Posted inОсвіта та поради

Віталік Бутерін: людина, яка створила Ethereum

Віталік Бутерін: людина, яка створила Ethereum

Віталік Бутерін — російсько-канадський письменник і програміст, який бере участь у біткоїн-спільноті з 2011 року, є співзасновником і автором статей для журналу Bitcoin. Він насамперед відомий як автор Ethereum, блокчейн-платформи, яка працює як світовий комп’ютер для децентралізованих додатків (DApps).

У 2013 році Бутерін подорожував світом протягом шести місяців, щоб поспілкуватися з розробниками біткоїна (BTC). Він зрозумів, що може створити нову, можливо, кращу версію шляхом ітерацій на блокчейні Біткоїна.

Щоб пояснити цю ідею, він пов’язав біткойн з калькулятором, а майбутній блокчейн — зі смартфоном, і застосував той самий принцип підвищення надійності системи, зробивши її більш універсальною, до мереж блокчейн. Біткойн — перша у світі криптовалюта, а Ефір (ETH) — цифрова валюта, заснована на мережі блокчейн Ethereum.

Бутерін був одним із творців Ethereum, блокчейну, який підтримує різні функції, в тому числі розробку додатків і програм з використанням можливостей криптовалют, таких як ETH. Смарт-контракти, які, по суті, є програмами, які можна зберігати і використовувати на платформі Ethereum, — це те, як платформа досягає цього.

Дитинство Бутеріна

Бутерін народився 31 січня 1994 року в Коломні, Московська область, Росія. Він жив у Росії до шести років, а потім його батьки вирішили іммігрувати до Канади в пошуках кращих можливостей для працевлаштування.

Коли він навчався у третьому класі канадської початкової школи, його помістили в програму для обдарованих. Перебуваючи в програмі, Бутерін швидко зрозумів, що його особливі навички і таланти роблять його дещо дивним для однолітків і навіть для вчителів.

Він мав природні здібності до математики та програмування, рано виявив сильний інтерес до економіки і міг додавати тризначні числа в голові вдвічі швидше, ніж середньостатистична людина його віку.

Бутерін був чужим для світських раутів та позакласних заходів. Як він згадує, багато людей говорили про нього, як про якогось математичного генія. Потім він провів чотири роки в школі Абеляра, приватній середній школі в Торонто. Школа змінила його сприйняття освіти, його ставлення до навчання та результати кардинально змінилися. В Абелярді він розвинув свою фірмову жагу до навчання, фактично зробивши знання своєю головною метою в житті.

Окрім академічних занять, він із задоволенням грав у World of Warcraft з 2007 по 2010 рік. Однак, коли Blizzard вирішила прибрати компонент шкоди з його улюбленого вміння чаклуна Siphon Life, він з риданнями заснув тієї ночі. Бутерін зрозумів, наскільки жахливими можуть бути централізовані сервіси, і покинув World of Warcraft.

Студентське життя Бутеріна

Шукаючи новий напрямок у житті, він натрапив на біткойн у 2011 році. Спочатку він поставився до нього з підозрою і не розумів, як він може мати якусь цінність, якщо не має фізичної підтримки. Але з часом він дізнався більше і був зачарований.

Він хотів офіційно приєднатися до цієї нової експериментальної економіки, роздобувши кілька токенів, але у нього не було ні комп’ютерних потужностей для їхнього майнінгу, ні готівки для купівлі біткоїнів. Тому він шукав роботу в біткоїні на різних форумах і врешті-решт почав писати статті для блогу, заробляючи близько 5 BTC за статтю.

У той же час він досліджував різні економічні, технологічні та політичні аспекти криптовалюти. Його статті привернули увагу Міхая Алісіє, румунського ентузіаста біткоїна, що призвело до того, що наприкінці 2011 року він став співзасновником Bitcoin Magazine. Він писав, подорожував і працював над криптовалютою понад 30 годин на тиждень, і тому вирішив кинути університет.

Він подорожував світом, вивчаючи різні криптопроекти, і врешті-решт вирішив, що вони занадто зосереджені на конкретному застосуванні і недостатньо широкі. При цьому Віталік вважав, що успішний і стійкий блокчейн повинен мати ширший і універсальніший потенціал застосування, який виходить за рамки єдиного випадку використання або обмеженої функціональності.

Вивчивши протоколи, які використовували ці проекти, Бутерін зрозумів, що можна значно узагальнити те, що робили протоколи, замінивши всю їхню функціональність на мову програмування, що завершується за Тьюрінгом.

У комп’ютерних науках мова програмування, що завершується за Тьюрінгом, дозволяє комп’ютеру розв’язати будь-яку конкретну задачу, маючи відповідний алгоритм і необхідну кількість часу та пам’яті. Після того, як йому відмовили існуючі проекти, він вирішив зробити це сам — так народився Ethereum.

Народження Ethereum

Наприкінці 2013 року Бутерін описав свою ідею в технічному документі, який розіслав кільком своїм друзям, а ті поділилися нею ще більше. В результаті близько 30 людей звернулися до Бутеріна, щоб обговорити концепцію. Спочатку ідея Ethereum все ще була дуже схожа на цифрову валюту. З часом бачення змінилося, і до кінця січня 2014 року команда зрозуміла, що створити децентралізоване файлове сховище відносно легко, і що такі концепції, як реєстр імен, можна втілити в життя за допомогою лише кількох рядків коду.

Проект був публічно оголошений в січні 2014 року, а основна команда складалася з Бутеріна, Алісі, Ентоні Ді Йоріо, Чарльза Хоскінсона, Джо Любіна і Гевіна Вуда. Бутерін також презентував Ethereum на сцені на біткоїн-конференції в Майамі. Через кілька місяців команда вирішила провести первинне розміщення монет (ICO) ETH, нативного токена мережі Ethereum, щоб профінансувати розробку. Приблизно в той же час сам Бутерін отримав грант Thiel Fellowship у розмірі $100 000.

Команда отримала понад 31 000 BTC від продажу ETH, або близько 18 мільйонів доларів на той час. Команда Ethereum заснувала Ethereum Foundation, неприбуткову організацію, що базується у Швейцарії, завданням якої було наглядати за розробкою програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом Ethereum. Незважаючи на певну турбулентність, краудфандингова кампанія Ethereum виявилася успішною.

Загалом, дизайн Ethereum має відповідати кільком принципам, серед яких простота, універсальність, модульність, гнучкість, недискримінація та відсутність цензури.

Принципи, що лежать в основі Ethereum

Мережа Ethereum регулярно проходить оновлення для покращення своєї базової архітектури, такі як лондонське і берлінське оновлення та шанхайський хардфорк. Ці оновлення об’єднують кілька змін в мережі, щоб продовжити природний рух Ethereum до оновлення рівня консенсусу Ethereum, раніше відомого як Ethereum 2.0 (Eth2).

Боротьба Ethereum

Атака DAO

Окрім створення децентралізованих додатків (DApps) та інших варіантів використання, платформа Ethereum дозволяє користувачам створювати та керувати децентралізованими автономними організаціями (DAO). DAO зібрала понад 150 мільйонів доларів в ETH від більш ніж 11 000 учасників. Однак DAO була зламана через недоліки в її кодовій базі.

Через це Бутерін виступав за м’який форк мережі Ethereum, який включав фрагмент коду, що вносив зловмисника в чорний список і не давав йому змоги перевести вкрадені гроші.

Однак, згідно з правилами смарт-контракту, зловмисник (або той, хто видавав себе за хакера) написав відкритого листа до спільноти Ethereum, в якому стверджував, що кошти були отримані законним шляхом. Зловмисник також заявив, що будь-хто, хто спробує захопити Ефір, зіткнеться з юридичними наслідками.

В результаті блокчейн Ethereum був хардфоркований, щоб повернути вкрадені кошти (але не всі погодилися), в результаті чого мережа розділилася на два блокчейни: Ethereum (новіший блокчейн) та Ethereum Classic (оригінальний блокчейн).

Це було надзвичайно суперечливо, оскільки блокчейн має бути незмінним і стійким до цензури. Сценарій створив технічні труднощі і поставив під сумнів моральні та філософські засади технології, а також стійкість керівництва проекту Ethereum.

Ethereum є більш популярним, ніж Ethereum Classic, і має підтримку Enterprise Ethereum Alliance, який налічує понад 200 членів, включаючи фінансових титанів, таких як JPMorgan і Citigroup. Ще одна відмінність полягає в тому, що ланцюжок Ethereum перейшов від методу консенсусу "доказ роботи" (PoW) до методу консенсусу "доказ частки" (PoS), щоб зробити мережу Ethereum швидшою, ефективнішою і здатною до значного масштабування транзакцій.

Озираючись назад, очевидно, що Бутерін, розробники Ethereum та світова спільнота прийняли рішення, які забезпечили виживання блокчейну на його початку. Після злому DAO значення Ефіріуму як основи блокчейну, криптовалюти та децентралізованих фінансів зросло.

Проблеми з масштабуванням Ethereum і перехід на механізм консенсусу PoS

Бутерін зрозумів, що популярність PoW-версії Ethereum призвела до того, що мережеві збори стрімко зросли, зробивши транзакції непомірно дорогими для пересічного користувача. Це розуміння змусило Бутеріна визнати, що розробка Ethereum триває довше, ніж очікувалося, а перехід на механізм консенсусу PoS зайняв шість років, а не один рік, як планувалося спочатку.

Після усвідомлення необхідності збільшити пропускну здатність транзакцій і впоратися з перевантаженням мережі, Ethereum прийняв шардінг як рішення (в рамках оновлення Merge). Розбиваючи мережу Ethereum на ланцюжки шардів, шардинг дозволяє розподілити навантаження на мережу між декількома шардами. Мета — значно підвищити пропускну здатність транзакцій і зменшити перевантаження мережі.

Злиття означає інтеграцію початкового рівня виконання Ethereum (мейннет) з новим рівнем консенсусу, що підтверджує частку (Beacon Chain). Цей перехід усуває необхідність в енергоємному майнінгу і дозволяє захистити мережу за допомогою стейків ETH.

Однак більш централізований підхід Бутеріна і його команди замінив децентралізовану стратегію, яку розробники і майнери використовували раніше. Очікування власників токенів також змінилися: Тепер вони розглядають Ефір більше як інвестиційний актив, ніж як децентралізовану форму грошей.

Ефіріум і Бутерін в Китаї

У 2014 році, невдовзі після публікації першої білої книги про Ethereum, Бутерін здійснив візит до Китаю. У Китаї існує значна спільнота Ethereum, і Бутерін активно взаємодіяв з розробниками, ентузіастами та першопрохідцями в цій галузі. Він брав участь у конференціях, мітапах і заходах в Китаї, щоб заохотити прийняття Ethereum і розповісти про його можливе використання.

Бутерін зробив кроки для спілкування з китайськомовною спільнотою і подолання мовного розриву. Щоб охопити більшу аудиторію, він проводив інтерв’ю на мандаринському діалекті, налагоджував зв’язки з китайськими медіа-організаціями та використовував китайські канали соціальних мереж.

У травні 2016 року було створено альянс ChinaLedger Alliance, до якого увійшли 11 регіональних товарних бірж, фондових бірж та бірж фінансових активів. Альянс мав на меті створити протокол блокчейну з відкритим вихідним кодом, який можна було б надалі розвивати, дотримуючись при цьому специфічних регуляторних вимог Китаю. Інтернет-комісія Китайської асоціації цінних паперів надавала консультативну підтримку, а відомі члени блокчейн-спільноти, такі як Бутерін, виступали в якості радників.

Крім того, Бутерін є генеральним партнером Fenbushi Venture Capital, відомої китайської венчурної компанії. Fenbushi Venture Capital спеціалізується на інвестуванні виключно в компанії, які використовують технологію блокчейн.

Однак, з точки зору регулювання криптовалют, Китай поєднав заохочення тетехнології блокчейн обмеженнями на діяльність, пов’язану з криптовалютами. Первинне розміщення монет (ICO) та криптовалютні біржі були оголошені урядом поза законом, але ні Ethereum, ні технологія, яка його підтримує, не були спеціально згадані.

У Китаї з’явилися проекти та платформи на основі Ethereum, розроблені китайськими компаніями. Ці ініціативи включають децентралізовані біржі, рішення для ланцюжків поставок на основі блокчейну та фінансові додатки, які використовують функціонал смарт-контрактів Ethereum.

Хоча Ethereum присутній в Китаї, він стикається там з іншими блокчейн-системами. Китайські блокчейн-ініціативи, такі як NEO (колишня назва Antshares) і VeChain, набули популярності і розглядаються як потенційні конкуренти Ethereum, особливо в певних сферах використання або галузях.

Ефіріум і Бутерін в Росії

Основна концепція криптовалют — їхня децентралізована та неконтрольована природа — є дещо бунтівною та спрямованою проти істеблішменту, що, здається, є протилежністю тому, за що виступає Росія, що робить Бутеріна надзвичайно видатною та шанованою особою в Росії.

У серпні 2017 року понад 5 000 людей зібралися в інноваційному центрі "Сколково" в Москві на виступ Бутеріна. Він зазначив, що Росія входить до трійки країн-лідерів у дослідженні та тестуванні блокчейн-технологій, поряд з Англією та Сінгапуром. Крім того, Москва може похвалитися одним з найбільших кластерів вузлів у всій мережі Ethereum.

Бутерін також згадав, що президент Росії Володимир Путін знає про блокчейн, заявивши, що це означає, що хайп навколо технології знаходиться на піку. Бутерін зустрівся з Путіним під час свого візиту, причому деякі ЗМІ стверджують, що ця зустріч була однією з умов поїздки Бутеріна. Під час зустрічі Бутерін розповів про можливості використання розроблених ним технологій в Росії, і президент підтримав цю ідею.

У жовтні 2017 року найбільший російський державний банк "Сбербанк" оголосив, що приєднався до Enterprise Ethereum Alliance. До цього єдиною російською компанією в альянсі була QIWI, провайдер послуг електронних платежів. Сбербанк вже повідомив, що працював з регуляторами, міністром економіки, іншими російськими банками та Міжнародною торговою палатою Росії і завершив тестування "розумного" акредитиву та гарантійного листа.

Під час свого візиту до Росії в серпні 2017 року Бутерін також уклав угоду з Владиславом Мартиновим, генеральним директором Yota Services — російської компанії, що займається мобільним зв’язком і пристроями для підключення. Угода передбачає створення нової компанії Ethereum Russia, яка надаватиме освітні послуги, організовуватиме заходи та аналізуватиме архітектуру для державного російського банку розвитку "Внешторгбанк", або банку ВТБ.

Крім того, банк ВТБ профінансував новий центр досліджень блокчейну в Національному університеті науки і технологій (МІСіС), який Ethereum Russia також буде підтримувати. Новий центр має на меті надавати рішення для державних служб, співпрацюючи як з державними, так і з корпоративними структурами.

Філантропічна діяльність та нагороди

12 травня 2021 року Бутерін отримав похвалу за те, що пожертвував 1,2 мільярда доларів до індійського фонду допомоги жертвам COVID-19 і надягнув повідок на собачі мемотокени (які були подаровані в його публічний гагаманецьtherCAN). Серед цих токенів були акіта-іну (AKITA), шиба-іну (SHIB) і догелон-марс (ELON).

Найбільший платіж, 13 292 ETH, був відправлений некомерційній службі оцінки благодійності GiveWell. Фонд Мафусаїла, який займається тим, щоб люди жили довше, отримав 1 000 ETH і 430 мільярдів токенів ELON. Він пожертвував 1 050 ETH Науково-дослідному інституту машинного інтелекту, який займається забезпеченням позитивного впливу штштучного інтелектуа суспільство.

У 2014 році Бутерін був нагороджений стипендією Тіля за реалізацію своїх інноваційних науково-технічних проектів. У 2014 році він також виграв премію World Technology Network (WTN) за ІТ-програми, перемігши Марка Цукерберга з Facebook. Він також увійшов до списку Fortune 40 до 40 років та Forbes 30 до 30 років.

У 2018 році Базельський університет присвоїв Бутеріну почесний ступінь. Факультет бізнесу та економіки університету відзначив його за роботу над розробкою блокчейну на Dies Academicus, щорічному святкуванні заснування навчального закладу.

У травні 2021 року Бутерін зробив значну пожертву на різні благодійні цілі, пов’язані з боротьбою з COVID-19 в Індії. Він переказав значну суму криптовалюти, включаючи 500 ETH та понад 50 трильйонів токенів SHIB, що в сукупності на той час оцінювалося приблизно в 1,14 мільярда доларів США, до Індійського криптовалютного фонду допомоги у зв’язку з COVID-Crypto.

Плани Бутеріна на майбутнє

Бутерін очікує, що через 10 років Ethereum буде "правити метасвітом". Метасвіт — це ідея величезного віртуального світу, де люди можуть взаємодіяти один з одним і з цифровими об’єктами в якості аватарів.

За його словами, Ethereum має дивовижну можливість стати фундаментальною частиною метапростору, оскільки інтернет і спільний стан дозволяють об’єктам переміщатися між платформами. В цілому, він вважає, що екосистема Ethereum Name Service (ENS) надає ім’я користувача Web3 для криптоадрес і децентралізованих веб-сайтів, а також концепцію користувачів і об’єктів, що мають крос-платформну ідентичність. Це очевидне застосування, яке люди не розуміють, але ENS пропонує ці рішення.

Найбільше Бутерін заінтригував Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge, або zk-SNARKS, криптографічний доказ, який дозволяє одній стороні встановити, що вона володіє певною інформацією, не розкриваючи її. Це, по суті, усуває необхідність взаємодії між тим, хто доводить, і тим, хто перевіряє.

Він також вважає, що zk-SNARKs буде найбільш широко розгорнутою технологією збереження конфіденційності в найближчі 30 років. Бутерін вважає, що це буде "великою революцією", оскільки вона пошириться в мейнстрімі протягом наступних 10-20 років.

Крім того, на конференції спільноти Ethereum (EthCC) у липні 2022 року Бутерін розповів про плани Ethereum на майбутнє. Оновлення включають в себе перехід на proof-of-stake (Merge), впровадження шардінгу для масштабування (Surge), впровадження дерев Verkle для підвищення ефективності (Verge), зниження вимог до сховища (Purge) і підвищення квантової стійкості (Splurge). Ці оновлення спрямовані на вирішення проблем швидкості, масштабованості та вартості, роблячи Ethereum більш ефективним і здатним обробляти тисячі транзакцій в секунду.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *