Популярні стейблкоїни — ліквідний актив: вони є у великій кількості практично на будь-якій платформі.
Також популярні стейблкоїни є універсальною одиницею обміну та зберігання капіталу серед криптоінвесторів і трейдерів. Ними простіше торгувати в парах з іншими криптовалютами, ніж з фіатними валютами. На відміну від фіата, стейблкоїни можна швидше і простіше переказувати між рахунками та адресами.
Крім того, стейблкоїни є засобом захисту від волатильності в криптовалютному портфелі й активно використовуються в DeFi-додатках.
Які є популярні стейблкоїни?
На ринку криптовалют представлені сотні стабільних монет. Ось список 10 головних стейблкоїнів, виходячи з розміру капіталізації (дані CoinMarketCap на серпень 2022 року):
- Tether (USDT);
- USD Coin (USDC);
- Binance USD (BUSD);
- Dai (DAI) ;
- TrueUSD (TUSD);
- Pax Dollar (USDP);
- USDD (USDD);
- Neutrino USD (USDN);
- Fei USD (FEI);
- Gemini Dollar (GUSD).
До яких активів прив’язані стейблкоїни?
У криптоіндустрії найбільш поширені стейблкоїни, прив’язані до ціни долара. Найвідоміший приклад такої монети — Tether (USDT). 1 USDT дорівнює $1 і має мінімальні відхилення від цієї ціни. Є стабільні криптовалюти на основі інших валют, наприклад, євро — Stasis Euro (EURS), або на основі сінгапурського долара — XSGD.
Деякі стейблкоїни можуть бути прив’язані до ціни фіатної валюти, але при цьому використовують для забезпечення криптовалюти. У цьому випадку стабільності ціни токена вдається досягти завдяки надлишковому резервуванню або ж хитрому арбітражному алгоритму. Найвідомішим прикладом стейблкоїна з криптовалютними резервами є DAI від MakerDAO.
Також можна купити стейблкоїни, прив’язані до ціни золота — зокрема, PAX Gold (PAXG) і Tether Gold (XAUT). На відміну від традиційних інструментів на основі золота — наприклад, ETF — емітенти стейблкоїнів не стягують комісію за управління, також розрахунки в криптовалютах відбуваються швидше і дешевше. Однак такі монети не користуються великою популярністю.
Чим відрізняються між собою стейблкоїни?
У кожного стейблкоїна своя система, яка забезпечує його вартість. Загальноприйнятої класифікації стабільних монет немає, але загалом їх можна відрізнити одна від одної за кількома основними критеріями:
- Клас активів у резерві — фіат чи криптовалюта.
- Норма резервування. Резерви можуть покривати частину вартості всіх токенів певного стейблкоїна в обігу, але також відповідати або навіть перевершувати її;
- Спосіб утримання ціни — або тільки резерви (стосується здебільшого централізованих проєктів), або резерви та алгоритм (такий підхід використовується в алгоритмічних стейблкоїнах).
Що таке централізовані стейблкоїни і хто ними керує?
Більшість популярних стейблкоїнів випускають централізовані емітенти. Кожен з них управляє фондом, у якому зберігаються резерви з різних активів і цінних паперів. Фонд регулярно проходить незалежний аудит, покликаний підтвердити відповідність заявленого розміру і складу фонду реальному.
Компанія Tether, яка управляє найбільшим за капіталізацією стейблкоїном USDT, публікує результати таких звітів на своєму сайті. Згідно з аудитом, проведеним у серпні 2022 року, резерви Tether складаються з векселів казначейства США, готівки, комерційних паперів і фондів валютного ринку.
Аналогічним чином перевіряють рахунки емітента BUSD — стабільної монети з прив’язкою до долара США, яку випускає біржа Binance.
Оператори стейблкоїнів є організаціями, зареєстрованими у великій юрисдикції. Другим за капіталізацією доларовим стейблкоїном, USDC, управляє консорціум американських компаній Circle і Coinbase. Він контролює резерви, які в основному складаються з готівки і короткострокових державних облігацій США. Компанія, що управляє резервами монети BUSD, працює в штаті Нью-Йорк.
За емісію централізованого стейблкоїна відповідає виключно його емітент — він збільшує або зменшує обіг монети залежно від обсягу резервів у забезпеченні.
У чому переваги та недоліки централізованих стейблкоїнів?
З одного боку, централізовані стейблкоїни вельми стійкі, оскільки їхня ціна на 100% забезпечена активами з низькою волатильністю. Крім того, вони ліквідні, тобто доступні практично на будь-якій платформі з торгівлі криптовалютами. Також популярні стейблкоїни зручні для взаєморозрахунків і зберігання капіталу. Їх зручно розміщувати як базову валюту в торгових парах на криптобіржах.
З іншого боку, централізація — це слабке місце таких монет. Будь-які труднощі в організації, що контролює резерви, включно з претензіями з боку регуляторів і маніпуляціями звітністю, можуть призвести до проблем у всіх власників стейблкоїна. Крім того, невідомо, як саме оператор стабільної монети може використовувати резерви.
Яскравий приклад — USDT. На початку 2019 року прокуратура штату Нью-Йорк висунула звинувачення біржі Bitfinex у тому, що вона використовувала капітал афілійованої з нею Tether, щоб компенсувати власні втрати користувацьких коштів. Йшлося про $850 млн, доступ до яких платформа втратила після їхнього переказу панамському процесинговому сервісу Crypto Capital.
Bitfinex погасила основну заборгованість перед Tether тільки на початку 2021 року і незабаром врегулювала конфлікт із владою. Водночас на Tether подали до суду інвестори, звинувативши компанію в "незаконних і обманних" пр актиках. У квітні 2022 року відповідач із Crypto Capital визнав провину за всіма пунктами, включно зі звинуваченням у "тіньовому банкінгу".
Що таке алгоритмічні стейблкоїни?
Стійкість деяких стабільних монет забезпечують не традиційні інструменти, а криптовалюти.
Оскільки вартість цифрових активів може різко змінюватися, забезпечення 100% вартості стає непростим завданням. Один зі способів його вирішення — впровадження децентралізованої системи управління, а також спеціального комп’ютерного алгоритму, який підтримує вартість активу на основі певних принципів.
Які бувають алгоритмічні стейблкоїни?
Один зі способів забезпечити стійкість алгоритмічного стейблкоїна — надлишкове резервування, коли розмір застави перевищує вартість усієї емісії токена. Найпопулярнішим подібним стейблкоїном є DAI. Це криптовалюта, яку може випустити будь-який користувач за допомогою протоколу MakerDAO.
При цьому він зобов’язаний заблокувати свої криптовалюти як заставу, величина якої в доларовому еквіваленті становить понад 100% від суми випущених натомість токенів DAI. Це необхідно, щоб уникнути втрати повної забезпеченості в разі різкого падіння ціни на криптовалюти. Якщо співвідношення застави до випущеної суми монет падає нижче норми, відбувається примусова ліквідація позиції користувача.
DAI — дійсно стабільна монета, але її очевидним недоліком є низька капіталоефективність через занадто високу заставу.
Творці деяких стейблкоїнів не контролюють емісію — випустити їх може будь-який користувач. Ціну ж регулюють дії економічних агентів, а не дії централізованої організації. Стабільність у цьому випадку забезпечується за допомогою додаткового криптоактиву, який гарантує ліквідність стейблкоїна.
Найпопулярнішим алгоритмічним стейблкоїном був UST від проекту Terra. Його ціна утримується за допомогою арбітражних операцій власників, тобто через механізм попиту і пропозиції. Активом, який забезпечував ціну UST, була нативна монета проєкту під назвою LUNA.
Тривалий час UST був найбільшим алгоритмічним стейблкоїном, проте навесні 2022 року внаслідок низки подій втратив прив’язку до долара, після чого весь проєкт фактично припинив існування.
З незвичайних моделей утримання ціни також можна виділити Ampleforth (AMPL), Fei USD (FEI), Frax Finance (FRAX) і Magic Internet Money (MIM).
Як розвиватимуться стейблкоїни?
Після невдачі Terra ринок криптовалют, за рідкісним винятком, втратив довіру до алгоритмічних стейблкоїнів. Головним вдалим проєктом на цьому напрямку можна назвати DAI від MakerDAO.
Централізовані проєкти, такі як Tethere і USDC, залишаються головними гравцями в сегменті стейблкоїно. Однак низка держав, включно зі Сполученими Штатами та Європейським Союзом, планують запровадити велике регулювання емітентів стабільних токенів, що може ускладнити їхнє використання.
Стейблкоїни регулярно критикують регулятори та державні відомства. Наприкінці 2021 року Мінфін США випустив звіт про ризики стабільних монет, у яких наголосив на непрозорості їхніх резервів і оцінив їх як загрозу для інвесторів. У ФРС упевнені, що стейблкоїни становлять ризик через можливі проблеми з їхньою конвертацією у фіат.