Posted inПроекти та стартапи

Огляд платформи Corda: ноди, смарт-контракти і відсутність блокчейна

r3-seeks-200-million-in-funding

30 листопада блокчейн-консорціум R3CEV (R3) виклав у відкритий доступ код платформи Corda, розробка якої велася понад рік. Редакція ForkLog зробила спробу проаналізувати цей продукт на основі технічної документації, коментарів користувачів форуму Reddit і статті CEO компанії Chain.Cloud Антона Акентьєва, опублікованої в його блозі на Medium.

Що таке Corda?

Corda являє собою платформу на основі блокчейна Ethereum з обмеженим доступом, що використовує JVM смарт-контракти і призначена для використання виключно фінансовими установами. Це децентралізована база даних або розподілений реєстр.

При цьому творці проєкту говорять і про інші можливі застосування Corda, але в whitepaper ясно написано, що Corda — це вузькоспеціалізований засіб тільки для фінансових організацій.

Ключовою особливістю Corda є те, що платформа не використовує блокчейн. Замість цього застосовуються спеціальні нотаріальні ноди. Варто звернути увагу і на те, що Corda не використовує концепцію майнінгу і систему Proof-of-Work. При найближчому розгляді платформа найбільш схожа з концепцією бази даних Bigchain.

Приватність транзакцій

Транзакції, які відбуваються в платформі Сorda, не транслюються всім її учасникам. Записи доступні лише тим учасникам мережі, які мають законне право на їхній перегляд і управління. Таким чином, ноди "бачать" транзакції, тільки якщо вони мають до них відношення або якщо ці транзакції взаємопов’язані з діяльністю ноди.

На практиці це означатиме, що більшість нод може ніколи не зіткнутися з потоком транзакцій і вони ніколи не будуть задіяні в їхній обробці.

До того ж, завдяки відсутності єдиного ланцюжка блоків стає можливим об’єднання двох незалежних мереж шляхом простого встановлення двостороннього зв’язку між їхніми нодами і подальшої конфігурації рівнів доступу.

Технологія нотаріату

У даному випадку нотаріат є децентралізованим сервісом, який відіграє ту саму роль, що й майнери в інших блокчейн-системах. Тобто нотаріальні ноди підтверджують, що транзакція може бути прийнята і пропущена далі. Також нотаріат використовується для створення міток часу.

Corda є єдиною платформою, що підтримує безліч різних алгоритмів консенсусу, взаємно сумісних один з одним і внутрішніми правилами мережі.

Corda і Ethereum

З одного боку, платформа використовує Тьюринг-повні смарт-контракти, як і Ethereum. Але смарт-контракти Corda мають більше декларативних/функціональних властивостей, ніж в Ethereum, наприклад, вони використовують чисті функції.

Консенсус необхідний лише для нотаріальних нод, а рішення про валідність транзакції ухвалюється лише сторонами, залученими в неї безпосередньо. До того ж, як ішлося вище, Corda не використовує концепцію майнінгу і систему Proof-of-Work.

Смарт-контракти

  • У платформі використовується трохи змінена і пропатчена віртуальна машина Java. Контракти можна писати статично типізованою мовою програмування Kotlin або Java.
  • Як контракт може бути використаний будь-який zip-файл, прикріплений до транзакції.
  • Контракти можуть мати машинозчитуваний код і людинозчитуваний опис.
  • У коді контрактів Corda набагато зручніше використовувати "час", ніж в Ethereum.
  • Повідомлення доставляються за аналогією з електронними листами, тобто записуються на диск і потім передаються в наступний транзитний шлюз. При цьому низку нод може бути відключено. До того ж, адміністратор мережі може видаляти повідомлення, що "зависли", якщо вони видали виняток.
  • Corda має композитні ключі (наприклад, "два-з-трьох") і можливість під’єднання оракулів "з коробки".

Приклад подібного смарт-контракту можна побачити тут.

Висновок

Платформа Corda, розроблена блокчейн-консорціумом R3, не є чистим прикладом використання технології блокчейн. До того ж, її переваги порівняно з уже використовуваними системами вельми спірні.

Однак можна заявити, що смарт-контракти, пропоновані Corda, є чимось новим у фінансовому світі і позитивно позначаться на розвитку блокчейн-індустрії.

Підписуйтесь на новини ForkLog у Telegram: ForkLog Live — уся стрічка новин, ForkLog — найважливіші новини та опитування.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *