Posted inОсвіта та поради

Що таке Theta Network?

theta_token-min

Theta — це децентралізована мережа потокового відео на базі блокчейна, користувачі якої діляться пропускною спроможністю та обчислювальними ресурсами.

Проєкт Theta прагне усунути бар’єри між творцями контенту і кінцевими користувачами, а також зробити процеси доставки даних, периферійних обчислень і передавання потокового відео ефективнішими, прозорішими і відкритішими.

Хто і коли створив Theta Network?

Запуск Theta Network відбувся у 2018 році. Проєкт створили Мітч Лю [Mitch Liu] і Цзеї Лонг [Jieyi Long].

CEO і засновник Theta Labs Мітч Лю — фахівець у галузі геймінгу та потокового відео. Він отримав ступінь бакалавра комп’ютерних наук у Массачусетському технологічному інституті (MIT), а також ступінь магістра бізнесу в Стенфордській школі бізнесу. Він є власником чотирьох патентів на винаходи в галузі потокового відео, віртуальної реальності та технології блокчейн.

У 2007 році Мітч став співзасновником компанії відеореклами Tapjoy, а в 2010 році — стартапу мобільного соціального геймінгу Gameview Studios і платформи потокового мовлення THETA.tv. Децентралізований додаток платформи був першим продуктом, створеним на протоколі Theta.

З 2015 року Мітч розробляв технологію, яка застосовується в Theta Network.

Цзеї Лонг — співзасновник і технічний директор Theta, фахівець у сфері автоматизації проєктування, геймінгу, віртуальної реальності та широкомасштабних розподілених систем. Лонг — автор багатьох наукових публікацій і патентів у сферах потокового відео, блокчейна і віртуальної реальності.

Хто розвиває Theta Network?

Розвитком проєкту Theta займається компанія Theta Labs, яку очолює Мітч Лю. У компанії є сайт потокового відео THETA.tv, який платить користувачам токени TFUEL за перегляди відео.

Штат Theta Labs налічує 25 співробітників, які в основному працюють з офісу в Сан-Франциско. Нещодавно компанія також відкрила офіс у Сеулі.

Серед інвесторів компанії — Samsung NEXT, Sony Innovation Fund, медіа-компанії Bertelsmann Digital Media Investments і Creative Artists Agency, а також венчурні компанії з Кремнієвої долини: DCM, Sierra Ventures і VR Fund.

Як працює Theta Network?

Ключовим компонентом платформи Theta є mesh-мережа, що складається з набору нод. Взаємодіючи, ноди пов’язують мережу в єдине ціле і забезпечують можливість ділитися пропускною спроможністю.

Платформа має намір конкурувати зі стандартними провайдерами доставки контенту. Розробники переконані, що за допомогою P2P-архітектури Theta може або підвищити продуктивність наявних мереж доставки контенту, або замінити їх повністю.

Ноди в мережі Theta складаються з користувачів — власників різного обладнання та ресурсів для перегляду відеоконтенту. Географічно близькі до глядачів користувачі (ноди) кешують і ретранслюють відеодані.

Ці ноди винагороджуються токенами за те, що діляться пропускною спроможністю і залучають у мережу нових учасників. Якщо модель виявиться успішною, відпаде необхідність підтримувати дорогі дата-центри.

Як Theta може поліпшити безпеку і якість потокового відео?

Theta має намір вирішити проблему безпеки, з якою системи взаємопов’язаних дата-центрів стикаються через особливості архітектури. Інфраструктури таких систем відкривають атакувальникам можливість знижувати якість потокового відео на глобальному рівні і навіть виводити з ладу частину дата-центрів. Мережа Theta складатиметься з десятків тисяч нод, що дасть змогу ефективніше протистояти потенційним атакам.

Розробники Theta мають намір запобігти потенційним проблемам, створивши серверну і клієнтську системи, які оцінюватимуть відносну близькість суміжних нод у мережі. Щоразу, коли нода ставатиме частиною мережі, серверний трекер фіксуватиме дані про цю конкретну локацію, включно з IP-адресою, широтою/довготою і показниками продуктивності.

Замість з’єднання віддалених нод у довільній манері, мережа сприяє розвитку зв’язків між найближчими нодами.

Крім зменшення залежності від дата-центрів, подібна система, за задумом, дасть змогу Theta скласти конкуренцію наявним мережам доставки контенту завдяки високій якості потокового відео та стабільності передачі даних.

Які категорії користувачів беруть участь у роботі мережі Theta?

В екосистему Theta Token входять такі учасники:

  • Стримери / інфлюенсери — творці контенту, які отримують винагороду в токенах.
  • Глядачі — користувачі, які споживають відео-контент. Вони отримують токени за перегляд відео, а також можуть винагороджуватися за перегляд реклами.
  • Рекламодавці — використовують платформу для рекламування сервісів і продуктів глядачам. Токенами Theta вони розплачуються за рекламний час у мережі, а також спонсорують інфлюенсерів.
  • Кешувальні ноди [Caching Nodes] — комп’ютери та сервери, які надають послуги з кешування, що дає змогу покращувати якість відео та підвищувати швидкість його доставки. Ці ноди також отримують винагороду в токенах.
  • Ноди, що засвоюють [Ingest Nodes] — допомагають забезпечувати різні бітрейти, роздільну здатність потоку тощо. Вони також допомагають кешуючим нодам проводити прямі трансляції, за що отримують винагороду.

Як функціонує блокчейн Theta?

На відміну від мережі, що фокусується на доставці контенту, блокчейн Theta забезпечує роботу механізму консенсусу та інфраструктури розподілу винагород.

Блокчейн використовує різновид механізму Proof-of-Stake поряд із кількома технологічними інноваціями, серед яких багаторівневий механізм Byzantine Fault Tolerance (BFT), Aggregated Signature Gossip Scheme і ресурсно-орієнтований пул мікроплатежів.

Для досягнення високої пропускної здатності блокчейн Theta розділений на два ключові рівні.

  • Перший рівень охоплює невеликі групи нод (не більше 20 валідаторів на одну ноду), що працюють на основі модифікованого BFT. Ноди-валідатори складаються з потужних комп’ютерів, які швидко обробляють велику кількість транзакцій. В основному ці ноди контролюють великі компанії-учасники мережі — amsung, Sony та інші. Це перша "лінія оборони" у справі захисту безпеки мережі. Власник ноди-валідатора повинен володіти як мінімум 1 млн токенів THETA.
  • Другий рівень складається з великих груп нод-охоронців [Guardian Nodes]. Ними керує безліч членів спільноти. "Хранителі" перевіряють і підтверджують роботу нод-валідаторів. Якщо останні приймають недійсний блок, ноди спільноти припиняють його роботу. Власник ноди спільноти повинен володіти щонайменше 1000 токенів THETA.

Такий поділ рівнів покликаний забезпечити високу пропускну здатність мережі при збереженні децентралізованого характеру моделі доставки контенту.

Aggregated Signature Gossip Scheme

Завдяки Aggregated Signature Gossip Scheme розробники Theta розраховують зменшити рівень складності системи передачі повідомлень. Щоб не втрачати пропускну спроможність під час передачі повідомлень "від усіх до всіх" у середовищі нод-охоронців, Theta дає змогу нодам надсилати їхні підписи тільки найближчим "сусідам". Протокол Gossip дозволяє експоненціально розширювати коло нод, яким дозволено передавати повідомлення.

Зменшуючи розмір повідомлень і збільшуючи ефективність їхнього доставляння, розробники Theta переслідують дві мети: забезпечити вищий показник кількості транзакцій за секунду (TPS) і поліпшення здатності системи масштабуватися завдяки зростаючій кількості нод.

Resource Oriented Micropayment Pool

Завдяки Resource Oriented Micropayment Pool Theta підвищує ефективність управління мікроплатежами. Ця опція дає змогу одним користувачам створювати мікроплатіжний офчейн-пул, з якого інші учасники екосистеми можуть виводити кошти.

Технологія Resource Oriented Micropayment Pool забезпечує опірність атаці 51%, а також є більш гнучким рішенням, ніж платіжні офчейн-канали.

Яку роль відіграють два токени Theta Network?

Учасники Theta Network отримують винагороду за те, що діляться відео з іншими користувачами. За цю послугу платять не кінцеві користувачі, а самі відеосервіси. За те, що користувачі діляться відеоконтентом, сайт платить їм у токенах Theta Fuel (TFUEL).

Еірдроп TFUEL відбувся під час запуску першої версії основної мережі (формально вона стартувала наприкінці 2018 року, але фактично запрацювала 12 березня 2019 року). Учасники передають лише фрагменти даних для кожного відео, а не кліпи цілком. Кінцевий користувач отримує безліч фрагментів і самостійно зводить їх у єдине ціле.

Theta Network використовує й інший актив — THETA. Це токен управління, за допомогою якого спільнота визначає напрямки розвитку Theta. Поки токен не використовується повною мірою, але проєкт має намір у майбутньому передати контроль власникам THETA.

Проект випустив токен THETA у грудні 2017 року. Під час запуску блокчейна відбувся обмін цих ERC20-токенів на нативні у співвідношенні 1:1.

У THETA фіксований загальний обсяг емісії — 1 млрд токенів; інфляція відсутня.

У TFUEL загальний обсяг пропозиції становить 5,2 млрд. Темп інфляції фіксований — 5% на рік.

Користувачі можуть блокувати THETA для стейкінгу, отримуючи за це TFUEL.

Як розвивається Theta Network?

У травні 2020 року відбувся запуск другої версії основної мережі Theta.

У листопаді того ж року команда проєкту випустила бета-версію Theta EdgeCast — першого децентралізованого застосунку потокового відео, побудованого на нативному блокчейні.

У Theta EdgeCast немає центральних серверів або сервісів. Роботу застосунку забезпечують понад дві тисячі Edge Nodes.

4 лютого 2021 року на блокчейні Theta запрацювала децентралізована біржа ThetaSwap DEX. В її основі лежить механізм автоматизованого маркетмейкера, аналогічно Uniswap. Перша версія ThetaSwap дає змогу здійснювати трейдинг TFUEL і токенами стандарту TNT20.

У березні 2021 року Theta-валідатори оголосили, що стейкують токени Theta, які їм належать, на суму $100 млн в одній ноді під спільним контролем.

Наприкінці березня 2021 року Theta Network оголосила, що перенесла запуск основної мережі 3.0 на 30 червня 2021 року.

Передбачається, що третя версія міститиме два ключові оновлення протоколу.

По-перше, буде додано Elite Edge Nodes. Edge Nodes зможуть набувати статусу Elite Edge, стейкуючи TFUEL і отримуючи за це винагороду. Також вони отримуватимуть TFUEL за забезпечення більшої продуктивності відео-платформ.

По-друге, розробники впровадять новий механізм інфляції TFUEL. За використання мережі Edge стягуватиметься додаткова плата. Комісійний збір врівноважуватиме новий запас токенів: щонайменше 25% кожної виплати буде спалюватися, що з часом призведе до зменшення резерву.

Крім того, Theta Labs планує впровадити маркетплейс NFT, який дасть змогу творцям контенту THETA.tv випускати власні невзаємозамінні токени і використовувати їх для взаємодії з глядацькою аудиторією.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *