Кредитне плече, або леверидж, — це механізм, який дає змогу відкрити позицію на більшу суму, ніж є на рахунку у трейдера. За допомогою нього можна збільшити потенційний прибуток при довгих покупках і заробити на падінні цін через короткі продажі.
Розмір плеча — це співвідношення суми позиції з позиковими активами до коштів, які виділив трейдер. Наприклад, при кредитному плечі 10х користувач з депозитом $1000 може купити або продати активи на $10 000.
Використання плеча підвищує не тільки потенційний прибуток, а й збитки. При купівлі з плечем 10х можна втратити всю маржу, якщо котирування активу впадуть на 10%.
Що таке маржинальна торгівля?
Маржинальна торгівля — це торгівля з кредитним плечем на спотовому ринку. Трейдер продає і купує криптовалюти, які потім може вивести на зовнішні гаманці.
Щоб відкрити позицію, він позичає додаткові кошти під заставу гарантійного забезпечення — маржі. Кредиторами виступають торгова платформа або вкладники її інвестиційних продуктів.
Що таке торгівля ф’ючерсами?
Торгівля на ф’ючерсах — це операції з похідними контрактами (ф’ючерсами), коли сторони домовляються про купівлю або продаж активу в майбутньому за ціною на момент завершення угоди.
Для відкриття позиції на ф’ючерсному ринку потрібно внести гарантійне забезпечення — суму, яка покриє її потенційний збиток.
На криптобіржах торгуються безстрокові безпоставкові ф’ючерси: покупець і продавець роблять ставки на зміну ціни активу, а після завершення угоди розраховуються в стейблкоїнах. Вони не можуть виводити контракти або запитувати поставку криптовалют.
Що таке маржин-колл і ліквідація при торгівлі з плечем?
Маржин-колл — це повідомлення з боку біржі з проханням внести додаткову маржу або забезпечення до збиткової позиції. Наприклад, Poloniex відправляє трейдеру маржин-колл за умови збитку в розмірі 75% від маржі.
Ліквідація — це примусове закриття позиції з поверненням позичених коштів кредиторам. Криптобіржі вдаються до ліквідації, коли збиток досягає 100% від забезпечення.
Які комісії на маржинальних і ф’ючерсних ринках?
Торгові комісії на ф’ючерсному ринку завжди нижчі. Це пов’язано з тим, що під час спотової торгівлі біржа переміщує криптовалюти між рахунками продавця і покупця, а під час ф’ючерсної — ні.
При утриманні позицій на обох ринках трейдери додатково платять:
- при маржинальній торгівлі — погодинну процентну ставку за користування позиковими активами. Середній розмір ставки для біткоїна, Ethereum і Tether — від 3,65% до 1,27% річних залежно від обсягів торгівлі;
- при ф’ючерсній торгівлі — ставку фінансування кожні вісім годин. Якщо контракт торгується дешевше споту, покупці платять продавцям, і навпаки. Так, сумарна ставка фінансування для власників довгих позицій BTCUSDTPERP на Poloniex у квітні склала 0,754% або 9,05% річних.
У чому відмінності між маржинальною та ф’ючерсною торгівлею?
- Маржинальна торгівля ведеться на спотовому ринку, а ф’ючерсна — на ринку криптодеривативів. У першому випадку покупець може вивести активи на зовнішні гаманці, а в другому — ні.
- Максимальне плече в трейдингу на маржинальному ринку — до 3х, на ф’ючерсному — 100x.
- Обмеження за розміром позиції при маржинальній торгівлі — до 120 BTC, на ф’ючерсному — до 25 BTC.
- Ф’ючерсних контрактів більше, ніж пар для маржинальної торгівлі. Наприклад, на Poloniex торгуються 38 ф’ючерсів, а для маржинальної торгівлі доступні тільки 12 криптовалют.
- Завдяки вищому торговому плечу ф’ючерсний ринок більш волатильний. Це підвищує ризик ліквідації та закриття позиції за стоп-ордером.
- При маржинальній торгівлі потрібно використовувати дві криптовалюти для довгих покупок і коротких продажів. На ф’ючерсному ринку трейдер вносить забезпечення в одній валюті незалежно від напрямку позицій.
Що краще для новачків — маржинальна торгівля чи ф’ючерси?
Трейдерам-початківцям більше підійде маржинальна торгівля. Вона несе менше фінансових ризиків завдяки кільком факторам:
- низьке кредитне плече до 3x;
- менша волатильність спотового ринку;
- фіксована погодинна ставка за користування коштами;
- торгівля тільки найпопулярнішими та найліквіднішими криптовалютами.
Торгівля ф’ючерсами дає змогу заробляти більше, але пов’язана з високими ризиками:
- ліквідації при використанні кредитного плеча до 100x;
- випадкового спрацьовування стоп-лосс при торгівлі контрактами з низькою ліквідністю;
- прослизання під час торгівлі ринковими ордерами в періоди підвищеної волатильності.
Вона підійде трейдерам, які вже вміють керувати капіталом і можуть отримувати вигоду з волатильності ринку і високого кредитного плеча.