Перш ніж говорити про шорт-сквіз, потрібно дати визначення короткої позиції в трейдингу, яку також називають "шорт" (від англ. short — "короткий"). Під час відкриття шорту трейдер бере в борг у брокера або біржі актив, використовуючи свої кошти як заставу. Закрити таку позицію можна шляхом викупу аналогічного обсягу активу за поточною ціною. Прибуток утворюється при зниженні ціни активу.
Наприклад, учасник ринку відкрив на біржі шорт на 1 BTC за ціною $30 000 за монету. Через деякий час ціна біткоїна впала до $25 000, і трейдер вирішив викупити взятий у борг актив назад. Різниця між ціною продажу і купівлі, тобто $5000, є прибутком.
Збільшення ціни активу після відкриття шорту призводить до збитків. Якщо на балансі трейдера недостатньо власних коштів для їх покриття, настає маржин-колл, який може призвести до примусового закриття позиції (ліквідації).
Як утворюється шорт-сквіз
Одна з головних причин появи шорт-сквіза — щільне скупчення відкритих коротких позицій на певному ціновому рівні. Під час руху котирувань вгору учасники ринку змушені обмежувати ризики і закривати збиткові шорти.
Оскільки для закриття короткої позиції потрібно придбати актив, під час зростання його ціни це лише збільшує попит. Що, своєю чергою, ще більше штовхає ціну вгору, підвищує збитки для власників шорт-позицій і призводить до масових ліквідацій.
Автоматизований характер сучасної торгівлі на біржі, можлива паніка і підвищені обсяги можуть створити величезні цінові сплески на кілька десятків відсотків. Ба більше, в деяких випадках шорт-сквіз може призвести до зупинки торгів активом.
Схожа ситуація трапилася на біржі Nasdaq з акціями Robinhood Market — через волатильність довелося тричі зупиняти торги цінними паперами.
Приклади шорт-сквізу
Шорт-сквіз — доволі часте явище на будь-яких ринках, включно з криптовалютним, нижче наведено два приклади.
GameStop
У листопаді 2020 року учасники сабреддіта WallStreetBets виявили відкриті короткі позиції у хедж-фонду Melvin Capital на акції мережі магазинів GameStop (GME), яка перебувала в передбанкрутному стані.
Мережеві "активісти" вирішили використати цю інформацію і почали скуповувати акції GME на біржі, щоб утримати компанію від краху. Рух набув масового характеру, і менш ніж за місяць котирування GameStop зросли більш ніж у 20 разів.
Згідно з підрахунками Wall Street Journal, цей шорт-сквіз призвів до втрати 30% всього капіталу в Melvin Capital, а сукупний збиток власників коротких позицій на GME склав $19,75 млрд.
Celsius Network
У червні 2022 року криптолендингова платформа Celsius призупинила виведення коштів, обмін і перекази між акаунтами через екстремальні ринкові умови. Усе це призвело до сильного падіння вартості нативного токена платформи CEL.
Група ентузіастів, використовуючи соціальну мережу Twitter, вирішила повторити операцію, схожу на шорт-сквіз GameStop. Рух організували навколо хештега #CELShortSqueeze.
За інформацією Decrypt, головним аргументом для шорт-сквіза став факт припинення виводів платформою Celsius, включно з токенами CEL. На додаток до цього, фінансові проблеми компанії мали викликати інтерес до шортів з боку трейдерів і великих компаній.
Суть "операції" полягала в купівлі токенів CEL на біржі та виведенні їх на холодних гаманець, щоб ніхто не міг використовувати ці токени для продажу. У результаті, 19-21 червня 2022 року ціна CEL зросла майже втричі — з $0,55 до $1,5.
Як убезпечити себе від шорт-сквізу
Шорт-сквіз є частим явищем на ринку криптовалют через невисоку ліквідність у багатьох криптоактивів, відсутність інструментів хеджування і слабке правове регулювання. Щоб знизити ризики шорт-сквізу, можна використовувати такі механізми:
- Стоп-ордер. Найпростіший і найдієвіший спосіб. Він убереже вашу відкриту коротку позицію від повної ліквідації і позбавить від емоційних рішень.
- Хеджування. При відкритті шорту трейдери хеджують її зворотною угодою: якщо відкрито шорт, то можна відкрити довгу позицію (лонг) на той самий актив. Якщо котирування піду проти очікувань трейдера, то хедж-позиція дасть змогу скоротити збиток.
- Спотові угоди. Торгівля на спотовому ринку виключає будь-які боргові відносини між трейдером і платформою — це прибирає будь-які ризики ліквідацій. Такі угоди не призначені для заробітку за рахунок падіння ціни на актив, але убезпечать від більшості ризиків, особливо трейдерів-початківців.
- Низьке кредитне плече. Дуже часто трейдери торгують з високим кредитним плечем, що кратно збільшує ризик фінансових втрат. За даними біржі Binance, у 2019 році в середньому 60% ф’ючерсних угод відкривалися з плечем 20х, що є високим коефіцієнтом. Як заявив засновник Morgan Creek Марк Юско, кредитне плече "ніколи не зробить погані інвестиції хорошими, але часто призводить до того, що хороші інвестиції стають поганими".