Posted inОсвіта та поради

Що таке токен управління?

Що таке токен управління?

Технологія блокчейн призвела до появи децентралізованих додатків і цілих напрямків в економіці, таких як децентралізовані фінанси (DeFi).

Однак форма організації таких додатків залишалася централізованою, що суперечило їхній природі. Поступово було розроблено архітектуру децентралізованого управління проєктами — ДАО.

Завдяки ДАО співтовариство проєкту отримало право ухвалювати рішення з деяких (а іноді й з більшості) питань, пов’язаних зі змінами в продукті або екосистемі. Інструментом участі в ДАО став токен управління. Також він став головним економічним стимулом для ком’юніті та заохочення його активних членів.

По суті, токени управління представляють частку "власності" в децентралізованому протоколі, виступаючи своєрідним аналогом акцій, але з функціями прямого впливу.

Як з’явилися токени управління?

Одним із перших токенів управління став Maker (MKR) протоколу MakerDAO. Як зрозуміло з назви, у ньому від самого початку було закладено систему управління через ДАО.

MKR використовується для голосувань ДАО, включно з основними економічними параметрами протоколу. Одна з особливостей MakerDAO в тому, що результати голосування можуть бути переглянуті вже після його виконання, якщо за це проголосують учасники ДАО, тобто власники MKR.

Значення емісії токена непостійне і змінюється залежно від загального показника забезпеченості стейблкоїнів DAI, що перебувають в обігу на даний момент. При зниженні забезпеченості нижче встановленої норми частину MKR використовують для відновлення обсягу застав (і навпаки). Таким чином, MKR також виступає засобом рекапіталізації.

Іншим помітним проєктом у сфері DeFi після MakerDAO став Compound. Його розробники фактично придумали фармінг ліквідності, оскільки токен управління проєктом COMP вперше розподілили користувачам через цей механізм.

Після випуску у вільний обіг ціна COMP почала різко зростати, через що фармінг у Compound на невеликий період часу став украй прибутковим заняттям. Це принесло проєкту і його гавернанс-токену популярність.

Сьогодні COMP використовується для виплат прибутковості за участь у пулах платформи і голосуваннях у ДАО проєкту. За допомогою COMP можна винести питання на голосування, але для цього потрібно володіти не менше 1% від випущених токенів.

У яких блокчейн-проєктах є токени управління?

Сьогодні гавернанс-токени поширені насамперед у сфері DeFi та пов’язаних із нею напрямках, наприклад GameFi. Також вони набувають популярності в проєктах метавсесвітів і NFT, де виступають основним способом оплати.

Згідно з даними Coingecko і CoinMarketCap на червень 2022 року, токенами управління з найбільшою капіталізацією є:

  • Uniswap (UNI).
  • Aave (AAVE).
  • Sushi (SUSHI).
  • ApeCoin (APE).
  • Curve (CRV).
  • yearn.finance (YFI).
  • Synthetix Network (SNX).
  • Ethereum Name Service (ENS).
  • Compound (COMP).
  • Maker (MKR).
  • UMA (UMA).
  • Арагон (ANT).
  • Balancer (BAL).

Як отримати токен управління?

Сьогодні найпопулярнішим способом випуску нового гавернанс-токена є аірдроп, тобто нарахування емітентом деякої суми монет великій кількості користувачів на основі певних критеріїв.

Що таке токен управління?

Зазвичай умови для участі в аірдропі не суворі. Наприклад, Uniswap перерахував однакову суму своїх токенів UNI всім користувачам, які або обмінювали криптовалюти, або були постачальниками ліквідності в протоколі до певної дати.

Після емісії токен управління проходить лістинг на різних торговельних платформах, де його отримує можливість купити будь-хто. Оскільки гавернанс-токенами відкрито торгують, як і іншими криптоактивами, їхня ціна постійно змінюється залежно від попиту та пропозиції.

Чи можна отримувати дохід від токенів управління?

У багатьох ДАО участь реалізовано через блокування гавернанс-токенів у спеціальному смарт-контракті. Власник при цьому отримує натомість спеціальні "обгорнуті" токени, які можна використовувати тільки в голосуваннях.

Принаймні деякі протоколи заохочують учасників ДАО, нараховуючи на додачу до заблокованих токенів додаткові за певною ставкою. Буває й інший механізм: тим, хто бере участь у голосуваннях, нараховують нагороди за активність за допомогою періодичних аірдропів.

Для чого ще використовують токени управління?

Хоча майже у всіх гавернанс-токенів є спільні риси і способи використання, конкретні функції можуть відрізнятися від проєкту до проєкту.

Наприклад, власники KNC можуть голосувати за або проти виділення коштів новим партнерам екосистеми Kyber Network, а також з питань зміни ставки дохідності за стейкінг активу.

Зі свого боку, власники токенів протоколу Curve можуть також висунути пропозицію про створення нового пулу ліквідності (для цього знадобиться заблокувати 2500 CRV). Однак пропозицію має за допомогою голосування схвалити спільнота проєкту.

Власники гавернанс-токена Synthetix Network не тільки вирішують питання розвитку протоколу, а й обирають членів керуючої ради. У Dash власники нативної монети, яка також має функції управління, можуть висувати пропозиції про використання 10% від комісій, зібраних блокчейном. Щоб стати членом ДАО, потрібно щонайменше 1000 DASH.

Токени управління метавсесвітів часто потрібні для купівлі цінних цифрових предметів і визначення вигляду світу. У Decentraland токен MANA — фактично валюта для купівлі цифрових земельних ділянок. За ті самі токени творці NFT всередині метавсесвіту продають свої предмети.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *