Компанія Graph Protocol заснована 2018 року в Сан-Франциско Янівом Талем, Яннісом Полманном і Брендоном Раміресом. Раніше вони разом співпрацювали над кількома софтверними стартапами, орієнтованими на створення інструментів для розробників.
Того ж року в США зареєстрували некомерційну організацію The Graph Foundation, яка взяла на себе завдання поширення технологій, збереження інтелектуальної власності та підтримки розвитку екосистеми.
Проєкт сумарно зібрав $69,6 млн фінансування в рамках семи етапів. Посівний раунд, який очолив криптофонд Multicoin Capital, відбувся в січні 2019 року і приніс стартапу $2,5 млн.
У жовтні 2020 року відбувся публічний токенсейл, під час якого зібрали $12 млн. А найбільший раунд відбувся в січні 2022 року і приніс $50 млн. До числа інвесторів Graph Protocol входять такі фонди, як Coinbase Ventures, Digital Currency Group, AU21 Capital і Tiger Global Management.
17 грудня 2020 року, після кількох місяців роботи тестової версії, у блокчейні Ethereum запустили The Graph Network.
Після запуску протоколу The Graph Foundation зосередилася на розвитку екосистеми та фінансуванні сторонніх груп інженерів. Базовим розробником протоколу стала компанія Edge&Node, заснована командою The Graph 2021 року.
Як працює The Graph Network?
The Graph індексує дані блокчейнів подібно до того, як пошукові роботи Google індексують сторінки інтернет-сайтів. Під час цього процесу файли, дані та метадані переглядаються, каталогізуються, щоб результати можна було швидко знайти.
Протокол організовує дані в підграфи, які являють собою відкриті API . Будь-який розробник може створити свій підграф і запропонувати його співтовариству The Graph Network для передавання даних (наприклад, котирувань токенів) у децентралізовані додатки.
The Graph Network дотримується принципів максимальної децентралізації: більшість етапів роботи протоколу розподілено між тисячами учасників спільноти, а їхній внесок у забезпечення функціонування мережі оплачують токени GRT.
Крім незалежних команд розробників, які створюють підграфи, у протоколі є чотири типи учасників:
- індексатори — це оператори вузлів, які займаються індексуванням блокчейна і обробкою запитів в обмін на винагороду. Для початку роботи вони повинні заблокувати щонайменше 100 000 GRT як заставу сумлінності ноди. Якщо вузол надає невірні дані, то на оператора накладається штраф;
- куратори — це учасники спільноти, які сигналізують індексаторам, які саме підграфи містять цінні дані і мають бути проіндексовані. Сигнал створюється, коли куратор розміщує свої GRT у певному підграфі. Причому проголосувати за той чи інший підграф можуть кілька кураторів. В останньому випадку всі вони отримають частину комісії за запити пропорційно їхньому внеску;
- делегатори — ці учасники можуть делегувати токени одному або декільком індексаторам, отримуючи частку винагород за обробку запитів. Якщо делегатор захоче відкликати GRT, йому доведеться чекати розблокування протягом 28 днів;
- споживачі — це кінцеві користувачі протоколу, які за допомогою мови GraphQL отримують дані з підграфів. За кожен запит вони платять у токенах GRT, що розподіляються між індексаторами, кураторами і делегатами.
Індексатор може запустити свій вузол The Graph Node для будь-якого EVM-сумісного блокчейна. Також ноди здатні взаємодіяти з іншими блокчейнами через інтеграцію з інструментом Firehose. Уже підтримуються мережі NEAR, Arweave, Solana і Cosmos.
За допомогою The Graph розробники створюють Web3-додатки, які не потребують централізованих серверів і повністю працюють у загальнодоступній децентралізованій інфраструктурі.
Токеноміка The Graph
В екосистемі The Graph Network обертається utility-токен GRT стандарту ERC-20.
GRT зіграв важливу роль у залученні фінансування в проєкт. Ще до запуску основної мережі за 2018-20 роки на приватних і відкритих токенсейлах було продано 17% від пропозиції активу і зібрано сумарно $7,5 млн.
Під час запуску The Graph Network первісна емісія GRT становила 10 млрд. Токени розподілено таким чином:
- команді та радникам — 23%;
- спільноті (he Graph Foundation і на інші цілі) — 35%;
- інвесторам — 34%;
- компанії Edge & Node — 8%.
Графік розблокування токенів розрахований на 10 років. Станом на серпень 2022 року розблокували 74% загальної пропозиції або 7,4 млрд GRT. Допемісія активу становить близько 3% на рік. Також передбачено низку регульованих механік, які дадуть змогу гнучко вилучати з обігу і спалювати частину токенів.
GRT є ключовим елементом системи заохочення, яка забезпечує функціонування протоколу The Graph Network. У токена є кілька варіантів використання:
- фінансування — The Graph Foundation видає гранти в GRT розробникам підграфів та інших інструментів;
- стейкінг — індексатори блокують GRT як гарантію своєї сумлінності під час індексування підграфів і обробки запитів;
- сигналінг — куратори вносять у підграфи свої GRT, щоб привернути до нього увагу індексаторів;
- делегування — делегатори передають GRT наявним індексаторам;
- оплата — споживачі даних платять GRT за запити до підграфів;
- винагорода — індексатори, куратори і делегати отримують частину оплати за запити.
Токен торгується на всіх найбільших криптобіржах на кшталт Binance, Coinbase, Kucoin, і OKX . Актив входить до топ-100 за ринковою капіталізацією.
Як розвивається The Graph?
У червні 2020 року було оголошено про інтеграцію протоколу з Chainlink. Це дало змогу передавати індексовані дані з підграфів у смарт-контракти через мережу децентралізованих оракулів останньої.
На початку 2021 року The Graph Foundation виділила $5 млн на гранти для більш ніж 50 команд із 10 країн світу, які взялися за створення інструментів для протоколу, підграфів та освітніх ресурсів.
Для аудиту продуктів екосистеми проєкту залучили OpenZeppelin, Chainsafe, Consensys Diligence та інші компанії, що займаються безпекою блокчейн-рішень.
У лютому 2022 року Digital Currency Group, Multicoin Capital, Reciprocal Ventures, Cryptos Capital, NGC Ventures і HashKey створили фонд на $205 млн, призначений для інвестицій у блокчейн-проєкти, що використовують The Graph.
Того ж місяця The Graph Foundation запустила програму Graph Advocates. З-поміж учасників спільноти обрали десятки амбасадорів, на яких покладено завдання зі створення освітнього контенту, проведення заходів, надання технічної підтримки та забезпечення доступності ресурсів The Graph по всьому світу.
У квітні 2022 року представили новий керівний орган — децентралізовану автономну організацію Graph AdvocatesDAO, яка взяла на себе контроль і фінансування програми Graph Advocates, а також розподіл грантів спільноти.
Менш ніж за 2 роки з моменту запуску цей проєкт уже став важливим елементом Web3-інфраструктури та DeFi-індустрії, що інтенсивно розвивається.
Станом на липень 2022 року The Graph підтримує індексацію даних у 31 мережі, включно з Ethereum, NEAR, Arbitrium, Optimism, Polygon, Avalanche, Celo, Fantom, Moonbeam, IPFS і PoA.
До теперішнього часу понад 24 000 розробників розгорнули понад 31 000 підграфів для застосунків на кшталт Uniswap, Synthetix, Zora, Known Origin, Gnosis, Balancer, Livepeer, DAOstack , Audius і Decentraland