Posted inПроекти та стартапи

Засновників піраміди «Фініко» запідозрили в екзит-скамі

finiko-min

Вкладники казанської фінансової піраміди "Фініко", що пропонувала заробити на інвестиціях у криптовалюту і фондові ринки, масово скаржаться на неможливість вивести кошти. Незалежні експерти оцінюють сукупний збиток від діяльності компанії в кілька сотень мільйонів доларів.

З 17 червня "Фініко" відв’язала всі операції від курсу біткоїна і залишила можливість виведення коштів з платформи тільки в нативному токені FNK.

На піку курс монети досяг $231, проте за останні три тижні її ціна впала на 97%. На момент написання токен торгується на рівні $3,17.

Засновників піраміди

Скріншот із Telegram-чату "Фініко Болталка Краща". Дані: Ghost In the Block.

3 липня у Facebook-групі "Фініко" з’явилися заклики придбати токен FNK на будь-яку суму і тим самим "підняти курс до $500".

Усю провину за падіння ціни представники піраміди поклали на своїх же вкладників:

"Людська жадібність і дурість перемогли — люди почали знімати відразу всі гроші, тим самим знизили курс токена до $5 і завдали колосальних збитків іншим партнерам. Компанія не винна в тому, що курс упав, винні тільки користувачі компанії, топ-лідери, які не донесли до своїх структур, що не потрібно виводити всі гроші відразу", — написали вони.

У "Фініко" додали, що компанія нібито внесла $48 млн для підтримки ліквідності FNK, проте жодних доказів цього не надала.

BIT.TEAM — одна з небагатьох бірж, на яких торгується токен, — заявила про делістинг. Платформа пояснила це "величезними комісіями в мережі та малим попитом".

За даними правоохоронців, піраміда вела свою діяльність із серпня 2019 року. Організатори схеми обіцяли інвесторам гарантований щомісячний дохід до 25% за рахунок вкладень у криптовалюту і фондові ринки. Вони запевняли, що створили "автоматичну систему генерації прибутку".

Вкладникам виплачували класичні для пірамід доходи — близько 1% на день. Користувачі також отримували винагороди за кожного додатково залученого клієнта.

Ліцензії на роботу як форекс-дилера і будь-якої реєстрації в держреєстрах або податкових органах на території Росії "Фініко" не мала.

До числа засновників "Фініко" входять власник товарного знака FINIKO Кирило Доронін, Зигмунт Зигмунтовичь, а також Едвард і Марат Сабірови.

Засновників піраміди

Казанський підприємець Кирило Доронін раніше очолював компанію "Ескалат", яка обіцяла допомогу у звільненні від кредитів. Бізнес згорнули, а клієнти почали масово звертатися до суду із заявами про невиконані зобов’язання з боку компанії.

У "Фініко" є ціла мережа сайтів з різним змістом та інформацією про реєстрацію компанії. На деяких можна зустріти згадку підприємства CyfronCapital OÜ, зареєстрованого в Естонії в жовтні 2019 року. Його засновником є Кирило Доронін.

За даними Міністерства економіки і комунікацій Естонії, сервіс отримав дозвіл на обмін віртуальної валюти і право на її зберігання. Однак наразі дію ліцензії призупинено.

У призначеній для користувача угоді "Фініко" вказано юрособу Cyfron FNK LTD, зареєстровану в Сент-Люсії. Пошук у реєстрі компаній Сент-Люсії за назвою компанії результатів не дав.

У документі Cyfron FNK LTD знімає з себе відповідальність за будь-які збитки клієнта під час використання системи.

"Сервіс не гарантує достовірності інформації на сайті та безпеки послуги. Компанія не є брокером і не надає послуги інвестування", — сказано в угоді.

На початку грудня 2020 року на вимогу прокуратури Татарстану щодо компанії "Фініко" відкрили кримінальну справу за підозрою в організації фінансової піраміди.

Зловмисники діяли і в інших регіонах РФ. Загальна кількість постраждалих становить щонайменше 84 тисячі осіб.

Засновників піраміди

За попередніми підрахунками правоохоронців, тільки в Татарстані реальний збиток від діяльності "Фініко" склав 7 млрд рублів (понад $95 млн). У кримінальній справі фігурує набагато менша сума — 80 млн рублів (понад $1 млн).

Протягом січня 2021 року з гаманців піраміди "Фініко" невідомі почали активно виводити криптовалюту. За даними Etherscan, ішлося про десятки мільйонів доларів на день.

З лютого 2021 року компанію "Фініко" занесено до чорного списку центробанку РФ як таку, що має ознаки фінансової піраміди.

Перспектива кримінальної справи щодо компанії залежатиме від висновків фінансової експертизи, вважає CEO Indefibank Сергій Менделєєв.

"Формально "Фініко" досі працює і навіть платить. Проблема в схемі виплат за допомогою власного токена, який знецінюється в кілька разів за день. У підсумку на кожну вкладену тисячу ви отримаєте назад у кращому разі пару сотень баксів, але ПОКИ отримаєте", — заявив він у коментарі ForkLog.

На думку Менделєєва, "Фініко" вдалося досить довго протриматися на ринку з низки причин:

  • вони зберігали зібране в біткоїні і "поки той ріс, математика більш-менш сходилася";
  • керівники дуже грамотно вводили нові "фішки", які залучали дедалі більшу кількість нових адептів;
  • вони змусили людей не виводити, а реінвестувати весь прибуток назад у піраміду.

"Сукупність цих трьох чинників і особиста харизма засновників зробила свою справу, тому все не завалилося ще на початку року після порушення кримінальної справи", — вважає незалежний експерт.

Що більша схема, то складніше вкладникам відстояти свої права в суді. Нікого з організаторів масштабної піраміди "Кешбері" досі не затримано. Це дає змогу десяткам інших зловмисників спокійно продовжувати діяльність.

"Надія залишається тільки на показову прочуханку, все ж таки у "Фініко" постраждали сотні тисяч вкладників, а збитки від діяльності шахраїв особисто я оцінюю в мільярд доларів", — додав Менделєєв.

На доказ масштабів афери Сергій Менделєєв послався на січневу транзакцію на 1000 BTC, які за кілька тижнів розійшлися на виплати відсотків. Залишки на двох відомих гаманцях становлять по $20 млн.

"Я абсолютно впевнений, що за масштабами це друга після МММ піраміда, наслідки від якої нам ще тільки належить усвідомити", — резюмував експерт.

Telegram-канал Ghost In the Block встановив ще низку гаманців "Фініко", через які вивели сукупно понад $300 млн. Частина коштів пройшла через біржі Huobi, Uniswap і Binance.

ForkLog запросив коментарі у представників "Фініко", але не отримав оперативної відповіді.

Нагадаємо, минулий матеріал ForkLog про "Фініко" нам пропонували видалити "за подяку". CEO проєкту Heartbout Катерина Єрошевська від імені пов’язаних із пірамідою осіб повідомила, що вони запустили новий проєкт, якому "шум не вчасно". Єрошевській у задоволенні прохання, зрозуміло, відмовили.

Підписуйтесь на новини ForkLog у Telegram: ForkLog Feed — вся стрічка новин, ForkLog — найважливіші новини, інфографіка та думки.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *