Posted inОсвіта та поради

Що таке Lido?

Lido_expl-min

Проєкт заснували Костянтин Ломашук і Василь Шаповалов. Спочатку працездатність Lido перевірили в тестовій мережі Goerli. Стейкінговий сервіс запрацював 19 грудня 2020 року. Під час старту проєкту випустили токени управління LDO, які використовують під час проведення голосувань.

У грудні 2020 року проєкт залучив $2 млн. Інвесторами виступили Semantic Ventures, ParaFi Capital, Terra, Stakefish, Staking Facilities, а також творець MakerDAO Руне Крістенсен, глава Aave Стані Кулечов і засновник Synthetix Кейн Ворвік.

Згодом фонд Paradigm інвестував у Lido 15 120 ETH, отримавши 70 млн LDO. Інвестицію схвалили шляхом голосування ДАО. У березні 2022 року сервіс залучив $70 млн від Andreessen Horowitz.

Першим криптоактивом, доступним для ліквідного стейкінгу через Lido, став ETH.

Які проблеми вирішує Lido?

Мережа Ethereum поступово переходить на алгоритм консенсусу Proof-of-Stake. Ключовим етапом процесу є розгортання Beacon Chain, що розпочалося в грудні 2020 року. Мережа дає змогу користувачам вносити кошти в стейкінг.

Власники ETH можуть стати валідаторами, що дасть їм змогу формувати блоки й отримувати винагороди. Однак для запуску вузла потрібно володіти інфраструктурою та обчислювальними ресурсами. У власників ETH є можливість отримувати пасивний дохід, делегуючи кошти валідаторам.

Запуск Ethereum 2.0 проходить у кілька етапів, що вимагає блокування токенів на тривалий час. Імовірно, коштами не можна буде скористатися до кінця 2022 року. Протягом зазначеного періоду у валідаторів немає можливості отримати винагороду.

Стейкери можуть тільки ввімкнути або вимкнути вузол мережі. Якщо працездатність останнього не підтримується, валідатори можуть піддаватися слешингу та іншим штрафним санкціям.

Причинами порушення функціонування вузла можуть стати нестандартне програмне забезпечення або втрата підключення. Ці фактори збільшують ризики стейкінгу, оскільки передчасне виведення коштів неможливе.

Beacon Chain вимагає від валідатора блокування суми, кратної 32 ETH. Це обмеження несуттєве для великих інвесторів. Однак валідаторами не можуть стати власники невеликого капіталу, наприклад 16 ETH. У власників суми менше 64 ETH немає можливості використовувати значну частину коштів для стейкінгу.

Lido вирішує розглянуті проблеми. Сервіс забезпечує делегування ETH надійним валідаторам і дає змогу депонувати будь-яку суму, а також використовувати похідні фінансові інструменти.

Як працює Lido?

За допомогою Lido користувачі блокують ETH у смарт-контракті, а натомість отримують токени stETH. Учасники ринку депонують будь-яку кількість монет, що дає змогу обійти обмеження в 32 ETH.

stETH сумісний з децентралізованими додатками із сектора DeFi, що надає доступ до додаткових джерел доходу. Монети можна інвестувати в пули ліквідності, використовувати як заставу при отриманні кредиту, а також продавати на відкритому ринку.

У токена висока ліквідність. Він є ланкою, що з’єднує Ethereum 1.0 і 2.0.

Стейкінговий сервіс делегує кошти великим валідаторам. Дохід розподіляється між власниками stETH щодня. Це призводить до зміни балансу користувачів, який враховує винагороди та штрафи.

Lido стягує комісію в розмірі 10% від отриманого доходу. Користувачі повернуть вкладені ETH і винагороди після того, як у мережі Beacon Chain почнуть здійснюватися транзакції. При цьому токени stETH будуть ліквідовані.

Як влаштований Lido?

Lido побудований на базі двох структурних компонент: стейкінг-пулу і оракула.

Стейкінг-пул реалізовано за допомогою смарт-контрактів у мережі Ethereum. Взаємодія учасників сервісу здійснюється згідно з наведеною схемою:

Що таке Lido?

Користувачі депонують кошти, надсилаючи ETH на відповідну адресу. Смарт-контракти забезпечують випуск і спалювання stETH. З їхньою допомогою кошти делегують вузлам, що працюють у мережі Beacon Chain. Монети надсилають активним валідаторам частинами по 32 ETH.

ДАО додає і видаляє адреси валідаторів зі списку. Для координації роботи вузлів використовується смарт-контракт, що містить дані про них.

Валідаторам потрібно згенерувати ключі в Beacon Chain і передати їх Lido. Також їм необхідно створити окремий смарт-контракт для отримання коштів, які використовуються для стейкінгу.

Після того як виведення активів стане доступним, їх відправлять на адреси користувачів у мережі Ethereum 1.0 або 2.0. У другому випадку Lido використовує рахунок, який управляється за допомогою порогового підпису. ДАО ухвалює рішення про напрямок виведення коштів.

Оракул відстежує баланс валідаторів у Beacon Chain. Взаємодію сторін у мережі Ethereum 1.0 реалізовано за допомогою смарт-контрактів згідно з наведеною нижче схемою.

Що таке Lido?

Збільшення обсягу коштів відбувається внаслідок виплати нагород, а зменшення при отриманні штрафів. Оракул збирає дані щодоби, що дає змогу оновлювати баланси користувачів щодня. Після отримання валідаторами винагород проводиться додаткова емісія stETH.

Монети розподіляються між усіма учасниками, причому 90% доходу отримують користувачі. Решту надходжень ділять навпіл між казначейством Lido і операторами вузлів. Завдяки смарт-контрактам стейкінговий сервіс не вимагає довіри між сторонами.

Як влаштована токеноміка Lido?

Під час роботи стейкінгового сервісу використовуються токени LDO, stETH і "похідні" токени інших блокчейн-платформ, таких як Polkadot (stDOT) або Solana (stSOL).

stETH (Lido Staked ETH) — це токен стандарту ERC-20 у мережі Ethereum. Поточна емісія монет відображає вартість активів, що належать власникам. Випуск токенів відбувається після депонування ETH і при отриманні нагород валідаторами.

LDO (Lido DAO Token) — це токен стандарту ERC-20, призначений для управління Lido. Максимальна пропозиція становить 1 млрд. Засновники стейкінгового сервісу отримали 64% від зазначеної кількості. Першим учасникам проєкту дістався аірдроп у розмірі 0,4% від максимальної емісії.

На момент написання в обігу перебуває понад 290 млн LDO. Токени засновників проекту заблоковані на один рік. Протягом наступного року монети перейдуть у розпорядження власників. Відповідно, всі токени розблокують протягом двох років.

Хто управляє Lido?

Lido управляється ДАО, що дає змогу гнучко змінювати параметри стейкінгового сервісу. Організація забезпечує регулювання комісій, прийняття оновлень і поліпшень. Механізм проведення голосувань також можна змінити. Під час опитувань користувачі застосовують токени LDO, вага голосу пропорційна кількості монет.

Автономне управління дає змогу виключити збої, характерні для централізованих організацій, знижує ризики для користувачів. ДАО дає змогу розвивати проєкт, використовуючи кошти з казначейства. Останнє містило 35% від максимальної емісії LDO.

Користувачі сервісу або інші суб’єкти можуть внести пропозиції щодо використання токенів. ДАО може здійснити додатковий випуск монет для збору коштів або в маркетингових цілях.

Хто володіє активами Lido?

Щоб внести ETH у стейкінг, необхідно вказати адресу в мережі Ethereum 2.0, яку використовують для виведення коштів. Для коректної роботи сервісу потрібно створити приватний ключ для доступу до рахунку. Його зберігання і застосування має контролюватися ДАО.

Для вирішення цього завдання Lido використовує пороговий підпис. Останній розділений на 11 частин, кожна з яких належить певному суб’єкту. Щоб отримати доступ до коштів, необхідний консенсус шести і більше учасників.

Подібне рішення не вимагає довіри до однієї особи чи компанії, проте необхідно довіряти більшості власників адреси. Пороговий підпис — це тимчасове рішення, викликане особливостями роботи Ethereum 2.0.

Серед власників адреси безліч відомих особистостей та організацій. До складу підписантів увійшли: Chorus One, Staking Facilities, Certus One, Argent, Banteg з yEarn Finance, Алекс Сваневік з Nansen, Антон Буков з 1inch, Михайло Єгоров з Curve, Руне Крістенсен з MakerDAO, Уїлл Харборн з DeversiFi і Мустафа аль-Бассам з LazyLedger.

Генерація ключів порогового підпису відбулася в період з 13 по 16 грудня 2020 року, після чого власники рахунку забезпечили надійне зберігання даних. Після появи технічної можливості Lido має намір відмовитися від цього рішення.

Які криптовалюти підтримує Lido?

Станом на червень 2022 року, крім Ethereum протокол підтримує ліквідний стейкінг кількох інших монет:

  • Solana (SOL);
  • Kusama (KSM);
  • Polygon (MATIC);
  • Polkadot (DOT).

До травня 2022 року в Lido також була можливість випустити похідні токени під заставу монет Terra (LUNA), однак проєкт прибрав цей актив зі списку підтримуваних після його стрімкого знецінення. Згодом ДАО Lido проголосувало проти інтеграції в протокол мережі Terra 2.0.

Як розвивається Lido?

Lido залишається одним із найпопулярніших рішень для стейкінгу ETH, а за показником обсягу заблокованих коштів протокол входить до ТОП-5.

Стейкінговий сервіс почав співпрацю з Chainlink. Розробники додали підтримку цінового каналу для токена stETH. Інструмент дасть змогу використовувати монету в DeFi-протоколах. За заявами розробників, ціновий канал можна застосувати в Aave, Compound і Enzyme.

Розробники Lido беруть участь у розвитку Ethereum. У квітні 2022 року проєкт виділив $6 млн на розвиток екосистеми і впровадив технологію розподілених валідаторів Ethereum 2.0.

Аналітики Goldman Sachs дійшли висновку про те, що колапс Terra спричинив "зараження" токена stETH і посилив системні ризики Ethereum, оскільки на Lido припадає приблизно третина від загального обсягу ETH, заблокованих у стейкінг-контракті.

Добавить комментарий