Про намір випустити стейблкоїн, прив’язаний до російського рубля, Сбербанк уперше заявив у серпні 2020 року. Новий платіжний інструмент під назвою Сберкоін спочатку передбачалося використовувати для придбання різних цифрових фінансових активів (ЦФА).
Наприкінці 2020 року стейблкоїн пройшов тестування, а в січні 2021 року Сбербанк подав заявку на його реєстрацію в ЦБ РФ.
Про функції цього рішення і перспективи його застосування ForkLog поговорив з експертами.
Випуск стейблкоїнів у РФ — це загалом легально?
Закон "Про цифрові фінансові активи", який набув чинності з 1 січня 2021 року, дозволяє випуск ЦФА всім зареєстрованим як емітент майданчикам. У разі схвалення заявки центробанком РФ блокчейн-платформа Ощадбанку увійде в цю категорію.
Ще в листопаді 2020 року про розроблення блокчейн-платформи Сбербанку розповідав Герман Греф. На ній клієнти змогли б купувати не тільки ЦФА, а й різні "зелені" інструменти.
Інструментами зеленого фінансування є зелені кредити, зелені облігації, зелені банки та зелені фонди. Їх забезпечують грошовими коштами за умови поліпшення довкілля, пом’якшення наслідків зміни клімату та ефективнішого використання ресурсів.
У традиційному розумінні стейблкоїни мають фіксований курс або ж стійкі до значних його коливань.
Закон "Про ЦФА" відносить стейблкоїни до цифрових фінансових активів. По суті це цінні папери, розміщені на бл окчейні. Їх можна закласти, обміняти, купити і продати.
Навіщо це Сберу?
Сберкоїн задуманий як нативний розрахунковий інструмент блокчейн-платформи Сбера. Його пропонують використовувати в смарт-контрактах і для оплати цифрових активів, випущених на платформі, розповіли ForkLog у прес-службі банку.
Як такої емісії Сберкоіна не передбачається — токен представляє безготівкові рублі на рахунках клієнтів банку.
"Смарт-контракт автоматично виконує платіж однієї зі сторін контракту при дотриманні певних умов. На блокчейн-платформі ці платежі представлені токеном: записом з унікальним номером, номінованим у рублях", — пояснили в Сбербанку.
Оскільки платформа Сбера інтегрована з банківськими системами, платежі в рублях за рахунками клієнтів проходять автоматично і відповідають платежам у токенах.
Також розрахунковий токен має властивості унікального коду, за яким можна відстежити рух коштів для їхнього контролю. Додаткові атрибути дадуть змогу накласти обмеження на те, як можна витратити токени.
За задумом клієнти зберігають стейблкоїни в гаманцях і авторизують транзакції електронними підписами з ключами на апаратних носіях. Отримати його в гаманець на блокчейн-платформі можна переказом безготівкового рубля зі свого рахунку.
Лістингу Сберкоіна на будь-яких біржах не передбачається.
Для гарантії безпеки платіжного інструменту розробники використовують посилений кваліфікований електронний підпис (УКЕП) на криптографічних токенах.
Електронний підпис УКЕП є аналогом власноручного, але для надійнішого захисту містить інформацію про час створення підпису (TSP) і про статус сертифіката електронного підпису (OCSP) на момент підписання (дійсний або відкликаний). Підробити УКЕП неможливо.
Сберкоїн пройшов тестування в смарт-контрактах з продажу авіаквитків компанії S7 і сертифікатів відновлюваної електроенергії (REC).
Процедура реєстрації блокчейн-платформи для випуску Сберкоіна займає 45 днів. Якщо ЦБ РФ схвалить проєкт, токен можуть запустити вже навесні 2021 року. В іншому разі регулятор перерахує зауваження, які потрібно буде виправити.
Які перспективи у Сберкоїна?
Стейблкоїн від конкретного банку ніколи не матиме великого проникнення на ринок, тому що інші банки не захочуть взаємодіяти з токеном конкурента, каже засновник платформи стабільних криптовалют Stasis Григорій Клумов. По суті покупець Сберкоїна надає короткострокову ліквідність емітенту Сбербанку. Жоден інший банк не буде користуватися цим, вважає він.
"Щоб стейблкоїн набув істотного поширення на ринку, його має випускати незалежна компанія, яка не має певного пріоритету або одного великого контрагента чи партнера. Тому Сберкоїн буде іграшкою доступною тільки всередині екосистеми Сбербанку", — міркує Клумов.
У зв’язку з цим Сбербанку простіше використовувати централізовані розрахункові рахунки без додаткових витрат на підтримку децентралізованої інфраструктури, додає експерт.
На Заході подібні амбіції продемонстрував JPMorgan, який наприкінці 2020 року реанімував проєкт JPM Coin для вирішення проблем міжбанківських платежів.
З боку Сберкоїн виглядає як спроба схрестити бали лояльності, в даному випадку "Спасибі", зі смарт-контрактом, продовжує керуючий партнер GMT Legal Андрій Тугарін.
"Прив’язку Сберкоїна до рубля можна розцінити як спробу копіювати Tether, але з обмеженням подальшого використання. Чим це по суті відрізнятиметься для користувачів у РФ від балів лояльності, поки незрозуміло", — зазначає він.
З цим пов’язана і проблема зростання інтересу до нового інструменту з боку клієнтів:
"По суті це та сама аудиторія, що й у "Спасибі". Гострої необхідності в токені точно немає".
Міркувати про те, чи стануть нативні токени новим етапом розвитку фінустанов, як це було з платіжними картками, експерт не поспішає, через занадто низьке масове прийняття. Однак вплив на російський криптовалютний ринок подібні ініціативи безсумнівно матимуть:
"У РФ ринок криптовалют дуже маленький, тому будь-які "сберкоїни" та інші ЦФА, безумовно, тільки збільшать інтерес до криптовалюти", — вважає Тугарін.
До випуску Сберкоїна на ринок банку доведеться додатково визначити, які права надаватиме клієнтам новий інструмент. Наприклад, чи зможуть його власники зворотно обміняти стейблкоїн на рублі або ж отримувати відсотки за рахунок депонування коштів.
Планам Ощадбанку із запуску нового інструменту може перешкодити тільки регулятор, особливо з урахуванням відсутності правозастосовчої практики.
"У РФ єдиним засобом платежу є і залишається рубль. Його цифровізація може реалізовуватися тільки з боку ЦБ, який уже неодноразово інтригує співтовариство створенням цифрового рубля, але це поки що тільки плани", — вказує Тугарін.
У грудні 2019 року регулятивна "пісочниця" Банку Росії проводила тестування забезпечених рублем стейблкоїнів, які розробляють місцеві компанії.
За рік, у грудні 2020 року, регулятор виступив проти випуску стейблкоїнів на базі російського рубля, зазначивши, що розробники смарт-контрактів на території РФ мають використовувати як криптоактив цифровий рубль, який створює ЦБ.
Жорстка позиція центробанку, з одного боку, створить перешкоду для виходу Сберкоїна на національний рівень взаєморозрахунків. Однак з урахуванням розвиненої екосистеми Сбера цілком може скласти серйозну конкуренцію цифровому рублю, підсумовують експерти.
Підписуйтесь на новини ForkLog у Telegram: ForkLog Feed — уся стрічка новин, ForkLog — найважливіші новини та опитування.