Поняття взаємозамінних та не взаємозамінних токенів є досить давніми в економіці. Об’єктами, схожими на монети, торгували ще в Римській імперії, очевидно, як жетонами для борделів або азартних ігор. У середньовіччі жетони під назвою "гроші абата" використовувалися англійськими монастирями для оплати послуг, наданих іноземцями.
У 17-19 століттях купці, що торгували на Британських островах і в Північній Америці, регулярно використовували взаємозамінні жетони — вони представляли собою заставу, яку можна було викупити за товари в часи, коли державних монет не вистачало.
У більш пізні часи аркадні ігри та ігрові автомати в казино почали використовувати взаємозамінні жетони, які можна було замінити грошима. Інші подібні токени використовуються в таких сферах, як автомийки, паркінги або громадські телефонні будки.
В епоху криптовалют концепція токенів залишається незмінною: представлення чогось матеріального (фізичного) або нематеріального (нефізичного, тобто послуги) в межах своєї екосистеми.
У блокчейні взаємозамінні токени — це криптовалюти, такі як біткойн (BTC). Невзаємозамінні токени — це одиниці даних, які представляють унікальний цифровий актив, що зберігається і перевіряється в блокчейні.
Які існують типи токенів?
У криптопросторі можуть існувати токени для будь-якого виду послуг або продуктів. Наприклад, платіжні токени — це монети, такі як Bitcoin або Litecoin (LTC), що використовуються для оплати транзакцій у цифровому світі.
Утилітарні токени надають власникам доступ до продуктів і послуг, які базуються на блокчейні.
Токени безпеки — це традиційні активи, такі як акції та паї, представлені цифровими токенами в блокчейні.
Найрізноманітнішими типами токенів є взаємозамінні та не взаємозамінні токени, які розглядаються в цій статті.
Що таке взаємозамінні і не взаємозамінні токени?
Знайомство з концепцією взаємозамінності в економіці може допомогти краще зрозуміти, що таке взаємозамінні і не взаємозамінні токени. Єдина відмінність полягає в тому, що криптотокени виражають свою властивість взаємозамінності за допомогою кодового сценарію.
Взаємозамінні токени або активи діляться і не є унікальними. Наприклад, фіатні валюти, такі як долар, є взаємозамінними: Купюра в 1 долар в Нью-Йорку має таку ж цінність, як і купюра в 1 долар в Майамі. Взаємозамінним токеном також може бути криптовалюта, наприклад, біткойн: 1 BTC коштує 1 BTC, незалежно від того, де він випущений.
Невідчужувані активи, з іншого боку, є унікальними та неподільними. Їх слід розглядати як тип акту або права власності на унікальний, неповторний об’єкт. Наприклад, авіаквиток є неподільним, оскільки не може бути іншого такого ж виду через його специфічні дані. Будинок, човен або автомобіль є незамінними фізичними активами, оскільки вони є єдиними у своєму роді.
Те ж саме стосується і невзаємозамінних токенів, які представляють один унікальний і неподільний об’єкт — фізичний або нематеріальний — як, наприклад, картина або об’єкт інтелектуальної власності. Блокчейн є базовою технологією, яка дозволяє легко довести право власності на нематеріальний цифровий об’єкт.
Основна відмінність між взаємозамінними та не взаємозамінними активами полягає у змісті, який вони зберігають. У той час як взаємозамінні токени, такі як біткойн, зберігають вартість, не взаємозамінні токени зберігають дані, такі як науковий ступінь або художній твір.
Чим токени відрізняються від криптовалют?
І криптовалюти, і криптотокени побудовані на одній і тій же базовій технології блокчейн. Однак криптовалюти — це платіжні монети, які мають власний блокчейн. Біткойн, Ефір (ETH) та Лайткойн є прикладами криптовалют, які функціонують на власному блокчейні. Їх можна вважати взаємозамінними криптовалютами, які зберігають вартість або виступають засобом купівлі чи продажу товарів.
Криптотокени, з іншого боку, створюються на іншому блокчейні. Uniswap, Chainlink і ERC-20 — це приклади токенів, розроблених на Ethereum.
Що таке взаємозамінні і не взаємозамінні токени в блокчейні?
Токени в блокчейні зазвичай називають криптотокенами і представляють собою цифрові одиниці вартості, розроблені в існуючих мережах блокчейн. Компанії створюють свої токени на блокчейні, щоб служити цілям, які включають передачу вартості, надання доступу до підписки і навіть голосування.
Перші взаємозамінні токени були розроблені на блокчейні Ethereum і отримали назву ERC-20. Вони встановлюють стандарти, які дозволяють розробникам створювати додатки різної природи.
Епоха первинних розміщень монет, яка дала поштовх індустрії вартістю майже 15 мільярдів доларів між 2016 і 2018 роками, побудувала свої статки на токенах ERC-20.
Невзаємозамінні токени існують з 2012 року, коли концепція кольорових монет вперше з’явилася в блокчейні Bitcoin. Замість того, щоб будувати інші блокчейни як сайдчейни, кольорові монети дозволяють додавати метадані — додаткову інформацію про конкретні дані, що використовуються — до транзакцій Bitcoin.
Кольорові монети можуть представляти реальні активи, якими торгують у блокчейні Біткоїна; однак вони прив’язані до контракту поза блокчейном і повинні ґрунтуватися на довірі. Група повинна погодитися, що певна кількість цих монет представляє іншу цінність. У такому випадку вони можуть використовувати ці "позначені" монети для здійснення транзакцій з цією вартістю.
Цифрові токени, що використовуються, — це сатоші, крихітні частки біткоїна, позначені або "забарвлені" інформацією, що пов’язує монети з реальними активами.
Кольорові монети не знайшли широкого застосування в криптовалютній індустрії. В основному їх використовували для створення і торгівлі творами мистецтва, такими як цифрові листівки "Рідкісний Пепе" на Counterparty, піринговій торговій платформі, побудованій на основі блокчейну біткойна.
Посібник для початківців про обгорнуті токени та обгорнутий біткоїн
Крипто-ентузіасти могли чути про обгорнутий ббіткоїнабо обгорнуті криптовалюти. У цій статті ми розглянемо типи обгорнутих токенів, які існують в…
Arbitrum: Посібник для початківців про рівень 2 наступного покоління для Ethereum
Криза комісії за транзакції в Ethereum (ETH) перешкоджає експоненціальному зростанню блокчейну Ethereum. Технологія Arbitrum є одним з багатьох можливих…
Ліквідація криптовалюти FTX на $3,4 млрд: Що це означає для крипторинку
Збанкрутіла криптовалютна біржа FTX отримала дозвіл на ліквідацію криптоактивів на суму майже $3,4 млрд , що викликало паніку серед криптоінвесторів, але…
Посібник для початківців про різні типи мереж блокчейн
Блокчейн — це розподілений, незмінний реєстр, який робить запис транзакцій та управління активами (як матеріальними, так і нематеріальними) в…
Посібник для початківців зі стратегій торгівлі криптовалютою
Останніми роками посилилася тенденція включення фінансових установ до своїх портфелів криптовалют. Перші чисті цифрові активи, які були включені в…
Перші невзаємозамінні токени також були розроблені на блокчейні Ethereum і використовувалися для унікальної ідентифікації товару, послуги або особи.
Деякі NFT побудовані на блокчейнах Tron і EOS, в яких зберігаються токени для голосування. Для цього типу токенів існує безмежна кількість застосувань: від колекційних предметів, таких як твори мистецтва і музичні твори, до лотерейних квитків і квитків на концерти та спортивні заходи.
NFT навіть можуть бути майданчиками для зберігання академічних звань та цифрових ідентифікаторів на блокчейні, оскільки їх легко відстежити та перевірити.
Існує хибна думка щодо NFT: їх сприймають виключно як витвори мистецтва після неймовірного зростання ринку у 2020 та 2021 роках. Однак NFT мали значне застосування в ігровій індустрії задовго до того, як до неї долучилося мистецтво
CryptoKitties з’явилася на блокчейні Ethereum ще у 2017 році. Гра стала першим реальним прикладом використання NFT у криптопросторі, а згодом — найвідомішим децентралізованим додатком на протоколі Ethereum.
У блокчейні Ethereum NFT ідентифікуються за допомогою іншого стандарту, ніж ERC-20, а саме ERC-721.
Як працюють NFT і як їх створити?
Невзаємозамінні токени можна створювати і зберігати в публічному блокчейні, який є відкритим і доступним для всіх. Об’єкти, які вони представляють, можна перевірити і відстежити, в той час як власник може залишатися анонімним. З технічної точки зору, NFT карбуються за допомогою смарт-контрактів, які визначають право власності та управляють можливістю передачі NFT. Процес карбування складається з декількох етапів, від створення нового блоку до перевірки та запису даних у блокчейн.
Додаткову інформацію про те, як створити невзаємозамінний токен, можна знайти тут.
Як купити або продати невзаємозамінний токен
NFT можна купувати або продавати онлайн, і вони є цифровим доказом права власності на будь-який товар. Транзакції можуть відбуватися на криптовалютних біржах або на онлайн-маркетах, таких як Rarible, Nifty Gateway або OpenSea. Як і на eBay, товар може бути проданий за фіксованою ціною, визначеною власником, або на аукціоні.
Перший крок — купити кркриптовалютунаприклад, Ефір, і зареєструватися на одній з доступних платформ. Потім користувач повинен перевести цю криптовалюту на криптогаманець, сумісний з токенами. MetaMask, Trust Wallet або Coinbase Wallet сумісні з токенами ERC-721. Інші блокчейни, які дозволяють здійснювати NFT-транзакції, включають Binance Smart Chain, Tezos, Polkadot, EOS і Tron. Однак користувачі повинні переконатися, що обрана ними колекційна платформа сумісна з обраним блокчейном. Після підключення гаманця до платформи можна завантажити зображення або файл, що містить NFT.
Такі платформи, як MakersPlace, також дозволяють користувачам створювати NFT. Проте, перш ніж почати працювати над ними, вони повинні зареєструватися і стати зареєстрованим художником.
Такі знаменитості, як Граймз, Періс Хілтон і Снуп Догг, зробили свій внесок у популярність NFT, публічно оголосивши про свою участь у цьому просторі.
Які плюси і мінуси використання не взаємозамінних токенів?
Плюси
NFT дозволяють художникам отримувати роялті з майбутніх надходжень після першого продажу їхніх творів мистецтва. Можливість претендувати на такі майбутні прибутки є проривом у світі мистецтва і заохотила багатьох митців звернутися до цього нового цифрового ринку.
Все, що потрібно зробити — це активувати певну функцію в блокчейні. Процедура дозволяє виплачувати відсоток прибутку автору твору мистецтва щоразу, коли NFT продається або змінює власника.
Вперше завдяки технології блокчейн художники та творці контенту отримали можливість монетизувати свою продукцію, і вони можуть зробити це без допомоги третьої сторони, наприклад, агента. Фізичні галереї та аукціони також усуваються з рівняння, що дозволяє художникам звернутися до цифрового світу для більш доступних і безперешкодних транзакцій.
Мінуси
Подібно до того, як фотографію можна розмножити, цифрові фотографії також можна скопіювати, причому завантажена копія виглядатиме ідентично до оригіналу. Можливість створювати нескінченну кількість репродукцій творів мистецтва викликала розгубленість і скептицизм у глядачів мистецьких сцен. Припустімо, що люди можуть завантажити тисячі копій з оригіналу; який сенс платити високі суми за оригінал?
З ближчої перспективи стає зрозуміло, що цифрові твори мистецтва точно такі ж, як і традиційні мистецькі шедеври. Хтось може відтворити необмежену кількість копій Мони Лізи, але оригіналом залишиться лише одна.
Питання полягає в тому, що тоді надає право власності на оригінальний актив у світі криптовалют?
Непідмінний токен, криптографічний цифровий підпис, закріплює за кимось право власності на оригінальний твір. Право власності на твір можна перевірити і передати через блокчейн.
Майбутнє NFT
Оскільки світ стає все більш оцифрованим, NFT можуть стати життєздатним рішенням для токенізації прав власності та майна. Як взаємозамінні, так і не взаємозамінні токени дозволяють належним чином оцифровувати та зберігати реальні активи, одночасно забезпечуючи їх безпеку.
У першій половині 2021 року обсяг ринку NFT сягнув $2,5 млрд. Це не повинно дивувати, враховуючи захмарну ціну продажу деяких робіт. Цифровий художник Біпл продав роботу "Everydays: the First 5000 Days" за $69,3 млн на аукціоні Christie’s. Тим часом генеральний директор Twitter Джек Дорсі виставив на аукціон NFT свого першого твіту, який був проданий за $2,9 млн.
NFT мають здійснити революцію на багатьох цифрових ринках, спростити транзакції та покращити взаємодію між людьми.
Однак, як і предмети колекціонування, NFT — це інвестиції, засновані на попиті, а не на фундаментальних факторах. Такі активи, як біткойн або ефір, базуються на технологічних інноваціях та економічному впровадженні, пропонуючи більш надійні фундаментальні основи для проникливого інвестора.
З іншого боку, інтерес людей до сектору і те, скільки вони готові платити за NFT, впливає на ціну активу, зрештою визначаючи майбутнє всього ринку.