Після запуску біткойна у 2009 році розквітла потужна індустрія, що виникла завдяки цьому активу, його концепції та технології, що лежить в його основі. Простір криптовалют і блокчейну може похвалитися різними нішами, в яких проекти та компанії розробляють рішення для різних випадків використання.
Однією з таких ніш є сектор децентралізованих фінансів (DeFi), який був створений як альтернатива традиційним фінансовим послугам. Зокрема, DeFi складається зі смарт-контрактів, які, в свою чергу, забезпечують роботу децентралізованих додатків (DApps) і протоколів. Багато початкових додатків DeFi були побудовані на Ethereum, і більшість загальної заблокованої вартості екосистеми (TVL) залишається сконцентрованою в ньому.
За своєю суттю, біткойн (BTC) має якості, які рекламуються як стовпи децентралізації. DeFi, однак, розширює ці якості, додаючи додаткові можливості.
Будучи підкатегорією в рамках ширшого криптопростору, DeFi пропонує багато послуг основного фінансового світу у спосіб, який контролюється масами, а не центральною організацією чи організаціями.
Можливо, все почалося з кредитування, але зараз додатки DeFi мають безліч варіантів використання, надаючи учасникам доступ до заощаджень, інвестицій, торгівлі, маркет-мейкінгу та багато іншого. Кінцева мета децентралізованих фінансів — кинути виклик і, зрештою, замінити традиційних постачальників фінансових послуг. DeFi часто використовує код з відкритим вихідним кодом, що дає можливість будь-кому створювати додатки на основі вже існуючих у вільному доступі та компонувати їх.
"Фінанси" легко зрозуміти, але що таке "децентралізація"? Якщо коротко, то децентралізація означає, що жоден головний орган не контролює щось. До певної міри, банки та інші фінансові установи мають владу над вашими коштами. Ці установи можуть заморозити ваші активи, і ви залежите від їхніх годин роботи та грошових резервів.
Аспект децентралізації DeFi — це не лише розпорошення влади, а й розпорошення ризиків. Наприклад, якщо компанія зберігає всі дані про своїх клієнтів в одному місці, хакеру достатньо отримати доступ лише до цього сайту, щоб отримати доступ до величезної кількості даних. І навпаки, зберігання цих даних у кількох місцях або усунення єдиної точки зламу може підвищити безпеку.
У цій статті ми пояснимо, що таке DeFi, як працює DeFi, а також проллємо світло на торгівлю DeFi і децентралізований банкінг.
DeFi проти CeFi (централізовані фінанси)
Для цього порівняння ми візьмемо за приклад комерційні банки. У традиційному світі ви можете використовувати фінансові установи для зберігання своїх грошей, запозичення капіталу, отримання відсотків, відправлення транзакцій тощо. Комерційні банки мають тривалу, перевірену історію діяльності. Комерційні банки можуть надавати страховку та впроваджувати заходи безпеки для запобігання та захисту від крадіжок.
З іншого боку, такі установи певною мірою зберігають і контролюють ваші активи. Ви обмежені банківськими годинами для певних дій, а транзакції можуть бути громіздкими, вимагаючи часу для розрахунків на зворотному боці. Крім того, комерційні банки вимагають певні дані про клієнта та документи, що посвідчують особу, для участі в транзакціях.
DeFi — це сегмент, який включає фінансові продукти та послуги, доступні кожному, хто має доступ до Інтернету, і працює без участі банків або будь-яких інших сторонніх фірм. Децентралізований фінансовий ринок не спить, тому транзакції відбуваються 24/7 в режимі, близькому до реального часу, і жоден посередник не може їх зупинити. Ви можете зберігати свої криптовалюти на комп’ютерах, в апаратних гаманцях та інших місцях, і отримати доступ до них у будь-який час.
Біткойн та більшість інших криптовалют мають ці характеристики завдяки технології, яка лежить в основі цих активів. Завдяки залежності DeFi від технології блокчейн, транзакції здійснюються швидше, дешевше і — в деяких випадках — безпечніше, ніж без втручання людини. Децентралізовані фінанси прагнуть використовувати криптотехнології для вирішення безлічі проблем, які існують на традиційних фінансових ринках:
Люди або компанії в централізованих фінансах керують класом активів і процесами. Однак в децентралізованих фінансах активами управляє набір розумних протоколів. Все зводиться до віри в людей або організації, які стоять за платформою. CeFi платформи, такі як Coinbase.com, є кастодіальними, тобто зберігають криптовалюту для вас. Однак ви можете використовувати гаманець Coinbase так само, як і звичайний гаманець з готівкою, що дає вам повний контроль над вашими криптоактивами.
Загалом, DeFi надає учасникам можливість отримати доступ до ринків запозичень та кредитування, займати довгі та короткі позиції по криптовалютам, заробляти на вирощуванні врожаю та багато іншого. Децентралізовані фінанси можуть змінити життя 2 мільярдів людей у світі, які не мають банківських рахунків, зокрема тих, хто з тих чи інших причин не має доступу до традиційних фінансових послуг.
Рішення DeFi побудовані на різних блокчейнах, екосистеми яких складаються з учасників, що взаємодіють за принципом peer-to-peer (P2P), за допомогою технології розподіленого реєстру та смарт-контрактів, які контролюють роботу систем. Такі результати не пов’язані з географічними кордонами і не вимагають ідентифікаційної документації для участі.
Структура цієї фінансової системи функціонує за запрограмованими правилами. Замість того, щоб використовувати посередника, такого як банк, щоб позичити капітал, ви надсилаєте суми в певній криптовалюті в захищене цифрове місце — смарт-контракт — як заставу для вашого кредиту, отримуючи натомість інший актив. Ваші заставні активи залишатимуться під замком доти, доки ви не повернете суму кредиту.
Хоча ви можете взаємодіяти, а можете і не взаємодіяти у прямій P2P-формі при використанні рішень DeFi, дух процесу є P2P, оскільки треті сторони замінюються технологією, яка не контролюється центральним органом влади.
Чому децентралізовані фінанси (DeFi) важливі?
Завдяки P2P-мережі DeFi усуває посередників і дозволяє здійснювати децентралізовані банківські операції, які раніше були неможливими через необхідність отримувати схвалення транзакцій через третіх осіб. Світова фінансова криза 2008-09 років показала, що посередникам не можна довіряти, оскільки клієнти часто не знають основних правил, що регулюють фінансові продукти та послуги.
Метою DeFi є створення відкритого фінансового ринку, що не потребує довіри та дозволів. Значна частина технологій у просторі DeFi спрямована на вдосконалення існуючої фінансової системи, що потенційно покращить користувацький досвід (як для бізнесу, так і для їхніх клієнтів).
Як працює DeFi?
Хоча DeFi часто згадують у зв’язку з криптовалютами, вона виходить за рамки створення нових цифрових грошей або цінностей. Смарт-контракти DeFi покликані замінити традиційні фінансові системи.
Не існує банків або установ, які б керували вашими грошима, оскільки немає посередників, які б санкціонували транзакції для додатків DeFi. Крім того, код відкритий для вивчення будь-ким, тому існує відчуття прозорості протоколів DeFi. Крім того, існують відкриті мережі, які перетинають національні кордони. Користувачам доступні численні додатки, більшість з яких побудовані на блокчейні Ethereum.
Що таке децентралізовані фінанси (DeFi)?
У 2020 році DeFi-бум розпочався у криптосфері, спричинивши приплив нових проектів та популяризувавши новий фінансовий рух. Оскільки біткойн, по суті, має багато характеристик DeFi, не існує точної дати зародження сектору DeFi, окрім запуску біткойна у 2009 році.
Однак після 2017 року кілька екосистем, таких як Compound Finance і MakerDAO, набули поширення, популяризуючи додаткові фінансові можливості для криптовалют і DeFi. У 2020 році ніша DeFi почала розвиватися, оскільки з’явилися додаткові платформи, а також люди, які використовували рішення DeFi для таких стратегій, як вирощування врожаю.
Децентралізовані біржі (DEX)
Децентралізовані біржі дозволяють користувачам торгувати цифровими активами в некастодіальний спосіб без необхідності залучення посередників або сторонніх постачальників послуг. Хоча вони є лише одним з елементів сектору DeFi, DEX вже багато років є частиною загальної криптоіндустрії. Вони пропонують учасникам можливість купувати і продавати цифрову валюту без створення облікового запису на біржі.
DEX дозволяють вам тримати активи поза централізованою платформою, водночас дозволяючи торгувати за власним бажанням зі своїх гаманців за допомогою транзакцій, що включають блокчейн. Автоматизовані маркет-мейкери, різновид DEX, набули поширення у 2020 році і використовують смарт-контракти та пули ліквідності для полегшення купівлі-продажу криптовалют.
DEX зазвичай будуються на основі окремих блокчейнів, що робить їх сумісність специфічною для технології, на якій вони розроблені. Наприклад, DEX, побудовані на блокчейні Ethereum, полегшують торгівлю активами, побудованими на Ethereum, такими як токени ERC-20.
Використання DEX вимагає наявності сумісних гаманців. Загалом, криптогаманці для самостійного зберігання дозволяють вам контролювати свої активи, і деякі з них сумісні з DEX. Однак цей тип зберігання активів покладає на вас більшу відповідальність за безпеку ваших коштів. Крім того, деякі DEX можуть мати менше можливостей і вищі фінансові збори, ніж централізовані біржі.
Що таке Космос: Посібник для початківців в «Інтернеті блокчейнів
Блокчейн Cosmos був розроблений для полегшення комунікації між розподіленими обліковими записами без використання централізованого сервера. Біла книга…
Що таке CBDC? Посібник для початківців про цифрові валюти центральних банків
Цифрова валюта центрального банку або CBDC — це віртуальна валюта, яка підтримується та випускається центральним банком. З ростом популярності…
Посібник для початківців про різні типи мереж блокчейн
Блокчейн — це розподілений, незмінний реєстр, який робить запис транзакцій та управління активами (як матеріальними, так і нематеріальними) в…
Що таке біткоїн-гаманець? Посібник для початківців щодо зберігання BTC
Зараз купувати, продавати та обмінювати ббіткоїн(BTC) стало простіше, ніж будь-коли. Після того, як ви придбали BTC, наступний крок — забезпечити його…
Як торгувати криптовалютою: Посібник для початківців
Спекуляція на зміні цін на криптовалюту за допомогою торгового рахунку на різницю (CFD) або купівля та продаж монет, що лежать в основі криптовалюти, на…
DEX пройшли довгий шлях з точки зору ліквідності та накопичення бази постійних користувачів, яка продовжує зростати. Очікується, що в міру того, як DEX ставатимуть більш масштабованими, тобто швидшими та ефективнішими, обсяги торгівлі на них зростатимуть ще більше.
Агрегатори та гаманці
Агрегатори — це інтерфейси, за допомогою яких користувачі взаємодіють з ринком DeFi. У найпростішому розумінні, це децентралізовані платформи управління активами, які автоматично переміщують криптоактиви користувачів між різними платформами для отримання максимального прибутку.
Гаманці — це місця для зберігання та транзакцій з цифровими активами. Гаманці можуть зберігати кілька різних активів або лише один актив, і можуть бути різних форм, включаючи програмні, апаратні та біржові гаманці. Самостійно розміщені гаманці — гаманці, для яких ви керуєте своїми приватними ключами — можуть бути ключовим компонентом DeFi, допомагаючи полегшити різні способи використання платформи DeFi, в залежності від гаманця. Біржові гаманці, навпаки, керують вашими приватними ключами за вас, що дає вам менше контролю, але і менше відповідальності за безпеку.
Децентралізовані маркетплейси
Децентралізовані ринки є основним варіантом використання технології блокчейн. Вони вносять "пірінг" в однорангові мережі, оскільки дозволяють користувачам здійснювати транзакції один з одним без довіри — тобто без необхідності в посереднику. Платформа смарт-контрактів Ethereum є провідним блокчейном, що сприяє розвитку децентралізованих ринків, але існує багато інших, які дозволяють користувачам торгувати або обмінюватися певними активами, такими як не взаємозамінні токени (NFT).
Ринки оракулів/прогнозів
Оракули передають реальні позамережеві дані в блокчейн через стороннього провайдера. Oracles проклала шлях до ринків прогнозування на криптоплатформах DeFi, де користувачі можуть робити ставки на результат події, від виборів до руху цін, за які виплати здійснюються за допомогою автоматизованого процесу, керованого смарт-контрактом.
Рівень 1
Рівень 1 — це блокчейн, на якому розробники вирішили будувати свою роботу. Це місце, де розгортаються додатки і протоколи DeFi. Як ми вже обговорювали, Ethereum є основним рішенням першого рівня в децентралізованих фінансах, але у нього є конкуренти, включаючи Polkadot (DOT), Tezos (XTZ), Solana (SOL), BNB і Cosmos (ATOM). Ці рішення неминуче будуть взаємодіяти між собою в міру розвитку DeFi-простору.
Наявність рішень для сектору DeFi, що працюють на різних блокчейнах, має кілька потенційних переваг. Блокчейни можуть бути змушені підвищувати швидкість і знижувати комісію, спираючись на продуктивність конкуруючих блокчейнів, створюючи конкурентне середовище, яке потенційно призводить до поліпшення функціональності. Існування різних блокчейнів першого рівня також залишає більше простору для розвитку і трафіку, замість того, щоб всі намагалися навалитися на один варіант першого рівня.
Варіанти використання DeFi
Щоб відповісти на питання "Що таке DeFi?", варто розглянути приклади його використання. Незалежно від того, чи хочете ви позичати або брати в борг, торгувати на DEX, закладати свої цифрові активи або щось інше — навіть ігри — існують нові способи задовольнити ці потреби. Нижче наведено перелік деяких ключових варіантів використання децентралізованих фінансів.
Платформи для кредитування
Кредитування та запозичення стали одними з найпопулярніших видів діяльності в DeFi. Протоколи кредитування дозволяють користувачам позичати кошти, використовуючи свою криптовалюту як заставу. Через екосистему децентралізованих фінансів проходять величезні обсяги капіталу, а кредитні рішення мають загальну заблоковану вартість у мільярди доларів, або TVL — обсяг капіталу, що утримується в будь-якому рішенні в певний момент часу.
Платежі та стейблкоіни
Для того, щоб DeFi можна було вважати фінансовою системою, що включає в себе транзакції та контракти, повинна існувати стабільна розрахункова одиниця або актив. Учасники повинні мати можливість розраховувати на те, що вартість активу, який вони використовують, не впаде донизу. Саме тут і з’являються стейблкоіни.
Стейблкоіни привносять стабільність у такі поширені на ринку DeFi операції, як кредитування та запозичення. Враховуючи, що стейблкоіни зазвичай прив’язані до фіатної валюти, такої як долар США або євро, вони не демонструють такої волатильності, як криптовалюти, і тому є бажаними для комерції та торгівлі.
Маржа і кредитне плече
Компоненти маржі та кредитного плеча виводять ринок децентралізованих фінансів на новий рівень, дозволяючи користувачам позичати криптовалюти з маржею, використовуючи інші криптовалюти як заставу. Крім того, смарт-контракти можна запрограмувати на використання кредитного плеча для потенційного збільшення прибутку користувача. Використання цих компонентів DeFi також збільшує ризик для користувача, особливо з огляду на те, що система заснована на алгоритмах і відсутня людська складова в разі виникнення проблем.
Діяльність, пов’язана з DeFi-технологіями
Пули ліквідності є необхідним інструментом для багатьох децентралізованих бірж, щоб полегшити торгівлю. Вони забезпечують торгову ліквідність для покупців і продавців, які платять комісію за свої транзакції. Щоб стати частиною пулу, постачальники ліквідності можуть надсилати певні кошти на смарт-контракт і отримувати токени пулу у відповідь, отримуючи пасивний прибуток на основі комісійних, які сплачують трейдери, взаємодіючи з пулом. Токени пулу — це ключ до повернення вкладених коштів.
Іноді відомий як майнінг ліквідності, дойч-фермерство — це ще один вид діяльності в DeFi-просторі, який передбачає пошук прибутку за допомогою різних DeFi-проектів шляхом участі в пулах ліквідності. Хоча у фармінгу є свої тонкощі, є одна ключова причина, чому учасники ринку з’їжджаються до цього явища: він дозволяє використовувати ваші криптовалюти для заробітку ще більшої кількості криптовалюти.
При фармінгу користувачі позичають свої криптовалюти іншим користувачам і заробляють відсотки, які виплачуються в криптовалюті — зазвичай це "токени управління", які дають можливість постачальникам ліквідності впливати на роботу протоколу. Це спосіб для інвесторів задіяти свої криптовалюти для підвищення прибутковості і є ключовим нововведенням на ринку DeFi. Добування токенів охрестили "Диким Заходом" DeFi: учасники ринку полюють за найкращими стратегіями, які вони часто тримають у таємниці, щоб не передати свої знання іншим трейдерам і не втратити магію.
Ризики DeFi?
Попри всю свою багатообіцяючу перспективу, простір децентралізованих фінансів залишається новонародженим ринком, який все ще переживає певні труднощі.
DeFi ще не набув широкого розповсюдження, а для цього блокчейн має стати більш масштабованим. Інфраструктура блокчейну все ще перебуває на початковій стадії розвитку, значна частина якої є незручною у використанні як для розробників, так і для учасників ринку.
На деяких платформах транзакції проходять зі швидкістю равлика, і так буде доти, доки не покращиться масштабованість, що є ідеєю розробки Ethereum 2.0, також відомої як Eth2. Перехід на платформи DeFi також може бути болісно повільним, що загрожує стримувати адаптацію користувачів.
DeFi значно зросла. З огляду на його молодість та інноваційність, юридичні деталі навколо DeFi, ймовірно, ще не повністю матеріалізувалися. Уряди в усьому світі можуть прагнути вписати DeFi-технологію в свої поточні регуляторні настанови, або ж створити нові закони, що стосуються цього сектору. І навпаки, DeFi-технології та їхні користувачі вже можуть підпадати під дію конкретних нормативних актів.
З точки зору прийняття, неясно, як саме розвиватимуться події в майбутньому. Одним з можливих результатів може бути прийняття традиційними фінансами аспектів DeFi зі збереженням елементів централізації, а не повна заміна DeFi основними фінансовими опціями. Однак будь-які повністю децентралізовані рішення можуть продовжувати функціонувати поза межами традиційних фінансів.
Як ви заробляєте на DeFi?
Депонування криптовалюти на платформі або протоколі, які будуть виплачувати вам річний відсоток доходу, є найбільш простим підходом до отримання пасивного доходу за допомогою DeFi.
Стейкінг — це процес фіксації токенів у смарт-контракті в обмін на більшу кількість таких же токенів. Видобуток токенів — це ще один спосіб винагородити себе більшою кількістю таких же токенів або новими токенами.
Вашим першим кроком буде використання фіатної рампи для купівлі криптовалюти (тобто використання готівки для купівлі криптовалюти). Однак, перш ніж ви продовжите купувати криптовалюту, майте на увазі, що переважна більшість DeFi базується на блокчейні Ethereum, тому BTC рідко приймається.
Чи безпечно інвестувати в DeFi?
Загалом, чим менша ринкова капіталізація токена, тим більш ризикованою є інвестиція. Тому подивіться на ліквідність токенів, перш ніж вкладати свої кошти. Переконайтеся, що ви знаєте, як довго працює протокол DeFi і скільки грошей він має в загальному обсязі депозитів, перш ніж інвестувати.
Ви можете заглянути на його веб-сайт, щоб дізнатися, чи вжила компанія розумних заходів для зниження своїх ризиків. Ви також можете пошукати в інтернеті новини про те, що протокол був зламаний, і про запобіжні заходи, які компанія вживає для того, щоб це не повторилося.
Щоб було зрозуміло, не існує протоколу DeFi без ризику, але наведені вище міркування можуть допомогти вам оцінити інвестиційний ризик перед тим, як вкладати гроші в будь-який протокол.