Posted inТехнології блокчейн

Потенційний крах біржового монополіста й акцент на стейблкоїнах: прогнози для біткоїн-ринку на 2023 рік

прогнози для біткоїн-ринку на 2023 рік

Прогнози фінансових ринків є приватною думкою їхніх авторів. Поточний аналіз не є керівництвом до торгівлі. ForkLog не несе відповідальності за результати роботи, які можуть виникнути під час використання рекомендацій з представлених оглядів.

ForkLog поговорив з експертами про головні загрози кібербезпеки, найперспективніші монети і нові ймовірні банкрутства криптопроєктів у 2023 році.

Про тренди крипторинку

Сергій Менделєєв, CEO Indefibank:

Одним із головних трендів 2023 року, який визначить весь вектор розвитку криптоіндустрії, стане розвиток стейблкоїнів і реакція регуляторів. Якщо зараз усі дивляться на курс біткоїна і загальну капіталізацію, то дуже скоро сюди додасться окрема капіталізація і щоденний оборот стейблкоїнів, як найбільш практично затребуваної частини крипти. Сподіваюся, що регулятори не задушать всю цю історію на корені.

Андрій Великий, співзасновник Allbridge.io:

Відбудеться оздоровлення бізнес-моделей — менше повітряних замків, більше конкретики; увага до кількості реальних користувачів, транзакцій, використання продукту, його product-market fit . Загалом ринок стане жорсткішим.

Михайло Чобанян, засновник біржі Kuna:

Ринок відмовиться від усього неефективного: від пірамід, завищених обіцянок і очікувань. Усе, що не працювало, а очікувало зростання чогось у майбутньому, під час цієї криптозими відімре і ринок у такий спосіб почне потихеньку очищатися.

Про регулювання

Михайло Чобанян, засновник біржі Kuna:

Тренд посилення AML/KYC, вимагатимуть більше інформації від клієнтів. Усе це призведе до того, що біржі за фактом будуть також зарегульовані як і банки. У 2023 році ми вже побачимо більш жорсткий перехід на банківське регулювання.

Сергій Менделєєв, CEO Indefibank:

Якщо говорити про світове регулювання, то, звісно, гайки будуть і далі закручувати, питання в тому — наскільки. Якщо йдеться про тотальне посилення процедур AML/KYC — це півбіди, а ось якщо почнуться заборони цілих технологій (DEX-міксери або алгоритмічні стейблкоїни), то це, звичайно, сумно. Сподіваюся, що обійдеться без цього.

Андрій Великий, співзасновник Allbridge.io:

Регулювати будуть більше, заборон буде більше, аудиту й уваги влади як такої. Уже сьогодні Канада забороняє маржинальну торгівлю, вводить ліміти навіть для кваліфікованих інвесторів, і це тільки перша ластівка. На цьому тлі прогнозую новий виток розвитку DeFi, оскільки охочі нікуди не подінуться і шукатимуть альтернативні способи

Андрій Тугарін, керуючий партнер GMT Legal:

На весь ринок, майже незалежно від географії, чекає суворе регулювання в частині протидії відмиванню грошових коштів, отриманих злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму.

Для учасників це означає, що всі точки входу в цифрові активи будуть все більш пильно регулюватися з боку як самого бізнесу, так і регулятора.

Наприклад, на всій території ЄС планують обмежити купівлю цифрових активів за готівку і ретельно контролювати криптовалютні транзакцій. Буде встановлено порогове значення за сумою готівки, за яку користувач зможе купити крипту.

Топ-3 цілі, які ставлять перед собою регулятори всіх країн, зокрема США та ЄС:

  • забезпечити однаковість у цифровій сфері;
  • сформувати єдиний підхід до регулювання криптовалют;
  • розробити єдині стандарти захисту користувачів.

Ми можемо це побачити через дуже вагомі для ринку документи, які не вдасться ігнорувати у 2023 році: європейський MiCA та американський Lummis-Gillibrand Act.

Очікується більш чіткий і зрозумілий поділ токенів за їхнім функціоналом.

Окремий "удар" буде по стейблкоїнах. Сьогодні платіжні "стабільні монети" поза полем зрозумілого і прозорого регулювання, що зводить з розуму деякі держави, а в деяких випадках призводить до досить оперативного згортання бізнесів.

Планується сильно навантажити зобов’язаннями емітентів, включно з:

  • забезпечення резервів високоякісними ліквідними активами, що оцінюються в 100% від номінальної вартості всіх платіжних стейблкоїнів, що перебувають в обігу;
  • надання публічної інформації про активи;
  • отримання дозволу на діяльність;
  • розробку індивідуального плану на випадок банкрутства;
  • проходження регулярного аудиту;
  • власний капітал у розмірі не менше €350 000 або 2% від середньої суми резервних активів (для ЄС);
  • забезпечення кожному власнику можливості в будь-який момент часу викупити його стейблкоїн за номінальною вартістю.

Цей тренд безпосередньо пов’язаний з досягненням однієї з головних цілей регуляторів — розробити єдині стандарти захисту користувачів.

Про потенційні гучні розслідування

Андрій Великий, співзасновник Allbridge.io:

Очікую ще одну хвилю, як результат останніх подій, пов’язаних з FTX, після цього період відновлення, а потім повернення стриманого оптимізму щодо крипти.

Зараз навіть якось соромно говорити про роботу в нашій сфері, на тлі потоків негативу у людей зі сторони сформувалася стійка думка, що тут суцільні бульбашки і скам.

Михайло Чобанян, засновник біржі Kuna:

Думаю, що банкрутство FTX за допомогою Binance американці так просто не відпустять. Тому, цілком можливо, що наступного року ми побачимо якусь кульмінацію: або Binance переможе США, або США все-таки прикриє або візьме під тотальний контроль Binance і CZ .

Це найбільший гравець на даний момент. Якщо вірити оборотам на CoinMarketCap, то Binance — істотний монополіст. Тільки такого роду банкрутство ще може якось вплинути на ринок, інші вже особливо, як ми бачимо, не впливають.

Сергій Менделєєв, CEO Indefibank:

Я дуже сподіваюся, що негатив від Luna і FTX залишиться у 2022 році і нас не буде трясти від нових крахів в індустрії. Але життя може в будь-який момент підкинути будь-які сюрпризи. Усе ж крипта — справа така.

Андрій Тугарін, керуючий партнер GMT Legal:

Страшний сон будь-якого проєкту — визнання токена цінним папером і, як наслідок, делістинг з біржі. Біржі, до речі, від цього теж дістається.

Тому найгостріший ризик 2023 року, з урахуванням законодавчих тенденцій, зокрема законодавця мод у крипті SEC, — це визнання більшості токенів, що перебувають в обігу, цінними паперами.

Заглиблюватися в закони не потрібно, щоб зрозуміти масштаб наслідків. Досить спостерігати за розвитком справи SEC vs. Ripple Labs і, як підсумок, визначенням правової природи XRP. Результат цієї справи створить прецедент, який, згідно із законами США, має юридичну силу і може бути застосований до інших компаній.

Про крипторинок в Україні

Андрій Великий, співзасновник Allbridge.io:

Якщо йому не заважатимуть регулятори, то добре розвиватиметься.

Ми вже бачимо стійкий тренд руху від блокчейн-аутсорсу до власних продуктових компаній. Чекаю, що він тільки посилиться, особливо, коли традиційно технічно сильні команди опанують основи бізнесу і просування проєктів (у хорошому сенсі, а не в плані шилінгу).

Михайло Чобанян, засновник біржі Kuna:

Прогнози щодо ринку в мене дуже песимістичні.

Крипта в Україні не буде розвиватися за таких умов, у яких зараз перебуває економіка. Ми бачимо, що немає особливих послаблень з боку Нацбанку, податкової або перевіряючих органів, які знову почали потихеньку ходити і колядувати.

Тому економіка буде скорочуватися, а разом з нею буде скорочуватися обсяг ринку криптовалют в Україні.

Серйозних розробок усередині країни не буде, тому що практично всі великі гравці вже давно виїхали, більшість ще до початку війни.

Заходи ніякі особливо не відбуваються, тому що це просто неможливо через повітряні тривоги або відсутність електрики.

Ком’юніті ніяк не розвивається: воно не вариться у власному соку, сюди не приїжджають нові топові спікери, топові команди і не приносять із собою нові ідеї та технології.

Відповідно ринок буде, на жаль, деградувати. І він продовжить падати щонайменше до закінчення війни, або, по-хорошому, до моменту, доки ситуація в країні не зміниться і ми нарешті почнемо розвивати економіку, а не всіляко її душити.

Про крипторинок у РФ

Сергій Менделєєв, CEO Indefibank:

Говорити про перспективи крипти в Росії можна буде тільки після ухвалення в остаточній редакції регулюючого федерального закону. Я не відчуваю особливих ілюзій, але, сподіваюся, що законодавцю вистачить розуму не забороняти обіг. Але навіть якщо ні, ми готові до будь-яких варіантів.

Про розвиток і регулювання криптогаманців

Ксенія Житомирська, CTO Trustee Wallet:

Кратне підвищення інтересу до криптоіндустрії з боку звичайних людей дуже ймовірне вже в найближчому майбутньому. Тому в перспективі кількох років ми очікуємо значний приплив в індустрію саме новачків — людей, які не мають знань у крипті.

Ключова потреба таких користувачів — отримати максимально зрозумілий, зручний і доступний інструмент і можливість купити крипту в кілька кроків, не відволікаючись на вивчення принципів роботи криптовалют.

У результаті перед розробником стоїть нетривіальне завдання — забезпечити користувачів саме таким інструментом, а не "примушувати" їх розбиратися з такими категоріями як "комісія протоколу", "нативні монети" тощо. Дати дійсно простий інструмент, а не "приладову панель космічного корабля".

Виходячи з багаторічного досвіду роботи з нашими користувачами децентралізованого криптогаманця Trustee, ми чітко розділили аудиторію на дві групи. Більш просунуті користувачі, яким потрібен децентралізований гаманець із прямим доступом до DeFi-сервісів, і новачки. Їх насамперед цікавить інвестування в крипту і простий інтерфейс.

Криптоіндустрія розвивається і з кожним роком займає все більшу частку світового фінансового ринку. У зв’язку з цим і регуляторам, і розробникам, і користувачам доведеться знайти способи взаємодії один з одним, знайти компроміси щодо спільної роботи в майбутньому.

Ми всі добре знаємо бажання регуляторів узяти все під контроль і вони, звісно, вже б це давно зробили, якби це було не складно.

У найближчому майбутньому ми не очікуємо прямих протидій поширенню криптогаманців, але ризики такі, звичайно ж, є.

Довгостроково може вийти так, що повністю анонімні монети будуть витіснені із зон досяжності регуляторів, що однозначно вплине на їхній розвиток, а псевдоанонімні будуть розмічені більш ніж на 90%. Це може призвести до тотального тиску на гаманці та компанії-розробники на впровадження KYC.

У нас є плани дій на всі подібні сценарії і жоден з них не призводить до ризику блокування активів наших користувачів.

Про майнінг

Роман Некрасов, співзасновник ENCRY Foundation:

Основний тренд наступного року — продовження передислокації майнерів по карті світу.

Збільшиться частка Казахстану як оптимальної локації для запуску майнінгових ферм з погляду регулювання і вартості електроенергії.

Збільшиться частка США, тут я теж не сумніваюся. Американці мають усі шанси вирватися далеко вперед.

У Європі зі зрозумілих причин на тлі енергокризи майнінг абсолютно затихне, але він уже зараз не займає значної частки на світовому ринку.

Цікаво, що відбуватиметься в Китаї з таємними майнерами, які продовжують там працювати. Думаю, їх почнуть активніше виявляти. Китаю зараз не потрібні майнери криптовалют, йому потрібно просувати на внутрішньому і міжнародному ринку свій цифровий юань.

Ціни на обладнання вже непогано знизилися за останній рік, криптозима вносить свої корективи. Але в Росії наступного року зниження навряд чи буде сильно відчуватися, хіба що на б/в варіанти, які вже перебувають у країні.

У світі ситуація буде інша, там продовжиться зниження на тлі низьких цін на криптовалюти і падіння попиту за відсутності особливих проблем з поставками.

Михайло Брежнєв, співзасновник 51ASIC:

Шортлист найкращих для майнінгу юрисдикцій зараз має такий вигляд — Казахстан, США, Росія (із застереженнями на країнові ризики).

Казахстан зараз найпривабливіший за поєднанням цих трьох чинників: тут скоро з’явиться опрацьоване законодавство, вартість електроенергії приваблива. Так, буде потрібна ліцензія, але її отримання не можна назвати непосильним.

США теж приваблює майнерів — там є і досить вигідні тарифи на електроенергію, не такі як у Казахстані, але теж вигідні. Головна перевага США — наявність величезного ринку електроенергії, який, природно, більше довіряє компаніям, інкорпорованим у США.

Інвестиції майнерам потрібні не менше, ніж електроенергія. У Росії чудові кліматичні умови, тарифи на електроенергію, але через геополітичну ситуацію є певні ризики, які заважають припливу майнерів. Вони розумно побоюються, що під час продажу монет, здобутих у майнінгових центрах на території Росії, можуть виникнути проблеми.

Про кібербезпеку і свободу слова

Дмитро Будорін , CEO Hacken:

Наймасштабніші загрози з історичних даних — витік приватних ключів, зломи мостів, атаки через оракули: price oracle attack , flash loan attack .

Основними вразливостями з великою ймовірністю вони й залишаться, оскільки проєкти часто поблажливо ставляться до безпечного зберігання ключів і до проведення своєчасних аудитів смарт-контрактів.

Проєктам важливо проходити аудит не один раз перед запуском, а також після кожного оновлення або найменшої зміни смарт-контракту, оскільки будь-яка зміна може створити критичну загрозу безпеці. Приклад, злом DeFi-протоколу Team Finance.

Оскільки багато проєктів не роблять повторні аудити після оновлень або змін смарт-контрактів, ми і спостерігаємо велику кількість зломів за останній рік.

Ми все більше рухаємося до автоматизації виявлення загроз і запобігання їм до того, як вони встигають перетворитися на вкрадені з протоколу кошти.

Багато компаній, і ми зокрема, працюють над рішеннями з моніторингу загроз і реагування до моменту взаємодії гаманця зловмисника зі смарт-контрактом клієнтів. Паузи і блеклісти на рівні смарт-контрактів будуть новими нормами.

Для забезпечення безпеки криптоплатформ я вважаю за необхідне імплементацію щонайменше перерахованих вище рішень. Вони вже зможуть значно поліпшити ефективність і швидкість аудитів для проєктів. Також вони зможуть допомагати проєктам запобігати зломам або максимально мінімізувати їхній збиток, вчасно вживаючи необхідних заходів.

Важливим стало питання про аудит активів і зобов’язань криптобірж та інших продуктів, які виступають кастодіалами для клієнтських коштів — стейблкоїни, бриджі, стейкінг- і фармінг-агрегатори з обгорнутими активами, кастодіальні гаманці, так званий аудит Proof-of-Reserves. З’являтимуться сервіси, що дають змогу перевірити активи і пасиви компаній. А на тих, хто не зможе довести свою платоспроможність, чекатиме доля FTX. На нас чекає багато нових банкрутств наступного року.

Артем Козлюк, керівник "РосКомСвободи":

Одна з чутливих і важливих тем — це питання персональних даних і біометрії. Як захищати свій бізнес, своїх клієнтів від витоків. Скоро введуть оборотні штрафи і питання постане зовсім руба.

Ми бачимо, як практично щотижня на чорний ринок потрапляють багатомільйонні бази з найрізноманітнішою інформацією про людей — їхніми паспортними даними, номерами телефонів, адресами, медичними та банківськими даними, їхніми уподобаннями в їжі, поїздках, локаціях. Ще більш жахає, що витікають і дані дітей, зокрема з державних баз.

Тут явно є велика діра, яку ніяк не можуть ефективно закрити ні бізнес, ні держава. Ба більше, ініціюючи збір біометричних даних у різних галузях, держава створює ще більшу небезпеку для людей, при цьому практично ніяк їх не захищаючи.

Окреме питання у зв’язку з цим — продовження розгортання непідконтрольних суспільству систем розпізнавання облич. У результаті є великі ризики щодо неправомірного використання чутливих даних з боку державних установ, бізнесу та криміналу.

Ситуація зі свободою слова погіршуватиметься практично в усьому світі. Десь зовсім агресивно, як у Росії, десь не так явно, під егідою захисту умовних соціальних груп або необхідності одностороннього трактування певних подій.

Але, звісно, те, що відбувається з атакою на медіа, журналістів, блогерів, музикантів, письменників, науковців, звичайних людей з боку російської держави — це вже перейшло будь-які допустимі межі.

При цьому влада рік від року знаходить нові приводи ще більше закріпачити свободу думки. Тут поки що позитивних прогнозів у найближчій перспективі не буде. Однак у таких умовах по-новому розквітає творчість.

Наприклад, з’являються круті активістські арт-групи, які роблять актуальні соціальні проєкти, музиканти по-новому переоцінюють свою роль і творчість. Це паростки, які в майбутньому переможуть сірий багатошаровий асфальт.

Про ціну біткоїна та перспективні монети

Антон Кравченко, алгоритмічний трейдер:

На ринку останні місяці ситуація була дуже нестабільна через FTX, Genesis, Celcius та інших, при цьому біткоїн залишився вище $16 000. За цією ж ціною приблизно проходить рівень бе зубиточності багатьох майнерів. Це говорить про те, що у ринку є потенціал розвернутися в цій точці і почати повернення до більш високих рівнів.

Як завжди, основна увага інвесторів наразі прикута до біткоїна і Ethereum. Коли вони розвернуться і почнуть зростати, тоді увага переключиться на наступні активи з високим потенціалом зростання.

На тлі великих проблем централізованих рішень зараз добре виглядають:

  • Polygon (MATIC), як рішення другого рівня для Ethereum;
  • Polkadot (DOT), як дуже сильна команда з Web3-фокусом на мультичейн;
  • Avalanche (AVAX), як блокчейн для фінансових рішень;
  • NEAR Protocol, як сильна альтернатива Solana c горизонтальним скейлінгом.

Андрій Великий, співзасновник Allbridge.io:

Перспективні токени — в даному випадку ті, які підкріплені здоровими бізнес-моделями.

Щодо біткоїна і Ethereum чекаю ще один похід вниз, щоб швидше настала стадія капітуляції, але потім значення відчутно вищі, ніж зараз на річному інтервалі.

З конкретними значеннями — це більше до екстрасенсів і адмінів каналів із сигналами.

ForkLog залишається на зв’язку зі своїми читачами, щоб перевірити — чи збулися прогнози експертів.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *