і пройшов модернізацію для покращення можливостей обробки транзакцій. Різні компанії зараз…
Це форма доказу нульового знання, яка використовується в транзакціях Monero для зменшення розміру конфіденційних транзакцій. Куленепробивний захист допомагає поліпшити масштабованість і знизити комісію за транзакції.
P2Pool
Цей децентралізований майнінговий пул дозволяє майнерам об’єднувати свої ресурси і добувати XMR разом. Це допомагає просувати децентралізацію і запобігати концентрації видобувних потужностей Monero.
RandomX
Це алгоритм підтвердження роботи, оптимізований для центрального процесора (CPU), який підвищує безпеку мережі і запобігає майнінгу ASIC, що робить видобуток Monero доступним для центральних процесорів і загальних процесорних блоків. Він запобігає централізації майнінгу за допомогою гігантських майнінгових установок, що є проблемою, з якою стикається біткоїн.
Розумний майнінг
Розумний майнінг — це спосіб видобутку криптовалюти Monero, який є менш нав’язливим і більш енергоефективним, ніж звичайний майнінг. Ідея полягає в тому, щоб дозволити якомога більшій кількості людей видобувати Monero, використовуючи невикористану обчислювальну потужність свого комп’ютера, не спричиняючи при цьому перегріву або розрядки акумулятора.
Чим Monero відрізняється від Bitcoin і Ethereum
По суті, використання Monero пов’язане з використанням його як валюти для безперешкодних анонімних платежів. Платіжні транзакції — це те, для чого Monero використовується в першу чергу.
На відміну від транзакцій в BTC, платежі в XMR складно відстежити. Крім того, блокчейн Monero, порівняно з біткоїном, є більш гнучким і масштабованим завдяки кільком функціям, згаданим вище. Багато з них були розроблені і прийняті для того, щоб неявно обійти обмеження блокчейну Біткоїн.
З іншого боку, ETH — це токен, який використовується в децентралізованих додатках (DAaps) і екосистемах смарт-контрактів для створення додатків децентралізованих фінансів (DeFi), не взаємозамінних токенів (NFT) тощо, а не приватний платіжний засіб.
У наступній таблиці наведено ключові відмінності між криптовалютами:
Як купити Monero
XMR котирується на багатьох децентралізованих грошових ринках і криптовалютних біржах. Однак деякі біржі також могли виключити цю валюту з лістингу в деяких регіонах через тиск з боку регуляторних органів. Тим не менш, існують однорангові (P2P) торгові платформи, які безпосередньо з’єднують покупців і продавців, які бажають обміняти Monero на фіатні валюти або інші криптовалюти.
LocalMonero — це власна P2P-біржа Monero. Як і для транзакцій з будь-якою іншою криптовалютою, для здійснення операцій з Monero потрібен гаманець і адреса Monero. Гаманець повинен бути захищений ключовою фразою.
Як добувати Monero
Для майнінгу Monero використовується RandomX, ресурсоефективний алгоритм PoW, оптимізований для процесорів загального призначення. Процесори і графічні процесори сумісні з Monero, але процесори, як правило, більш ефективні.
Самостійний видобуток за допомогою процесора можна здійснювати через інтерфейс командного рядка Monero або через гаманці з графічним інтерфейсом користувача. Для тих, хто віддає перевагу майнінгу через пул або соло-майнінгу на графічному процесорі або спеціальному обладнанні, потрібне програмне забезпечення, таке як lXMRig і CSminer.
Почати процес майнінгу можна, запустивши програмне забезпечення для майнінгу, яке буде використовувати обчислювальну потужність пристрою для вирішення складних математичних головоломок, перевірки транзакцій в мережі Monero і винагороди за них монетами XMR.
Чи є Monero гарною інвестицією?
Існує безліч людей, які розглядають Monero як маяк, що дозволяє здійснювати платежі з дотриманням конфіденційності серед криптовалют. Як проект з відкритим вихідним кодом, зростання і розвиток Monero залежить виключно від внеску незліченної кількості розробників, майнерів і навіть звичайних користувачів та інвесторів, які переконані в потенціалі Monero.
І це добре видно з точки зору вартості монети, ринкової капіталізації та розвитку протоколу. Це була б та сама відповідь на поширене питання: "Чи безпечний Монеро?".
Тим не менш, криптовалюти, включаючи XMR, можуть бути волатильними, і їхня вартість може швидко коливатися. Інвестування в Monero або будь-яку іншу криптовалюту має ґрунтуватися на ретельному дослідженні та оцінці, аналізі блокчейнів і ринкових тенденцій, а також на особистій толерантності до ризику.