В основі Zcash лежить протокол Zerocash, в якому задіяна технологія zk-SNARK (zero-knowledge Succinct Non-interactive ARgument of Knowledge) — доказ з нульовим розголошенням, що використовує прості і ясні неінтерактивні аргументи знання.
Доказ із нульовим розголошенням — це криптографічний протокол, що дає змогу одній стороні (тому, хто доводить) підтвердити істинність твердження іншій стороні (верифікатору), не розкриваючи в процесі будь-якої додаткової інформації про цю іншу сторону (ні змісту, ні джерела, з якого той, хто доводить, дізнався про правдивість).
Таке визначення вперше було запропоновано дослідниками з Массачусетського технологічного інституту (MIT) Шафі Голдвассером, Сільвіо Мікалі та Чарльзом Ракоффом у науковій статті "Складність доказів в інтерактивних системах" (1985).
У чому полягають ключові особливості та можливості Zcash?
Транзакції з низькою комісією (0.0001 Zcash).
- Адреси та приватність транзакцій
Протокол містить два типи адрес: прозорі "t"-адреси та приватні "z"-адреси. ZEC можна пересилати між "t"-адресами і "z"-адресами, але тільки транзакції між "z"-адресами і "z"-адресами повністю приватні. У мережі ZCash є 4 типи транзакцій:
Публичные: t-address -> t-address Защищенные: t-адрес -> z-адрес Демаскированные: z-адрес -> t-адрес Приватные: z-адрес -> z-адреса
- Зашифровані мемо-поля (поля для приміток)
Мемо-поле доступне для захищених транзакцій, що дає змогу відправнику включати до нього інформацію, актуальну для одержувача, у повністю зашифрованому вигляді.
Власники захищених адрес можуть розкривати деталі транзакцій для проведення аудиту та перевірки на відповідність регуляторним нормам. Власник адреси може розкривати всі вхідні транзакції та контент мемо-поля.
- Транзакції з мультипідписами
Zcash підтримує транзакції з мультипідписом: для переказу коштів необхідне схвалення двох або більшої кількості сторін. Транзакції з мультипідписами неможливо використовувати з z-адресами.
Як відбувається майнінг токенів Zcash?
- У майнінгу Zcash використовується алгоритм Equihash.
- Під час оновлення Blossom було вдвічі збільшено швидкість генерації нових блоків (75 секунд замість колишніх 150 секунд). Разом з тим розробники знизили розмір винагороди до 6.25 ZEC.
- Весь 21 млн монет ZEC буде видобуто приблизно до 2050 року.
Як фінансується проект Zcash?
Модель фінансування проєкту відрізняється від "чесного запуску", премайна і ICO.
Розробники Zcash отримують "нагороду засновників": у перші чотири роки майнери отримують 80% здобутих монет, команда — 20%. Частина "нагороди засновників" дістається некомерційній організації Zcash Foundation, яка витрачає кошти на розвиток проєкту.
Як розвивається проєкт Zcash?
Розробник Zcash компанія Electric Coin Company (ECC) має намір внести радикальні зміни в архітектуру цієї криптовалюти. Плани творців проекту передбачають, що мережа Zcash буде здатна обробляти мільйони транзакцій за секунду і до 2050 року зможе обслуговувати 10 млрд людей. Для цього може знадобитися перехід на новий тип блокчейна з підтримкою технології шардингу. Його буде необхідно створити з нуля. Також знадобляться зусилля, щоб забезпечити перенесення монети ZEC у новий ланцюг так, щоб вона не втратила у своїй вартості.
За допомогою нового блокчейна розробники розраховують розв’язати іншу велику проблему Zcash — занадто мале використання приватних транзакцій (їхня частка сьогодні не перевищує 2% від загального числа). Не виключено, що новий блокчейн Zcash буде несумісний із прозорими транзакціями в принципі.
У січні 2020 року спільнота користувачів Zcash у межах голосування визначила нову схему розподілу винагород за майнінг у мережі.
Відповідно до рішення, майнери продовжать отримувати 80%, компанія-розробник монети Electric Coin Company отримає 7%, а організація Zcash Foundation — 5%. Решту 8% буде віддано на гранти стороннім розробникам. Нова структура розподілу винагород буде введена в листопаді 2020 року, якщо Zcash Foundation і Electric C oin Company затвердять зміни.
Підписуйтесь на новини ForkLog у Telegram: ForkLog Feed — уся стрічка новин, ForkLog — найважливіші новини та опитування.