Якщо 2016 рік був роком тестування працездатності нових технологій (Proof-of-concept), то 2017 рік має стати роком практичного застосування широкого спектра рішень на базі блокчейн. Саме так вважає Джозеф Любін — один із батьків-засновників Ethereum і глава компанії ConsenSys.
Для більш ефективного розроблення додатків на базі технології блокчейн, ConsenSys об’єднала зусилля з Synechron. Ця компанія надає консалтингові послуги різним фінансовим інститутам, допомагаючи їм адаптувати інноваційні технології (зокрема на базі блокчейн і штучного інтелекту).
В інтерв’ю виданню Cointelegraph Джозеф Любін поділився своїми прогнозами про майбутнє технології блокчейн у сфері фінансових послуг.
Від R3 до міні-консорціумів
CT: Яка у 2016 році, на ваш погляд, була найважливіша подія для галузі?
Джозеф Любін: У 2016 році такі лідери банківської індустрії, як Bank of America, J.P. Morgan, презентували різноманітні проекти та додатки. Цим вони довели, що концепція блокчейна може успішно застосовуватися у фінансовій індустрії.
Однак уже до кінця року Goldman Sachs та інші значущі гравці зі світу фінансів покинули R3CEV. Це стало ілюстрацією того, що модель великого консорціуму, створюваного для спільних блокчейн-розробок, не можна назвати ідеальною.
Поки R3 модернізував модель великого консорціуму, Goldman Sachs створив цілу плеяду компаній, які почали об’єднуватися в міні-консорціуми, що здебільшого складаються з 2-3 банків або небанківських кредитно-фінансових установ. Загалом, ми очікуємо побачити значні зміни в блокчейн-екосистемі і, зокрема, стосовно таких сфер, як страхування та іпотека.
Співпраця Synechron з ConsenSys, а також з BlockApps, розпочата в 2016 році, може дати додатковий імпульс розробкам нових рішень для таких традиційних інструментів, як свопи, опціони, синдиковані кредити, облігації, шифрування даних тощо. Крім того, у майбутніх блокчейн-додатках буде зроблено акцент на такій важливій складовій, як перевірка автентичності.
Перспективи
CT: Які галузі фінтеху найбільш пріоритетні для інтеграції з технологією блокчейн у 2017 році?
Джозеф Любін: Не викликає подиву, що, згідно з деякими прогнозами, до 2025 року інвестиції в технологію блокчейн сягнуть $25 млрд. Ця технологія має такий самий потужний потенціал перетворення, як, скажімо, 10 років тому у хмарних технологій. Зверніть увагу на те, наскільки широкий спектр проблем, що потребують вирішення. Серед них шахрайство, врегулювання спорів, дотримання принципу "знай свого клієнта" (KYC) тощо. Тому $2 млрд. інвестицій на рік на розвиток технології блокчейн — це ще дуже консервативний прогноз.
CT: Що спонукало вас до партнерства з Synechron?
Джозеф Любін: Блокчейн має потенціал, достатній для істотної трансформації наявних технологій. Зі свого боку, фінансові інститути потребують нових спеціалізованих додатків. Так, якщо ConsenSys консультує постачальників фінансових послуг за такими напрямами, як масштабованість, сумісність і конфіденційність даних, то Synechron сприяє максимально швидкій адаптації нових технологічних рішень. Усьому цьому сприяє використання новітньої блокчейн-інфраструктури. Також Synechron розглядає ініціативу компанії Dun&Bradstreet зі створення баз даних для аналізу інформації про кредитний рейтинг і репутацію компаній.
CT: Що це партнерство може привнести в індустрію фінансових послуг?
Джозеф Любін: Synechron і ConsenSys спільно працюють у найрізноманітніших напрямках, серед яких приватність, масштабованість та інші критично важливі питання, пов’язані з адаптацією рішень на базі блокчейн стосовно сфери фінансових послуг. У команді ConsenSys є фахівці, що володіють глибокими знаннями і навичками практичної реалізації рішень на базі Ethereum. Зі свого боку, у Synechron є висококваліфіковані кадри, що спеціалізуються на фінансових послугах, їхньому регулюванні, які розуміються на особливостях загальної ділової практики. Усе це — ключові фактори успіху, які затребувані ринком.
Рік експериментів із блокчейном
CT: Чи зможете ви вистояти і рухатися вперед в умовах уже досить жорсткої конкуренції в блокчейн-індустрії?
Джозеф Любін: 2017, як і раніше, буде роком експериментів у сфері блокчейн. Швидше за все, ми з вами ще побачимо злети і падіння деяких блокчейн-консорціумів. Все ще матиме місце тенденція до об’єднання банків з метою запуску блокчейн-акселераторів, тестування різних рішень і запусків пілотних проектів. На сьогодні найбільш гострою проблемою галузі є дефіцит по-справжньому кваліфікованих і талановитих людей.
CT: У 2017 році які ви хочете побачити законодавчі зміни, які могли б позитивно позначитися на розвитку технології блокчейн?
Джозеф Любін: У 2016 році регулюючі органи зайняли вичікувальну позицію, публічно заявивши, що досліджують блокчейн і різні проекти з його застосуванням. Це було зроблено для того, щоб краще зрозуміти принципи його роботи і те, наскільки ефективно він застосовується на практиці. Таким чином, у 2017 році регулюючі органи, можливо, будуть більше залучені в цей процес. З іншого боку, що важливо, у 2017 мають міцно утвердитися конкретні практичні рішення на базі блокчейна, які нададуть бізнесу нові повнофункціональні, високоефективні інструменти. Усе це і продемонструє регулюючим органам те, як працює технологія блокчейн, а також де і як можна її застосовувати.
Ще належить пройти дуже довгий шлях. Однак зміни, які потягне за собою розвиток технології блокчейн, за своїми масштабами можна порівняти з тим, що свого часу створювалося на Уолл-стріт. Якщо 2016 рік був роком доказів працездатності концепції, то 2017-й продемонструє світові саму цінність блокчейну. Відбудеться це завдяки розробці додатків, що підвищують ефективність бізнес-процесів, використання яких принесе відчутні, кількісно вимірні вигоди.
Нагадаємо, раніше Forklog повідомляв про те, що компанія ConsenSys оголосила про запуск проєкту BTC Relay, який наділяє Ethereum-мережі можливістю програмним шляхом взаємодіяти з мережею біткоїнів.
Крім цього, у квітні минулого року 34 компанії з усього світу, включно з ConsenSys і Microsoft Japan, оголосили про створення першої в Японії торгової блокчейн-асоціації Blockchain Collaborative Consortium. Також до складу консорціуму увійшла ціла низка японських технологічних компаній і стартапів.