Акція — це цінний папір. Її власник отримує право на частину прибутку та участь у голосуванні під час управління компанією-емітентом.
Компанії випускають акції, щоб залучити додаткові кошти на розвиток бізнесу. За даними Світового банку, 2020 року обсяг торгів акціями склав $61 трлн.
Де можна торгувати акціями?
Акції торгуються на великих майданчиках на кшталт Нью-Йоркської та Лондонської фондових бірж. При цьому більшість цінних паперів можна купити тільки на місцевих біржах. Наприклад, акції Apple торгуються на американському майданчику Nasdaq, а акції китайського SPD Bank — на Шанхайській фондовій біржі.
Фондові біржі працюють за розкладом — вдень за місцевим часом. Торгівля акціями зупиняється вночі, на вихідних і під час свят. За перенесення позиції на наступний день трейдери платять комісію — овернайт (overnight).
Щоб торгувати акціями на фондовій біржі, потрібно відкрити брокерський рахунок у банку або на спеціальній торговій платформі на кшталт eToro, а також пройти KYC. Акції торгуються лотами — пакетами по 10, 100 або більше. Трейдер не може купити або продати менше одного лота.
Розмір торгової комісії залежить від брокера. Наприклад, власники інвестиційних рахунків Tinkoff платять 0,3% від суми угоди і овернайт від 25 рублів на добу. Вони не можуть купувати акції частинами і торгувати ними цілодобово. Наприклад, іноземні акції торгуються з 10:00 до 01:45, при цьому найбільша ліквідність доступна тільки під час основної сесії з 15:30 до 00:00.
Що таке токенізовані акції?
Токенізовані акції — це токени, ціна яких прив’язана до цінних паперів. Вони схожі на стейблкоїни: фірма-кастодіан купує акції та випускає токени під їхнє забезпечення.
Біржа FTX надає торгівлю токенізованими акціями за допомогою регульованої фінансової фірми CM-Equity AG з Німеччини. Через неї користувачі FTX можуть обміняти токенізовані акції на цінні папери.
Власники токенізованих акцій отримують дивіденди, як і звичайні акціонери. FTX нараховує їх на торгові акаунти власників токенів згідно з розкладом компанії-емітента.
Користувачі FTX платять до 0,07% від суми угоди за виконання ринкових ордерів і до 0,02% за виконання лімітних ордерів. Вони можуть купувати акції частинами і торгувати ними цілодобово.
Які токенізовані акції можна купити на FTX?
На FTX торгуються токенізовані акції 47 компаній. Серед них:
- технологічні гіганти: Google, Apple, Tesla;
- криптовалютні компанії: Coinbase, Grayscale, Square;
- постачальники послуг електронної комерції: Amazon, Alibaba;
- лідери власної ринкової ніші: Uber, Pfizer, Airbnb;
- популярні серед криптоентузіастів: Nvidia, GameStop, Robinhood.
Крім того, FTX запустила квартальні ф’ючерсні контракти на всі токенізовані акції і додала торгову пару TSLA/DOGE.
Користувачі можуть голосувати за лістинг нових токенізованих акцій на сторінці Vote. Для голосування потрібно тримати на рахунку мінімум 10 токенів FTT.
Як торгувати токенізованими акціями на FTX?
Спочатку трейдер має пройти KYC другого рівня на FTX: підтвердити особу та адресу проживання, вказати джерело доходів. Потім — пройти аналогічну перевірку в CM-Equity і скласти тест на розуміння того, як працює торгівля акціями.
Майже всі токенізовані акції на FTX торгуються до долара, і трейдеру потрібно внести депозит у фіатних доларах або стейблкоїнах: TUSD, USDC, PAX, BUSD і HUSD. Виняток — пари TSLA/BTC і TSLA/DOGE.
Процес торгівлі токенізованими акціями не відрізняється від спотової торгівлі криптовалютою. Трейдери можуть торгувати за допомогою ринкових ордерів, виставляти лімітні та стоп-ордери і купувати акції частинами. Мінімальний розмір заявки — одна сота частина акції.
Крім спотового ринку, де трейдери купують токени і отримують їх на депозит, на FTX торгуються ф’ючерси на акції. З їхньою допомогою трейдер може заробити на падінні цін акцій і торгувати з плечем.
Торгівля токенізованими акціями на FTX йде цілодобово, але поза ринковими сесіями ліквідність книги ордерів падає з десятків тисяч акцій до кількох сотень. Через це ціна прослизає навіть при невеликих операціях.
Навіщо купувати токенізовані акції, якщо можна купити біткоїн?
Акції менш волатильні, ніж криптовалюта, а тренди на фондовому ринку тривають довше.
Через обмежені торгові сесії на ринку акцій трапляються ранкові сплески волатильності. У позаринкові години трейдери дивляться новини, ухвалюють рішення, і одночасно виходять на ринок у перші хвилини після відкриття.
Чи є недоліки у торгівлі акціями на FTX?
FTX не підтримує торгівлю акціями до найпопулярнішого стейблкоїна USDT. Трейдеру потрібно тримати на торговому рахунку фіатні долари або стейблкоїни TUSD, USDC, PAX, BUSD і HUSD.
На момент публікації матеріалу на FTX торгується 47 компаній. Традиційні брокери в середньому пропонують купити папери 1000 компаній.
Поза торговими сесіями ліквідність акцій падає в десятки і сотні разів. Трейдерам варто стежити за розкладом торгів, щоб не втрачати гроші на прослизанні.