Posted inОсвіта та поради

Що таке пропозиція про оновлення біткоїна (BIP)?

Що таке пропозиція щодо поліпшення біткоїна (BIP)?

Біткоїн — це програма, що працює на базі цифрового протоколу. Її постійно оновлюють: виправляють помилки, підвищують ефективність алгоритмів, спрощують код, підтримують сумісність з іншим ПЗ і додають нові функції.

У першої криптовалюти немає єдиного органу управління або організації, яка займається її розробкою — це децентралізована система з відкритим вихідним кодом. Тому рішення про оновлення ухвалює співтовариство незалежних розробників, а BIP слугують способом формалізувати процес оновлення коду біткоїна і зробити його відкритим.

Кожна пропозиція, оформлена як BIP, отримує порядковий номер. Фреймворк використовується насамперед для оновлення протоколу або масштабних змін. Не кожна зміна коду біткоїна вимагає проходити цю процедуру, як у випадку змін дизайну користувацького інтерфейсу чи усунення багів.

Коли код біткоїна почали оновлювати за допомогою BIP?

Перша пропозиція щодо поліпшення біткоїна — BIP1 — з’явилася у 2011 році, її вніс британсько-іранський програміст Амір Таакі. Він надихнувся пропозицією з розвитку PEP, який використовується для поліпшення мови програмування Python. Процес BIP також схожий на RFC, за допомогою якого вдосконалюється інтернет.

Як висувають і приймають BIP?

Процес ухвалення пропозиції щодо поліпшення біткоїна ділиться на кілька етапів і активується тільки після досягнення консенсусу в спільноті.

Що таке пропозиція про оновлення біткоїна (BIP)?

Як правило, BIP починається з неофіційної пропозиції, яку висуває один із членів спільноти через різні канали зв’язку. Наприклад, за допомогою протоколу прикладного рівня для обміну повідомленнями IRC або месенджера Slack. Потім ідею публічно обговорюють. Кожен може запропонувати ідею для BIP, незалежно від облікових даних або репутації.

Щойно пропозиція отримує значну підтримку спільноти, автор може перейти до наступного етапу — перетворити ідею на BIP. Для цього пропозиція має містити коротку технічну специфікацію та обґрунтування нової функції.

Аудитором BIP виступає спеціальний редактор, який також відповідає за адміністрування оновлення. Він допомагає оформити пропозицію в стилі та форматі BIP, а також спостерігає за тим, щоб пропозиція не дублювала наявні ідеї.

Після того як редактор вважатиме пропозицію готовою, чернетці присвоюється офіційний номер, наприклад BIP-0119. BIP може стосуватися тільки однієї конкретної функції, щоб не ускладнювати дискусію.

Щойно чернетку BIP надсилають у спеціальний репозиторій, пропозицію "прозоро" опрацьовують, будь-хто може відстежити перебіг процесу та результати тестування. У кожної чернетки є певний статус: прийнятий, відкладений, відхилений або відкликаний спільнотою.

Скільки часу займає впровадження BIP у код біткоїна?

Ухвалення BIP — тривалий процес, який займає кілька років.

Пропозиція має бути схвалена ~95% майнерами, а оператори нод — перейти на нову версію ПЗ.

Після того як BIP приймають, його включають у код Bitcoin Core (основної програми біткоїна), а потім активують. Між цими діями може пройти досить тривалий проміжок. Це сталося у випадку з Taproot: пропозицію ухвалили і додали в Bitcoin Core у жовтні 2020 року, а активували тільки в листопаді 2021 року.

Як правило, відхилити BIP можна, якщо протягом трьох років після подання пропозиції не буде досягнуто прогресу.

Які існують формати BIP?

  • Стандартний (Standards Track BIP) — пропозиція, яка визначає стандарти, що використовуються програмним забезпеченням і стосуються змін протоколу біткоїна.
  • Інформаційний (Informational BIP) — пропозиція інформаційного характеру. Містить проєкт загальних рекомендацій спільноті, не запроваджує нову функцію і не вимагає досягнення консенсусу в спільноті.
  • Процесуальний (Process BIP) — пропозиція, покликана поліпшити базові процеси, пов’язані з екосистемою біткоїна.

Які BIP є найвідомішими?

  1. BIP-8 і BIP-9 — дві процесуальні пропозиції, що представляють стандартну структуру того, як активувати софтфорк оновлення для блокчейна.
  2. BIP-141 (SegWit) — пропозиція, яка реорганізувала спосіб зберігання даних у блоках, усунула проблему "пластичності транзакцій", а також встановила стандартний формат для адрес Segregated Witness (SegWit).
  3. Taproot — одне з найбільших оновлень, яке об’єднує одразу кілька пропозицій: BIP-340, BIP-341 і BIP-342. Цей апгрейд підвищив можливості масштабування та приватності біткоїна. Детальніше про технологію Taproot читайте у статті "Крипторіуму".

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *