Soulbound — невзаємозамінний токен, створений тільки для однієї адреси без можливості перемістити його на іншу або продати. Такий NFT наділяє власника унікальними правами та можливостями. Токен також може підтверджувати відповідність будь-яким умовам, виступити як доказ причетності до спільноти, а також для сертифікації унікального статусу користувача.
Ідея SBT належить засновнику Ethereum Віталіку Бутеріну, який уперше виклав її у своєму блозі в січні 2022 року. Бутерін звернув увагу на практику випуску рідкісних артефактів в онлайн-грі World of Warcraft, які можуть належати тільки одному гравцеві. Цей принцип він запропонував застосувати до невзаємозамінних токенів: NFT можна випустити тільки для конкретної адреси в блокчейні, він має бути назавжди до неї прив’язаний.
Для отримання такого токена може знадобитися виконання певних умов або завдань. Натомість SBT може надати своєму власнику унікальні функції або переваги. Наприклад, soulbound-токен можна використовувати як підтвердження наявності диплома про освіту або сертифіката про проходження курсів, або ж як "вхідний квиток" до клубу чи спільноти.
Ідею SBT Бутерін розвинув у новій статті під назвою "Децентралізоване суспільство: у пошуку душі Web3" ("Decentralized Society: Finding Web3’s Soul"), опублікованій у травні 2022 року разом з економістом і соціальним технологом Гленом Вейлом, юристом Пуджею Олхейвер.
У роботі описано модель нового децентралізованого цифрового суспільства зі створенням аналога "соціального рейтингу" в Китаї та "цифрової карми" — усе це на основі технологій Web3, блокчейну та непередаваних токенів.
Приклади soulbound-токенів (SBT)
Як приклад SBT у тій же публікації Бутерін навів проєкт POAP, який випускає ексклюзивні NFT для учасників тематичних заходів. Одну з таких роздач провела компанія Adidas, яка випустила колекцію POAP-токенів у листопаді 2021 року.
Згодом компанія використовувала ці токени для доступу до NFT-колекції, створеної в колаборації з проєктами Bored Ape Yacht Club (BAYC), GMoney і PunksComic. Однак Бутерін відзначив недосконалість POAP через можливість їхнього перепродажу.
У вересні 2022 року перший непередаваний токен у мережі BNB Chain випустила біржа Binance, він отримав назву Binance Account Bound (BAB). Створити BAB може будь-який користувач, який пройшов на платформі верифікацію особистості (KYC). Після цього SBT прив’язується до адреси і виступає в ролі підтверджувального сертифіката, який можуть приймати сторонні додатки. За бажання власник токена може його знищити і знову випустити через 72 години.
Галузі застосування soulbound-токенів (SBT)
Технологія SBT ще не набула широкого поширення в криптоіндустрії. Однак можливі способи застосування вказані в роботі Бутеріна, Вейла і Олхейвера, згаданій вище.
Соціальний рейтинг і кредитування
У майбутньому з’явиться можливість отримати грошовий кредит або інший вид позики на основі соціального рейтингу та репутації. Її в числовому вираженні можна буде записати в SBT, який слугуватиме незнищенним способом позичальника довести свою кредитну історію. У майбутньому спеціалізовані продукти на основі SBT можуть з’явитися і у DeFi-додатків.
ДАО і спільноти
SBT може бути використаний як складова частина механізму управління в децентралізованих організаціях (ДАО). Один із таких варіантів застосування, з використанням токенів SBT, уже пропонують реалізувати в рішенні другого рівня на базі Ethereum — Optimism. Згідно з пропозицією, токени, що не передаються, можуть слугувати способом доступу в окремі "палати" ДАО Optimism, кожна зі своїми функціями та обмеженнями.
Аірдропи та маркетинг
Завдяки soulbound-токенам з’являється можливість більш тонкого налаштування аірдропів — популярного в криптоіндустрії механізму заохочення та активації спільноти шляхом роздачі криптовалюти. Крім цього, SBT можна використовувати для інших маркетингових активностей, приклад чого вже продемонструвала Adidas, яка використовувала soulbound-токени як "VIP-квиток".
Право власності
Творці цифрового мистецтва і контенту можуть створювати SBT як сертифікат, що підтверджує авторство на який-небудь предмет, для колекціонерів і звичайних покупців. Такий спосіб застосування не обмежений арт-індустрією і може використовуватися в будь-якій ситуації, де потрібно підтвердити особистість власника, наприклад у дипломі про освіту або свідоцтві про власність на нерухомість.
Підтвердження особи
Використання soulbound-токенів може спростити доступ до продуктів ринку DeFi і сервісів Web3. Користувач може всього один раз підтвердити свою особистість в одному застосунку, випустити SBT як підтвердження і використовувати його в будь-яких інших застосунках, які визнають такий спосіб верифікації.
Ризики використання непередаваних токенів (SBT)
Використання криптовалют і блокчейн-додатків пов’язане з величезним числом ризиків, включно зі зломами, крадіжкою особистих даних, помилками протоколів і звичайною неуважністю користувачів.
Крім можливих переваг, використання soulbound-токенів може принести певні ризики, масштаб яких ще належить з’ясувати. Одним із можливих ризиків може бути навмисний злам адреси, до якої прив’язано SBT, з метою використання її властивостей під личиною власника.
До невизначених і нових ризиків відносяться вектори атаки на конфіденційність користувачів, зловживання системами соціальних рейтингів, спільнот і ДАО, побудованих на основі або з використанням непередаваних токенів.