Аірдропи, як і раніше, широко використовують DeFi- і NFT-платформи, щоб збільшити ком’юніті і створити попит на нові utility-токени.
Деякі проєкти щедро винагороджують користувачів, при цьому не потрібно виконувати будь-які складні дії. Але часом критерії відбору учасників доволі жорсткі, вимагають чимало часу і значних витрат на транзакційні комісії.
У цьому матеріалі розглянемо основні різновиди аірдропів, їхні плюси та мінуси, платформи для відстеження потенційних роздач і можливі підводні камені. Також дізнаємося, хто такі дропхантери і скільки в середньому вони заробляють.
- Незважаючи на достаток скамів і безліч мисливців за "легкими грошима", аірдропи не втрачають актуальності та широко практикуються різними проєктами.
- Останнім часом спостерігається тенденція до посилення критеріїв відбору учасників роздач монет. Враховуються транзакційна активність, кількість використовуваних смарт-контрактів, сумарний оборот коштів, випуск NFT, ДАО-голосування, підписки на акаунти в соцмережах тощо.
- Учасники індустрії неоднозначно ставляться до дропхантерів, які прагнуть будь-якими способами охопити якомога більше потенційних роздач монет.
Що таке аірдропи криптовалют і навіщо вони потрібні?
Аірдропи — безкоштовні роздачі токенів серед певних користувачів криптовалютних платформ. Це поширена в блокчейн-індустрії тактика, спрямована на привернення уваги до проєктів.
Ексклюзивні аірдропи
Для проведення подібних роздач блокчейн-проекти укладають партнерства з іншими платформами. За такою схемою провів уже понад 400 кампаній відомий аналітичний сервіс CoinMarketCap.
Ексклюзивні аірдропи зазвичай містять елементи баунті-програм, передбачаючи виконання простих завдань і надання адреси гаманця. Іноді подібні роздачі передбачають проведення лотереї, за підсумками яких токени отримує обмежена кількість учасників.
Скільки заробляють аірдроп-хантери?
Аірдроп-хантинг у певному сенсі — досить просте заняття. Його суть полягає у виявленні проєктів, які можуть випустити токени для ранніх послідовників платформ, і взаємодії з останніми деякий час. Використання значних сум коштів в екосистемах підвищує шанси на отримання заповітних монет, оскільки проєкти часто звертають увагу на обороти та кількість транзакцій.
Однак аірдроп-хантери у багатьох асоціюються з тими, хто зловживає роздачами монет, створює безліч акаунтів і гаманців, проводить безліч позбавлених економічного сенсу операцій.
Наприклад, після "жирного" аірдропу Arbitrum двоє учасників ринку консолідували на двох адресах токени ARB на $3,3 млн, отримані з 1496 гаманців.
20 березня аналітик Lookonchain виявив шість "розумних дропхантерів", які брали участь практично в кожній великій роздачі токенів.
CEO платформи Oasis.app Кріс Бредбері в розмові з Cointelegraph висловив упевненість, що професійні мисливці за "легкими грошима" використовуватимуть скрипти для консолідації безлічі різних адрес.
Дослідники X-explore і журналіст Колін Ву загалом позитивно ставляться до нової тенденції. За їхніми спостереженнями, більшість дропхантерів є ранніми користувачами Ethereum. Вони проявляють набагато більшу активність на NFT-платформах і DEX, займаючись трейдингом, і зберігають залученість у проєкти після отримання токенів.
Наприклад, понад 95% адрес із преміальної групи входить до 10% найкращих за обсягом торгів на децентралізованих майданчиках. Для NFT-маркетплейсів цей показник становить 68%. Преміум-гравці проводять у середньому 50 Ethereum-транзакцій на місяць, тоді як рядові учасники — 21.
Після аірдропу рівень ажіотажу навколо екосистеми падає. Однак найбільш просунуті аірдроп-хантери деякий час продовжують проявляти відносно високу активність. Це, зокрема, було помітно після роздачі токенів OP від проєкту Optimism. Стратегія розподілу останнього добре продумана й орієнтована на довгострокову перспективу.
"Результати показують, що багато раніше неактивних преміум-мисливців почали цікавитися OP після отримання аірдропу, а також активно взаємодіяти з різними проєктами екосистеми", — зазначили експерти.
За їхніми словами, добре продумані правила роздачі можуть позитивно впливати на дропхантерів. Також важлива розвинена екосистема, що вселяє довіру.
Згідно з дослідженням, середній дохід стандартного мисливця за аірдропами склав $9384 на адресу (медіанний показник — $6497). У преміум-сегмента відповідні цифри виявилися $18 935 і $14 288.
Але експерти X-explore і Колін Ву не заперечують наявність зловживань. За їхньою оцінкою, до 20% обсягу аірдропу Arbitrum у березні були заявлені так званими "вільними райдерами", які використовують атаку Сивілли. Здебільшого дропхантери періодично проводять транзакції на невеликі суми, що не мають економічного сенсу.
Де відстежувати аірдропи?
Уже створено досить багато сервісів, покликаних полегшити працю і заощадити час дропхантерів. Один із таких — Alpha Drops . На сайті публікується інформація про проєкти, від яких з певною ймовірністю можна очікувати роздачі токенів.
Наприклад, у розділі Airdrops представлено перелік "ранніх" проєктів, які ще не випустили нативний токен.
У розділі Faucets є "крани" для отримання токенів, які можна використовувати для прояву активності в різних тестових мережах.
У блозі представлені манули з описом проєктів, алгоритми взаємодії з екосистемами та іншими кроками, що збільшують шанси на отримання "легких грошей".
Засновник Alpha Drops — Арам Барзані з іракського міста Ербіль. За його словами, представлені на сайті стратегії багато в чому ґрунтуються на успішних аірдропах, у яких враховувалися обсяг транзакцій і кількість взаємодій зі смарт-контрактами додатків.
Згідно з оцінками Барзані, аірдроп проводять 10-15% нових проєктів. Сам же засновник Alpha Drops дотримується обережного підходу, використовуючи лише кілька гаманців.
Як пояснив експерт, багато проектів відстежують кластери взаємопов’язаних адрес. Це робиться для того, щоб виключити зі списку недобросовісних дропхантерів, які намагаються "обдурити систему" і максимізувати дохід.
Є також сервіс Earn.fi — щось на зразок пошукової системи для виявлення потенційних роздач.
Після введення адреси Web3-гаманця платформа видає інформацію щодо незатребуваних аірдропів, про які користувач міг забути. Також відображаються актуальні ДАО-голосування за різними екосистемами, що підвищують ймовірність отримання "легких грошей" у майбутньому.
У розділі Learn представлено стратегії для отримання потенційних аірдропів, аналітику за різними проектами, навчальні матеріали та посилання на корисні ресурси.
В агрегатора децентралізованих застосунків DappRadar також є відповідний розділ. Користувачі можуть брати участь у роздачах токенів у кілька кліків — просто ввівши свій email і підключивши Web3-гаманець.
Сервіс працює за аналогією з CoinMarketCap — аірдропи зазвичай подібні до лотереї, а значить не гарантують виграш для кожного.
На Airdrops.io представлені покрокові інструкції для поточних і потенційних роздач токенів. Після завершення кампанії платформа публікує основні відомості про неї, включно з вартістю розподілених коштів.
Агрегатор AirdropsAlert класифікує роздачі монет за різними категоріями: DeFi, NFT, нові, минулі, майбутні тощо. Кількість передплатників на розсилку сервісу перевищує 400 000.
AltcoinTrading також надає інформацію про найперспективніші і давно очікувані аірдропи, баунті-програми і біржові промоакції.
Крім первинних пропозицій монет, сайт ICOMarks також публікує інформацію про актуальні аірдропи.
Сервіс надає інформацію про терміни проведення роздач і, що важливо, приблизно оцінює суми розподілених коштів. Також додаються покрокові інструкції для користувачів, які бажають стати учасниками потенційних аірдропів.
AirdropBob — відносно невеликий аірдроп-агрегатор, який публікує інформацію про відносно значущі для індустрії події.
Цікавий розділ — Calendar. У ньому представлені кампанії, зокрема біржові, термін закінчення яких добігає кінця.
Дослідники X-explore і журналіст Колін Ву на основі ончейн-активності навели список головних цілей дропхантерів:
- DeFi: Uniswap, SushiSwap, 0x, Metamask Swap, Balancer, 1inch, Paraswap, Aave, Rarible, InstaDApp, dYdX, Compound;
- NFT: OpenSea, Blur, LooksRare, X2Y2, Foundation;
- L2-рішення і кросчейн-протоколи: Arbitrum, Polygon, zkSync Lite і zkSync Era, Optimism, HOP, Starknet;
- dapps: DeBank.
Підводні камені аірдропів
Кріс Бредбері переконаний, що дропхантерам слід звертати увагу на всілякі ризики, особливо під час взаємодії з новими, неперевіреними проєктами.
"Природа ретроактивних аірдропів така, що ви часто використовуєте нові протоколи, які не витримали випробування часом. І в більшості випадків ви повинні вносити свої активи в ці протоколи, наражаючи себе на ризик втрати коштів через баги або хакерські атаки", — пояснив експерт.
Також, за його словами, витрати на взаємодію з різними екосистемами можуть перевищувати вартість роздачі. Особливо якщо не йдеться про "висококласні протоколи".
"Аірдроп-хантинг — не точна наука", — наголосив експерт "сегменту легких грошей" під ніком FastLife.
Він додав, що така діяльність потребує багато часу і терпіння.
Бредбері зазначив, що деколи непросто виконати всі необхідні активності — протоколи винаходять "дедалі інноваційніші" критерії відбору одержувачів монет.
"Якщо ви робитимете багато речей, які не відповідають вимогам, це в підсумку може призвести до втрат. І більшість протоколів тепер намагаються придумати інноваційні способи визначення одержувачів роздачі. Тож зростає ймовірність витратити час і гроші на щось, що не зарахується", — пояснив він.
Підсумовуючи, перелічимо основні запобіжні заходи під час взаємодії з екосистемами в надії на "легкі гроші":
- проєкти слід ретельно і всебічно вивчати, щоб уникнути шахрайства;
- гаманець слід підключати тільки на платформах, що заслуговують на довіру, перевіряючи URL, щоб уникнути фішингу;
- ніколи і нікому не надавайте свою сід-фразу — жоден проєкт не може вимагати від вас цього;
- для дропхантингу бажано використовувати окремий гаманець із незначною сумою коштів (це особливо актуально під час взаємодії з безліччю маловідомих платформ);
- ніколи не надсилайте гроші будь-кому. Отримання винагороди під час аірдропу не вимагає жодних витрат, за винятком транзакційних комісій під час взаємодії зі смарт-контрактом.
Висновки
Аірдропи — цікавий феномен, характерний тільки для криптоіндустрії. Не дивно, що щедрі роздачі спричинили появу безлічі мисливців за "легкими грошима".
Останні з ентузіазмом освоюють нові екосистеми, на свій страх і ризик тестують часто ще дуже "сирі" DEX і кросчейн-мости. Завдяки такій активності децентралізовані платформи отримують таку важливу ліквідність. Випущений токен управління потім використовують у голосуваннях з різних питань розвитку протоколів, ініційованих ДАО.
Для профілактики зловживань проєкти передбачають дедалі більш продумані, а часом і хитромудрі правила і критерії відбору учасників. Здебільшого вже недостатньо всього кількох транзакцій, як це було в ретроактивних аірдропах минулих років.
Учасникам ринку не слід забувати про ризики, пам’ятаючи про те, що в індустрії чимало шахраїв. Імовірні зломи, екзит-сками та інші неприємності.
Тому перед участю в пов’язаних з аірдропами активностях слід ретельно вивчати проєкти і не взаємодіяти з неперевіреними платформами. Також потрібно бути готовими витратитися на транзакційні комісії.