Posted inПроекти та стартапи

Майнінг біткоїна 2021 року: китайська заборона змінила розстановку сил

Mining_2021-min

Заборона майнінгу в Китаї вивела США на перше місце за хешрейтом біткоїна, доходи майнерів встановили нові рекорди, проте водночас індустрія зіткнулася з дефіцитом напівпровідників. Згадуємо, чим запам’ятався 2021 рік для майнінгового сектору.

Ключове

  • Китай заборонив майнінг і поступився першістю США.
  • Виробники майнінгового обладнання відзвітували про рекордні прибутки, проте на їхню роботу впливає глобальний дефіцит чипів.
  • На карті світу з’явився новий гравець — Сальвадор почав видобувати цифрове золото, але використання геотермальних джерел енергії підтримали не всі.

Китай заборонив майнінг

Наприкінці травня віце-прем’єр Держради КНР Лю Хе заявив про намір влади вжити заходів щодо майнінгу криптовалюти і торгівлі біткоїном. Він закликав регуляторів сприяти реальній економіці і встановити більш жорсткий нагляд над криптоіндустрією.

Чи не вперше чиновник такого високого рівня безпосередньо запропонував заборонити операції з видобутку криптовалют. Вирішальним фактором могла стати екологія — у Пекіні планують досягти вуглецевої нейтральності до 2060 року. Для КНР це більш ніж амбітна мета.

Згідно з даними одного з досліджень від квітня, майнінгові ферми, що розташовувалися на території Китаю, на горизонті трьох років могли випередити Філіппіни за обсягами викидів парникових газів. Вчені стверджували, що галузь вийде на 10 місце за рівнем енергоспоживання і викидів вуглекислого газу, залишивши позаду найбільші китайські міста і низку провідних галузей промисловості, зокрема виробництво електроніки.

"Майнінг ніде не враховується як окреме джерело вуглекислого газу, що ускладнює оцінку його впливу на вуглецевий бюджет КНР. Політикам варто вирішити цю проблему найближчим часом", — зазначили тоді дослідники.

Вони запропонували обмежити видобуток біткоїна хоча б у тих регіонах, де основним джерелом електроенергії є вугільні ТЕС.

Після заяви Лю Хе тему підхопила офіційна інформаційна агенція уряду "Сіньхуа", випустивши матеріал із критикою біткоїна та майнінгу. З’явилася перша реакція гравців індустрії — згідно зі ЗМІ, пул BTC.TOP і компанія з видобутку біткоїна HashCow визнали за благо зупинити діяльність у Китаї.

Тоді ж з’явилися ознаки міграції хешрейту за межі країни.

Майнінг біткоїна 2021 року: китайська заборона змінила розстановку сил

За цей же період серйозно наростили свої частки й інші країни. У Казахстану вона збільшилася з 7,4% до 18,1%, а у Канади — з 4,7% до 9,6%.

Показник Росії у відносному вираженні додав менше — з 7,2% до 11,2%, але країна зберегла третю сходинку в рейтингу.

Дослідники CCAF зазначили, що домінування Китаю закінчилося ще до початку відкритих репресій проти майнінгу. Уже в березні його хешрейт уперше становив менше половини від загального.

Казахстан на тлі припливу майнерів почав відчувати дефіцит електроенергії, і до кінця року гравці індустрії стали залишати країну.

У листопаді пул Foundry USA ненадовго вийшов у лідери за хешрейтом. У моменті його частка досягала 21%.

Майнінг біткоїна 2021 року: китайська заборона змінила розстановку сил

Поява великої кількості компаній в індустрії, що торгуються на біржі, або тих, що прагнуть потрапити до лістингу, стала одним із наслідків зростання майнінгу в Північній Америці.

Статус публічної компанії полегшує залучення фінансування, зокрема від інституційних інвесторів. Наприклад, американська Marathon Digital Holdings, що котирується на Nasdaq, на початку року отримала $250 млн за рахунок продажу акцій. У листопаді фірма розмістила конвертовані облігації номінальною вартістю $500 млн. Частками в компанії володіють такі інвестиційні гіганти, як Fidelity Investments, Vanguard Group і Blackrock.

Інвестиції активно залучали і приватні майнери. У липні Genesis Digital Assets отримала $125 млн у вигляді акціонерного капіталу, а у вересні залучила ще $431 млн. GRIID отримала поновлюваний кредит у розмірі $525 млн від Blockchain.com.

Деякі експерти впевнені, що міграція в США зробила майнінг більш екологічним.

Ілон Маск пожвавив екологічну дискусію навколо майнінгу

На початку року дослідники з CCAF повідомили, що річне енергоспоживання майнінгу цифрового золота досягло 121,36 ТВт⋅год, перевершивши показник Аргентини. З кінця 2015 року показник збільшився в 66 разів.

Критики біткоїна постійно вказують на те, що генерація електроенергії для майнінгу веде до збільшення викидів парникових газів, сприяючи глобальному потеплінню. Прихильники криптовалюти вважають, що мережа багато в чому використовує поновлювану енергію, а її вплив на екологію перебільшено.

Майнінг біткоїна 2021 року: китайська заборона змінила розстановку сил

Водночас, згідно з даними некомерційної організації Національного бюро економічних досліджень зі США, 10% найбільших майнерів контролюють 90% майнінгових потужностей, а на 0,1% (близько 50 компаній) припадає 50% хешрейту.

Така консолідація несе системні ризики, оскільки теоретично допускає організацію атаки 51%. При падінні ціни біткоїна концентрація потужності має тенденцію до збільшення, додали експерти.

Виробники майнінгового обладнання відзвітували про рекордні продажі

За підсумками третього кварталу компанія Canaan повідомила про рекордну виручку в розмірі $204,5 млн. Рік до року зростання показника становило 708,2%, а щодо попереднього кварталу — на 21,8%.

За підсумками 2020 року виробник майнінгового обладнання зафіксував збиток на суму $33 млн. Але вже за три місяці 2021 року отримав прибуток у розмірі $72,5 млн.

Фірма також відзвітувала про грошові резерви на суму $263,2 млн — їхній обсяг збільшився від початку року більш ніж утричі, переважно завдяки авансам замовників.

Ebang за перші шість місяців фіскального року отримала дохід $18,3 млн — плюс 65,7% рік до року. Збиток за період зменшився з $6,96 млн до $4,26 млн.

MicroBT і Bitmain фінансові результати не розкрили. Серед відомих великих продажів у останньої:

  • 26 007 і 24 000 одиниць Antminer S19j — The9 Ltd;
  • 42 000 Antminer S19j — Riot Blockchain;
  • 112 800 пристроїв лінійки S19j — Core Scientific;
  • 30 000 Antminer S19j Pro — Marathon Digital Holdings;
  • 22 500 Antminer S19j Pro — Greenidge Generation;
  • замовлення на $650 млн (~55 000 S19j Pro, виходячи зі спотової ціни) — Phoenix Technology Consultants.

Bitfarms купила 48 000 майнерів у MicroBT з графіком поставок із січня по грудень 2022 року, а Core Scientific доповнила парк 6000 пристроями від Canaan.

З великих виробників тільки Bitmain протягом року представив нову модель біткоїн-майнера.

Antminer S19XP побудований на базі 5-нм чипів, має обчислювальну потужність 140 TH/s за енергоефективності 21,5 J/TH. У поточного флагмана S19j Pro показники — 110 TH/s і 29,5 J/TH відповідно. Імовірно, початок постачань S19XP очікується з липня по вересень 2022 року.

Пандемія спровокувала логістичну кризу і дефіцит чіпів

Восени про збої поставок через глобальну кризу в логістиці повідомили американські компанії, які очікували великі партії обладнання. У Riot Blockchain назвали проблеми "несуттєвими", проте в Marathon Digital визнали, що вдалися до авіаперевезень для доставки пристроїв.

Експерти також звернули увагу на дефіцит чипів, який виник через зниження обсягів виробництва і зміну графіка поставок у період пандемії. Брак напівпровідників вплинув, зокрема, на виробників майнерів.

Фахівці припускають, що дефіцит збережеться і 2022 року, що позначиться на постачанні обладнання та його цінах.

Тим часом плани почати виробництво пристроїв для видобутку біткоїна анонсували і непрофільні компанії, такі, як платіжна фірма Square Джека Дорсі та Sino-Global Shipping America, що працює у сфері морської логістики.

На тлі популярності майнінгу все більше компаній з інших сфер входили в індустрію. У січні котирування китайської The9, що торгується на Nasdaq, злетіли на 140% після анонсу. Слідом плани зайнятися видобутком криптовалюти оприлюднили публічні компанії Urban Tea і Powerbridge Technologies, а японський фінансовий конгломерат SBI Holdings оголосив про запуск майнінгового пулу.

Інтерес до галузі виявила влада деяких країн. Уряд провінції Хайбер-Пахтунхва в Пакистані вирішили створити два підприємства для видобутку біткоїна.

Сальвадор почав вулканічний майнінг

Після легалізації біткоїна в жовтні влада Сальвадора запустила майнігову ферму на геотермальній електростанції біля вулкана Текапа. На ній встановлено 300 пристроїв.

Почати видобуток першої криптовалюти на екологічно чистій вулканічній енергії президент Найб Букеле запропонував ще 10 червня. Тоді ж він заявив про плани залучити в країну майнерів дешевою електроенергією.

Сальвадор імпортує від чверті до третини споживаної електрики, а тарифи і для населення, і для бізнесу вищі за середньосвітовий рівень. До того ж майнери вважають за краще розташовувати ферми в більш прохолодному кліматі, а Сальвадор розташований у тропіках.

Фахівці погодилися, що геотермальна енергетика в країні має перспективи, але на її розвиток знадобляться роки і мільйони інвестицій. При цьому екологічність вулканічної енергії викликала питання — буріння свердловин для доступу до підземного тепла може пошкодити водоносні шари, яких у Сальвадорі дефіцит.

Висновки

Найімовірніше, приплив майнерів у США продовжиться — там достатні потужності за невисокими тарифами і відповідні кліматичні зони. Гравці ринку активно будують інфраструктуру, а інституалізація галузі сприяє залученню інвестицій і лояльному ставленню регуляторів.

Для західних компаній важливим є дотримання принципів сталого розвитку (ESG), що вже поліпшило екологічність майнінгу. Ця тенденція збережеться з огляду на цілі багатьох країн щодо вуглецевої нейтральності.

Bitmain вирвався вперед у технологічних перегонах виробників, але дефіцит чіпів і можливе продовження кризи в глобальній логістиці впливають на терміни поставок. Від цього ж страждають і конкуренти, яким ще й належить наздоганяти лідера за показником енергоефективності пристроїв.

З огляду на високий попит на обладнання з боку північноамериканських компаній, не за горами і поява нових виробників, насамперед у США.

Добавить комментарий