Posted inОсвіта та поради

Що таке VPN?

vpn_expl-min

Дослівний переклад цієї абревіатури (Virtual Private Network — віртуальна приватна мережа) повністю відображає суть сервісу. Це програма, мета якої — захистити анонімність користувача в мережі, підвищити рівень безпеки та дозволити обійти блокування.

Користувача VPN-сервісу вкрай складно відстежити. Відповідно, проблематично буде дізнатися, які саме сайти ви відвідуєте, які операції здійснюєте в мережі, яку саме інформацію залишаєте на сторонніх ресурсах.

Як працює VPN?

Після того, як ви завантажили VPN-додаток для iOS або Android, оплатили підписку і запустили програму, ваш смартфон або комп’ютер підключається через зашифрований віртуальний тунель до віддаленого сервера, який може розташовуватися де завгодно. Через нього ви тепер і виходите в інтернет — принаймні так вважають усі оточуючі. Відповідно, і заблоковані сайти, і ті, хто за вами може спостерігати (влада, хакери тощо) вважають вас іноземним користувачем.

Провайдер бачитиме не вашу "справжню" IP-адресу, а адреси серверів, які є "вхідними точками" у VPN. Це схоже на те, як якщо б ви йшли шосе пішки, а потім сіли в машину, що проїжджала повз. Тепер ви приховані від сторонніх очей — усі навколо бачитимуть тільки автомобіль, у якому ви перебуваєте.

У чому користь VPN?

Головна перевага VPN у тому, що він суттєво підвищує рівень конфіденційності. Сервіси, програми, додатки та сайти, які відстежують дії користувача в мережі — не можуть спостерігати за користувачем VPN-сервісу. Плюс до цього, VPN шифрує трафік. А отже, не дає змоги інтернет-провайдеру, оператору мобільного зв’язку або іншим користувачам (тим же хакерам, які полюють за конфіденційною інформацією) отримати доступ до ваших даних. Саме тому фахівці з безпеки рекомендують використовувати VPN хоча б під час підключення до публічної мережі WiFi. Адже в такій мережі дані користувача, який, наприклад, проводить фінансові транзакції або вводить пароль до своєї пошти, є найбільш уразливими.

Є й інші переваги, серед яких, наприклад, маскування геолокації. Ті, хто захоче дізнатися про ваше місцезнаходження, бачитиме геолокацію VPN-сервера. Перебуваючи, наприклад, у Росії, вас буде видно всім як користувача з Нідерландів.

Чи законно використовувати VPN у Росії?

Російська влада прекрасно розуміє, що VPN дають змогу обходити введені нею обмеження, і намагається перешкодити їхній роботі. У 2017 році було ухвалено закон, який забороняє використання VPN для обходу блокувань. Передбачається, що VPN-сервіси можуть залишитися в рамках російського правового поля, але тільки в разі, якщо підключаться до реєстру заборонених сайтів і блокуватимуть їхній контент для російських користувачів. Зрозуміло, що тоді сенс VPN частково пропадає. Тому більшість сервісів проігнорували цю вимогу. У результаті, деякі VPN були заблоковані Роскомнаглядом.

Утім, якщо оплачений VPN працює, то до вас, як до користувача, претензії з боку влади не буде.

У чому мінуси VPN?

VPN — це, зокрема, команда розробників, яка створила певне програмне рішення. І тому треба враховувати ризик людського фактора — хтось зі співробітників може продати інформацію про користувачів. Крім цього, безкоштовні VPN часто звинувачують у тому, що вони торгують інформацією про своїх клієнтів. Так, рік тому на одному з хакерських форумів продавали конфіденційні дані 21 млн користувачів VPN для Android.

Крім цього, є й низка суто технічних складнощів, утім, не критичних для тих, хто серйозно ставиться до інформаційної безпеки. По-перше, VPN дещо уповільнює швидкість з’єднання з інтернетом. По-друге, додаток, як і будь-який інший, споживає ресурси акумулятора смартфона або ноутбука. І, по-третє, за використання хорошого сервісу завжди потрібно платити — підписка на VPN коштує від $4 на місяць.

Як вибрати VPN-сервіс?

Ось на що можна звернути увагу під час вибору сервісу:

  • чи є на сайті політика конфіденційності;
  • наскільки надійно захищені дані. Краще, якщо у сервісу впроваджено 256-бітове шифрування;
  • чи є підтримка користувачів;
  • чи можна підключити відразу кілька пристроїв;
  • наскільки різноманітна географія серверів;
  • чи обмежена пропускна здатність.

Не зайвим буде витратити кілька хвилин і почитати, що пишуть про сервіс на професійних форумах, і чи задоволені користувачі наданими VPN-послугами.

Матеріали за темою

Що таке технологія роллапів (Rollups) і як вона допомагає масштабувати Ethereum?

Веб-браузер Brave і криптовалюта BAT: детальний огляд

Що таке міксер Tornado Cash і чому його заблокували?

Що таке браузер Tor і як ним користуватися?

Що таке суверенна ідентичність (Self-Sovereign Identity)?

Що таке конфіденційні транзакції (Confidential Transactions)?

Що таке підписи Шнорра? Що таке Taproot?

Що таке ECDSA в біткоїні?

Що таке CoinJoin? Що таке ZeroLink? Що таке STONEWALL?

Тримайте руку на пульсі біткоїн-індустрії!

*Щоденна розсилка — коротке зведення найбільш важливих новин попереднього дня. Читання займає не більше двох хвилин. Виходить у робочі дні о 06:00 (UTC)

*Щитижнева розсилка — пояснюємо, хто і як змінив індустрію за тиждень. Ідеально підходить для тих, хто не встигає за новинним потоком протягом дня. Виходить у п’ятницю о 16:00 (UTC).

Ми використовуємо файли cookie для поліпшення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтеся з Політикою приватності

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *