Згідно з розкладом хардфорка, він стартує з оновлення Bellatrix 6 вересня, а приблизно 15 вересня має відбутися активація The Merge. У червні 2022 року розробники вже успішно інтегрували PoS у тестові мережі Ropsten і Sepolia. На початку серпня команда виконала злиття для тестнета Goerli. Апгрейд Bellatrix уже успішно активували 6 вересня, за розкладом.
The Merge почався із запуску окремої від мейннету мережі під назвою Beacon Chain ("сигнальний ланцюжок"). Саме в ній ще наприкінці 2020 року розгорнули спеціальний смарт-контракт для стейкінгу ETH, куди можна було відправляти кошти. Прийдешнє оновлення фактично являє собою злиття Beacon Chain і основної мережі Ethereum.
Ще одним важливим наслідком апгрейда стане підвищення безпеки: Ethereum зможе ефективніше відбивати атаки зловмисників. Новий алгоритм консенсусу вимагає блокування значного обсягу коштів, тому шанси акумулювати мінімально необхідну суму коштів практично дорівнюють нулю.
Інша причина впровадження PoS — технічна необхідність. Без зміни алгоритму неможливі майбутні оновлення, спрямовані на підвищення масштабованості Ethereum.
Як працюватиме PoS в Ethereum
Алгоритм Proof-of-Stake передбачає залежність "ваги" голосу валідатора від кількості монет, внесених у стейкінг. Обсяг заблокованих коштів визначає винагороду ноди. Щоб стати валідатором Ethereum, необхідно внести на депозитний контракт мінімум 32 ETH. Делегувати меншу суму монет валідатору зможе будь-який власник.
Для оптимізації обчислень учасники стейкінгу розділені на окремі групи — комітети, склад яких визначається випадковим чином. Останні включають від 128 до 2048 валідаторів. Для створення блоків комітети також можуть об’єднуватися.
В оновленому Ethereum процедура досягнення консенсусу поділятиметься на так звані епохи, кожна тривалістю приблизно 6,4 хвилини. Ці інтервали розділені на 32 таймслоти по 12 секунд. Протягом зазначеного проміжку часу формується один блок. Групи комітетів розподіляються між таймслотами і створюють елементи ланцюжка.
Обраний валідатор пропонує блок, а решта голосують за нього. Якщо останній набрав більшість голосів, його включають у блокчейн. Після кожної епохи члени комітетів перетасовуються. Максимальна кількість груп і кількість їхніх учасників визначається граничною емісією Ethereum, що дорівнює 134,2 млн ETH.
Який дохід приноситиме стейкінг ETH
Комісія в мережі Ethereum формується з двох складових: преміальної та базової, яка спалюється. Після переходу на Proof-of-Stake (PoS) фіксованої нагороди за блок не буде. Дохід валідаторів визначатиметься додатковою емісією ETH, яка динамічно змінюється кожної епохи. Розмір річної емісії нових монет буде розраховуватися виходячи з обсягу коштів, заблокованих у стейкінгу.
За даними Staking Rewards на кінець серпня 2022 року, валідатори Beacon Chain отримують винагороди в розмірі 4,5% річних, а власники, які делегують їм свої кошти — приблизно 4% на рік. Як з’ясували аналітики Nansen, понад 60% усіх монет Ethereum у стейкінгу контролюють лише 4 платформи:
Аналітик Messari Том Данліві припускає, що одразу після злиття прибутковість стейкінгу ETH зросте і перебуватиме в межах від 7% до 13% річних, проте з часом скоригується в нижчий бік.
Як зміниться ціна ETH після впровадження PoS
Трейдери скептично ставляться до продовження висхідного тренду криптовалюти ETH після наближення ціни до рівня опору, що відповідає $2000. Ethereum досяг цієї позначки 14 серпня. На думку глави SkyBridge Capital Ентоні Скарамуччі, подальше зростання вартості ETH можливе, але в довгостроковій перспективі.
Більшість експертів сходяться на думці про те, що The Merge істотно вплине на ринок криптовалют.
Що буде з майнерами ETH і чи чекати на появу PoW-форка Ethereum
Результатом The Merge стане неможливість подальшого майнінгу Ethereum через так звану бомбу складності. У результаті принаймні частина майнерів може мігрувати в інший проєкт — Ethereum Classic (ETC). Він є давнім форком Ethereum і вкрай близький до свого "батька" за архітектурою, однак має набагато менший хешрейт і загальну активність.
Ще один кандидат для майнерів Ethereum — Ravencoin (RVN), ціна якого за перші два тижні вересня зросла більш ніж на 100%.
Невелика частина ком’юніті Ethereum має намір запустити форк, у якому буде збережено PoW-алгоритм. Його ініціаторами є майнери і виробники спеціалізованого обладнання. Згідно з пропозицією Чандлера Го, проект можуть назвати Ethereum PoW (ETHW).
13 вересня розробники ETHW представили деталі. Запуск мейннету форку Ethereum має відбутися протягом 24 годин після активації The Merge. Точний час оголосять за годину до початку роботи основної мережі ETHW.
Тим часом інвестори не роблять ставку на проєкт. У результаті до середини вересня 2022 року ціна ф’ючерсу на ETHW вже знизилася до позначки в $30. Низка великих проєктів уже відмовилися підтримувати PoW-форк Ethereum. Серед них: Uniswap, Chainlink, Ethermine і OpenSea.
Велика ймовірність того, що власники ETH отримають аірдроп криптовалюти форку ETHW. Про готовність розподілити безкоштовні монети вже заявили в Binance і Bybit. Схожий випадок стався 2017 року після появи Bitcoin Cash, який відокремився від біткоїна після хардфорка.
Подальші оновлення після The Merge
Дорожня карта Ethereum включає реалізацію технології під назвою шардинг, який необхідний для підвищення масштабування блокчейна. Шардинг — поділ загальної бази даних на фрагменти і розподілене зберігання інформації нодами. Це оновлення дасть змогу мережі Ethereum зростати відповідно до навантаження, незважаючи на істотне збільшення розміру реєстру.
Beacon Chain дає змогу координувати роботу валідаторів і розподіл їх за шардами. Алгоритм реалізує синхронізацію сегментів, завдяки чому останні обізнані про поточний стан мережі. Вузли оновленого мейннету зберігатимуть частину блокчейна, а для перевірки достовірності даних застосують спеціальні алгоритми.
Шардинг знизить вимоги до обладнання і дасть змогу запускати вузол на ноутбуках і смартфонах. Оновлення планують інтегрувати у 2023 році, проте фінальна дата залежить від результативності переходу на PoS.
Наступний крок після шардингу — розгортання нової віртуальної машини Ethereum WebAssembly (eWASM). Вона дасть змогу використовувати різні мови програмування для написання смарт-контрактів. eWasm покликана зробити Ethereum ефективнішим і має з часом замінити Ethereum Virtual Machine (EVM).