Блокчейн-платформа TRON розроблена під керівництвом молодого китайського підприємця Джастіна Сана. Раніше він був представником Ripple в Китаї і запустив популярний мобільний додаток для голосового стримінгу Peiwo.
У липні 2017 року в Сінгапурі Сан зареєстрував некомерційну організацію TRON Foundation. Кілька місяців потому він заснував компанію в Сан-Франциско (США).
У серпні 2017 року TRON провів ICO, за підсумками якого його команда зібрала близько $70 млн. Проєкт позиціонували як конкурента Ethereum і EOS. Навесні 2018 року було запущено тестову мережу TRON, а запуск основної мережі відбувся 31 травня 2018 року.
Агресивний маркетинг і ексцентричні заяви Джастіна Сана в соцмережах, що помітно впливали на ринкові котирування нативної монети TRON, неодноразово піддавалися критиці з боку криптоспільноти.
Проєкту TRON закидали високу централізацію і копіювання конкурентів. Дослідники з’ясували, що випущена до ICO whitepaper проєкту містить значний обсяг плагіату з матеріалів інших блокчейн-проєктів, зокрема Ethereum.
Джастін Сан оголосив про відхід із Tron наприкінці 2021 року, заявивши, що усувається від активного управління. У січні 2022 року було завершено реформу управління TRON: управління проєктом перейшло від TRON Foundation до децентралізованої організації Tron DAO.
Як працює TRON
В архітектурі блокчейна TRON виділяють три рівні:
- ядро — модулі консенсусу, смарт-контрактів, віртуальної машини TRON (TVM) і управління обліковими записами;
- рівень додатків — використовується розробниками для створення децентралізованих додатків;
- рівень зберігання — призначений для зберігання блоків мережі, сегментації даних блокчейна і даних про його стан.
У блокчейні TRON використовується алгоритм консенсусу Delegated Proof-of-Stake (DPoS), який уперше використовував його конкурент — проєкт EOS. Блоки генеруються кожні 3 секунди, а максимальна продуктивність мережі становить 2000 транзакцій на секунду.
За перевірку транзакцій і створення нових блоків відповідають 27 так званих суперпредставників (super representatives) — фактично валідаторів, яких обирають із кількох сотень операторів нод. Суперпредставник, який згенерував черговий блок і обробив транзакції, отримує 32 ТRX. Нагороди він може повністю або частково спрямувати на купівлю голосів, щоб утримувати контроль над мережею.
Користувачі, які беруть участь у стейкінгу TRX, делегуючи свої монети суперпредставникам, можуть отримати прибутковість близько 4% (дані Staking Rewards на кінець серпня 2022 року).
Загалом у блокчейні TRON працюють три типи вузлів:
- суперноди , які є кандидатами в суперпредставники;
- повні ноди, які транслюють транзакції та синхронізують із блокчейном;
- вузли Solidity, які синхронізують блоки з повних вузлів і надають API для доступу до блокчейну сторонніх додатків.
Для чого потрібна криптовалюта TRON (TRX)
Нативною криптовалютою блокчейна є монета TRON (TRX). Для проведення ICO 2017 року, дотримуючись звичайної для того часу практики, випустили однойменний токен стандарту ERC-20 у мережі Ethereum. Емісію в розмірі 100 млрд TRX розподілили таким чином:
- 40% для публічного токенсейлу;
- 15% для закритого передпродажу;
- 35% у резервний фонд проєкту.
Пізніше всі токени ERC-20 були конвертовані в монети TRX, випущені вже в блокчейні TRON.
TRX є основною одиницею розрахунку в блокчейні TRON. У ній оплачуються комісії за транзакції, а також нагороди за стейкінг і підтвердження блоків вузлами суперпредставників.
Під час блокування TRX користувачі отримують токени Tron Power (TP), які дають змогу голосувати за суперпредставників і за пропозиції щодо розвитку мережі в децентралізованій керуючій організації Tron DAO.
Криптовалюту TRX можна використовувати як платіжний засіб для розрахунків і покупок, зокрема, у багатьох онлайн-сервісах і за допомогою передплачених пластикових карт. Зберігати монету можна не тільки в офіційному гаманці TronLink, а й у більшості популярних криптогаманців, зокрема Trust Wallet, Exodus, Coinbase Wallet, Trustee Wallet тощо.
До запуску мейннета TRON ціна TRX злетіла вище 22 центів, але потім послідовно знизилася приблизно до 1 цента. Знову вартість криптовалюти TRON почала зростати 2020 року і досягла 16 центів до весни 2021-го. Протягом 2022 року ціна TRX коливається близько 6-8 центів за монету.
Історія розвитку TRON
Ще 2017 року команда TRON ухвалила дорожню карту розвитку проєкту на наступні 10 років. Вона складалася з шести епох:
- Exodus (2017-2018 рр.). Проведення токенсейлу, розробка блокчейна і створення розподіленої системи обміну файлами.
- Odyssey (2019-20 рр.). Запуск основної мережі та впровадження стимулів для заохочення творців контенту.
- Great Voyage (2020-21 рр.). Відкриття можливостей для проведення ICO на блокчейні Tron.
- Apollo (2021-23 рр.). Забезпечення можливості для виробників контенту випускати власні токени TRC-20.
- Star Trek (2023-25 рр.). Створення децентралізованої платформи для ігор і прогнозування.
- Eternity (2025-27 рр.). Монетизація на основі зростання спільноти.
У загальних рисах ця дорожня карта зберігає актуальність донині.
Взимку 2019 року для інтеграції з BitTorrent Джастін Сан придбав децентралізовану стримінгову платформу DLive, яку потім перевели на блокчейн TRON і BTFS.
У серпні 2021 року TRON Foundation запустив фонд TRON Arcade у розмірі $300 млн, який протягом наступних трьох років інвестуватиме в блокчейн-проєкти у сфері GameFi та ігри з моделлю Play2Earn.
Восени 2021 року Tron Foundation спільно з APENFT запустила фонд на $100 млн, орієнтований на NFT-проєкти. Він пропонує художникам підтримку і керівництво, а також консультації щодо захисту авторських прав та інших юридичних аспектів.
Як TRON набув популярності завдяки USDT
Одним із найбільших успіхів мережі TRON став випуск у квітні 2019 року популярного стейблкоїна USDT, який тоді обертався тільки в мережах Ethereum і Omni.
Вкрай низькі комісії за перекази зробили USDT на базі TRON дуже популярним інструментом для переміщення цінності між централізованими біржами і приватними криптогаманцями. Середня вартість переказу USDT TRC-20 менша за $1, тоді як транзакція стейблкоїна в мережі Ethereum може коштувати понад $15-30.
До квітня 2022 року капіталізація USDT-TRON перевищила $41 млрд, що становило майже 50% від сумарної емісії цього стейблкоїна на всіх блокчейнах. Багато в чому завдяки популярності USDT до вересня 2022 року загальна кількість облікових записів TRON перевищила позначку в 109 млн.
Які проєкти входять в екосистему TRON
Порівняно з конкуруючими блокчейн-платформами TRON має досить мізерний список розгорнутих у цій мережі DeFi-додатків. За інформацією сервісу Defillama, у цій мережі працює всього 10 протоколів.
Причому екосистема TRON значною мірою централізована, оскільки більшість інструментів і сервісів розроблено під керівництвом і контролем TRON Foundation.
Серед найбільших DeFi-сервісів можна виділити:
- лендинговий протокол JustLend;
- децентралізовану біржу SunSwap;
- стейблкоїн USDJ.
Сукупно на ці три протоколи припадає понад 90% загальної заблокованої ліквідності в TRON.
Незважаючи на невелику кількість додатків, TRON стабільно входить до п’ятірки мереж за обсягом заблокованої ліквідності.
Наскільки надійний алгоритмічний стейблкоїн USDD
У травні 2022 року було випущено анонсований Джастіном Саном алгоритмічний стейблкоїн USDD, прив’язаний до долара США. Емісія активу почалася одночасно в блокчейнах TRON, Ethereum і BNB Chain.
Прив’язку USDD до долара забезпечує резервний фонд Tron DAO Reserve (TDR), сформований за участю Alameda Research, Amber Group, Poloniex, Ankr і Mirana Ventures. Фонд складається з високоліквідних активів: стейблкоїнів USDT і USDC, а також біткоїна і TRX.
Після втрати прив’язки стейблкоіна UST, унаслідок чого звалилася екосистема Terra, команда USDD вирішила підвищити стійкість USDD, запровадивши надлишкову норму резервування. Незважаючи на це, стабільна монета все одно втрачала прив’язку до долара США.
За даними сайту USDD, на кінець серпня 2022-го стейблкоїн забезпечений резервами більш ніж на 300%, а його ціна коливається біля позначки в $1.
Під час емісії USDD спалюється еквівалентна вартість у монетах TRX. До вересня 2022 року було випущено понад 730 млн USDD і спалено майже 9 млрд TRX (9% від сумарної пропозиції монети). Актив входить до ТОП-10 стейблкоїнів за капіталізацією.