Posted inПроекти та стартапи

Хто такий Сатоші Накамото?

who_is_nakamoto-min

Сатоші Накамото — одна з найтаємничіших особистостей в історії криптовалют. І незважаючи на численні спроби викрити творця біткоїна, можливо, це саме той випадок, коли світу криптовалют така таємничість пішла тільки на користь. Адже головне, чого хотів домогтися Сатоші Накамото — повна незалежність фінансових інструментів. А його деанонімізація може стати однією з головних вразливостей біткоїна.

У жовтні 2008 року користувач під ніком "Satoshi Nakamoto" опублікував статтю "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" у поштовій розсилці для шифропанків — знаменитий white paper біткоїна. У ньому він описав децентралізовану систему розрахунків, яка не потребує посередництва третьої сторони — наприклад, банку. А всього через два місяці, у січні 2009 року, було видобуто генезис-блок біткоїна.

Хто такий Сатоші Накамото?

На створення першої криптовалюти Сатоші Накамото підштовхнула ідея розв’язання базових проблем наявної фінансової системи, зокрема політики знецінення фіатних валют центробанками.

Що відомо про Сатоші Накамото?

Діяльність Сатоші Накамото була тісно пов’язана зі спільнотою шифропанків, в основі ідеології яких завжди лежала важливість конфіденційності та захисту даних. Торренти, VPN та електронні підписи — все це ідеї, які так чи інакше були втілені в життя завдяки зусиллям шифропанків.

Криптовалюти не були винятком — до біткоїна було безліч спроб створити децентралізовану систему розрахунків. Але саме Сатоші Накамото був першим, хто запропонував працюючу модель.

Досі ніхто точно не знає, хто ховається за цим псевдонімом. Вважається, що з однаковим успіхом це може бути особа будь-якої статі та походження, а можливо навіть ціла група розробників, які побажали залишитися анонімними.

У своєму профілі на сайті P2P Foundation Сатоші Накамото вказав, що він родом з Японії, однак ця інформація не раз піддавалася сумніву. Принаймні багато ознак вказують на те, що Сатоші Накамото працював і вів листування з Лондона.

Наприклад, усі свої повідомлення Сатоші завжди публікував у робочий час, відповідний часовому поясу Лондона, а в хеші генезис-блока біткоїна містилося посилання на заголовок статті "Chancellor on brink of second bailout for banks" з лондонської газети "The Times".

Хто такий Сатоші Накамото?

Крім того, у своїх листах Сатоші часто використовував слова, властиві тільки носіям англійської мови. Ідеальною англійською був написаний і white paper біткоїна, який до того ж так і не був перекладений японською. Утім, не можна виключати, що таким чином Сатоші просто намагався заплутати сліди.

Не вщухають суперечки і щодо ймовірної дати народження Сатоші. За однією з версій, дату 5 квітня 1975 року Сатоші вибрав не випадково і насправді вона є відсиланням до значущих подій в історії фінансової системи.

Саме 5 квітня 1933 року президент США Франклін Рузвельт підписав указ, згідно з яким американцям заборонялося накопичувати і зберігати золото. Повернути собі це право американці змогли тільки 1975 року.

Хто такий Сатоші Накамото?

Можливо, у такий спосіб Сатоші хотів підкреслити недосконалість сучасної фінансової системи, а заразом показати світу, яку роль він відводить біткоїну в майбутньому. Можна сказати, що це відсилання виявилося пророчим — сьогодні багато хто називає першу криптовалюту "другим золотом".

Сумнівам неодноразово піддавалося й ім’я, в якому, на думку експертів, також міг бути присутнім прихований сенс. У японській мові слово "Сатоші" означає "Мудрий" або "той, хто ясно мислить". Слово "Нака" можна перекласти як "Всередині", а "Мото" — "Базис, Основа".

Водночас, якщо розбити ім’я на ієрогліфи, то разом слова "нака і "мото" можна трактувати значенням "У книзі". У будь-якому разі виходить щось на кшталт "той, хто ясно мислить в основі" або "мудрість у книзі" (у білій книзі біткоїна?).

Чому Сатоші Накамото зник?

З перших днів своєї появи Сатоші приділяв велику увагу анонімності. Він завжди виходив у мережу тільки через захищений браузер Tor і ретельно приховував свою особистість. Поки інші гадали, чи міг Сатоші бути божевільним, стежили за фазами його сну і навіть підозрювали його у зв’язках з Якудзою, Сатоші продовжував працювати над вихідним кодом біткоїна разом з іншими криптоентузіастами.

Обговорюючи в чаті наявні проблеми біткоїна та шляхи їх вирішення, Сатоші довгий час залишався для всіх авторитетом, а будь-які баги і недоліки мережі завжди вирішувалися тільки за його участю. Однак з часом політика і дії Сатоші щодо біткоїна все частіше стали піддаватися критиці.

Зрештою це призвело до того, що він прибрав своє ім’я із заяви про авторські права на біткоїн, оновив сайт Bitcoin.org і додав до нього контакти інших активних розробників.

Востаннє Сатоші Накамото з’явився в мережі майже 11 років тому — 26 квітня 2011 року. Того дня він написав короткого листа одному зі своїх соратників Гевіну Андресену (творцю першого біткоїн-крана), у якому передав йому копію криптографічного ключа від системи оповіщення безпеки біткоїна та написав кілька слів про своє бачення щодо подальшого розвитку мережі.

Відтоді спроби викрити справжню особистість, яка ховається за псевдонімом Сатоші Накамото, не припинялися.

Кого називали творцем біткоїна?

Як вважають багато представників спільноти, найімовірнішими кандидатами досі є Нік Сабо та Хел Фінні.

Нік Сабо — американський учений-криптограф, який ще 1998 року створив першу концепцію цифрової валюти, назвавши її Bit Gold . На жаль, у ті роки предок біткоїна не зміг набути популярності через безліч технічних обмежень.

Сам Сабо завжди відкидав свою участь у створенні біткоїна.

Іншим імовірним кандидатом є Хел Фінні — ще один криптограф, на чию адресу 12 січня 2009 року було надіслано першу біткоїн-транзакцію.

Сам Фінні справді спілкувався з Сатоші Накамото і підтримував його плани щодо біткоїна, і на підтвердження пізніше навіть опублікував своє листування. Однак багато хто досі вважає, що листування Фінні міг просто підробити, щоб відвести від себе цікаві погляди.

На жаль, Фінні помер 2014 року. Але є шанс, що одного разу він ще зможе розповісти нам правду! Річ у тім, що Фінні поховали не зовсім традиційним способом. Його тіло було кріоконсервоване.

Були й ті, хто навпаки яро доводив свою причетність до створення першої криптовалюти. Серед них — австралійський учений Крейг Стівен Райт. Упродовж кількох років він надавав різноманітні докази, проте в його словах то тут, то там миготіли протиріччя.

Спочатку він заявив, що 2008 року обговорював ідею створення біткоїна зі своїм партнером — комп’ютерним криміналістом Дейвом Клейманом, а пізніше на засіданні в залі суду розповів, що вперше зустрів Клеймана тільки в серпні 2010 року. Криптографічні ключі, які Крейг надав як доказ того, що саме він є Сатоші Накамото, як виявилося, також були створені заднім числом.

Є і ще одне кумедне припущення, яке свідчить, що псевдонім Сатоші був обраний групою дослідників у консорціумі з чотирьох компаній: SAmsung, TOSHIba, NAKAmichi і MOTOrola. Але цю теорію досі ніхто не зміг довести або спростувати.

Загалом за всю історію біткоїна було щонайменше дев’ять кандидатів, але ніхто й досі так і не знає, ким був Сатоші насправді: чоловіком, жінкою чи групою людей. І, напевно, за великим рахунком це не так уже й важливо. Адже в разі розкриття його особистості заснований на повній децентралізації фундамент може похитнутися.

Скільки біткоїнів у Сатоші Накамото?

Сатоші Накамото — не просто легендарна особистість, а ще й один із найбагатших людей: він володіє більш ніж 1 млн BTC, що на сьогоднішній день оцінюється приблизно в $40 млрд!

Звісно, у цьому немає нічого дивного, адже Сатоші був першим, хто почав майнити біткоїни. На початку становлення мережі складність майнінгу була дуже низькою, а конкуренція зі зрозумілих причин була відсутня. Тому творцеві біткоїна не становило особливих труднощів швидко накопичити на своїх гаманцях таку величезну кількість монет.

Як Сатоші Накамото може вплинути на вартість біткоїна?

Особистість Сатоші Накамото має залишатися нерозкритою. Принаймні так сьогодні вважає більшість професійних трейдерів і багато інших учасників крипторинку. У разі його деанонімізації біткоїн формально набуде "господаря", а отже, в умах багатьох людей може перестати бути повністю децентралізованим і позбудеться своєї головної переваги.

Будь-які заяви Сатоші або навіть його смерть можуть стати причиною дестабілізації першої криптовалюти і всього ринку загалом. Те саме станеться, якщо він раптом захоче продати всі свої активи. Сатоші Накамото, ким би він не був, досі належить майже 5% від усієї емісії мережі біткоїна, що може істотно вплинути на курс BTC і посіяти паніку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *