Posted inОсвіта та поради

Що таке VeChain і криптовалюта VET?

Що таке VeChain і криптовалюта VET?

Стартап VeChain заснували 2015 року в Сінгапурі колишній топ-менеджер Louis Vuitton China Санні Лу і Джен Чжан, який працював у Deloitte і PricewaterhouseCoopers.

У 2017 році зареєстрували некомерційну організацію Vechain Foundation, яка взяла на себе розробку і підтримку блокчейн-платформи, а також залучення партнерів і розвиток екосистеми VeChain.

На токенсейлі нативної монети VET, який відбувся того ж року, VeChain вдалося залучити $22 млн. Привернути увагу інвесторів допомогли кілька великих партнерств, уже укладених на той момент, зокрема з німецьким автовиробником BMW.

Протягом весни 2018 року в трьох корпоративних раундах VeChain залучив інвестиції від PricewaterhouseCoopers (PwC), DNV GL, Haitao Capital, BlockVC і IOSG Ventures.

Спочатку прототип VeChain працював у мережі Ethereum, але влітку 2018 року розробники запустили мейннет VeChainThor. За наступні роки проєкт відкрив дочірні компанії в Китаї, Євросоюзі, США, Японії. У лютому 2022 року було відкрито штаб-квартиру VeChain Foundation у Сан-Марино, що підкреслило важливість європейського ринку для компанії.

Навіщо в VeChain дві криптовалюти і які в них функції?

У 2017 році творці VeChain випустили 1 млрд нативних токенів під назвою VEN у мережі Ethereum. 9% з них було продано на закритому токенсейлі для ранніх інвесторів, а ще 41% виділено для відкритого ICO, на якому зібрано $20 млн. Після запуску блокчейна VeChainThor VEN обміняли на нативні монети VET за курсом 1:100.

Зараз у блокчейні VeChainThor використовуються дві нативні криптовалюти — VeChain Token (VET) і VeThor Token (VTHO).

Загальна пропозиція VET становить близько 86,7 млрд токенів, з яких майже 70% було розподілено серед ранніх інвесторів та учасників токенсейлів, а решту 30% використано для розвитку екосистеми VeChain і винагороди розробникам.

Монета VeChain має чотири базові функції:

Що таке VeChain і криптовалюта VET?

  • засіб розрахунку : VET використовують для переказів у блокчейні VeChainThor;
  • застава — ця криптовалюта потрібна для запуску будь-якої ноди VeChain;
  • стейкінг — перебуваючи в гаманці ноди, VET генерує токен VTHO. На кожні 10 000 VET на адресах нод на добу виробляються 4,32 VTHO;
  • управління — ноди отримують можливість брати участь в управлінні мережею відповідно до кількості утримуваних VET. Усі 101 довірена мастернода ділять 40% від загальної кількості голосів.

Токен VeThor Token (VTHO) використовується для оплати комісій за перекази в мережі VeChainThor. 70% усіх сплачених комісій VTHO спалюється, а решта 30% стають винагородою для довірених мастернод.

VeChain Token (VET) входить до ТОП-50 криптоактивів за розміром капіталізації. Обидві криптовалюти торгуються на всіх великих біржах криптовалют.

Що таке блокчейн VeChainThor?

Усі рішення VeChain працюють на блокчейні VeChainThor, побудованому на оригінальному механізмі консенсусу Proof-of-Authority ("доказ повноважень"). Це модифікований алгоритм Proof-of-Stake, у якому генерацію блоків і схвалення транзакцій покладено на мережеві вузли (ноди).

У VeChainThor майстер-ноди (Authority Masternodes) не можуть бути анонімними: перш ніж зробити свій внесок у стабільність, безпеку та ефективність блокчейна, кожен кандидат проходить перевірку VeChain Foundation на відповідність технічним вимогам і процедуру ідентифікації. Працездатність блокчейна VeChain підтримує 101 такий вузол, для роботи кожного з яких потрібен стейк у розмірі 250 млн VET.

У VeChainThor існує три типи економічних нод і чотири типи X-нод. Вони не перевіряють транзакції, не генерують блоки і не потребують високопродуктивного обладнання, але забезпечують стабільність екосистеми і виробляють VTHO (другий актив екосистеми).

Від типу ноди залежать вимоги мінімального стейка (від 600 тисяч до 15 млн VET), часу "дозрівання" нагород у вигляді VTHO (від 10 до 90 діб), а також супутні бонуси.

Сама кількість нод обмежена: станом на серпень 2022 року налічувалося 1665 економічних нод і 2430 X-нод. Право на утримання вузла підтверджується відповідними NFT, якими торгують на спеціальному маркетплейсі.

Нові блоки в блокчейні VeChainThor генеруються кожні 10 секунд. За заявами розробників, за таких параметрів продуктивність мережі досягає 10 тисяч транзакцій на секунду. Однак VeChain Foundation зможе гнучко налаштовувати час генерації блоків і продуктивність мережі залежно від поточних потреб.

Блокчейн VeChainThor має віртуальну машину. Вона розроблена на основі Ethereum Virtual Machine (EVM) і підтримує виконання смарт-контрактів мовою Solidity. У мережі можливий випуск користувацьких токенів, зокрема NFT, і робота децентралізованих додатків.

Як блокчейн-рішення VeChain допомагають бізнесу?

Компанія Vechain стала одним із піонерів у розробці та впровадженні блокчейн-рішень для логістики, відстеження автентичності товарів, роздрібних продажів та інших бізнес-процесів.

Принцип роботи рішень VeChain ґрунтується на цифровізації фізичних об’єктів: кожному об’єкту, що відстежується, присвоюється унікальний ідентифікатор (Vechain ID). Смарт-контракт створює відповідний запис у блокчейні VeChainThor. На самому об’єкті розташовується носій (чип NFC, мітка RFID або QR-код) із записаним Vechain ID, або IoT-датчики, які реєструють дані про місцезнаходження і стан об’єкта.

Взаємодія з блокчейном VeChainThor і збереженими даними можлива через API, який Vechain надає своїм партнерам. За допомогою нього можна відстежувати шлях предметів у режимі реального часу: їхнє переміщення по складах дистриб’юторів, дату і місце їхнього продажу та інші дії.

Залежно від своїх потреб, підприємства можуть обирати різні типи блокчейн-продуктів:

  • базову платформу, для якої потрібно самостійно розробляти додатки;
  • низькокодову платформу середнього рівня, яку можна зібрати з готових програмних блоків;
  • готовий додаток, повністю адаптований до потреб клієнта і готовий для впровадження.

З моменту заснування компанія VeChain встигла попрацювати над пілотними проектами з більш ніж 200 компаніями по всьому світу. Ось лише кілька найбільш вражаючих прикладів:

  • у партнерстві з BMW розроблено застосунок VerifyCar, який записує дані про використання автомобіля (пробіг, страховки і сервісні позначки) в блокчейн, що полегшує взаємодію з автосервісними центрами.
  • У 2018 році представили платформу BrightCode, побудовану на блокчейні VeChainThor для корпорації Bright Food. За допомогою QR-коду споживачі можуть отримувати перевірену інформацію про походження продуктів харчування.
  • Walmart China 2019 року анонсувала спільний проєкт із VeChain, спрямований на відстеження автентичності та безпеки продуктів харчування.
  • Того ж року влада китайської провінції Шуанцзян схвалила використання мережі VeChain для відстеження ланцюжків постачання чаю;
  • На початку 2021 року виробник електронних сигарет PuffBar вирішив задіяти платформу VeChain для боротьби з підробками.
  • VeChain розробляє платформу для відстеження сільгосппродукції на замовлення уряду китайської провінції Внутрішня Монголія. Кілька підприємств регіону вже використовують цю систему.

Які децентралізовані додатки працюють на базі VeChain?

Хоча спочатку VeChain був зосереджений на B2B-рішеннях, поява безлічі децентралізованих екосистем стимулювала розвиток сфери децентралізованих фінансів (DeFi) на базі VeChainThor, що має високу продуктивність.

За даними сервісу VeChainStats, на момент серпня 2022 року в екосистемі VeChain було випущено близько 30 користувацьких токенів. У мережі VeChain працюють кілька десятків DeFi-додатків, серед них децентралізована криптобіржа VexChange, а також віртуальний світ Vulcan Verse і блокчейн-ігри. Також у VeChain випустили понад 30 NFT-колекцій, багато з яких є клонами популярних колекцій на Ethereum.

У травні 2022 року VeChain у співпраці з компанією Stable, що займається токенізацією активів, запустив нативний стейблкоїн VeUSD, повністю забезпечений доларом США. Забезпечення для VeUSD зберігається на трастовому рахунку, яким управляє компанія Prime Trust. За даними на серпень 2022 року, капіталізація VeUSD становить близько $5,5 млн.

Як розвивається VeChain?

З моменту заснування VeChain активно працює з університетами в усьому світі для створення блокчейн-рішень для охорони здоров’я та захисту навколишнього середовища. Серед наукових партнерів — Університет Цінхуа, Стенфордський університет, Массачусетський технологічний інститут, Оксфордський математичний інститут і Міський університет Гонконгу.

Одним із яскравих прикладів стало використання блокчейна VeChainThor для сфери охорони здоров’я та попередження поширення COVID-19.

У вересні 2020 року VeChain у партнерстві з компанією DNV GL запустила застосунок VeTrust. Він включає контрольний список для підтвердження чистоти та безпеки, який готелі можуть використовувати під час обробки приміщень і приготування їжі для постояльців. До цієї системи в Китаї було під’єднано понад 200 готелів і громадських місць.

Крім того, муніципальна влада в низці китайських провінцій використовувала VeTrust для візуалізації процесу управління ризиками зараження в 95 житлових комплексах із сумарним населенням понад 300 000 осіб.

На початку 2022 року VeChain Foundation оголосив про запуск платформи VeCarbon для розрахунку і контролю викидів вуглекислого газу. Продукт допомагає підприємствам домогтися вуглецевої нейтральності, цільових показників викидів і досягнення цілей у сфері сталого розвитку. Продукт застосовують на кількох підприємствах. Він також пройшов тестування в електромобілях китайського автовиробника BYD: автовласники за рахунок продажу своїх вуглецевих кредитів могли отримувати невеликі нагороди.

Із серпня 2022 року партнером VeChain за проєктом VeCarbon став хмарний сервіс Amazon Web Services (AWS).

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *